Jump to content

Препоручена порука

пре 5 часа, Немања Николић рече

@Avocado Ево фотографија, а књиге тражи сам.

hqdefault.jpg

Ћирилични-натпис-22СЕПТЕМВРИСептембармесец22-на-цркви-у-СиријиQasr-Ibn-Wardan.jpg

WEw4wKg.jpg

ghreatmkfghz.jpg

 

Taj "praotec" bude najvjerovatnije ovo - "pratum" plus nekakvi stari pomoćni znakovi za označavanje dužine glasa, trebao bi to pogledat neki stručnjak za paleoromanistiku:

EN.WIKTIONARY.ORG

 

EN.WIKTIONARY.ORG

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 91
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

Пре сат времена, Zayron рече

 

Taj "praotec" bude najvjerovatnije ovo - "pratum" plus nekakvi stari pomoćni znakovi za označavanje dužine glasa, trebao bi to pogledat neki stručnjak za paleoromanistiku::

EN.WIKTIONARY.ORG

 

EN.WIKTIONARY.ORG

 

 

U narodnom (vulgarnom, popularnom) latinskom dolazilo je do sažimanja, kontrakcije diftonga (hiatusa) u jedan glas a ti su se potom označavali raznim pomoćnim znakovima tamo na mjestu gdje su nekad stajali ti diftonzi i obično označavaju prolongiranu dužinu glasa (stari tip dijakritike). Izgleda da sadašnja riječ "priprata" vuče porijeklo upravo iz te riječi "pratum":

https://tinyurl.com/wbuscy4

https://tinyurl.com/rs8x8uh

https://tinyurl.com/rhcxup7

https://tinyurl.com/ugrdnmj

https://tinyurl.com/vjspx87

https://tinyurl.com/qvxl9kb

https://tinyurl.com/r3n6nfl

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 часа, Тражитељ рече

само један мали увод око тога како уопште нешто знамо из тако далеке прошлости и колико смо сигурни да је то знање тачно: овде се не ради о знању које је јако као да је уклесано у камен, него о веома тешко конструисаним хипотезама на основу врло штурих историјских података, записа из тог времена, тумачења и анализе тих записа (јер није сваки запис тачан - лагање, политика, пропаганда и незнање су у прошлости постојали више него данас!), а у савремено доба и потврде/оспоравања тих хипотеза уз помоћ других научних дисциплина попут археологије, генетике, чак и лингвистике

Прошитао сам твој неки сажетак...без жеље да омаловажим - напротив, али ипак су то нагађања. Погле...

 

FireShot Capture 079 - Balkanhalvön – Google Maps - www.google.com.png

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Прошитао сам твој неки сажетак...без жеље да омаловажим - напротив, али ипак су то нагађања. Погле...

Хришћанска историја Словена говори да су доста питоми; а види где су се све проширили, од Лужице до Јапана...истина конкретно Руси су се ширили бранећи се од насртаја Монгола и других...хоћу рећи, ако говоримо уопште о Словенима, они (ми) смо главни (азио)европски народ(и) данас. Јако је важан тај фактор ратничко-менталитески, да новија историја показује да Словени нису, генерално, освајачки народи...можда је то захваљујући покрштавању...питом народ да се досели, пороби и асимилира староседиоце...мало теже.

Остаје непознаница (још једна од многих) и велик упитник зашто се нису крстили све до Ћирилиа и Методија (и посебно то зашто су Срби крштени тако касно,а геогрфски близу Византији)

Баш зато ја мислим да су Словени староседиоци, дубоко идентитески свесни, добри ратници, и нису се лако дали ни покорити нити прихватити другу религију/традицију/идентитет. Са друге стране као питом(и) народ(и), налазећи се копненој НЕзаобилазници југо-исток/исток ка западу и обратно од Рима/апенинског полуост. и пиринејског ка југо-истоку/Константинопољу и даље ка истоку, мешали су се са путницима/досењеницима и прихватали су странце.

Даље...ако су Словени уопште били на проторима данашње Србије тада, 100-тињак година после Јустиниана (а били су у 9. веку све до Солуна...нас су учили да су Кирило и Методиије говорили старословенски....нису они Словенима склепали језик, него писмо, дакле говорни језик, постојећи, описменили...) како су могли да освоје византијске територије? Званична религија у Византији је тада хришћанство, али била је слобода да се верује својим боговима, али баш да дођу неки "преко брда и долина" и ПЉАС, освоје део Византије и населе се...шкаљиво.

image.png.cbfd375df0acf3cf7d381faf20de47b7.png

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 22.12.2019. at 21:44, Зосима рече

Још једна пошаст захватила је наш народ,а то је бесомучни ложење, на неку нову историју,знану као" Срби пре амеба"...знам људе који су болесно опседнути идејом о најстаријем народу од кога је све постало,језици,културе,уметност наука,,аријевска бела раса Срба...

