Jump to content

Зоран Ђуровић: Јављење светаца у есхатолошким телима

Оцени ову тему


Препоручена порука

I pri tom Milanova drama, da li je adam ispunio volju Bozju ili je usao u onaj krug gde jos nije ispunio volju Bozju a Bog to ne zna dok ga ne vidi i pita ga.

 

Stala mi priroda malo, rece Milanov Bog i ode da popravi sopstveni kvar. 

:))  sHa_sarcasticlol  :cheesy3:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 995
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Ова је дивна из друге стотине Максимове: 42. Они који се искључиво везују за (голу) реч Светог писма, пренебрегавајући својим спољашњим служењем Закону достојанство душе, у себи на погубан начин чине његов смисао телесним. Верују да ће Бога задовољитм жртвовањем неразумних животиња, брижно се баве спољашњим чишћењем тела а занемарују лепоту душе притиснуте страстима, мада је (управо) душе ради свака потенција видљивог света, свака реч божанска и (сваки) закон.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Uzrok postojanja Tvorevine je vanvremenski, obozenje Tvorevine takodje nema Istorijski karakter, nego vanvremenski, jer se toga Bog nije dosetio u vec stvorenom vremenu.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Опет тема полиморфног Логоса и Преображења, из друге Максимове стотине: 13. Ко познању стреми нек пред Господом умири (сам) основ (своје) душе, што је (заправо) Бог рекао Мојсију: "Стани поред мене". Ваља (међутим) знати да међу онима који пред Господом стоје има разлика, а што је било откривено љубопитљивима: "Има неких међ онима што стоје овде који неће окусити смрти док не виде Царство Божије да је дошло у сили" (Map. 9; 1). Јер Господ се (подједнако) не појављује у слави (свима) онима што пред Њим стоје. Почетницима се открива у обличју слуге, а онима што Га могу пратити у (Његовом) успињању на високу гору Његовог преображења откриће се у обличју Бога (Мат. 17; 19); то јест, (у обличју) у којем је бивао пре но што је било света. Господу је могуће различито да се објави онима што пред Њим стоје: једнима на један начин, а другима другачије, (сразмерно) вери као мери њихове (способности) увиђања.

14. Када је Логос Божији у нама јасан и сјајан и кад попут сунца лице Његово засја, Његова ће одежда исто тако бити бела; то јест, речи ће се светог еванђељског Писма (у нама открити као) јасне и разговетне, немајући никаквог покривала. С Њим ће нам прићи Мојсије и Илија, који ту представљају духовне логосе закона и пророка.

 

 

Гледе овог низа цитирања св. Максима који изнова доводи до одушевљења христољубиве и који задивљује дубином своје мисли. Овај цитат који ћу навести не знам напамет одалкле је. Записао сам га давно, али ћу се потрудити да пронађем место. Елем:

 

"Речи Св. Писма су одело, а смисао њихов тело је Логоса. Речима - он се покрива, а кроз смисао - открива се."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@@Zoran Đurović,

 

На питање које потенцирате већ сам одговорио са ,,Да'', и дао сам своје мишљење. Мислим да не треба више затезати тиме.

https://www.pouke.org/forum/topic/40205-%D0%B7%D0%BE%D1%80%D0%B0%D0%BD-%D1%92%D1%83%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%9B-%D1%98%D0%B0%D0%B2%D1%99%D0%B5%D1%9A%D0%B5-%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B0%D1%86%D0%B0-%D1%83-%D0%B5%D1%81%D1%85%D0%B0%D1%82%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D1%88%D0%BA%D0%B8%D0%BC-%D1%82/page-18#entry1330930

 

Имам и ја мишљење да одређени цитат светог Максима Исповедника директно побија ваш став у овој теми. Само ме је срамота што сте већ окарактерисали цитат Зизјуласа који исто то побија са ,,ваистину глупост''.

 

Ви већ правите ограду према мени тиме што кажете да не смем ни да тумачим. Једноставно, ви не прихватате моје мишљење ни као предмет за разматрање, па ми је зато непријатно да вам постављам питања са да или не.

 

Ви можете рећи да цитат Светог Максима не побија ваш став и да сте идентични са светим. Међутим, нека се размисли о томе:

 

,,У Богу су засигурно, логоси (промисли) свих по којима и познаје све пре него што уопште има и говора ο њиховом стварању, пошто су (промисли ο створењима) у Њему и код Њега као у јединој истини свега. Сва ова (бића), како та која већ постоје тако и она која ће постати, нису у биће дошла заједно са логосима њиховим, или са знањем Божијим (о њима), већ је свако створено у одговарајуће време по мудрости Творчевој и по (Његовој) замисли ο њима, добило је своје биће енергијом (Божијом). Α пошто je (Бог) вечни Творац по енергији, ова (створена бића) постоје по сили (као потенцијална), дакле још не као створена'' (Амбигва 7: Тумачење XIV беседе Св. Григорија Богослова).

