Jump to content

Како зауставити дебилизирајуће и тровачке ријалити програме? (Борба против кича и шунда)

Оцени ову тему


Препоручена порука

 Da, sada smo dosli do onog dela razgovora kad nastaje dilema da li ja moram da se potrudim da smirim ton sa kojim pisem ili ti da se potrudis da vidis zbog cega ja reagujem kako reagujem. Sto se mene tice ja ne moram da pisem uopste i onako u zadnjih par meseci sve vise "pustam" da stvari prodju bez komentara nego sto se obazirem na njih. Medjutim i kad reagujem, kao sada, pre svega reagujem jer mi smeta ta matrica koju tvoji istomisljenici koristite u ovakvim debatama. Naprosto mi je potpuno nejasno kako ne vidite koliko ima propusta u takvom nacinu misljenja. Ali kao sto sam zilion puta rekao kad ja izrazim negodovanje zbog nekoga nacina misljenja ili stava ja ne negodujem protiv toga da doticni ima/ju taj stav nego protiv principa da se vecina stvari iz tog nacina misljenja ili stava svakako prirodno podrazumevaju. Samo to.

 

 Ali evo. Da ne seciramo jedan drugog i da ne trolujemo/offujemo mozemo bas iz ugla ove teme da razmotrimo vecinu ako ne i sva pitanja koja smo tu dotakli. Dozvoljavam da sam te totalno pogresno shvatio, sorry ako jesam, te zbog toga ako zelis mozes u par recenica da objasnis sta ti mislis na koji nacin bi trebala da se vrsi vlast u pogledu slobode medija. Dakle ko bi kontrolisao i procenjivao stetnost/korisnost sadrzaja? Ljudi kakvog strucnog profila? Koja resenja bi takva vlast, koja mnogo toga sankcionise, imala na masovnu pojavu crnog trzista gde bi se sve to sto je zabranjeno preselilo. I tako to. Generalno samo ako zelis, ako ne ondak nista. Drugi put kad bude bolja atmosfera.

 

ОК. Да покушам да одговорим како би то могло да изгледа... Изложићу своје (идеалистичко) мишљење у неколико тачака, да би лакше лоцирали подтеме и неслагање.

 

1. Претпостављам да се потпуно слажемо у томе да медији морају да буду слободни и независни, као и да испуне своју информативну, образовну, критичку и забавну (и можда још неку) улогу у друштву.

 

2. О ономе шта ће се приказивати на телевизији (да користимо њу за пример) одлучује група угледних људи (високих моралних квалитета) различитих занимања (продуценти, економисти, правници, новинари, психолози, педагози, научници, уметници, пољопривредници...), узраста (млади, средовечни, стари), места пребивалишта (град, село) и сл.

 

3. Та група људи би се састајала с времена на време да процене корисност или штетност садржаја, гледаност, и можда нешто промене. Не би било потребе за "забранама", већ за изменама.

 

4. Ко би све то финансирао? Грађани наравно, они све финансирају. Како то организовати да буде што мање политике, манипулације и корупције, нисам сигуран. Оглашавање има својих мана, као и финансирање од стране државе. Можда нека комбинација.

 

5. Црног тржишта би наравно било, али би се оно (као и потреба за њим) смањивало у мери у којој би друштво културно, економски, и на сваки други начин напредовало.

 

А реално, ситуација је таква да медији приказују стање у друштву и то у оној мери у којој су сами независни. 

Тако да, "забране" и мишљења, критички осврт на квалитет медија у друштву, јавне расправе, мало таласања итд. не би шкодило, већ, ако ништа друго, барем би допринело освешћивању народа... 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да, у праву си. Забрана у том смислу није добра.

 

Али требало би да се осмишљава програм који ће телевизија да емитује, да буде квалитетан, богат, који бити и забаван и образован, који неће удовољавати и распаљивати страсти гледалаца, већ подстицати радозналост, критичност, племенитост, итд.  у мери у којој је тако нешто уопште могуће на тај начин. А уколико се из неког неоправданог разлога одступа од таквог плана, реаговати одговарајућим "забранама" и сл. Ако нпр. у мом предузећу неко одступи од плана, наравно да ћу га казнити или му забранити да спроводи неки свој "план". Он није прекршио устав и нека права која следе из устава, али је прекршио правило на које се предузеће ослања и "живи" и то се мора кориговати. Ако телевизија нема неки план и програм емитовања (осмишљен пажљиво према разним потребама гледалаца и према ономе што се сматра да телевизија треба да пружи гледаоцима) онда се прилагођава случају (или појединцима) и губи на квалитету... Не знам који све механизми постоје за контролу програма који се емитује, али морају да постоје, просто се не може свашта емитовати на телевизији, чак и ако народ то тражи. Неки облик цензуре треба да постоји, а ко ће да је врши осим онога ко има власт и моћ да је спроведе... 

