Jump to content

Прогон Православне Охридске Архиепископије у Р. Македонији

Оцени ову тему


Guest свештеник Иван

Препоручена порука

Šta kaže Makedonska pravoslavna crkva?

MPC je izdala saopštenje u kojem se kaže da Albanija, Grčka, Bugarska i Srbija nisu oslobodili Makedoniju od turskog ropstva. Srbija nije ušla u rat da bi oslobodila Makedoniju, već da bi stvorila sopstvenu autonomiju.

Balkanski ratovi nisu bili ratovi za oslobođenje već su bili najveća tragedija makedonskog naroda koji su bili izloženi genocidu. Makedonci su bili prisilno mobilisani u bugarsku, grčku i srpsku vojsku.

Makedonija je imala autonomiju koju je dobila posle 1877 i rusko-turskog rata, a Grčka, Bugarska i Srbija su želeli da joj oduzmu tu autonomiju.

MPC posebno naglašava da Srpska pravoslavna crkva i dalje Makedoniju smatra južnom srpskom banovinom.

http://www.vestinet....interesa-turske

То је стара опробана фора БЈРМакедонаца којом већ 50 година вуку за нос пре свега своје вернике и оне људе који мисле да међу њима има неког за сарадњу... А потом вуку за нос и добар део наше јавности као и одређен број што Црквене јанвности што самих клирика СПЦ на свим нивоима... Јадно ..али потпуно препознатљиво и очекивано...

Можда се већ неки одређени проценат наше и њихове јавности, којима је стало да се проблем реши и понадао да је ствар покренута .. после ових иступа званичника и последњих дешавања.. Али наравно ту је сада ''мпц'' да одбрани пољуљане ''националне'' интересе... кад Држава затаји и обратно.. ЕЕеј 50 година они раде ту клацкалицу...

Докле...

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 3.1k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

МИТРОПОЛИТ Г.ПИМЕН: Постојат два концепти познати на православната црква за решавање на ваквите спорови. Првата е да се бара признавање на автокефалниот статус од Цариградската патријаршија како прва по чест Патријаршија во православниот свет, а втората е истото да се бара, народски кажано, од мајката црква односно од црквата која последна имала јуриздикција врз одредена територија. За време на кралството СХС Српската црква имала јуриздикција на територијата каде што денес се протега нашата црква. По автоматизам и за време на повоена Југославија продолжила српската јуриздикција и нашето прогласување на автокефалност значело отфрлање на нивната јуриздикција па од таму и потребата да водиме разговори со СПЦ. Ако се земе предвид дека Цариградската патријаршија е Црква од грчка провиниенција на која и смета нашето име, додека не се реши истото ни останува да очекуваме продолжување на дијалогот со СПЦ.

....

Овог человјека неко нешто пита и он као даје неке одговоре... ццц... расколничка (параван) еклисилогија типа комунистичке аутокефалије и бугарске егзархије филована и зачињена ново-гордошћу ново-државног античког националистичког заноса... па да је бар аутентична, него, ко зна ко их хушка и ко им суфлира да вучу на погрешну страну и рањавају и распињу Цркву-Христа.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

logo.png

3491650602.png

http://press24.mk/st...jde-preku-tv-in

Интервју расколничког митрополита Пимена ''мпц''

ПРЕС24: Изјава Српског председника , Томислава Николића је подигла много прашинеи у македонској и у српској јавности. Да ли је реално очекивати решење вишедеценијског спора МПЦ - СПЦ, једним видом трампе, слобод а за Јована, Томос за МПЦ?

МИТРОПОПОЛИТ Г.ПИМЕН: Као што сте поменули, реч је вишедеценијском спору између две цркве, случај са Јованом није толико стар и као такав није разлог спора, тако да није реално очекивати ''размену''како би с едошло до решења. Желим да кажем да и поред велике прашине која се дигла поводом изјаве председника Николића, да он нема мандат да преговара у име СПЦ, већ само може да се заузме за продужетак дијалога, нити пак ми као Синод, коме је предлог био директно упућен, имамо власт да ослобађамо затворенике. Ми као Синод можемо само да се заложиме пред надлежним институцијама не за ослобађање него за помиловање односно смањење затворске казне. Да је предлог био иоле озбиљан, сматрам да је било других начина да се он саопшти онима којима је био упућен, а не овако посредно преко ТВ интервјуа, па сада морамо сви да будемо некакви стручњаци да би разумели шта смо то из предлога требали да схватимо.

ПРЕС24: Да ли је за МПЦ прихватљиво мешање државе у црквене проблеме?