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Гледе овог низа цитирања св. Максима који изнова доводи до одушевљења христољубиве и који задивљује дубином своје мисли. Овај цитат који ћу навести не знам напамет одалкле је. Записао сам га давно, али ћу се потрудити да пронађем место. Елем:

 

"Речи Св. Писма су одело, а смисао њихов тело је Логоса. Речима - он се покрива, а кроз смисао - открива се."

Да, ово је одлично. Ако нађеш референцу, баци је (нама). 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

створено у одговарајуће време по мудрости Творчевој

 

Iz nase pozicije ispada da Bog kroz istoriju ubacuje logose jedan za drugim, ali to kod Bog ne vazi jer ne ceka on da se nesto desi pa ubaci logos bica i onda posmatra kao nekakav naucnik sta se desava, pa onda ubaci drugi i tako dalje. 

 

Nego to ubacivanje u odredjeno vreme se desava kod nas, znaci mi odozdo vidimo da logosi bica upadaju u tvorevinu (ne znam kako bolje da se izrazim al neka bude upadanje) kroz vreme, ali posmatrano odozgo nema toga nego na neki nacin upadaju svi odjednom. 

 

I treba biti tu oprezan i razumeti sta znaci ono "prizivanje tvorevine iz nebica", jer tvorevina podrazumeva istoriju, a ona se priziva na osnovu tih logosa koji su u Bozjem umu i koji se ne pojavljuju pojedinacno kroz vreme, nego su svi tu. Pa tako Bog iz nebica priziva cak i ono sto je iz nase perspektive buducnost, ali se u svetu to ostvaruje tek kasnije jer treba proci vreme. 

 

Ti kao da pokusavas da osobine tvorevine primenis na Boga, da vremenom ogranicis Boga i na taj nacin srusis Njega samog, jer Bog nije Bog ako je ogranicen vremenom, nego vanzemaljac iz visih dimenzija ili nekog drugog univerzuma koji je stvorio jedan univerzum sam samcat. 

 

Само ме је срамота што сте већ окарактерисали цитат Зизјуласа који исто то побија  са ,,ваистину глупост''.

 

To sam ja napisao zato sto zaista zvuci kao glupost. Mozda je Zizjulas nesto drugo hteo da kaze, posto je izvuceno iz konteksta, mada sve ove vase diskusije mogu tako da se okarakterisu, kao izvlacenje iz konteksta sa tim citatima od po 5-6 redova iz knjige koja ima 500 stranica. To vazi i za tebe i za Velizara i za Zorana.

 

U svakom slucaju, ne znam kako Bog moze da se "iznenadi" Adamovom odlukom, da nije predvideo sta ce se desiti? Pa mislim, ispade Bog i nekakva baba sto gleda u solju i prorica hoce li Adam da sagresi ili nece. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

,У Богу су засигурно, логоси (промисли) свих по којима и познаје све пре него што уопште има и говора ο њиховом стварању, пошто су (промисли ο створењима) у Њему и код Њега као у јединој истини свега. Сва ова (бића), како та која већ постоје тако и она која ће постати, нису у биће дошла заједно са логосима њиховим, или са знањем Божијим (о њима), већ је свако створено у одговарајуће време по мудрости Творчевој и по (Његовој) замисли ο њима, добило је своје биће енергијом (Божијом). Α пошто je (Бог) вечни Творац по енергији, ова (створена бића) постоје по сили (као потенцијална), дакле још не као створена'' (Амбигва 7: Тумачење XIV беседе Св. Григорија Богослова)

 

Ovaj pise kao ava Zoran.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Показао си и да си преко мере хвалисав (причаш између осталог без блама о својим "пророштвима", као ти си неки пророк) и гневљив, да не подносиш ничије противљење,

 

Брате, не познајем лично о. Зорана и не желим да будем његов апологета јер ценим да је за то итекако он сам способан, али мени просто није јасно да ли ти стварно не капираш да се човек завитлава или и ти се "правиш Тоша" форе ради. Мислим, колико год било озбиљно оно што се пише по форуму и на овој теми, ипак је у питању интернет форум а не неко научно гласило или црквени сабор на коме се одлучује судбина православља.

На страну што уме да жацне својим језиком. :1311_womens:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Због тога Ава моли Бога да је лоше прорекао када је 1988 рекао: Од Слободана Милошевића неме већег упропаститеља Срба који се родио и питање је да ли ћемо моћи да га преживимо! Плашим се да ми след догађаја даје за право. Срби су се повели за човеком, а био проклет сваки који се поузда у човека... Тада сам се нервирао са црквом и са ближњима, јер су траћили прилику за покајање коју нам је Бог пружио.  

