Jump to content

Зоран Ђуровић: Креационизам свештеника Георгија Максимова

Оцени ову тему


Zoran Đurović

Препоручена порука

пре 28 минута, Ignjatije рече

Биљке ОК, можда. Али бактерије и ћелије нису у рангу живујка. Питање је да ли су биљке умирале пре пада, и а ли ће умирати на Обновљениј Земљи. Постоји способност регенерације, која допушта да једеш део биљке а да је не убијеш.

Kompletna tvorevina je sazdana tako da smrt predstavlja neizostavnu kariku. Srmt u tvorevini se ne cini kao neki uljez ili greska vec bas kao dio sistema, kao jedan mehanicki uredjaj u masini koji se nije nasao tek slucajno tu vec joj omogucava da radi u punom potencijalu. 

Naprimjer sunce. Od davnina se ljudi dive suncu kako daje zivot, kako nas obasjava toplinom, i kako nam daje svjetlost. Omogucava nam i fotosintezu, sto drevni ljudi nisu direktno znali ali su znali da bez sunca nece biti ni plodova. Ali to se sve desava zbog procesa nuklearne fuzije koja se desava u suncu, a to je jedan proces koji postepeno "ubija sunce" dok ne postane supernova i napokon umre za nekih par milijardi godina. 

Pa recimo lanac ishrane. Mesozderi jedu biljojede, biljojedi jedu biljke, svi oni ukljucujuci i biljke zajedno umiru, da bi onda njih pojele bakterije i razlozile ih na minerale koje opet koriste biljke za novi ciklus radjanja plodova koje jedu biljojedi koje jedu mesozderi i koga ce opet sve na kraju bakterije pojesti.....Dakle bakterija je dizajnirana za smrt, onda "jede" uginulu organsku tvar. +

Ovo su recimo dva skolska primjera, a moglo bi se navoditi milion njih. 

To je ono kada ja druge clanove pitam, pa dobro sta sa virusima i bakterijama, kakva je njihova uloga u besmrtnom svijetu? Ne mogu da odgovore nego da okolisaju kao kisa oko kragujevca. 

Kad citamo opise iz Postanja. Ono navodi neke stvari poput, veliko vidjelo - sunce, malo vidjelo mjesec, zvijezde, vode, zemlja, covjeka, biljake, trava, kitovi, kisa, rosa itd....ovo su sve pojmovi koji se odnose na ovu nasu smrtnu tvorevinu. To su objekti kome je smrt imanentna, to su objekti naseg svijeta. Poptuno je besmileno sav taj svijet stavljati u neki kontekst besmrtnosti. 

S druge strane besmrtnost je ono sto cekamu u buducem vijeku. Sta nas tamo ceka, ne znamo puno toga, ali recimo receno je da nece biti sunca jer Bog ce obasjavati pravednike. Veli Pavle, Bog ce ukinuti i stomak, dakle necemo nista zvakati tamo na nebesim jer nece biti osjecaja gladi (da se malo nasalim, ako ce ukinuti i stomak, onda ce ukinuti i analni otvor:)))...itd. Ako se necemo zeniti i udavati onda can na ukinuti i onu stvar. Dakle mi cemo vaskrsnuti u novim preobrazenim tijelima, i ponesto od ovog svijeta ce Bog ostaviti, a sto sta od toga odbaciti. Bas kako Ava napisa u onom svom tekstu, ovaj svijet mu dodje kao poligon i priprema za onaj buduci. 

E sad neki moj licni osjecaj je da je sve to sa vjecnim zivotom malo cudno jer po tome vjecni zivot je nesto posve drugacije od onoga sto mi prozivljavamo u ovome makar bili i najvece askete i najpriblizniji onom idealu kojem tezi hriscanstvo. Ali sta je tu je, cekamo vaskrsenje mrtvih i nadamo se sve odgovore na onom svijetu. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Justin Waters рече

Ali to se sve desava zbog procesa nuklearne fuzije koja se desava u suncu, a to je jedan proces koji postepeno "ubija sunce" dok ne postane supernova i napokon umre za nekih par milijardi godina. 

Da, ali Sunce nije živa stvar, pa ne može ni da umre. Može da prestane da postoji, ali to je nešto drugo...