МИТРОПОЛИТ Г. ПИМЕН: Сматрам да то питање мора бити решавано међу црквама као што је и чињено кроз историју, све у сагласности са Светим канонима Једне Свете Саборне и Апостолске Цркве.

ПРЕС24: Десет година откада је СПЦ ја саздала паралелну цркву у Македонији, такорећи нема никаквих официјалних контактс двеју цркава. До када ће бити оваква ситуација у разговорима МПЦ-СПЦ?

МИТРОПОЛИТ Г.ПИМЕН:Нити смо икада ескивирали преговоре нити смо их једностарно напуштали. СПЦ је једноставно опрала руке пред осталим православним Црквама показујући да су они учинили све, што је за нас било понижавајуће и неприхватљиво.. Годинама уназад показујемо како је ''пројекат- ПОА '' неуспешан и да је далеко од истинског решења, зато очекујемо да изнова заједно седнемо за преговарачки сто како би изнашли решење.

ПРЕС 24: Постоји ли неофицијална комуникација?

МИТРОПОЛИТ Г.ПИМЕН: Неки од наших старијих архијереја имају у клирун Српске цркве владиек са којима су студирали па су у повременом контакту, па то на нивоу преговарачких комисија рађа личнапријатељства, повремено с енеке информације проверацвају преко телефонских контаката, па тако слободно можемо да кажемо да неофицијални контакти постоје. Као потврда овога поменуо бих и неофицијалну посету овога лета митрополита Амфилохија нашем Архиепископу г.г. Стефану.

А управо преко ових неофицијалних контаката се мери пулс двеју цркава око наставка дијалога.

ПРЕС24: Једно време је постојала идеја за савез са непризнатих православних цркава, Украјне, Црне Горе, Естоније, Белорусије... Постоје ли међу архијерејима МПЦ заступници ове идеје?

МИТРОПОЛИТ Г.ПИМЕН: Повремено се јављала та идеја у јавности за стварање противтеже вас поменутим црквама, било је и конкретних предлога од истих, али међу архијерејима никада нијеова идеја имала приврзанике пошто наши проблеми нису исте природе. Неки од њих немају ни канонски клир на пример. Ми верујемо да једино решење јесте у оквирима разговора са сестринским Црквама и да је наше место управо међу њима.

ПРЕС24: Мала нада да у СПЦ не мисле сви исто јесте била и изјава вл. Лаврентија, који се отворено изјаснио да МПЦ треба да добије автокефални статус, но одмах је био и укорен од портпарола САС-СПЦ, г.Иринеја. Какве су Ваше процене, да ли постоји ли жеља у СПЦ да се црквено питање у Македонији затвори решењем које ће подразумевати автокефални статус?

МИТРОПОЛИТ Г.ПИМЕН: Из онога што смо чули од епископа Лаврентија евидентно је да нису сви архијереји СПЦ идентичног става као Епископ бачки Иринеј, што охрабрује. Исто тако видели смо из реакције г. Иринеја, да он није бирао речи како би омаловажио свог неистомишљеника, што је тужно, поготову ако се зна да је овај великодостојник СПЦ и члан преговарачке комисије СПЦ. Па искрено, и поред добре воље дела Српских Епископа, не верујем у скоро решење и потврду автокефалности. То питање ће бити затворено, тек од стране будућих генерација које ће бити ослобођене национализма.

ПРЕС24: Четири и по деценије траје црквени проблем. У њима је МПЦ изградила своју црквену структуру. Како Ви оцењујете развој црквата у овом периоду?

МИТРОПОЛИТ Г.ПИМЕН: Повратак младих људи цркви ,духовнати препород, бројност свештеничких кандидата у време када друге цркве имају кризу кадрова, обнова монаштва, манастира, бројни преводи као и све бројнија ауторска литература, повећање броја високог клира, јесте развој на коме могу да позавиде многе православне цркве. Све је то плод нашег колективног покајања током ових четири и по деценија. Тако да развој цркве оцењујем веома позитивно.

ПРЕС24: Колика је новчана снага Македонске православне цркве? Ово вас питам зато што перцепција јавност је да свештеници, а особено владике живе веома луксузно?

МИТРОПОЛИТ Г. ПИМЕН: Откад је започео процес денационализације, МПЦ постаје све богатија преко враћања имовине или обештећења. Тај процес према мојим сазнањима је тек половично реализован и још увек је у току, тако да црква ће црква бири све богатија. Свакако да то не значи да само наша генерација је позвана да живи у благодетима денационализацие, већ да треба сви одговорно да се однесимо према имању и средствима како би се изнашао да исте и умножене предамо генерацијама које долазе.

