Jump to content

Прогон Православне Охридске Архиепископије у Р. Македонији

Оцени ову тему


Guest свештеник Иван

Препоручена порука

  • Одговори 3.1k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Meni je kod RASKOLNIKA nešto posebno zanimljivo.

Naime nekoliko godina unazad. kroz razgovore sa svojim prijateljima, koji nažalost ostaju dosledni raskolu, uopšte nije figurirala ova "PoliTička TeoLogiJA". Tada sve se svodilo kako je arhiepiskop Jovan to sve dobro uradio i da je to pravi put, nema drugog....ALI da je sve to nekako malo prerano, nekako malo prebrzo... inače mi smo isto da se taj problem reši... ajde saćekačemo da se još neki manastir pridruži ...

Nakon nekoliko godina se je počelo formulacijama: sad su novi i mladi episkopi (mislm na tadašnju prinovu, oprosti ali ne mogu da upotrebim reč osveženje, raskolničkog sinoda episkopima Kliment, Pimen i Metodije) koji če uneti novu energiji i koji če savremenom shvatanju i ispovedanju teologije pridoneti da se reši decenijski raskol. Ali ubrzo i takvi stavovi su pali u vodu.

Onda je sve to počelo da se sjedinjuje sa nacional-antiko-romatizmom koji pravoslavlja nije niti video niti čuo, da bi sada eto dobilo sve ovakvu grozomornu formu od koje čoveku se zgadi, kada čuje da je sve to rečeno od ljudi koji "ispovedaju Hrista razapetog" i kojima sve od početka smeta jer svi imaju neke zavere i tajne planove sa kojim se destabilizira ili ruši makedonska država ili nacija.

Onda se neminovno sećam đaćkih dana kad smo učili i ne manje verovali Darwinovoj teoriji evoluciji u kojoj iz jedne vrste organizama mutacijom nastaju nove vrste. Tako i kod raskolnika: iz vernika koji, eto su se našli u nasleđeni raskol ne po njiovoj krivici, nastaju raskolnici-jeretici koji izmišljaju političke zavere protiv njihovu naciju,jezik i kulturu, pa zbog toga oni ne ulaze u spasoosni korab Crkve.

Darwin je bio apsurdan,ali smo ga svi obradili.

Raskolnici su nepojmlivi, pa se nadam da će jih što više ljudi u srbiju upoznati.

Ali u Gospoda se uzdamo!

Све је то лепо речено.. само бих да додам да су код Расколника, са горе цитираним, најинсинуативнија ДВА МОМЕНТА... током свих ових година..

1. Тврдња на сва уста и сва звона расколничког Митрополита Наума да ће бити први који ће стиснути Јованову руку ако и кад буде добио Томос о Аутономији П.О.Архиепископије .. од чега наравно ни приближно није било ничег већ је остало на ћутању...

2. Апел и претња истог Митрополита (иначе бившег Светогорца.. у манастиру Григоријату и неуспелом духовном чеду старца Капсаниса), да ће ако их убрзо не призна Православна Васељена, јединство потражити са осталим непризнатим ''црквама'' којима је дотични 'ладно ''мпц'' преоручио као некакву водиљу илити лидера у том ''јединству - отпадника''...

Само над ове две реалне истине из блиске ''историје'' ''мпц'' бих замолио расколнике који се овде јављају да се замисле... Да схвате пре свега ниво нискости којим одишу ове две ''истине'' и да разумеју на њима да их нико не мрзи као такве какви су јер да неко има нешто против њих само на основу ове две будалаштине.. могала би, за век векова да се аминује њихова незрелост и да им с естално то потура под нос како од њихове Црквене свести нема ни словце... То буквално нико није никада злоупотребио.. Нека с езапитају господа зашто .. а како они лично са друге стране третирају неке ствари и неке изјаве, које њима не иду у кроист а које су са друге стране ствари Црквене, ствари канонске..

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Реномирани академски кругови на симпосиону у Италији затражили су од македонских власти хитно ослобађање Архиепископа Јована

Недавно је у манастиру „Свети Јован Калабријски“, у Bivongi, Калабрија, Италија, по трећи пут одржан међународни симпосион „COLLOQUI DIONISIANI“, симпосион не малог значаја и за православље, који за кратко време успева да постане веома популаран у академским и теолошким круговима.

Реч је о духовно-теолошко-академском скупу највишег нивоа, на коме узима учешће велики број међународно реномираних излагача. Овогодишња конференција је била посвећена Васељенским Саборима а теме ће допринети уочи организације будућег Свеправославног Сабора.

Учесници из Италије су били : Antonino Mantineo, Vescovo Siluan Span, Paolo Ricca, Pino Silvestri, M. Hamam, Francesco Zanchini, Lorenzo Sinisi, Enrico Morini, Constantin Totolici, Arcivescovo Antonio Cantisani, Octavian Schintee, Giovanni Battista Varnier, Salvatore Berlingò, Salvatore Rapisarda, Giorgio Barone-Adesi, Andrea Saguna, Alberto Sarra; из Русије: Владимир Василик, Владислав Жупин; из Грчке: Јоанис Панајотопулос, Василиос Кукузас, Никос Мајорос; из Црне Горе: Велибор Џомић, Белосрусије: С. Калинин, Бугарске: Иван Иванов, Диљан Николчев, из Велике Британије: David Harte, из Румуније: Јоан Козма, Алба Јулија.

