Jump to content

Зоран Ђуровић: Јављење светаца у есхатолошким телима

Оцени ову тему


Препоручена порука

Шта ћемо са јављањем светитља у сновима.

Примера кроз историју је милион.

 

Дакле која је вајда ономе који снева да ли је светитељ у телу или ван тела?

Друго човек у сну није на јави, светитељ му се јави како ? Ако већ мора имати тело да би се јавио.

 

Само да не сведемо под зону сумрака све што није у складу са новом теоријом о есхатону.

 

Јер брате не може све у зону сумрака.

 

А и што би то радили.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 995
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Пријатељу, нећу да ти пишем јавно. Али, ово је више него црвено светло. Ово што си ставио је сасвим ок., али мораш да поразговараш са неким. Неће на добро да изађе. Пошаљи ми приватну поруку. Можда могу да будем од користи.  

 

Тиме ме вређате као више пута до сада. Не знам шта желите од мене.

 

Само сам приметио да имате проблематично схватање сексуалности, као да то није никакав проблем за Есхатон у виду чистог задовољства. Разумео бих да је то рекао неки муслиман и сл., међутим, оно на шта желим да укажем је то да теологија може показати онтолошку и егзистенцијалну зависност од девичанства у односу на будући век.

 

Већ сам престао о овој теми тако да ми није жеља да настављам. Биће времена за причу о томе јер је везана за све аспекте теологије, па и, свакако, за ову тему у којој дискутујемо.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

За децу није битно којег су пола. За њихов свет могло би се рећи да су бесполни као анђели.

 

,,Заиста вам кажем, ако се не обратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.''

Koja je prva zapovest u Svetom Pismu data ljudima?

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Срећа је што људи заправо и не верују у будући свет нити о њему размишљају.

 

Ово је генијално. То је ствар коју сам и ја говорио. Идем да светим водицу, а 90% њих не верује у васкрсење Христово. Најлуђе је кад идем за водицу за Васкрс... А када бих узео да убеђујем људе у васкрсење, први би ме владика послао у пасиван крај. Можда би ме и рашчинио. Треба да будеш интелигентан, а не да збуњујеш људе.   

Link to comment
Подели на овим сајтовима

За децу није битно којег су пола. За њихов свет могло би се рећи да су бесполни као анђели.

 

,,Заиста вам кажем, ако се не обратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.''

Znači ti dok si bio dete nije ti bilo bitno što si dečak?Ne bi rekao brate..

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У смислу полности није ми било битно. Говорим о малом узрасту, не о довољно одраслој деци која разумеју чак и сексуалност.

 

Већ сам рекао за сексуалност да је благослов. Међутим, то је само за овај век као домострој стварања.

 

Поновићу, постоји проблем сексуалности који није моралне природе. Осим моралног питања постоји и теолошко о чему бих волео да се убудуће поведе разговор.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Шта ћемо са јављањем светитља у сновима.

Примера кроз историју је милион.

 

Дакле која је вајда ономе који снева да ли је светитељ у телу или ван тела?

Друго човек у сну није на јави, светитељ му се јави како ? Ако већ мора имати тело да би се јавио.

 

Само да не сведемо под зону сумрака све што није у складу са новом теоријом о есхатону.

 

Јер брате не може све у зону сумрака.

 

А и што би то радили.

Безбожни, богомрски и богоодвратни Ињче! Страни свакој благодати Божијој! Ево, газим по теби, пу, пу и по стотину пута пу!  :D Већ сам ти одговорио у мојој смирености: Визије не значе и присуство телесно. Ја сањам твоју племениту супругу Софију, Госпођу преукрашену свим даровима, како ме у својој милости, мене најпоследњијег међу људима који су живели на земљи, позива да попијемо кафу. Ја пристанем, и она ми на том састанку открива бројеве за лото! Света  жена! Дала ми је их!

Ја, на жалост немам младе ми благообразне госпе које би мене сањале. Ја им се ни у телу ни ван тела не приказујем, зато што су оне нормалне. Ниједна нормална не би имала жеље да буде са мном. Снови су само наши. И то су снови.