 

Поређење и пример са форумом - наравно да је неадекватно, али је довољно да се препозна нормална потреба у људском друштву за влашћу која, поред осталог коригује и грешке. Наравно, та потреба постоји и код емитовања ТВ програма.

 

Nije resenje da silujes narod da gleda koncerte klasicne muzike i dokumentarce  o umetnosti ako to ne zeli.

 

Shvatite da televizije ne pustaju smece zeto sto zele time da truju narod, nego to pustaju zato sto narod zeli time da se truje a tu je velika razlika.

 

Idealno bi bilo kada bi na televiziji bilo i kvaltietnog proglrama i smeca a narod da ne zeli da gleda smece i onda ce televizija da ukine smece.

 

Dakle treba smisliti nacin kako da narod ne voli smece... 

ja kazem:

Trenutni narod- nikako!

Buduci narod:- od nas zavisi!

 

Stil i ukus je nesto sto se stice od malih nogu i kasnije se vrlo tesko menja. Dakle svu svoju paznju treba usmeriti na decu, na "buduci narod".  A kako to da uradimo kada vlastima to nije nikakav imperativ. 

Kako da edukujemo decu ako vlada smanjuje budzet za kulturu a narod tu vest docekuje sa "pa nego sta, tako i treba... sta 'oce oni glumci i slikari... da se za**bavaju za drzavne pare dok narod nema leba" ... kako da edukjemo decu kad je slobodno misljenje i kriticko razmisljanje nesto sto se zabranjuje i protv cega se "odrasli" bore motkama... kako da edukujemo buduci narod kad je odrasle vise briga za to da gube glavu za glupe ideale umesto da rade za njihovu buducnost...

 

Mislim da ce farma i VB jos dugo biti televizijska poslastica jer realno... za bolje i nismo. Kakav narod takva vlada, kakva vlada takav zivot... bedan i mediokritetski...

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Свакако, телевизија тежи да пушта оно што народ жели. Али мислим да не треба ићи ни у једну крајност (апсолутно угађање народу или његово игнорисање). Најбоље је пронаћи неку меру и доносити одлуке (промене). Елиминисање псовки из ВБ и фарме је једна одлука, нека друга би била јавно изнесена идеја о њиховој забрани, трећа можда креирање неке нове емисије која је слична, а боља од ових и краће траје итд. Нека одлука је добра, нека лошија. Неку ће народ прихватити, а другу неће или ће се побунити. Нека се нешто дешава, нека људи постављају питање шта је добро, а шта лоше, шта је корисно, а шта некорисно... (само)преиспитивањем се духовно јача.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Imaju pravo sto su protiv i treba ukinuti to smetje da ne truje jos jace i tako vec otrovan narod, a inace uslovi su neprirodni i tamo bi i normalan poludeo a ne neko ko je vec labilan, glede ovu nebulozu i besmisao

http://www.kurir-info.rs/opet-tuca-u-vb-milic-vukasinovic-udario-vendi-vratima-clanak-755597

 

Ko nije gledao nemacki film "Das Experiment", snimljen po istinitom dogadjaju, preporucujem

das-experiment.jpg

http://www.imdb.com/title/tt0250258/

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Imaju pravo sto su protiv i treba ukinuti to smetje da ne truje jos jace i tako vec otrovan narod, a inace uslovi su neprirodni i tamo bi i normalan poludeo a ne neko ko je vec labilan, glede ovu nebulozu i besmisao

http://www.kurir-info.rs/opet-tuca-u-vb-milic-vukasinovic-udario-vendi-vratima-clanak-755597

 

Ko nije gledao nemacki film "Das Experiment", snimljen po istinitom dogadjaju, preporucujem

das-experiment.jpg

http://www.imdb.com/title/tt0250258/

 

Da li su i antitesiti u pravu kad zele da ukinu religiju? I po kom kriterijumu je tvoje misljenje da je farma smece- istinito, a njihovo misljenje da je religija smece- neistinito?

