Jump to content

Прогон Десанке Максимовић - `оћемо ли још да ћутимо?? Надам се да нећемо.

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 23 минута, Тражитељ рече

Сам себе осуђујеш тим речима.

Преносиш лажну вест, клевећеш недужне људе, саботираш аргументовану расправу и спречаваш изношење чињеница, а ни на једно питање не одговараш конкретно. Шта је у питању, освета лошег ђака?

Ponekad se pitam kako se vama botovima prosto ne raspadnu molekularne veze od tolike kolicine bljutavila koje prodje kroz vas... :smeh1:

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 минута, Вилер Текс рече

@Тражитељ Бићу слободан да приметим да се ти брате на овом кораку саплићеш. Губиш се у детаљима и од њих у свим темама на које смо причали не видиш суштину.

Mozda je po zanimanju laborant. :smeh1:

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

3 hours ago, Вилер Текс said:

@Тражитељ Бићу слободан да приметим да се ти брате на овом кораку саплићеш. Губиш се у детаљима и од њих у свим темама на које смо причали не видиш суштину.

 

На чему се саплићем? Питао сам људски човека у коју је то средњу школу ишао у којој је обрађивао песме Десанке Максимовић и треба пет пута да му поновим то питање да би признао да се уопште и не сећа и још, као, то није ни битно. Па шта му је онда туђе школовање битно, ако му није битно његово сопствено?

Поставио је лажну тему о томе како је Десанка Максимовић "прогнана" из српских школа, а људе из Националног просветног савета прогласио "псеудокултурним бестидним олошем" а да нема ни појма ко су ти људи. Човек је туп као балван, отворио тему а није ни прочитао о чему се ради, затрпао је цитатима са Твитера. И он "брани" школство.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 39 минута, Тражитељ рече

На чему се саплићем? Питао сам људски човека у коју је то средњу школу ишао у којој је обрађивао песме Десанке Максимовић и треба пет пута да му поновим то питање да би признао да се уопште и не сећа и још, као, то није ни битно. Па шта му је онда туђе школовање битно, ако му није битно његово сопствено?

Поставио је лажну тему о томе како је Десанка Максимовић "прогнана" из српских школа, а људе из Националног просветног савета прогласио "псеудокултурним бестидним олошем" а да нема ни појма ко су ти људи. Човек је туп као балван, отворио тему а није ни прочитао о чему се ради, затрпао је цитатима са Твитера. И он "брани" школство.

На детаљима од којих суштину не видиш.

Овде си говорио брате да се према теби непрестојно односим/о а ти пишеш овакве ствари ("човек је туп као блаван"). Не иде то, бунити се када тебе неко налепи ( колико се сећам нисам те називао погрдним именима, ако јесам  подсети ме) а онда ти који позиваш на културан дијалог увредљиво пишеш о саговорницима.

Ја јесам за дијалог и зато ти ово и пишем.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Тражитељ рече

Бар не отварам теме са лажним вестима.

Vest je crno-na-belo, samo sto sad ti sitni birokratcici pokusavaju da se povade, jer ocigledno nisu ocekivali ovako zustru reakciju.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

I da ne tlapimo mnogo u prazno - ovo nije nesto novo, pa da se kao sad nesto iscudjavamo. Ovo je samo jos jedan u nizu izdajnickih poteza karikatura na vlasti, sve skupa sa unistavanjem prirodnih bogatstava, raskucavanjem drzavne svojine, najgnusnijim pokusajima doslovnog rasrbljavanja srpskog naroda, svakodnevnim stampanjem satanskih pamfleta koje zovu novinama, i cime jos sve ne.

Tako da @Тражитељ ovo sto ti ovako sad na sitno pokusavas da valjda dignes neku prasinu i zamaglis ne-znam-ni-ja-sta je samo bzvzno gubljenje vremena. Mi vec 2+ dcenije zivimo u pseudokulturnom svinjcu, i samo je bilo pitanje momenta kad ce nekrsti da posegnu i za ovako necim.