Сагласан сам са вашом констатацијом да у народу посоји перцепција о луксузном животу свештенства и да нас доживљавају као део богате и надмене класе, али на чему с етемељи таква перцепција? Треба ли богатство и луксуз да посматрамо само преко возног парка? Није ли данас аутомобил више потреба него луксуз? Треба ли да се генерализује да су сви свештеници богаташи када у руралним срединама имамо и свештеникекоји једва зарађују за живот?

Не заслужује ли један црквени великодостојник примања и почасти као и сваки вршиоц јавних функција? Али у време економске кризе размљив јереволтот народа. Ипак, као што сам већ раније поменуо, наш задатак је да покушамо да разбијемо ову слику и то пре свега личним примером и сведочењем.

This post has been promoted to an article

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Сад добих:

Од: Юрий Николаевич Агещев СПБ РПЦ(мејл: [email protected])

Наслов Поруке: вам и просьба прислать ссылку на вашу публикацию

Союз Православных Братств Русской Православной Церкви. г. Москва. Октябрь 2012 г. от Р.Х.

Прочитав о гонениях в Македонии на Православного Архиепископа Иоанна на уважаемом нами международном сервере его поддержки

http://freearchbishop.com/?p=113

полностью присоеденяемся к словам Митрополита Черногорского и Приморского Амфилохия(Радович)выразившего солидарность с узником совести - владыкой Иоанном.

Постыдная травля властями Македонии , архипастыря-исповедника Св.Православия продолжается.

Мы требуем прекратить таковое беззаконие не укладывающееся не в какие нормы современного общества и прав человека.

Увы не слышен голос в поддержку узника совести и от так называемого "мирового сообщества".

Которое очевидно на стороне творящих преступление против архиепископа Иоанна.

Молимся дабы Господь даровал Владыке сил для противления злу и о прекращении его травли антихристианскими и антиправославными силами зла .

Мы Православные и с нами Бог !

...........................................................

По поручению руководства и братчиков Союза Православных Братств РПЦ

Юрий Агещев - Координатор Союза Православных Братств РПЦ

Эксперт Совета Православных объединений при Синодальном отделе по взимодействию Церкви и Общества.

...........

моб тел. 8916 393 12 42

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

01.11.2012

Започна судскиот процес против Архиепископот Јован, против Епископи, монаштво и верници на Православната Охридска Архиепископија

Arhiepiskopot_vo_zatvor.jpg

На 1-ви Ноември, со почеток во 10 часот, во Основниот суд Скопје I, во Скопје, започна новиот монтиран судски процес против Архиепископот охридски г.г. Јован, против Епископите брегалнички г. Марко и стобиски г. Давид, против јеромонасите Мојсеј и Иринеј, игуманијата Кирана, настојателката Олимпијада, монахињите Магдалина и Пелагија и уште десетина верници на Православната Охридска Архиепископија.

Државниот прогон против Архиепископот Јован достигнува широки размери. Досега тој е затворан за „предизвикување национална, расна и верска омраза“, за „затајување“, „самовластие“, а помеѓу сите овие обвиненија, се нанижува и најновото обвинение за наводното „перење пари“! Политичката тенденција на сите овие пресуди во изминативе десет години може да се резимира во неодамнешната изјава на Митрополитот црногорско-приморски г. Амфилохиј, кој среде Скопје изјави дека „само доколку би можеле, властите на Р. Македонија би го осудиле Архиепископот охридски г.г. Јован и на смртна казна“!

Судската Голгота на Архиепископот охридски г.г. Јован започна во 2002 год., откако во континуитет штом заврши еден судски процес, против него започнува нов, та тој во последниве десет години веќе шест пати е затворан, а пет години одлежува затворски казни. Архиепископот Јован посочи дека чинот на пристапување во сеправославно единство со СПЦ и сите помесни православни Цркви не е ниту предавнички, ниту непатриотски. Напротив, тоа бил единствениот начин МПЦ да биде во единство со другите Православни Цркви, што се покажува и денес, и дека тој тоа го направил за, како што рече: „мојот народ и Црква да не останат надвор од Православните Цркви“.

Обвинителството го обвинува Архиепископот Јован дека средствата коишто пред 14 години наводно ги зел од МПЦ, им ги поделил на своите приврзаници, коишто ги искористиле за купување на имот на здружението за унапредување на граѓанските и верски слободи „Анастасија“, имајќи предвид дека државниот прогон се манифестира на начин што судот упорно одбива да ја регистрира Православната Охридска Архиепископија, отфрлајќи ја така и имплементацијата на новото, европско законодавство.