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nije resenje da silujes narod da gleda koncerte klasicne muzike i dokumentarce  o umetnosti ako to ne zeli.

 

***

 

Stil i ukus je nesto sto se stice od malih nogu i kasnije se vrlo tesko menja. Dakle svu svoju paznju treba usmeriti na decu, na "buduci narod".  A kako to da uradimo kada vlastima to nije nikakav imperativ. 

 

Kako da edukujemo decu ako vlada smanjuje budzet za kulturu a narod tu vest docekuje sa "pa nego sta, tako i treba... sta 'oce oni glumci i slikari... da se za**bavaju za drzavne pare dok narod nema leba" ...

 

Чекај да видим да ли сам добро разумео. Није решење силовати народ да гледа концерте класичне музике, али је у реду силовати оне које концерти класичне музике уопште не занимају да плаћају за исте? Зар не мислиш да за културу треба да плаћају они који је конзумирају?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nije resenje da silujes narod da gleda koncerte klasicne muzike i dokumentarce  o umetnosti ako to ne zeli.

 

Shvatite da televizije ne pustaju smece zeto sto zele time da truju narod, nego to pustaju zato sto narod zeli time da se truje a tu je velika razlika.

 

Idealno bi bilo kada bi na televiziji bilo i kvaltietnog proglrama i smeca a narod da ne zeli da gleda smece i onda ce televizija da ukine smece.

 

Dakle treba smisliti nacin kako da narod ne voli smece... 

ja kazem:

Trenutni narod- nikako!

Buduci narod:- od nas zavisi!

 

Stil i ukus je nesto sto se stice od malih nogu i kasnije se vrlo tesko menja. Dakle svu svoju paznju treba usmeriti na decu, na "buduci narod".  A kako to da uradimo kada vlastima to nije nikakav imperativ. 

Kako da edukujemo decu ako vlada smanjuje budzet za kulturu a narod tu vest docekuje sa "pa nego sta, tako i treba... sta 'oce oni glumci i slikari... da se za**bavaju za drzavne pare dok narod nema leba" ... kako da edukjemo decu kad je slobodno misljenje i kriticko razmisljanje nesto sto se zabranjuje i protv cega se "odrasli" bore motkama... kako da edukujemo buduci narod kad je odrasle vise briga za to da gube glavu za glupe ideale umesto da rade za njihovu buducnost...

 

Mislim da ce farma i VB jos dugo biti televizijska poslastica jer realno... za bolje i nismo. Kakav narod takva vlada, kakva vlada takav zivot... bedan i mediokritetski...

 

Не баш...

 

Када је РТС правио добре или макар просечне серије, нико није гледао то смеће.

 

Већ сам негде рекао, када је ишла премијера Сулејмана, који је био најгледанији у то време и који је за Фарму и Великог брата Бечка филхармонија, у исто време на РТС је кренула реприза серије Мој рођак са села. Реприза серије је имала далеко већу гледаност него премијера до тада неприкосновеног Сулејмана. Бољи живот, обзиром на то да се приказује скоро сваке године већ двадесет година као реприза, има задивљујуће велику гледаност, чак и данас. И увек када је народу понуђен квалитетан садржај, нико није гледао ово смеће. Чак ни далеко мање смрдљиво смеће није било гледано. Али...

 

Како РТС није имао пара да настави са квалитетним програмима из домаће производње, у термин су улетеле овакве врсте садржаја. Јефтина и неквалитетна продукција приземног садржаја или купљени програм стране продукције лаког садржаја и терај.

 

Зашто људи то гледају? Врло просто, нешто би да гледају јер би да добију растерећење, јер их свакодневни живот ставља под притисак, а немају квалитетну алтернативу, што је већ тема која захтева далеко стручнију дискусију, за коју ја нисам стручан.