Ониричко је повезано са орексис. Оним жељеним. Његош вели: Боже, молим ти се да нешто лијепо ноћас снивам... То су ствари разоваплоћене. Што се вели, Сан је лажа, Бог је истина.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da batalimo to.Nije ovde tema.Tema je eshaton i pre svega preobraženje koji su videli trojica Apostola.I imamo dva suprostavljena stava da je preobraženje realnost budućeg Carstva,aktivan tada kao i sada,što zastupa o.Zoran i stav o.Save da je to samo prikaz,slika.ikona onoga što će tek da se zbude ali da u tom trenutku nije bilo aktuelno kada su trojica Apostola gledali.Realno stav o.Zorana nas uvodi u paradoks i ubija poimanje vremena kakvog imamo.S jedne strane zbunjuje s druge strane otvara neke nove perspektive i promišljanja.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Безбожни, богомрски и богоодвратни Ињче! Страни свакој благодати Божијој! Ево, газим по теби, пу, пу и по стотину пута пу!  :D Већ сам ти одговорио у мојој смирености: Визије не значе и присуство телесно. Ја сањам твоју племениту супругу Софију, Госпођу преукрашену свим даровима, како ме у својој милости, мене најпоследњијег међу људима који су живели на земљи, позива да попијемо кафу. Ја пристанем, и она ми на том састанку открива бројеве за лото! Света  жена! Дала ми је их!

Ја, на жалост немам младе ми благообразне госпе које би мене сањале. Ја им се ни у телу ни ван тела не приказујем, зато што су оне нормалне. Ниједна нормална не би имала жеље да буде са мном. Снови су само наши. И то су снови.

Ониричко је повезано са орексис. Оним жељеним. Његош вели: Боже, молим ти се да нешто лијепо ноћас снивам... То су ствари разоваплоћене. Што се вели, Сан је лажа, Бог је истина.

 

 

Очекиван одговор, али погрешан.

Нисам те питао за виђења алкохоличара који падају у делиријум него о сновима обичних, честитих и побожних хришћана.

 

Сан је лажа а Бог је истина - је народна изрека, није догмат цркве.

Ипак искуство Цркве казује да су се светитељи јављали и јављају људима у сновима и откривају им рецимо где се налазе њихове мошти, или шта ће да се збуде или шта треба да чине, или кога за попа да постави епископ итд.

 

Дакле понављам питање ако су светитељи једино у телу, како се онда јављају у сновима?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 Што се вели, Сан је лажа, Бог је истина.

Pa jes al recimo da je Josif razmišljao tako kada mu je anđeo javio da ode u Egipat Isus bi bio utepan. :)))

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa jes al recimo da je Josif razmišljao tako kada mu je anđeo javio da ode u Egipat Isus bi bio utepan. :)))

 

Рецимо кад се само позивамо на Писмо онда је ово добар пример.

Али пази сад одговор ће бити да је то једна од библијских легенди.

 

Значи вако истина је тамо негде, досије кикс, ту истину могу да докуче само изузетно талигентни појединци, остали нема шамсе.

ДаклеМ остали су подложни утицајима разних сујеверја или погрешних учења па чак и цела црква и то кроз дужи историјски период.

 

Спасење је наравно намењено само интелектуалцима.

 

Нешто слично сам чуо од једног протестанта једном приликом, рече ми момак: Само они који прате упутства из Светог Писма ће се спасити.

Добро реко а шта ћемо са онима који су неписмени.

Вели ретард па њима ће неко други читати ако они желе да знају.

Супер реко гари а шта ћемо са претходним вековима када је тек по који проценат људи био писмен?

Тајац.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Рецимо кад се само позивамо на Писмо онда је ово добар пример.

Али пази сад одговор ће бити да је то једна од библијских легенди.

Pa i mene to lično iritira.Kada Isus govori o Lazaru i bogatašu,a uzgred budi rečeno ni u jednoj od svojih priča Isus ne spominje lična imena to je alegorija,to je simbolika.To je on koristio tadašnje verovanje(uticaj jelina) da im objasni da bi oni shvatili i razumeli.Ispada da Isus koristi lažna učenja da bi objasnio ljudima šta se događa nakon smrti.Ja opet postavljam po meni jedno fundamentalno pitanje.Šta je to u čoveku stvoreno po obličiju Božijem?Bog kako se kaže u SP nema telo nego je Duh.Ne vidim alternativu osim da je to duša.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

11900124_855203324556794_280099789324045

ДОЛАЗАК ГОСПОДЊИ

Рекао је Господ да ће опет доћи
И ми ћемо с` Њиме у град нови поћи
Јер ће зато доћи Он
Да нас води за Сион.