 

пре 5 минута, Justin Waters рече

Pa recimo lanac ishrane. Mesozderi jedu biljojede, biljojedi jedu biljke, svi oni ukljucujuci i biljke zajedno umiru, da bi onda njih pojele bakterije i razlozile ih na minerale koje opet koriste biljke za novi ciklus radjanja plodova koje jedu biljojedi koje jedu mesozderi i koga ce opet sve na kraju bakterije pojesti.....Dakle bakterija je dizajnirana za smrt, onda "jede" uginulu organsku tvar. +

To ne možeš da znaš. Prvo ne možeš na osnovu današnjeg lanca ishrane da zaključuješ da je isti nužno oduvek postojao(to je uniformizam prirodnih procesa i njegovo neosnovano projektovanje u neodređeno dugu prošlost). Drugo, ako već veruješ u evoluciju, bakterija nije dizajnirana, ona je evoluirala i to možda od nekog organizma koji nije "jeo" uginulu organsku tvar. 

 

пре 8 минута, Justin Waters рече

To je ono kada ja druge clanove pitam, pa dobro sta sa virusima i bakterijama, kakva je njihova uloga u besmrtnom svijetu? Ne mogu da odgovore nego da okolisaju kao kisa oko kragujevca. 

Vidi gore.

 

пре 8 минута, Justin Waters рече

To su objekti kome je smrt imanentna

Kako znaš? Indukcijom? Dedukcijom?

 

пре 9 минута, Justin Waters рече

ovo su sve pojmovi koji se odnose na ovu nasu smrtnu tvorevinu.

Odnose se, ali to ne mora biti nužno...

 

пре 10 минута, Justin Waters рече

Poptuno je besmileno sav taj svijet stavljati u neki kontekst besmrtnosti. 

Dokaži.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Ivan Marković рече

Dokaži.

Bas mi je ovo zapelo za oko.

Ako si mislio da se dokaze filosofsko - logickom metodom, ne znam da li i na taj nacin moze, ali, po bogoslovskoj vrlo tesko. Kako se kaze, sumirajuci svo ucenje otaca, Adam je uveo truleznost i smrt u prirodu , svojim postupkom,  jer je i bio,  car i kruna Bozije tvorevine,...... kako bese ono, makrokosmos u malom, znaci, sve se prelamalo na njemu, i vise i nize stanje stvari.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Ivan Marković рече

Куку мени, чини ли се овде само мени, или еволуција допушта могућност примордијалне бесмртности?

Pa,  evolucija mozda evoluira u svojim stavovima, :))) .....ko zna, sta sve mozemo ocekivati u buducnosti....

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Bokisd рече

Bas mi je ovo zapelo za oko.

Ako si mislio da se dokaze filosofsko - logickom metodom, ne znam da li i na taj nacin moze, ali, po bogoslovskoj vrlo tesko. Kako se kaze, sumirajuci svo ucenje otaca, Adam je uveo truleznost i smrt u prirodu , svojim postupkom,  jer je i bio,  car i kruna Bozije tvorevine,...... kako bese ono, makrokosmos u malom, znaci, sve se prelamalo na njemu, i vise i nize stanje stvari.
 

Мислио сам логички, не богословски. Када кажемо "доказ", строго гледано мислимо на математички или ,евентуално, форензички доказ. Све друго није доказ, већ аргумент. А ни један аргумент не искључује своју негацију.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Bokisd рече

Recimo, kreacionizam, .....nastao kao produkt evolucione nauke, kao adatapcija na neke spoljasnje uslove , novih nacina pogleda na savrseno i inteligentno stvaranje. :)



 

Ух, не бих сад о томе. Ствари ту нису тако једноставне. Прво треба избећи погрешну терминологију и уместо "креационизам" користити неки други термин, рецимо  "шестодневски буквализам". Затим треба кренути у озбиљна епистемолошка разматрања...али отом потом. Жена, шеф, директор и држава траже своје. Кад се они намире, остаће ми ваљда времена да отворим тему. Управо ме је Аца подстакао на то...биће, ако Бог да...