E samo sto sad jasno mozemo da vidimo da se situacija ubrzano menja, i da su, fala velikome Bogu, Srbi krenuli da se bude iz bunovnog kosmara.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

15 hours ago, gavrosaurus said:

Потпуно промашен смисао теме.

masenje smisla = greh

Mongol General: Wrong! Conan! What is best in life?
Conan: To crush your enemies, see them driven before you, and to hear the lamentation of their women.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 часа, Desiderius Erasmus рече

Mensečini da se ovde malo prenaduvao problem, ako problema uopšte i ima.

У општем тумарању српског народа, ово је само једна успутна станица, на којој подједнако не знамо шта радимо, као што и иначе то не знамо. Али свеједно, битно је да се ту чује и мој глас, поготово што је сам проблем универзалан. Таман посла да немам и своје мишљење о нечем тако битном као што је школство, па макар морао да бирам између та два наметнута.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Културна политика

Десанка Максимовић је "тражила помиловање" - ја тражим одговорност

PDF Штампа Ел. пошта
Урош Шуваковић   
недеља, 07. јун 2020.

suvakovic1.jpgЈош један скандал потреса српску просвету. На видело су избили средњошколски наставни планови за српску књижевност, из којих су избачени највећа српска песникиња друге половине ХХ века, академик САНУ, Десанка Максимовић и велики српски писац из Хрватске Владан Десница. Предлог новог програма, према коме се они не изучавају у обавезној лектири, потписала је јавности непозната комисија. Анонимуси су избацили великане из градива које треба да уче наша деца.

Зашто је то учињено? У оба случаја, ради се о потпуно антисрпском и колаборационистичком контексту. Десанка Максимовић, у збирци Тражим помиловање наступа изразито родољубиво, води дијалог са Душановим Закоником и српском средњовековном културом. Али, такав се дијалог може водити само када имате средњовековну државност. Ако је немате - нема дијалога. Ако други неће да је имате - онда укинете песникињу и њено дело попут главе на пању султану, положите под ноге онима који хоће да вам укину историјско постојање. Не само да је избачена ова збирка, већ и избор из Десанкине поезије. Признајем, заиста је тешко немачком издавачу који је монополиста у издавању уџбеника у Србији, да штампа "Крваву бајку". Треба му се додворити и све препустити забораву кроз избацивање песникиње из програма. При чему се комисија Анонимуса није довољно истакла - Милогорци су Десанку избацили из програма пре две године! И ушли у НАТО.

desanka.jpg

Десница је Србин из Хрватске (тачније: Аустроугарске), потомак Јанковић Стојана. Већ одавно је политика званичног Загреба да асимилује српску књижевност као део хрватске књижевности, док наше установе културе упорно доказују да се ради о књижевности Срба који су живели на том простору, и који су тиме део српског културног круга и књижевног наслеђа. Сада је једна државна установа - Завод за унапређивање васпитања и образовања (ЗУОВ), новим програмом, заправо подржала хрватску државну политику, негирајући све ставове српских културних посленика. И опет, схватам зашто: како једној хрватској издавачкој кући, која значајно учествује на тржишту уџбеника у Србије, тражити да напишу чињеницу из пишчеве биографије да је Десница - Србин. Треба им олакшати и рећи да у Хрватској никада није било Срба, па ни њихове књижевности. У том случају, опроштен је и геноцид из Другог светског рата и етничког чишћење 1995. Опроштено је и рушење цркве Светог Ђорђа у Исламу Грчком, из XVII века, коју су сравниле хрватске паравојне формације 1993. а у којој је Владан Десница сахрањен. Ти се злочини нису могли извршити над неким ко није тамо постојао. А више не постоји ни овде, пошто га је комисија Анонимуса потезом пера избрисала.