Он ће нас примити себи с` десне стране
Где је припремио место за из`бране
У небески бели рај
Небу, земљи дође крај.

Небо прође прво па и прва земља
По речима роде Светог Јеванђеља
Тај Вавилон велик` град
Уништен ће бити тад.

Биће с` хуком бачен ко камен у море
Камен воденички Господ рекао је
Јер сву славу града тог
Уништиће Господ Бог

Земљу нам блажену Господ обећава
Ако нам се душа у грех не успава
Јерусалим Нови град
Где ће проћи туга, јад.

Где ће свака туга и болест нестати
И у сваком оку суза заблистати
Он ће нама бити Бог
А ми народ Царства тог.

Ту ћемо Господа својега видети
Он ће на престолу својему седети
Са палицом владарском 
Седам круна има Он.

Улице се златне од злата сијају
Сунца ни месеца тамо не требају
Тамо нема ноћ ни дан
Тамо сија Господ сам.

Овај град нам има дванаесторо врата
Од дванаест имена грађа је Његова
Злато, јаспис и смарагд
Сав се сија Свети град.

Ту ј` дрво живота на среди раја
Гране своје шири и рај укташава
Од дрвета тога знај
Сав мирише бели рај.

То се дрво свагда пред престолом сјаје
У њему је место што се верним даје
На то дрво роде мој
Власт ти даје Господ твој.

Ту ће Господ место припремити њима
Који неће примит` печат на челима
Чије име пише ој
У тој књизи животној.

Други не мож` ући Господ рекао је
Све што је нечисто и што погано је
Све што чини мрзост, лаж
Душо моја добро знаш.

Господ даде благо што мољац не гризе
Оним што се њему на земљи понизе
Жури душо док је дан
У град нови откључан.

Господ ће ти дати белу хаљиницу
И у твоју руку палмову гранчицу
Златан појас душо знај
Па до краја истрајај.

И добићеш венац горе на вратима
Који ће ти дати Праведни Судија
Ако трку завршиш
Праву веру одржиш.

Зато се пожури душо моја мила
Докле Господ јоште покајање прима
За грехове ти се кај
Богу славу, хвалу дај.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нећу (иако најискреније желим) да вас много хвалим јер похвала лако подстиче гордост, а нажалост видимо да се и пред крај трке лако падне а камо ли негде пред половином (где сте - верујем, надам се и молим Господа - ви). Но сигуран сам да сте изнад тих искушења. Рећи ћу само: више од ичег бих волео да се грејем на вашем Сунцу.   Питање: Цела дискусија са о. Зораном ме подстакла на размишљање - која тела ће бити наша есхатолошка? Да ли су нетрулежна тела светих (макар парцијално) она у која ће се свети обући након Другог Доласка или могу бити (материјално гледано) и друга? Наиме, са једне стране верујемо да изглед тих тела неће бити спрам проживелих година већ спрам односа са Богом. Са друге стране имамо науку која нам показује да скоро све ћелије тела временом одумиру и њихова места заузимају друге (осим неких неурона) па је помало сулудо говорити о једном телу јер се оно кроз живот непрекидно мења. Са треће стране, цитат који сте поменули ("Заиста, заиста вам кажем: ко Моју ријеч слуша и вјерује Ономе који Ме је послао, има живот вечни, и не долази на суд, него је прешао из смрти у живот.") има призвук онога што о. Зоран потенцира - да би могло бити да је (бар) за личност (а самим тим и тела) светих Есхатон већ остварен у пуноћи након телесне смрти која је за њих прелазак без суда у вечни живот? Опростите на конфузности изнетог, још је свеже а не могу задржати за себе.
 

 

Mislim da je ovo zanimljivo da stoji i na ovoj temi.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...