 

Могу замислити аво, колико Ти је тешко било о томе говорити тада, кад и данас међу поштеним Србима не мош рећи лошу о Слоби. Најомиљенији у Срба, одма након оног "Сина" који није био Син Божји него народа и народности. :(

 

Прошла је и моја 'вамилија као тај "Мићо Бараба". Пјевала је Титу, пјевала Слоби. Пјевала пјевала па од силне "пјесме" ишћерана уз звуке неке друге "глазбе". И после свега, опет најпаметнији, ниђе грешке, ниђе мане, а јок, ц. Америка све то. Ватикан. ЦИА. Конобари. Не смем да кудим или им се чудим, не падне ивер где не може пасти и не рађа се добар од злих, ко зна какав сам а не видим се и ушта све могу израсти, да о ту кладу тинтару не разбијем.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

U svakom slucaju, ne znam kako Bog moze da se "iznenadi" Adamovom odlukom, da nije predvideo sta ce se desiti? Pa mislim, ispade Bog i nekakva baba sto gleda u solju i prorica hoce li Adam da sagresi ili nece.

 

Tu treba ici i korak dalje, kako bi se ta glupost jos vise videla. Ne samo adam vec cela tvorevina je potpuno ogoljena pred Bogom koliko god vekova ona trajala, koliko god obozenjem ona bila pricesnik i po blagodati ucesnik u Bozjem stvaranju, Tvorevina je potpuna Bogom.

 

Aj ti pokusaj sam sebe da iznenadis, kad nesto stvoris i znas? Neznenadices se :))

 

Ta potpuno ogoljena tvorevina, kojoj ce biti kraj a taj kraj vec postoji nikad se nije prekidao pa ponovo pocinjao, jeste obozenje. Koliko glup mozes da budes pa da kazes da postoji Tvorevina kao situacija prostor vreme tvar u smislu igranog filma gde uzimas ogroman kamen i bacas ga niz padinu i cekas "rezultate" koje vaistinu ne mozes da predvidis?

 

Ni santimetar Tvari, ni milisekunda akcije ne postoji a da nije ogoljena pred Bogom, cak sta vise Bog ju je vec stvorio a za nas ce to postati sadasnjost i govoricemo kao pricesnici stvaranja. Dakle dobacicemo do toga da ce nam i buducnost biti sadasnjost. To su nase granice u obozenju.

 

Sada kad bi se vratili unazad, i procitali sta je sve ovde napisano o vremenu, videli bi vaistinu halucinacije. 

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Aj dok ne odem po papriku i paradajz, koji je uzgred na otvoreno sto bi rekli leskovcani, da se potsetim jednoK kodeksa.

 

Ko vidi Nindjino lice umrece najstrasnijom smrtju.

 

Tako i onaj, ko zeli da spozna ogoljenog Boga, na zalost umire, taj put mora biti jasan svima. U drami, koju Milan potencira, glavni junak umire od tolikog znanja golog Boga, to nek i Milanu bude jasno. Bog se ne moze spoznati, pogotovo onaj sto nema pojma ste ce se u sledecoj epizodi ili milisekkundi desiti. To je poguban put i nadam, se da Milan nema nameru tu da ostane i da kao pauk ceka svoju smrt a usput i da napuni mrezu nekim slicnim dusama.

 

To ja sada mogu slobodno da tvrdim.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Сва ова (бића), како та која већ постоје тако и она која ће постати, нису у биће дошла заједно са логосима њиховим, или са знањем Божијим (о њима),(Амбигва 7: Тумачење XIV беседе Св. Григорија Богослова)

 

 

Ma avo Zorane nije u redu da pricas isto sto i ovaj svetitelj, ti si odredjen, da pobijas svete oce. To nije lepo od tebe da se nalazis u liniji otaca, zbunjujes ovaj krsteni narod, koji ti donosi citate na slavu tvoju.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Smrt na Krstu je bila definitivna i jaka, tuzna toliko da je dusa mogla da je izdrzi samo silom Jednog Boga, koji je u Tri Licnosti ali na tom istom Krstu pocinje i vaskrsenje Hristovo koje On nosi u sebi pre svih vekova.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ma avo Zorane nije u redu da pricas isto sto i ovaj svetitelj, ti si odredjen, da pobijas svete oce. To nije lepo od tebe da se nalazis u liniji otaca, zbunjujes ovaj krsteni narod, koji ti donosi citate na slavu tvoju.

:cheesy3:  :))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...