Jump to content

Шта је то депресија?


JESSY

Препоручена порука

Depresija opasna koliko i upala slepog creva
 
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) upozorava da depresija postaje jedan od najvećih izazova medicine i da će do 2020. postati drugi najveći uzročnik bolesti. U Nemačkoj od depresije boluje četiri miliona ljudi, a istraživanja pokazuju da gotovo svaki sedmi oboleli od teške depresije izvrši samoubistvo. Tomas Miler Rorih je četiri godine bolovao od teške depresije. "Izgledalo je kao grip, osećao sam se slabo i nisam imao apetit. Plašio sam se svega. Znao sam samo da ne mogu da odem na posao i izborim se sa svakodnevicom. Jednostavno, nisam mogao", priča on. Premor? Depresija? Nisu mu padali na pamet. Posao mu je uvek, uprkos opterećenju, bio zadovoljstvo. Ne jednom je odlazio kod lekara. "Mislio sam da bolujem od neke teške bolesti - od leukemije, tumora na mozgu... Stalno sam išao na preglede. U međuvremenu, ni lekar me više nije shvatao ozbiljno." Kod skoro deset odsto pacijenata koji posete lekara utvrdi se depresija. Često su to ljudi sa stresnim zanimanjima, pa se depresija pomeša sa premorom. Profesor psihijatrije i psihoterapije na Univerzitetskoj klinici u Lajpcigu Ulrih Hegerl, kaže da je termin problematičan - prema pravilu, iza premora se krije depresija. "Kao terapija predlaže se putovanje, više sna ili nešto tome slično. Ali to kod depresije ne pomaže. U depresiji više sna je često kontraproduktivno. Depresivnog čoveka treba odvratiti od puta, jer i depresija ide sa obolelim. Stanje se ne poboljšava, već upravo suprotno - pogoršava na odmoru", upozorava on. Kada je Tomas Miler Rorih posetio drugog lekara i dobio dijagnozu - depresija, laknulo mu je, jer je konačno znao sa čim ima posla. A zbog dugog perioda nelečenja bolest je postajala sve teža. "Svako jutro sam imao napade straha i panike. Uveče sam se osećao bolje i uskoro sam imao samo jedan cilj - da nekako utrošim vreme do večeri. Pre podne sam redovno imao napade panike. Prijatelji su provodili vreme sa mnom, jer nisam podnosio da ostanem sam", navodi on. Obolelima je problem i to što spolja izgledaju potpuno zdravo, a zapravo nisu u stanju da obave ni najjednostavnije zadatke. Čak i jutarnje pranje zuba postaje težak napor, priča profesor Hegerl. "Ima ljudi koji su u tako teškoj depresiji da je to hitan slučaj kao i zapaljenje slepog crijeva. Svi oni su pod rizikom da u nekom momentu izvrše samoubistvo. Postoji, naravno, i lakša depresija, kada čovek ne može definisati da li je bolestan ili samo reaguje na neki gubitak u životu", dodaje on. Tuga i potiskivanje raspoloženja deo su života. Kod depresije je reč o nečemu drugom - to je bolest tela i duše. Lakše i srednje teške depresije leče se psihoterapijom, samo u slučajevima teške bolesti pacijent mora da uzima antidepresive. Terapeut kaže da ne želi da njegovi pacijenti uzimaju antidepresive, jer na taj način potiskuju probleme i oni se više ne mogu lečiti psihoterapijom.
 

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 months later...
  • Одговори 692
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Post i depresija, tuga, melanholija. Kako to ide? Znam, Hristos reče u Svetom Pismu da se jedino molitvom i postom rešavaju takve napasti. Ranije, nije da sam bio neki post-fanatik, naprotiv, godinama nisam ni postio. Ali kada bih se probio da postim ja bih se na jedan način i radovao verujući da sebi činim time nešto dobro jednako duhovno i telesno. Međutim, kad te uhvate gore navedene napasti, pitaš se čemu još post, i zašto, kome time pomažemo, sebi, drugima, u čemu pomažemo...

Milost i istina neka te ne ostavlja; priveži ih sebi na grlo, upiši ih na ploči srca svojega!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 38 минута, Dragi рече

Post i depresija, tuga, melanholija. Kako to ide? Znam, Hristos reče u Svetom Pismu da se jedino molitvom i postom rešavaju takve napasti. Ranije, nije da sam bio neki post-fanatik, naprotiv, godinama nisam ni postio. Ali kada bih se probio da postim ja bih se na jedan način i radovao verujući da sebi činim time nešto dobro jednako duhovno i telesno. Međutim, kad te uhvate gore navedene napasti, pitaš se čemu još post, i zašto, kome time pomažemo, sebi, drugima, u čemu pomažemo...

Teska pitanja. Nego jesi li probao neku metodu za rad na sebi. Mozda mozes da probas metodu " budi srecan" poglrdas se u uoledalo i kazes budi srecan, ili probas da se pogledas u ogledalo i kazes sebi " volim te takav kakav jesi" 

Metoda zna da bude ucinkovita, tesko je aki je izvodljivo.