Јутјуб је пун којекаквих кретена и квази исторочара,који па ја бих рекао буквално измишљају чињенице,са идиотском аргументацијом,а уствари све зарад своје личне промоције... 

Ко жели може наћи ову књигу,са ироничним насловом,не би ли мало изашао из тог лудила...

Резултат слика за срби пре адама и после њега

Одлична књига. Радић је детаљно показао колико су неутемељене тврдње ткз. ,,новоромантичара" илити ,,српске аутзохтонистичке школе". Показао је њихово незнање и непознавање историјиских чињеница, непознавања историјске методолије и, једном речју, шарлатанство којом изврћу руглу управо српски нарпд и његпову историју. 

Вреди прочитати...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Ćiriličar рече

Прошитао сам твој неки сажетак...без жеље да омаловажим - напротив, али ипак су то нагађања.

Називање једне озбиљне научне дедукције нагађањем јесте омаловажавање. :) Свеједно да ли се ради о њеном непознавању, неразумевању, или неповерењу да се током протеклих деценија у академској јавности постоје интелигентни људи који се разумеју у своју струку.

Не би било омаловажавање када би се оспорило аргументима, било логичким, били чињеничним. Овако се може рећи да је свако знање које имамо, а нисмо га искусили својим чулима, нагађање.

 

Пре сат времена, Ćiriličar рече

Прошитао сам твој неки сажетак...без жеље да омаловажим - напротив, али ипак су то нагађања. Погле...

 

FireShot Capture 079 - Balkanhalvön – Google Maps - www.google.com.png

Не разумем која је порука слике? Огромна територија Русије? Ако је то у питању, ево пар контра слика:

1. Густина насељености Русије:

mrqR2cl.png

 

2. Етничке групе у Русији:

HV3GPmS.jpg

 

3. Поређење у величини Русије и Бангладеша (Бангладеш на дну мапе):

Русија: 146 милиона, Бангладеш: 161 милион

Етничке групе: етничких Руса у Русији - 111 милиона, етничких Бенгалаца у Бангладешу - 158 милиона

С тим да су средњи и далеки азијски предели Русије насељени Русима у модерно доба, а не у време Словена.

 

pGlccW2.jpg

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Ćiriličar Изгледа да ти је неком грешком изашла порука прекинута у сред прве реченице. Деловало је да ти је то цела порука, да кажеш "то су нагађања" и ништа након тога, опрости. :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Тражитељ рече

Не разумем која је порука слике?

Не бре, навео сам да су се Руси ширили бранећи се од насртаја не са изричитом намером да попале, покоре, опљачкају...зна свако да их треба бити 2 милијарде на тој територији. То је у контексту мојих закључака да нисмо освајачки (после сам рекао да је то можда захваљујући хришћанству...мада и Англиканци су хришћани па...).

То је само део, делић контеста...

Као историчар (?), не поричеш ваљда да има народа освајчких, пљачкашких, а да има мирољубивих и питомих. Наравно, на то утиче много бог у кога се верује (или богови) али ипак...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Тражитељ рече

Изгледа да ти је неком грешком изашла порука прекинута у сред прве реченице

Ма да, пукло нешто...не дај се смести...само настави :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 22 часа, Тражитељ рече

а који су их сматрали досадним и безвредним и о њима писали на сличан начин као што "Драшко од Мљетаках" у Горском вијенцу из своје визуре описује Венецијанску Републику, или шта је млетачки "Совро Провидур" мислио о Црногорцима и Балканцима генерално (да једу змије, да једу живе људе и сл.)

12:smeha:

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 минута, Ćiriličar рече

Прошитао сам твој неки сажетак...без жеље да омаловажим - напротив, али ипак су то нагађања. Погле...

Хришћанска историја Словена говори да су доста питоми; а види где су се све проширили, од Лужице до Јапана...истина конкретно Руси су се ширили бранећи се од насртаја Монгола и других...хоћу рећи, ако говоримо уопште о Словенима, они (ми) смо главни (азио)европски народ(и) данас. Јако је важан тај фактор ратничко-менталитески, да новија историја показује да Словени нису, генерално, освајачки народи...можда је то захваљујући покрштавању...питом народ да се досели, пороби и асимилира староседиоце...мало теже.

Дефинитивно у глобалу нису важили за рушитеље или деструктивце, мада јесу и они опседали градове и освајали територије. Али да не испадне да контрирам без потребе: да, може се рећи тако како си рекао, али мораш прихватити да су и Словени имали војске, производили оружје, а локално су знали да буду и прилично крволочни... додуше, у унутрашњим сукобима (чувени сукоб Љутића и Бодрића на крајњем западу, који је чак означио крај постојања Словена на том подручју).