Колико видим, комисија Анонимуса оглушила се и о иницијативу да се аутобиографија Михаила Пупина Са пашњака до научењака, која је добила Пулицерову награду, нађе у обавезној средњошколској лектири.

Треба ли подсетити на славни став Алитисера да је школа кључно место просистемске социјализације. Питам ЗУОВ какав то систем подржава ако руши, попут булдожера, темеље српске духовности? Јер, захваљујући таквом односу према прошлости, било је могуће да се у БИГЗ-овом уџбенику из Историје за 7. разред основне школе нађе став о томе како је данак у крви представљао могућност српској деци за социјалну проходност, док су се они заузврат одуживали лојалношћу султану. Управо је у уџбенику Klett за Географију за 6. разред, одобреном 2019, објављена лекција - са све географском картом - о томе да Народна Република Кина и "Република Кина (Тајван)" имају неки територијални спор! Зар то није субверзија у односу на државну политику Србије о прихватању "једне Кине"?! И како бисмо ми реаговали када би неки издавач уџбеника у НР Кини написао у уџбенику за основну школу, а њихов министар просвете на предлог комисија и институција које су му субординиране то одобрио, да Србија и "Косово" имају територијални спор?!  Иначе, у том истом уџбенику је НАТО промовисан у организацију за посредовање у споровима, што је вероватно друштвено коректна формулација за седамдесетдеветоро деце убијене током НАТО агресије на нашу земљу 1999. Да хиљаде других жртава не помињем.

suvakovic3.jpg

А све то пише на основу Програма који је потписао министар Шарчевић, на предлог ЗУОВ, у коме стоји да ученик 6. разреда основне школе треба да зна да објасни појмове - НАТО, УН, ЕУ. Тим редоследом. Дакле, прво да објасни шта је организација у коју Србија неће и не жели да уђе ("политика војне неутралности"), потом да објасни шта је организација која је универзална и коју је Југославија основала и, на крају, шта је међународна организације за чије чланство Србија деценијама тврди да је њен приоритетни циљ! Уз, наравно, упитаност о хијерархији, не можемо да не уочимо да то деца у 6. разреду не би требало уопште да уче, посебно не из Географије коју је министар Шарчевић некада студирао и потом предавао. То би могао да садржи нпр. програм из Историје, у 4. разреду средње школе, а у светлу историјских чињеница о злочинима НАТО над Србијом и СРЈ 1999.

 

Ako je ovo tačno ovo je kulturocid.
Na spisku izbačenih dela je 50 autora. Među njima je i poema "Jama" I.G. Kovačića.

Погледај слику на Твитеру
 
 
 
 

Све ово ме наводи да, за разлику од Десанке која тражи помиловање, ја затражим одговорност, и то: 1) јавно објављивање имена чланова комисије која је ово предложила и име особе-функционера ЗУОВ која је координирала рад комисије (да више не би били Анонимуси, већ да покупе сву "славу"), те њихову моменталну смену; 2) смену директора ЗУОВ-а, чијим је потписом фомирана таква Комисија и који се није показао дораслим за руковођење ЗУОВ-ом; 3) избор, после парламентарних избора, новог министра просвете који неће допуштати скандале којих је заиста превише; 4) давање Заводу за уџбенике јавног овлашћења за штампање уџбеника из области значајних за наш национални идентитет (српски језик и књижевност, историја, географија, ликовна и музичка уметност), како деца не би била социјализована да постану јаничари и НАТО-медијатори. 

(Аутор је редовни професор Учитељског факултета Универзитета у Београду и дописни члан Српске академије образовања)

 

91.222.7.144

Још један скандал потреса српску просвету. На видело су избили средњошколски наставни планови за српску књижевност, из којих су избачени највећа српска...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

14 hours ago, Вилер Текс said:

На детаљима од којих суштину не видиш.