Архиепископот Јован истакна дека откако пред десет години тој и останатите припадници на Архиепископијата биле избркани од објектите во коишто живееле, со Божја помош, едвај успеале да соберат средства за да купат место за богослужба, а сега власта покажува завист кон „единствената овца“, согласно на старозаветната приказна на пророкот Натан, кажана на царот Давид, та следствено, власта ги прави сите напори на Архиепископијата„легално“ да биде одземено и она малку што го има.

Во пресудата за „затајување“ на Основниот суд во Велес против Архиепископот Јован, недостасува суштинската определба: дали споменатите средства тој ги присвоил, или со нив располагал само како да се негови. Архиепископот Јован посочи дека е доволен само површен поглед врз вештачењата за да се потврди дека не постоела никаква можност тој да присвои за себе сума на пари од четири годишни буџети на епархиите со кои раководел во периодот од 1998 до 2002 година. Затоа, Архиепископот праша: „кој е тој што може да присвои четири годишни буџети, и тоа да се открие дури по четири години? Што правеле епархиите со кои сум раководел во тие четири години? Биле заклучени? Невозможно е да се присвои еден годишен буџет, а не четири!“

Власта во Р. Македонија цели десет години ги одбива барањата за регистрација на Православната Охридска Архиепископија, а тоа го прави со една и единствена цел, секогаш кога ќе ѝ затреба, да ја посочи Православната Охридска Архиепископија како нелегална пред законот. Од причина што властите упорно ја одбиваат регистрацијата на Православната Охридска Архиепископија, припадниците на Архиепископијата се принудени да се снаоѓаат само за да преживеат, се разбира, со почитување на законите на Р. Македонија.

Архиепископот посочи дека сите обвинети недвосмислено кажуваат дека се членови на Православната Охридска Архиепископија. И, недвосмислено пред истражен судија изјавиле дека сакаат со свои лични средства да ѝ помогнат на Црквата на којашто припаѓаат, како што тоа го прават сите верници во светот за своите верски организации. Само во Р. Македонија ли претставува казниво дело верниците да ја помагаат со свои лични средства Црквата на којашто ѝ припаѓаат?

Архиепископот Јован посочи дека неговиот животен пат е врзан за Р. Македонија, и само злобник би можел да претпоставува дека при неговото евентуално ослободување од притвор тој би побегнал од државава. Доколку тој би сакал да избега од сопствената татковина, познато ѝ е на целата јавност дека можел и да не се враќа во Р. Македонија, барем до застарувањето на казната затвор. Но, како што рече, тој се вратил затоа што знае дека Бог е со него, и дека не го напушта ниту во затворот. Како што посочи, тој знае дека иако можеби некому му личи дека им пркоси на властите, сепак тој не ѝ пркоси на вистината, та затоа совеста му е чиста. Во политичките судења сè зависи „од горе“ и аргументите се обессилени.

Архиепископот Јован посочи дека пред историјата е должен да покаже дека се борел, а тоа што навидум губи, тоа не зависи од него. Та, нели, и Христос според човечките критериуми загуби, со „слабоста“ на крстот и страдањето. Но, со таа „слабост“ тој во овој свет го постигна она коешто никој не можеше да го постигне со насилно наметнување.

Монтираниот судски процес против припадниците на Православната Охридска Архиепископија продолжува.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Баш ми драго да поново видимо архиепископа Јована у јавност...

камо среће да није ту где јесте и да га видимо на неком лепом месту у Литургији!!!!!!

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
камо среће да није ту где јесте и да га видимо на неком лепом месту у Литургији!!!!!!

Он је са нама увек у Литургији. Мученик Божији који страда за Цркву...

Можемо још да дамо од себе да помогнемо. Сигурно...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Писмо од Митрополитот Агатангел Станковски до Епископот Иринеј Буловиќ. (Митрополитот Агатангел е достоен наследник на м. Кирил)

http://preminportal....t/view/10922/1/

ПС: Истиов Агатангел ги донесе во Македонија Хунѕо-македонските “крал“ и “кралица“ (кои се пагано-муслимани) и во соборниот архиепископски храм во Скопје ги седна на троновите владичански.

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

После пола године сазнају и да Архиепископ дели ћелију већ неколико месеци са двојицом наркомана...

обојица имају схизофренију као отпустне дијагнозе са психијатријске клинике ..

Да ли има смисла коментарисати тај податак...

....

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...