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Bokisd рече

Recimo, kreacionizam, .....nastao kao produkt evolucione nauke, kao adatapcija na neke spoljasnje uslove , novih nacina pogleda na savrseno i inteligentno stvaranje. :)



 

А ти, брате, прочитај мало оне литературе, које набацих Авокаду. Нећеш се разочарати...   иначе све је на српском...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Bokisd рече

Ali, moram nesto da priznam. Primetio sam da se maximalno trudis da budes logican i objektivan , jer, kada primetis nesto sto nije bas logicno objektivno Just_Cuz_19 , cak i kod 'svoje' strane, ukazujes na gresku. 

Drag mi je Platon, ali mi je istina draža...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 часа, Avocado рече

Ne vuče implikaciju, već sasvim jasan zaključak da je takav odnos prirodan.

Дивим ти се до имбецилности са каквим смирењем и стрпљењем караш, истина противприродно:)), овог Ивана! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Bokisd evo za početak pročitaj ovo...http://bg.ac.rs/files/sr/studije/studije-uni/Od-tradicionalne-do-savremene-filozofije-nauke.pdf

I mogu ti reći da mi je pomalo žao ovih naukopoklonika...uporno se ne ažuriraju i  žive i dalje u svetu logičkog pozitivizma i engleskog empirizma...nikako da shvate da je njihov pristup nauci odbačen...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 40 минута, Justin Waters рече

S druge strane besmrtnost je ono sto cekamu u buducem vijeku. Sta nas tamo ceka, ne znamo puno toga, ali recimo receno je da nece biti sunca jer Bog ce obasjavati pravednike. Veli Pavle, Bog ce ukinuti i stomak, dakle necemo nista zvakati tamo na nebesim jer nece biti osjecaja gladi (da se malo nasalim, ako ce ukinuti i stomak, onda ce ukinuti i analni otvor:)))...itd. Ako se necemo zeniti i udavati onda can na ukinuti i onu stvar. Dakle mi cemo vaskrsnuti u novim preobrazenim tijelima, i ponesto od ovog svijeta ce Bog ostaviti, a sto sta od toga odbaciti. Bas kako Ava napisa u onom svom tekstu, ovaj svijet mu dodje kao poligon i priprema za onaj buduci. 

E sad neki moj licni osjecaj je da je sve to sa vjecnim zivotom malo cudno jer po tome vjecni zivot je nesto posve drugacije od onoga sto mi prozivljavamo u ovome makar bili i najvece askete i najpriblizniji onom idealu kojem tezi hriscanstvo. Ali sta je tu je, cekamo vaskrsenje mrtvih i nadamo se sve odgovore na onom svijetu. 

Zanimljiv ti je ovaj deo, kao izmedju ostalog i sve što u principu napišeš.

Ajde da se bavim i ja pretpostavkama, jedna ključna rečenica oko besmrtnosti po blagodati jeste ustvari ta, da će čovek biti podoban andjelima.

Dakle čovek stvoren kao smrtno biće po prirodi ima mogućnost preko vaskrsloga Hrista, postati i besmrtan, odnosno od poslednjeg vremena večan u Tvorcu. Budući da nas nauka uči kako se u svemiru vreme menja i nije podložno našem računanju godina, vidimo da čovek može dosita na neki način produžiti životni vek. Ima li tu granice? Pa po našem verovanju nema, budući da blagodat Boga koji to može urediti a da bude i naučno jasno, može čoveka vinuti u nebo (kosmos) i učiniti ga putnikom kroz beskrajnu galaksiju ili galaksije, prkoseći smrtnosti i umiranju od starenja naprimer.

Da bi to za čoveka postalo prirodno stanje čovek mora zaista da zavlada i nebeskim svetom, gde duša kao nematerijalno nebeska najpodobnija andjelima, ustvari postaje motor vaskrslom i preobraženom telu, te telu otvara novu dimenziju i nebeskog prirodnog postojanja i kretanja bez upotrebe svemirskih brodova. Naravno da će i takvo telo biti u mogućnosti da živi i na zemlji (ali ne samo na njoj) prkoseći njenom večnom obnavljanju, gde prisutna smrtnost na planeti neće uticati na vaskrslog čoveka.

Dakle čovek podoban andjelu jeste preobražen čovek koji je zavladao po blagodati nad svom Tvorevinom i postaje konačno i fizički ono što je sada samo u senci a to je vaistinu i nebeski i zemaljski podjednako u svoj svojoj Oboženoj prirodi.

 

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...