Овде си говорио брате да се према теби непрестојно односим/о а ти пишеш овакве ствари ("човек је туп као блаван"). Не иде то, бунити се када тебе неко налепи ( колико се сећам нисам те називао погрдним именима, ако јесам  подсети ме) а онда ти који позиваш на културан дијалог увредљиво пишеш о саговорницима.

Ја јесам за дијалог и зато ти ово и пишем.

Имаш поенту и око тога се и сам питам, да ли сам лицемеран и да ли сам претерао. Стало ми је до теме школства и осетљив сам кад неко лаже и понаша се непоштено. Оби-ван је исхитрено пренео лажну вест, није проверио чињенице и није ни размислио о њој него је прочитао у новинама и на Твитеру "УКИДАЈУ ДЕСАНКУ МАКСИМОВИЋ" па је одреаговао непромишљено и исхитрено. Хајде да кажемо да то свакоме може да се деси. Али, брате, тема је преноћила, јасно је да нико није "прогнао" Десанку Максимовић из школства да би уместо ње ставио дела Кије Коцкар, Весића или неку анти-патриотску литературу, а он не само да не одступа ни милиметар, него још и људе који се баве овом проблематиком без апсолутно икаквог срама назива "псеудокултурним бестидним олошем". Пази, на врло јасно наведену аргументацију зашто је учињен један врло конкретан избор, он не коментарише (не само он, него нико на теми) разлоге, него наставља са етикетама. Због чега је, конкретно, професор Радивоје Стојковић "псеудокултурни бестидни олош" и да ли је уопште чуо за тог човека, или се излетео са увредом, па ће сад накнадно да копа по интернету, не би ли нашао неки разлог за тако нешто? Упецао се човек на предизборне приче са Твитера и измишља.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ево конкретно какав је то "блицовски" манир. Пазите пример, ево линка:

 

WWW.BLIC.RS

U sklopu izmene programa nastave predmeta Srpski jezik i književnost u gimnazijama, komisija Zavoda za unapređivanje...

Наслов у Блицу: "ТРАЖИМ ПОМИЛОВАЊЕ" Поезија Десанке Максимовић уз коју су одрастале генерације ИЗБАЧЕНА ИЗ ШКОЛСКОГ ПРОГРАМА

Погледајте колико је ово таблоидни наслов који овакве новине стављају, не да би нормални људи дошли да прочитају чланак, него да изнервирају људе, наведу их да кликну на вест (и тиме им повећају број посета странице, чиме директно повећавају зараду), а затим да онако љути и изнервиранио одмах отрче на део са коментарима и крену да пене, псују и вређају.

Пазите, "ИЗБАЧЕНА ИЗ ШКОЛСКОГ ПРОГРАМА". И ко нормалан се након оваквог наслова не би изнервирао и помислио куда то иде наше школство, кад избацују једну Десанку Максимовић? Једино онај ко је завршио и основну и средњу школу, имао 4 или 5 из српског све време и ко застане на тренутак да прочита садржај текста.

А у тексту  - информација да Десанка ипак није "избачена из школског програма", него у читанци за 3. разред ГИМНАЗИЈЕ (а не иду сви у гимназију) више нема њених песама, а у списку лектире за 4. разред нема њене књиге "Тражим помиловање". Океј, и овде ће застати некадашњи гимназијалци и запитати се "Чекај, па ја сам ишао у гимназију, био сам одличан из српског и уопште се не сећам нити да смо њене песме читали на часу, нити да смо њену књигу имали за лектиру". И ту настаје читава заврзлама, јер не само што се тај то запита, него не може да нађе никога ко се таквих стави уопште и сећа. Сећа се из 4. разреда Хемингвеја, Ћосића, Достојевског, Камија, Павића... мало му се брка 3. и 4. разред, кад су били Селимовић, Кафка, али се апсолутно не сећа да је имао као обавезну лектиру "Тражим помиловање".

Запита се и, откуд сад Десанка Максимовић у средњој школи, зар њу нисмо радили у основној?