Дефинитивно нису били поробљивачи или освајачи у оном смислу у ком су то били Монголи (као варвари) или Римско царство (као држава). Асимилација староседелаца се и није догодила одједном. Како објашњаваш Влахе, Цинцаре и друге Власима сродне скупине које су на српском етничком простору говориле романским језицима све до модерног доба, а које су све то време себе држали једним народом са Србима и са њима се мешали и тако на крају нестали?

 

пре 16 минута, Ćiriličar рече

Остаје непознаница (још једна од многих) и велик упитник зашто се нису крстили све до Ћирилиа и Методија (и посебно то зашто су Срби крштени тако касно,а геогрфски близу Византији)

Баш зато ја мислим да су Словени староседиоци, дубоко идентитески свесни, добри ратници, и нису се лако дали ни покорити нити прихватити другу религију/традицију/идентитет. Са друге стране као питом(и) народ(и), налазећи се копненој НЕзаобилазници југо-исток/исток ка западу и обратно од Рима/апенинског полуост. и пиринејског ка југо-истоку/Константинопољу и даље ка истоку, мешали су се са путницима/досењеницима и прихватали су странце.

Даље...ако су Словени уопште били на проторима данашње Србије тада, 100-тињак година после Јустиниана (а били су у 9. веку све до Солуна...нас су учили да су Кирило и Методиије говорили старословенски....нису они Словенима склепали језик, него писмо, дакле говорни језик, постојећи, описменили...) како су могли да освоје византијске територије? Званична религија у Византији је тада хришћанство, али била је слобода да се верује својим боговима, али баш да дођу неки "преко брда и долина" и ПЉАС, освоје део Византије и населе се...шкаљиво.

 

Крстили су се. Дефинитивно је било словенских хришћана пре него што су владари раних словенских држава целе народе преводили у хришћанство и укидали словенски паганизам (или тачније: словенске паганизме, јер у време средњег века словенски многобошци дефинитивно нису имали јединствене богове и религијску праксу).

Ћирило и Методије су први, званично, почели са превођењем црквених књига и литургије на словенски језик и у њихово време је први пут света литургија почела да се служи на словенском. То не би било могуће да већ у старту није постојала хришћанска словенска маса. На нашим просторима, словенски паганизам је најдуже опстао на територији данашње Војводине, на Истоку су Руси имали дилему између хришћанства из Цариграда, хришћанства из Рима и ислама, али су се определили за Цариград из (тако бар описују) материјалистичких разлога јер је Цариград био најразвијенији и највеличанственији град, тада вероватно на целој планети, док је судбина крајњих Западних Словена била тужна, јер су тамо словенски паганизам искорењивали, а хришћанство уводили, христијанизовани Германи, а што је значило и постепени нестанак Словена на том подручју.

Око тога да су Словени са других страна долазили на Балкан нема никаквог спора, то је утврђена чињеница. Под оним "мислим да су Словени староседиоци" вероватно хоћеш да кажеш да су и староседеци припадали словенској групи народа. Кажем, око тога се може дискутовати, али до сада то нико није успео да докаже. Плус што чак и ако хипотетички то само претпоставимо, долазимо до многих противречности.

Словени нису тек тако освојили византијске територије. Словени су се ту наметнули као доминантан фактор тек након што је граница Римског царства на Балкану давно попустила пред многим другим најездама, укључујући и Келте, Аваре, Германе и кога све не. Ако је за утеху, историја овог дела Балкана почиње доласком Словена и стварањем раних словенских (конкретно српских и бугарских) држава. Није нашим прецима избрисана историја, они су овде кренули да стварају и историју и цивилизацију и тиме би требало да будемо поносни, а не да имамо комплекс што се то није догодило раније. :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Тражитељ kazi mi, sta je gradom Sirmium,  sa Naisom, Justiniana prima, i Serdika,.....koliko znam to su gradovi Vizantije, kako se uklapa nase doseljavanja kroz istoriju ovih gradova i same Vizantije....mislim u smislu, ako je bila jedna takva velika migracija tadasnjeg naroda srba, i to cak do samih granica Vizantije,.....da li mozemo ocekivati da bi trebalo da postoje neki vizantijski izvori koji su zabelezili jednu takvu veliku migraciju,....da li postoji nesto?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Тражитељ hvala na strucnom i iscrpnom izlaganju

