Jump to content

Шта је то депресија?


JESSY

Препоручена порука

пре 4 часа, Ana B. рече

neko bude u depresiji, a ide na liturgije

 pored  liturgije depresija se  leči i lekovima,  ako  se  to zanemari tj lekovi se ne uzimaju onda čak i odlazak na liturgiju ne moze to promeniti.

„Бојим се Бога који је високо и гледа. Бојим се и човека који нема Бога!”

                                                                                 Византијска пословица

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 692
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Ranije sam mislio da imam veru da gore premeštam. No gore se nisu premestile. Ispada da sam samo maštao da imam jaku veru.

Mnogo sam nezadovoljan, ali kad se pitam šta bi to hteo da budem zadovoljan: Ne znam. Danas na liturgiji vidim mlade devojke, lepe. U jednom trenutku poželim da budem mlad kao one. Možda bi se i našo sa jednom, nju oženio. I pomislim: I onda, šta onda? I ta devojka će da bude starija i starija. Svemu ima kraj. Možemo li da budemo srećni ako znamo da ovaj život ima kraj? I onda pomislim: Možda bi bilo najbolje u manastir i da sam mrtav za ovaj svet kada ionako svemu ima kraj, da se fokusiram na budući život, na budućeg Dragana? Ali sa obzirom da manastirski život jeste težak život, za manastir treba da se ima jaka vera. I tako sam opet na početku, sve se vrti u krug. Glupo.

Od lekara sam dobio fluoksetin, uzimam sad nedelju dana, ali kao potrajaće dve do četiri nedelje da se primeti jedno bolje. Za prvo pola godine taj fluoksetin. Juče na ispovesti rekoh svešteniku da me muči depresija tj. uninije, on meni da se depresija leči, par puta naglasi da se leči, pak postom i molitvom itd., ali leči se. Leči! U redu. Hajde da je lečim. Drugi vele da mi je potrebna psihoterapija. Pa da, ako mi je platite. A i psihoterapeuti su samo ljudi. Nadam se da će onaj šugavi fluoksetin nešto da pomogne.

Jedno mislim da sam naučio, naime da žene bolje osećaju život od nas muškaraca, njegove lepe i loše strane, rađanje ali i prolaznost, početak i kraj. Zato su valjda i više depresivne..?

Ranije sam govorio da savršen čovek treba da upozna i pakao da bi bio savršen. Danas velim: Bože, daj dosta je pakla, vreme je za raj :D

Ma kakav pakao, hvala lepo...

Milost i istina neka te ne ostavlja; priveži ih sebi na grlo, upiši ih na ploči srca svojega!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Danas je bilo dosta naroda u Crkvi, mnogo se i pričestilo a da nije crveno slovo, mislim više nego ranije pre dvadeset godina. Crkva mi je delovala kao sanatorijum, ali ovo je sad moja projekcija. Ali Crkva i treba da bude lečilište po crkvenim ocima.

Milost i istina neka te ne ostavlja; priveži ih sebi na grlo, upiši ih na ploči srca svojega!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da se oslobodis tuge pomaze trcanje, al mnogi su lenji za to. Aha dolazimo do zakljucka da smo lenji, pa jesmo. Ne trudimo se dovoljno. Moramo biti strogi prema sebi ako zelimo neke rezultate. Svi imamo padove. Pad ne sme dugo da traje, onda kao da hulimo na zivot. Moramo da posmatramo zivot kao trku. Ne smemo da stojimo u mestu i kad Bog vidi nas trud onda daje. Dakle da bi otisli na trcanje treba odricanja, odvojiti vreme, biti uporan, to deluje besmisleno, ali daje rezultate za pocetak... Drugo moramo ziveti u skladu sa Njegovom voljom. Ako nesto ne daje to je za nase dobro, pa se onda zapitajmo zasto ne daje. Treba vise da se trudimo i radimo na sebi to je jedini lek...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

2,5-3 godine sam bolovao od depresije, sve ste opisali sto se toga tice kako se covek oseca (suza suzu stize bukvalno, po 20x sam sebi dnevno govorio "ubicu se"). Izlecio sam se bukvalno za 30ak dana (al sam tek oko 60og da kazem postao svestan toga). A evo i kako sam se izlecio:
Burazer jedan mi je poslao knjigu jednu "Ishrana za sportiste" od Dr. Milisava Nikolica koju onaj Miroljub cesto citira. Knjiga objasnjava kako je covek bice koje ne treba da jede meso, mleko i sl. vec iskljucivo da se hrani biljkama i tome sl....I procitam ja tu knjigu za nekih 2-3 sata, ima 200 strana ali na kraju nekih 60ak strana  su neki recepti pa sam to preskocio. I tako resim ja da izbacim meso iz ishrane i da se hranim samo biljkama vocem i povrcem. 
Posle nekih 10ak dana na youtubu ja naletim na neke pravoslavne klipove (da se tako izrazim), nadjem psalm 135/136 i pocnem pomalo da ih citam i pocnem da se molim. I naravno sta se desi, Gospod Bog me pogleda i pomogne mi i ja se izlecim od iste.
Znaci post i molitva  su 100% resenje za depresiju ! (u mom slucaju, iako ja to nejedenje mesa/mleka i namirnica zivotinjskog porekla nisam dozivljavao kao post ispocetka)
E sad, ja na depresiju gledam potpuno drugacije, citao sam one male duhovne knjizice sto se kupuju u crkvama i nasao sam i neke koje govore samo o depresiji. Ne mogu ja sad da prenesem znacenje istih jer nisam dorastao tome ali cini mi se da crkva odnosno duhovni oci na depresiju gledaju kao na bolest tuge. Mislim da je zovu "camotinja" a sustina je u tome da demon tuge obuzme coveka koji je pao u greh (dal je sujeta ili gordost glavni okidac ili oba nisam siguran). I onda covek na neki nacin pocne da mu sluzi odnosno covek prigrli tu tugu kao otrov u srcu. Kao vino koje opija tako i camotinja odnosno tuga postane "vino" na koje se covek navuce i prigrli istu. Nisam siguran da bi sad objasnjavanje ovoga pomoglo nekom ko je u fazi depresije ali za post i molitvu sam siguran da bi. Postoji i demon "uninije" koji nznm sad sta tacno radi al znam da se i on tu nesto mota. Uglavnom skontao sam da crkva odnosno duhovni oci jedini imaju pravi LEK za  svedusevne bolesti. 
Posto vidim da dosta pitanja ima tipa "kako pomoci i sl" ja da sam u prilici da nekome pomazem uradio bi to iz sopstvenog iskustva. Znaci pokusao bi da tu osobu privolim nekako da krene da POSTI za pocetak. Onda bi nekako navodio na MOLITVU a posle toga bi se i sam Lekar pojavio i pomogao, kao i meni :) 
Slava Bogu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, Dragi рече