И тек онда ништа нема смисла. Испостави се да је Блиц "заборавио" да наведе о ком средњошколском програму се ради (изгледа да је у питању само програм за општи и друштвено-језички смер ГИМНАЗИЈЕ) и да напише ту ситницу да се није ни радило о обавезном делу градива. Препоручени списак лектире се никад не прочита у целости, нити се на часу прочита и обради свака песма из читанке, постоји обавезан део, а остатак зависи од конкретног плана наставника. А кад се загребе и испод тога, испостави се да је Блиц "заборавио" да у наслов стави да је по том истом плану "Тражим помиловање" премештена из 4. у 1. разред (иако стоји у тексту), а да се њена песма није нашла у читанци за 3. разред (и не само њена, него и још неких) како би могли да буду убачени Миљковић, Раичковић, Лалић и Пекић, којих до тада није било (наводно, нисам проверавао нити могу брзо да проверим, али се може проверити).

А Блиц-Твитер заједница, са својом поукашком Стар-Ворс легијом, већ прогласила да се уместо Десанке Максимовић убацује Кија Коцкар, да ће уместо ње "деца" читати књиге Горана Весића, и да се на овај начин отварају врата деструктивном антисрпском германском утицају. На страну "децу" од 19 година која чекају те године да би била васпитана у патриотизму Десанке Максимовић, али изједначавати Миљковића са Кијом Коцкар или Раичковића са књигом Горана Весића? Застане ли неко да размисли пре него што напише такву глупост?

И наравно, уз све то Блиц ставља и "пригодну" слику уз чланак:

qgZGteq.jpg

Фотографија основне школе "Десанка Максимовић", уз наслов "ИЗБАЧЕНА ИЗ ШКОЛСКОГ ПРОГРАМА". Од оваквих "новинара" који активно раде на таблоидизацији школства и објављују овакве лажне вести чија је једина сврха "кликбејтовање", гори су и штетнији једино они који бесплатно и о свом трошку овакве ствари преносе,  и сами доприносећи таблоидизацији не само школства, него и целог друштва. Грешке се могу догодити, није свако ко се на овакве ствари упеца уједно и сом, нити је свако ко овакве ствари преноси једнака друштвена штеточина као и таблоиди и не треба сад да узме да се посипа пепелом због тога, али мора да буде свестан шта ради и да престане.

Није овде кривица на Оби-Вану, он се само наместио као део те машинерије који је своју малу улогу одиграо на форуму "Поуке", кривица је на свим малим Оби-Вановима који су трошили своје време да међу својим пријатељима, на својим твитер-налозима и на свом виртуелном простору ширили овакве дезинформације и на тај начин креирали "притисак јавности" чији је резултат био да се неки факултативан (дакле опциони који се у 99% школа и не ради на часу) део програма одржи, а то представи као "победа" против сила мрака које, пазите, "прогањају" Десанку Максимовић из српског школства.

Оби-Ван је поставио и твит Синише Ковачевића. Свако ко не верује може да га отвори и погледа оне токсичне и безумне реакције и коментаре на њега, и сам се увери.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

13 hours ago, obi-wan said:

Vest je crno-na-belo, samo sto sad ti sitni birokratcici pokusavaju da se povade, jer ocigledno nisu ocekivali ovako zustru reakciju.

Вест је лажна и не знам колико сујетан човек треба да буде и да не каже "Погрешио сам и активно суделовао у овој сулудој хистерији која нема везе са истином". За то се нити иде у затвор, нити се човек трајно брука, то је нешто што свакоме може да се деси и дешава се, јер се вести само "шерују" и коментаришу, а нико ништа не проверава.

Проблем је само кад се људи и институције који покушавају то да поправе етикетирају као "псеудокултурни бестидни олош", без образложења и без доказа да заиста то јесу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 часа, drvce рече

masenje smisla = greh

...

obiwan-has.jpg

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...