Uzivao sam da procitam sve ovo sto si napisao

Pre par godina sam se zamalo zagrcnuo kad sam od jednog, naizgled ozbiljnog coveka, cuo onu tezu kako su Srbi postojali u ne znam kom periodu i kako je "Iran je nas, nasa je i Skotska...." cela Evrovizija i Evroazija ispade nasa

Sad mi je lakse kad citam argumentovane i pismene iskaze

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 30 минута, Драшко рече

@Тражитељ hvala na strucnom i iscrpnom izlaganju

Uzivao sam da procitam sve ovo sto si napisao

Pre par godina sam se zamalo zagrcnuo kad sam od jednog, naizgled ozbiljnog coveka, cuo onu tezu kako su Srbi postojali u ne znam kom periodu i kako je "Iran je nas, nasa je i Skotska...." cela Evrovizija i Evroazija ispade nasa

Sad mi je lakse kad citam argumentovane i pismene iskaze

Ух. :) Што је највећи штос, Срби вероватно и јесу постојали у тим ранијим периодима, а у самом Ирану заиста постоје топоними који у свом корену имају речи СРБ и ХРВ (одатле и оне тезе хрватских фантаста како Хрвати нису Словени, већ су аријевци из Персије), а додатни куриозитет је што у тим историјским облицима персијског језика, заиста гласовним променама СРБ и ХРВ могу да означавају исту реч. :)

Али да се не уноси забуна, ту је свуда јако битан контекст. Да угрубо направим анегдоту: замислимо човека који се зове нпр. Војислав и има сина који се зове Петар Војислављевић. И тај син се ожени азијаткињом, Татарком рецимо (преселио се у крај где има Татара), и добије сина. И тај син поново Татарком и и он добије сина. И тако неколико генерација, да након 100 година имаш неког новог Петра Војислављевића који је висок 1.60, има косе очи и уме да гађа стрелом док јаше коња. И сад он дојаше до Арабије и ожени се Арапкињом. Све време преноси презиме Војислављевић и опет се понови иста прича, кроз неколико генерација жењења Арапкињама, након 100 година роди се поново дечак коме дају име Петар, а који је црни Арапин и јаше камилу. И рецимо да су сва та три Петра Војислављевића по нечему била значајна, сваки у свом периоду.

И након 1.000 година, далеки потомци Петра Војислављевића не знају све ово, већ воде дебате да ли је Петар Војислављевић био Словен, Татарин или Арапин и да ли је живео на Балкану, у централној Азији или у Арабији, којим путевима се селио. И за све то имају доказе, само не узимају у обзир да се ради о различитим временским раздобљима и да су у питању три различите особе, а не једна, иако се исто зову и иако припадају истој лози - линији Војислављевића.

Зато и треба много пазити кад се говори о Србима само пре 500 година. Они нису "ми", они нису чак ни комплетно наши преци, ми смо данас потомци само једног дела те популације (и то оног којим се нарочито и не поносимо), плус су још током тих 500 година сви Цинцари постали Срби, као и сви други православци који су се овуда налазили, укључујући и део Рома, христијанизованих у време ослобађања од Турака. А сад замисли само кад неко спомене, и то са веома магловитим доказима, народ Срба на подручју Ирана у времену од 500 или 600 година пре Христа. То је толико далеко време, требало би да у то време није још ни дошло до раздвајања словенске и балтичке групе језика (време када су преци Литванаца и преци Руса говорили истим језиком), можда чак и време када су германски и словенски језици били међусобно разумљиви. Тако да све те приче, ако и нису бесмислене, често им се даје бесмислен контекст, где се фрљамо вековима и миленијумима као да нам је животни век 10.000 година, а не једва 70-80. Што даље идемо у прошлост, чак и по директној предачкој линији, наилазимо на људе који све мање личе на нас и који говоре језиком који је све мање и мање разумљив. :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 29 минута, Bokisd рече

@Тражитељ kazi mi, sta je gradom Sirmium,  sa Naisom, Justiniana prima, i Serdika,.....koliko znam to su gradovi Vizantije, kako se uklapa nase doseljavanja kroz istoriju ovih gradova i same Vizantije....mislim u smislu, ako je bila jedna takva velika migracija tadasnjeg naroda srba, i to cak do samih granica Vizantije,.....da li mozemo ocekivati da bi trebalo da postoje neki vizantijski izvori koji su zabelezili jednu takvu veliku migraciju,....da li postoji nesto?

 

https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/historie/rceni-pod-rentgen-milan-slezak-slovanska-holubici-povaha_1807080600_mls

https://fphil.uniba.sk/fileadmin/fif/katedry_pracoviska/krvs/seminarky/Vaclav_Prokupek_Kdo_to_byli_Protobulhari.pdf

http://www.antickysvet.cz/26059n-venedi-slovane

http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=257&t=4102

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...