Поред великог научног интересовања, ове године у оквирима симпосиона, одиграла су се и два значајна догађања:

прво, отварање Центра за надгледање поштовања верских слобода у Европи а посебно на Медитерану, и

друго, Апел учесника симпосиона, који ће бити и јавно послат на адресе властима у Скопљу, за хитно ослобађање из затвора, прогоњеног Архиепископа охридског г.г. Јована.

Извор: Ромфеа.гр

This post has been promoted to an article

Link to comment
Подели на овим сајтовима

26.11.2012

Архиепископ Јован поново није прославио свој именден

Поводом празника светог Јована Златоустог, у Ставропигијалном манастиру у Ниже Пољу, код Битоља, посвећеном управо овом светитељу, црквеним благолепијем је oдслужено свеноћно бденије, којим је чиноначалствовао Његово Преосвештенство Епископ брегалнички и Мјестобљуститељ битољски г. Марко уз саслужење свештенослужитеља Охридске Архиепископије.

Овај празник, као свој имендан прославља и Његово Блаженство Архиепископ охридски и Митрополит скопски г.г. Јован, који се безмало, већ годину дана потпуно бесправно, налази у притвору и над киме се спроводи незапамћена тортура у савременој Европи. Већ више година за редом, Архиепископ г.г. Јован је онемогућен да прослави свој имендан, заједно са својом паством. Архиепископ г.г. Јован се за празник светог Златоуста налазио у затвору и година 2005. и 2006. а узрок је и тада био политичкиот прогон, који десет година у континуитету спроводи власт у Р.Македонији. Осталих година, Архиепископ Јован се налазио у изгнанству, да би коначно, ове године поново био затворен и то под невиђено суровим условима, упркос лошем здравственом стању.

Епископ г. Марко, је у својој беседи охрабрио сабрани народ да смирено истраје у искушењима и да има у виду управо пример светог Јована Златоустог, као и савремено исповедништво и сведочанство вере охридског Првојерарха, који ради Јединства Цркве храбро подноси прогонства, понижења и затварања.

На бдењу је освећена петохлебница и кољиво, а после празничне Литургије, верном народу је приређено послужење.

http://www.poa-info.org/vesti/2012/11/20121126.html

This post has been promoted to an article

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Представник расколничке МПЦ, Ванчо Умленски, изјавио је пред судом да МПЦ остаје при захтеву за прогоном Архиепископа Јована и Православне Охридске Архиепископије

 

 

 

Дана 28. новембра 2012. године у Основном суду у Скопљу, одржано је ново, политички монтирано судско рочиште против прогоњеног Архиепископа охридског г.г. Јована као и против осталих прогањаних Епископа, свештеномонаха, монахиња и верника Православне Охридске Архиепископије.

Главна одлика поменутог судског процеса, било је присуство представника расколничке Македонске православне цркве (МПЦ)! Дакле, поново, и у овом судском процесу, као главни носилац прогона Архиепископа Јована и Православне Охридске Архиепископије, јавља се управо расколничка МПЦ!

Вештачења која су првобитно спроведена, показала су да Архиепископ Јован није проневерио никаква средства. Зато је двапут био ослобађан, да би се тек у трећем наврату, донела политичка пресуда о затварању! Сасвим индикативно, суд још увек није дао никакав одговор, да ли је средства за која се окривљује, Архиепископ Јован, присвојио за себе или их је ненаменски расподељивао!

Иако је јасно да Архиепископ Јован није присвојио средства за себе, без икаквог разумевања за све горе речено, на питање Јавног тужиоца да ли је МПЦ обештећена, представник МПЦ, расколнички свештеник Ванчо Умленски, рођен 1979. године, даје одговор да МПЦ није обештећена и упорно инсистира да Архиепископ Јован исплати одштету расколничкој МПЦ у износу од, као што је сам навео: 270 000 евра! Истовремено, судија је забранио адвокату одбране да поставља питања представнику МПЦ!

Из свега виђеног, постаје потпуно очигледна завера суда, Јавног тужиоца и представника МПЦ која има за циљ, наставак прогона Архиепископа Јована и Православне Охридске Архиепископије до њеног уништења! Архиепископ Јован по ко зна који пут за последњих 10 година бива осуђиван и суђен за иста па иста средства! Судија је такође, одбио да укине и против правни притвор Архиепископу Јовану, не дозволивши да он буде пребачен у затвор, све циљем да буде још више ослабљено његово здравље, и да му буде нанета још већа штета!

Расколничка МПЦ, која се са једне стране декларативно залаже за враћање у саборно Православно Хришћанство, са друге пак стране, и поред безбројних апела свих помесних Цркава, да се прогоном Архиепископа Јована није постигло ништа, како у годинама које су за нама, тако се ништа неће постићи ни у будуће, она и даље истрајава у прогону Архиепископа Јован и Православне Охридске Архиепископије, прогону, какав не памте европска демократска друштва!

This post has been promoted to an article

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
какав не памте европска демократска друштва!

Небитно о којој је теми више реч, ali домаће перо би требало да избаци овај и сличне термине...

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...