Jump to content

Прогон Православне Охридске Архиепископије у Р. Македонији

Оцени ову тему


Guest свештеник Иван

Препоручена порука

Прогон је прогон, стока је стока али заборављају да је Црква дом Очев!

 

 

http://www.kanal5.com.mk/vesti_detail.asp?ID=11457

 

http://www.sitel.com.mk/node/85571

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 3.1k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Три године за Архиепископа ... Свима осталима по две године УСЛОВНО - 5 година ..

СТРАШНО......!!!!! МОЖЕ ЛИ ЈОШ УВЕК НЕШТО ДА СЕ УРАДИ.....?ДА СЕ ПРОМЕНИ.....?

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Данас је Свети и велики Јован шангајски, Сан Францискански и за оне које не знају БИТОЉСКИ ... Дакле и Имењак и Суграђанин једно добро време, Архиепископа Јована, који је рођен у Битољу ...

 

Свети Јован шангајски је био васпитач и професор у Битољској Богословији заједно са Светим Авом Јустином, док је ректор (и надлежни Епископ) био Свети Владика Николај ... 

 

Четири Исповедника из једног града ... вредно ходочашћа ...

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Им посакувам на сите гонители да им го даде Бог она што во моментот на читање на пресудата им го посакала, г-ѓа Галена Вранишковска!

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Proslo je vec nekoliko godina, ako se ne varam najmanje 4 godine kako je pocela ova hajka i progon. Da li je svo ovo vreme A.Jovan bio strogo utamnicen kao najgori olos i kriminalac? 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Proslo je vec nekoliko godina, ako se ne varam najmanje 4 godine kako je pocela ova hajka i progon. Da li je svo ovo vreme A.Jovan bio strogo utamnicen kao najgori olos i kriminalac? 

 

Годину и 7 целих месеци  је Архиепикоп у истражном затвору ... У нечему што на многим мсетима не потоји .. а и где постоји најдуже се борави до 30 дана у посебним околностима 60 а у изузетним околностима максимум 90 дана ...

 

Место на коме су за тих 20 месеци дефиловали разбојници, убице, тешки болесници ... са свима њима је Архиепископ делио ту једну просторију - 23 часа дневно, ...заједнички клозет на средини собе, промају и константно упаљено светло .. као и право изласка на ваздух у трајању од једног сата на дан. 

 

Сада је добио још три године затвора... надајмо се да коначно напушта ово место мучења .. јер, верујте, самица би му лакша била ..

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Grozno, znaci sa nim su prekrdasili sve moguce zakonske mjere, i u maniru srenjevjekovnog mucenja ga da drzali na pravdi Boga. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Grozno, znaci sa nim su prekrdasili sve moguce zakonske mjere, i u maniru srenjevjekovnog mucenja ga da drzali na pravdi Boga. 

 

Далеко више од тога брате .. далеко више ..! 

 

Верујте, ово суђење највише наликује на Христово суђење.. а ево и зашто ..

 

Да ли можете да појмите да су јутрос довели ''СВЕДОКА'' ... Лажног сведока!  

 

 

11-12-13-730351.jpg?itok=Z_icH64g

 

Човека кога нико никада није видео .. па иако је суђење завршено још пре десетак дана  а за данас било заказано само читање пресуде .. ипак је јутрос доведен тај ''сведок'' а процес је ''враћен на доказни поступак'' ..!!

 

Да ли схватамо да се десила иконична слика ...са лажним сведоком, на основу које је донешена експресна пресуда у току само овог једног јутра и на основу само његовог сведочења ..

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Архиепископот охридски Јован е осуден на три години затвор


 


Денес заврши најновиот, политички монтиран судски процес против Архиепископот охридски г.г. Јован, Епископот брегалнички г. Марко, Епископот стобиски г. Давид, јеромонаси, игумании, монахињи и верници на Православната Охридска Архиепископија. Судијата г. Ивица Стефановски ја соопшти пресудата која гласи: сите обвинети се виновни! На Архиепископот охридски г.г. Јован судот му изрече три години затворска казна, а на останатите обвинети судот им изрече условна казна од две години затвор, која ќе се активира доколку го повторат делото во следните пет години! Судот уште пресуди да биде конфискуван и имот на Православната Охридска Архиепископија!


