Jump to content

Сведочење библијског Стварања у свету код теолога и научника


о.Горан

Препоручена порука

пре 15 часа, Tumaralo. рече

Al ta ličnost je onda nešto apstraktno, nešto što nema veze sa našom ličnošću ovde na Zemlji?

Jer ova ličnost koju posedujemo trenutno je krajnje nasumična i od prirode zavisna stvar. Podložna promeni u skladu sa mehaničkim ili hemijskim uticajem.

Hrišćanstvo uči da mehanički i hemijski uticaji ne mogu da utiču na ličnost?

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 14k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1372

  • Zoran Đurović

    1565

  • о.Горан

    1423

  • Bokisd

    1174

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 14 минута, Tumaralo. рече

Odmah vaskrsavamo u telu?

Pa kako su onda svetitelji kojima se molimo - živi? 

U kom materijalnom svetu oni žive ?

@Justin Waters

Nacrtaću ti ovo, jer drugačije ne mogu da ti objasnim kad non stop, ne samo ti nego i ostali težite da vrijeme posmatrate linearno u apsolutnom smislu. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Tumaralo. рече

Hmm opak tekst.

O tome pričam.

To je problem sa hrišćanskog stanovišta.

Potvrđena nepostojanost ličnosti.

Pa ne baš nepostojanost u smislu da je to nešto sasvim drugo od onog što je bilo,al je ličnost nešto što je dinamičko i fluidno i nije nikada istovetno.To je svakako fakat.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 23 минута, Justin Waters рече

Ajd sad 

Ма јел`те. Човек је обичан штребер, ако је за тебе паметан то је твој проблем. Друго, ја се њему никад, али никад нисам први обратио, гњави ме овде и досађује већ месецима иако ме уопште не интересује његово мишљење јер га и нема. Треће, човек је потпуно интелектуално и образовно недорастао теми што је сам аподиктички доказао много пута. И четврто, простачина је највишег ранга, џаба так`има школа и језици кад остају онак`и одакле су и дошли.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, Justin Waters рече

Nacrtaću ti ovo, jer drugačije ne mogu da ti objasnim kad non stop, ne samo ti nego i ostali težite da vrijeme posmatrate linearno u apsolutnom smislu. 

Mogo bi i da nacrtaš sv oce koji imaju takvo shvatanje,ako ih ima 0703_read Al vaš problem je što vi brkate Božiju perspektivu tvorevine sa ostvarenjem njegove volje jer po tom vašem nadlinearnom stanovištu svet postoji i pre nego što je stvoren i to ne na nekom idejnom nivou,zamisli već ostvaren i time ste tvorevinu proglasili Bogom tj vi ste klasični panteisti.A to veze sa pravoslavljem nema.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Avocado рече

Hrišćanstvo uči da mehanički i hemijski uticaji ne mogu da utiču na ličnost?

Uči da je čovek stvoren tj. Bog je autor čoveka. Tako da čovek poseduje određeni integritet.. Koji je narušen grehom pa se isceljuje milošću Božjom, pokajanjem itd...

Kao vajar kad napravi sklupturu. Ona poseduje integritet.. i identitet. To što se ona kasnije ošteti nema veze jer je moguća restauracija prema zamisli autora.

Kako van toga, a imajući u vidu neuronauke, može opstati hrišćanska ideja o Ličnosti, duši.... ?

Ko to stupa u zajednicu sa Bogom kada je ličnost smo fluidni fiziološki bućkuriš bez definisanog identiteta?

Kada a priori nema integritet i identitet?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, Zoran Đurović рече
пре 13 часа, Tumaralo. рече

Šta ćemo na onom svetu bez tela?

Ниси читао Аву: по смрти одмах васкрсавамо у телу. Не идемо у никакве нематеријалне светове, и нема никакве душе која би могла постојати без тела. 

На тој теми су прсли Кратос и Боксит. Кратоса су блокнули јер је почео да се непримерено изражава зато што је доживео посихичку декомпензацију. :bu:   

( u svakom slucaju,...mozda i bude vaskrsenje po smrti, moze svako da veruje (kako 'oce ) ,....ali, ako nekim slucajem ne uspe,:D ....ceka' vaskrsenje na kraju:cheesy3: .... win - win situacija nema da se bere' briga  ,.... cela ta' tema u dve recenice.... :smeh1:)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Tumaralo. рече

Uči da je čovek stvoren tj. Bog je autor čoveka. Tako da čovek poseduje određeni integritet.. Koji je narušen grehom pa se isceljuje milošću Božjom, pokajanjem itd...