Danas je bilo dosta naroda u Crkvi, mnogo se i pričestilo a da nije crveno slovo,

i kod nas isto...danas je sv Almpije stolpnik...bilo ih dvadesetak koji slave slavu...

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 6.12.2018. at 22:08, Natasa. рече

To nije depresija, to je trenutno nezadovoljstvo kroz koje svi prolazimo. Depresija ne prolazi sama od sebe. U pitanju je ozbiljno stanje.

:skidamkapu:

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 8.12.2018. at 18:52, srema рече

Mislim da je korisno da čovek zna šta oseća

 

On 8.12.2018. at 18:52, srema рече

nekako mi se čini da kad je čovek u redu ne zanima ga mnogo zašto i kako, nego eto, nek ide.

 

On 8.12.2018. at 18:52, srema рече

neka osećanja kao što su strah, tuga i tako dalje treba jednostavno prihvatiti i to je to. Na taj način, čovek prestaje da se bori sa njima, što zapravo ima i smisla, jer kad se čovek nervira zato što se nervira, ili je tužan zato što je tužan, to je samo dodatno ulje na vatru.

:dobro:

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Evo da opišemo stanje kako se pada u depresiju. Depresija je dakle STANJE iz kojega treba što pre da izađemo. To je hteli da priznamo ili ne zapravo otpadništvo od Boga. Naše srce se usled nekog greha udaljilo od Boga i ohladilo. Mi mislimo da se molimo kako treba, a naše srce je ustvari daleko od Boga. Mogu da razumem onoga koji nije vernik da je u depresiji, bila sam i ja davno i znam šta je to, stanje užasnog osećaja besmisla života, kad ti se ne ustaje ujutru, nemaš nikakav cilj, srce ti hladno, nemaš energije... Ali kad si vernik to nije dopušteno, to samo govori o tome koliko smo kilavi da bilo šta preduzmemo. Moramo da se oslobodimo nekog greha koji nam stoji na putu ka Bogu. Taj greh može da bude i lenjost iako nam se čini da smo dobri i da nemamo nikakvog greha. Može da bude preljuba, blud koja nam hladi srce i otežava molitvu...Zato postoji griža savest koja nas opominje. To je živi Bog u nama. Dobro je ako nas odmah opominje. Tada znamo da je Bog blizu i da nas ljubi. Ako možemo osetiti radost u srcu ma kakve da su okolnosti to nam govori da smo na pravom putu i da je naša vera zdrava... Molitva treba da se oseti, a greh je otežava...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја, пак, мислим да Црква мора исто да се бави психологијом и терапијом, да не може све да отпише постом и молитвом. Како говори апостол Јаков: "Ако, на пример, брат и ли сестра голи буду, или немају шта да једу, и рече им који од вас: Идите с миром, грејте се, и наситите се, а не да им потребе телесне, шта помаже?"

Разумем да постоји једна резерва према психологији која се труди да буде једна озбиљна (природна) наука. А ваља да се има и један хришћански одговор, да не буде да нас једнога дана прогоне говорећи да је вера једна заблуда, једна болесна духовна представа.

Milost i istina neka te ne ostavlja; priveži ih sebi na grlo, upiši ih na ploči srca svojega!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

sami ne mozemo nista....

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Bog postoji. Samo da znaju ateisti. :D

Ali ne radi ono što bi mi hteli. Naprotiv, često oni koji su dobri i koji se trude bivaju kažnjeni u ovom svetu. Tu je zec.

Milost i istina neka te ne ostavlja; priveži ih sebi na grlo, upiši ih na ploči srca svojega!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Dragi рече

Ја, пак, мислим да Црква мора исто да се бави психологијом и терапијом, да не може све да отпише постом и молитвом.

Da li pokušao samo sa postom i molitvom?

Eto gore je "mali perica" opisao svoje iskustvo i kaže da je to dovoljno....

Mislim da je mali broj nas zaista pokušalo sa postom i molitvom onako 100 % kako bi trebalo..

Drugo pitanje, ako želiš da odgovoriš, da li svoju depresiju vezuješ za neki životni događaj? Da li pamtiš godinu npr. kada je sve počelo?

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...