Када се ствари ставе на папир, ми вредимо онолико колико наша дела говоре о нама а не наше речи.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Treba se familija i društvo, i razumevanje. :)

I zavisno koliko je depresija jaka isto jedan dobar duhovnik ili psiholog, i / ili antidepresiv. Depresija je bolest, ne slabost. Ovo Hrišćani trebaju najbolje da znaju jer u Svetom Pismu demoni izazivaju duhovne bolesti.

  • Волим 1

Milost i istina neka te ne ostavlja; priveži ih sebi na grlo, upiši ih na ploči srca svojega!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 21 минута, Dragi рече

Treba se familija i društvo, i razumevanje. :)

I zavisno koliko je depresija jaka isto jedan dobar duhovnik ili psiholog, i / ili antidepresiv. Depresija je bolest, ne slabost. Ovo Hrišćani trebaju najbolje da znaju jer u Svetom Pismu demoni izazivaju duhovne bolesti.

Ne verujem bas da je depresija potekla od demona. To je vise neko stanje uma u kome udjemo zato sto ne mozemo da otpustimo neke stvari, tj da prihvatimo da stvari moraju da idu svojim tokom i da je to stanje prolazno. 

Када се ствари ставе на папир, ми вредимо онолико колико наша дела говоре о нама а не наше речи.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 минута, Liga Džentlmena рече

stanje prolazno

Depresija je ozbiljna bolest i nikako nije "prolazno stanje". Zahteva ozbiljan tretman, a ne motivacione govornike.

#dipakčopra :))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kroz kakva stanja i muke prolaze depresivni ljudi, to ne bih nikom pozelela. Uopste nije prolazno stanje i ne pomazu dileje poput Ane Bucevic. Cak se sve vise jezim od takvih nerazumnih i bahatih ljudi koji koriste muku i slabosti drugih samo da bi profitirali, pitam se gde ce im dusa i da li su svesni sta rade. Bolje da cutim. Inace bih mogla da opletem samo tako. Doktori bi trebalo mnogo vise da se bore da ljudima sa hronicnim bolestima na svaki moguci nacin pomognu. I da bar podignu nivo svesti primitivcima da ne lepe drugima etikete tek tako i da ukopavaju druge ljude.

"Ја сам сакупљач необичних ствари. Нека други сакупљају значке и марке. Ја сакупљам дане, часове и тренутке. " - Мирослав Антић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ljudi danas olako upotrebljavaju reč depresija. Ako imaju loš dan- kažu depresivan dan, loše su raspoloženi-odmah su depresivni. Stvar je mnogo dublja i ozbiljnija. Naravno da postoje loša razdoblja, neraspoloženje, to je život, ali prava depresija nije nešto što prođe samo od sebe. I pitanje je da li ikad zauvek ode ili se samo drži pod kontrolom uz terapiju.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 46 минута, Anika рече

Ane Bucevic

Takvi likovi samo odmažu. Zamisli depresivnoj osobi kažeš-živi u trenutku i stavi fokus na pozitivne stvari u životu. Čoveku na ivici suicida pričaš o plavom nebu i cvrkutu ptica :0426_feel:.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Natasa. рече

Takvi likovi samo odmažu. Zamisli depresivnoj osobi kažeš-živi u trenutku i stavi fokus na pozitivne stvari u životu. Čoveku na ivici suicida pričaš o plavom nebu i cvrkutu ptica :0426_feel:.

Natasa, ti si jedna od retkih koja razume. Depresija moze da ubije, moze da onesposobi, ona jede coveka protiv njegove volje i koliko god se boris, pitanje je da li ces uspeti sta da uradis. Povlacenje u sebe takodje dolazi jer nisi u stanju da objasnjavas, da se pravdas, da se ispovedas bilo kome, zivot postaje surov i nesnosan, s jedne strane zelis da sebi pomognes, ali istovremeno si svestan da malo toga mozes da uradis, jer nije sve u tvojoj moci. Koji normalan covek ne bi to resio da je tako prosto, samo pozitivno razmisljaj i ostalo. Drugarica je izgubila zivot zbog stigme i nemogucnoscu da se izbori sa svojim stanjem.

"Ја сам сакупљач необичних ствари. Нека други сакупљају значке и марке. Ја сакупљам дане, часове и тренутке. " - Мирослав Антић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nemam sa kim da vezbam, a nisam ni kupila svoju gitaru. Sta radim? Pokusavam da opstanem na ovoj planeti.

"Ја сам сакупљач необичних ствари. Нека други сакупљају значке и марке. Ја сакупљам дане, часове и тренутке. " - Мирослав Антић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Anika рече

Nemam sa kim da vezbam, a nisam ni kupila svoju gitaru. Sta radim? Pokusavam da opstanem na ovoj planeti.

Ajde nabavi jednu pa možemo da radimo online. Za forumaše besplatne online instrukcije iz gitare :)

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, Anika рече

Nemam sa kim da vezbam, a nisam ni kupila svoju gitaru. Sta radim? Pokusavam da opstanem na ovoj planeti.

Ако би ти значило, могу ја да ти позајмим своју, мало би морала да је средиш (резонантна кутија да се залепи и боље жице, акустична гитара).

Таман би ми је чувала, свакако идем на дужи пут ( пар месеци), нећу је носити.

Не знам да свирам, чувам је као успомену. 

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...