Kao vajar kad napravi sklupturu. Ona poseduje integritet.. i identitet. To što se ona kasnije ošteti nema veze jer je moguća restauracija prema zamisli autora.

Kako van toga, a imajući u vidu neuronauke, može opstati hrišćanska ideja o Ličnosti, duši.... ?

Ko to stupa u zajednicu sa Bogom kada je ličnost smo fluidni fiziološki bućkuriš bez definisanog identiteta?

Kada a priori nema integritet i identitet?

Pa izvor identiteta je postojan jer je izvor od Boga gledano iz hrišćanske perspektive.Ovo što ti pričaš je strogo naučno-naturalističko stanovište u kome za Boga nema mesta.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Heraklit рече

Pa izvor identiteta je postojan jer je izvor od Boga gledano iz hrišćanske perspektive.Ovo što ti pričaš je strogo naučno-naturalističko stanovište u kome za Boga nema mesta.

Pa i suprotstavljam ta dva gledišta.

Jer hrišćanstvo ne podrazumeva "čistu" metafiziku kakvu imamo kod evropskih filozofa koja se svodi na to da je naša metafizička suština nešto "svojevrsno", "nezrecivo", nešto sa čime nema analogije u pojavnom svetu. Sve karakterne crte, ono što u svakodnevnom govoru označavamo sa "ličnost", čemu je osnov materija - sve to otpada. Ostaje samo čista esencija ...kvintesencija. Ovo gledište je za razliku od hrišćanstva nedodirljivo. A opet zahteva veru. Oni kažu - intuiciju.

S druge strane, hrišćanstvo uči doktrinu: i jare i pare. Podrazumeva da je i karakter, ličnost- idealna. Jer se baš ona sjedinjuje sa Hirstom u večnosti. Moja ličnost sa mojim sećanjima, pameću, karakternim crtama, temperamentom koja se razlikuje od tvoje ličnosti sa njenim sećanjima, pameću, karakternim crtama, temperamentom. 

Ako promenim pol, hormone, oštetim mozak, presadim srce... šta se sjedinjuje sa Hristom u večnosti? :)

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Tumaralo. рече

Pa kako su onda svetitelji kojima se molimo - živi? 

U kom materijalnom svetu oni žive ?

Да су мртви не би могао да им се молиш.

Овде је делић мог: https://www.academia.edu/23077801/Доћи_ће_смрт_и_имаће_твоје_очи

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 40 минута, Heraklit рече

Mogo bi i da nacrtaš sv oce koji imaju takvo shvatanje,ako ih ima 0703_read Al vaš problem je što vi brkate Božiju perspektivu tvorevine sa ostvarenjem njegove volje

Кратосе, ти си рекао већ све што си имао на ову тему. Није то за тебе. Приглуп си, тебра... Оци су наведени, а ако је за тебе човек стварнији од Бога, онда је све ок. Уживај. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Tumaralo. рече

Ako promenim pol, hormone, oštetim mozak, presadim srce... šta se sjedinjuje sa Hristom u večnosti? :)

pa, ono sto je nematerijalno u coveku,....dusa ... to niko ne moze promeniti spolja (osim nas samih ) :pcelica: .. :D

(naravno, sa vaskrslim telom..)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Tumaralo. рече

S druge strane, hrišćanstvo uči doktrinu: i jare i pare. Podrazumeva da je i karakter, ličnost- idealna.

Ne uči,kaže da je idealna samo u dinamičkom odnosu sa Bogom pre svega upodobljavanjem Božijoj volji.To se u Hristu ostvaruje.

 

пре 14 минута, Tumaralo. рече

Ako promenim pol, hormone, oštetim mozak, presadim srce... šta se sjedinjuje sa Hristom u večnosti?

Odnos koji si izgradio sa Njim za života jer iz toga odnosa izlazi tvoj identitet kao ličnosti.Sad to je već šira tema kako i na koji način se taj odnos ostvaruje.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 52 минута, Zoran Đurović рече

Да су мртви не би могао да им се молиш.

Овде је делић мог: https://www.academia.edu/23077801/Доћи_ће_смрт_и_имаће_твоје_очи

Uh, nisam sad u mogućnosti ali ću pročitati čim budem imao vremena jer me zanima veoma.

Al ako može sada ukratko, mislim da je jednostavno pitanje:

Ako naši svetitelji trenutno žive u materijalnoj realnosti, gde su?

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...