Веќе е пословичен фактот дека, години наназад, во сите меѓународни извештаи македонското судство бива наведено како еден од најпроблематичните сегменти на нашето општество, токму според подложноста на корупција и на политички влијанија. Овој политички монтиран судски процес стана доказ за горепосочените меѓународни извештаи за Р. Македонија. Ваквите монтирани судски процеси докажуваат дека судовите служат за политичка пресметка, со што уште еднаш се потврдува ставот за државната спонзорираност и штитење на монополот на расколничката Македонска православна црква и истовремено газењето на верските слободи и прогонот врз верска основа на Православната Охридска Архиепископија. Изречената пресуда е седма затворска пресуда за Архиепископот Јован, којшто веќе подолго време е политички затвореник во Р. Македонија!


Конечно, со ваквата пресуда и расколничката Македонска православна црква ги губи шансите за решавање на проблемот со расколот во којшто пребива, притоа зацврстувајќи му ја на православниот свет претставата за себе како за верска организација, која е творба на еден минат систем и која активно учествува во прогонот на канонската Православна Охридска Архиепископија во Р. Македонија!


Во однос на медиумските набедувања, ја информираме јавноста дека, само суеверните или неупатените во верата, можат да ги разберат условните реченици како клетви! Православната Охридска Архиепископија никогаш на никого не фрлила клетва, иако такви примери имало во историјата на Црквата. Во продолжение, за илустрација, ќе наведеме еден таков пример: светиот Василиј Острошки купил земја за Црквата, а потоа за таа земја бил неправедно обвинуван, и истиот тој имот му бил конфискувана од локалниот кнез. Кога светиот Василиј Осторшки му се пожалил на Патријархот Максим, Патријархот му испратил на кнезот писмо со следнава содржина: „...и доколку некој од вас христијаните се обиде да изврши одземање на таа земја од манастирот наречен Острог, на таквиот разорител, Господ нека му ги одземе и неговиот дом, и него, и неговите синови, и неговата стока и сиот негов имот Господ нека му го уништи одненадеж, и неговата трага и корен да погинат за навек. Амин.“ На упатените во верата им е познат понатамошниот тек на настаните!


Кога престануваат да функционираат правните закони, тогаш на сила стапуваат духовните закони! Сите во Православната Охридска Архиепископија се молат споменатите духовни закони да не зафатат никого, та да преовладее разумот, за доброто на сите граѓани, за доброто на Р. Македонија.


Link to comment
Подели на овим сајтовима

Три године затвора а одлежао је 1 и 7 месеци што значи уз добро владање може да изађе за пар месеци напоље.
Ускоро ће он на слободу а сада ће му бити много лакше јер ће моћи да има посете а чак би ускоро могао имати право на викенд.
Мада о каквом олошу се ради сумњам да ће дозволити  да добије и то мало права које му законом припада.
 

Равно,нигде брда све је равно...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Због овога је представа звана суђење и одржана:

 

Да би украли имовину у нади да ће тиме уништити Цркву:

Судот уште пресуди да биде конфискуван и имот на Православната Охридска Архиепископија!

 

И да сами сахране сваку шансу за излазак из раскола:

Конечно, со ваквата пресуда и расколничката Македонска православна црква ги губи шансите за решавање на проблемот со расколот во којшто пребива,
 
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Три године затвора а одлежао је 1 и 7 месеци што значи уз добро владање може да изађе за пар месеци напоље.

Ускоро ће он на слободу а сада ће му бити много лакше јер ће моћи да има посете а чак би ускоро могао имати право на викенд.

Мада о каквом олошу се ради сумњам да ће дозволити  да добије и то мало права које му законом припада.

 

Има још једна казна у висини од 2,5 године. Тако да сада има 5,5 године.

Али један дан у притвор је као 1,5 или 2 дана у затвор.

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...