 

Шта је решење? Једно од решења је наћи извор финансирања за РТС и пустити људе да раде, јер су очигледно показали да знају да раде, и то веома добро. Друга су решења тежа и дугорочнија и немају претерано везе са овом темом, па да се расправа не расплињава, нема потребе сада о томе.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da li su i antitesiti u pravu kad zele da ukinu religiju? I po kom kriterijumu je tvoje misljenje da je farma smece- istinito, a njihovo misljenje da je religija smece- neistinito?

Detinjasto poredjenje, aj da si sad stigo sa neke druge planete pa da postavis to pitanje onda bih ti objasnio, a ovako nema smisla jer je objasnjeno vec milion puta i odgovor znas, samo si antiprotivan

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Kulturni poslenik" Živorad Ajdačić sastavio spisak nepatriotskih filmova u Srbiji

 

 

Živorad Ajdačić, generalni sekretar Kulturno-prosvetne zajednice Beograd i v.d. generalnog sekretara Kulturno-prosvetne zajednice Srbije, izjavio je da „filmska produkcija ne valja, da su pare potrošene na filmove koji skrnave kulturu Srbije, koji ne promovišu njene već belosvetske vrednosti”.

 

Ajdačić, koji je između ostalog i član Upravnog odbora Narodnog pozorišta, član Komisija za sticanje i oduzimanja statusa ustanova kulture od nacionalnog značaja , član Komisije za dodelu nacionalnih penzija, nabrojao je u intervjuu za dnevni list "Politika" filmove "koji skrnave kulturu Srbije" i za pojedine dao svoje obrazloženje.

 

 

 

1) „Ako zrno ne umre” Siniše Dragina - film govori o tome kako srpski pop prodaje prostitutke po Kosovu Unproforu i Euleksu.

 

2) „Mamaroš” Mome Mrdakovića

 

3) „Karaula” Rajka Grlića

 

4) „Podunavske Švabe” –film govori kako su Rusi i Srbi ubijali jadne Švabe u Banatu

 

5) „Srpski film” - jer govori o tome kako otac siluje svoje dete ispod slike gde se vide knez Lazar i Miloš Obilić

 

6) „Šišanje” – film prikazuje mladog Srbina koji ubija Rome po Beogradu

 

7) „Turneja” Gorana Markovića – priča o srpskim glumcima koji igraju u Bosni gde u monologu Gordan Kičić kazuje kako srpski narod teroriše ceo Balkan

 

8) „Sveti Georgije ubiva aždahu” Srđana Dragojevića, u kom glumac Branislav Lečić govori:„Srbi idu da ratuju jer su manijaci”...

 

Ajdačić je rekao i da ima filmova koji su dobili milione, a nisu snimljeni.

 

-  „Travelator” Dušana Milića, izdvojeno 19.000.000 dinara, „Prahovo – Las Vegas” Dragana Nikolića, izdvojeno 3.000.000, „Ničije dete” Stefana Arsenijevića, izdvojeno 23.000.000, „Bajaco Bluz” Lazara Ristovskog, izdvojeno 21.600.000, „O bajacama i herojima” Petra Pašića, kompozitor Vlatko Stefanovski, izdvojeno 6.000.000, „Drago stanje”, izdvojeno 6.200.00, „Dvoboj”, izdvojeno 8.000.000 (prekinuto snimanje), „Poslednji krug u Monci”, izdvojeno 2.000.000 dinara.Komisije koje su se time bavile otvoreno su se zalagale samo za određene grupe ili reditelje, što nisu krile od javnosti - tvrdi Ajdačić.

 

Blic

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 years later...

Uvesti komisiju za šund

http://www.b92.net/video/vesti.php?yyyy=2015&mm=05&dd=06&nav_id=988817

 

Pretpostavljam da je umetnost vredna jer je retka zverka i da bi bilo celishodnije uvesti komisiju za umetnost nego za sund, ako je do uvodjenja komisije.

Mongol General: Wrong! Conan! What is best in life?
Conan: To crush your enemies, see them driven before you, and to hear the lamentation of their women.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A ko ce da odredi sta je sund i po kojim kriterijama???

Komisija, po konvencionalnim kriterijumima.

  • Волим 1

Mongol General: Wrong! Conan! What is best in life?
Conan: To crush your enemies, see them driven before you, and to hear the lamentation of their women.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A ko ce da odredi sta je sund i po kojim kriterijama???

 

Centralni Komitet za utvrđivanje Pravih Vrednosti

 

 

:)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...