Jump to content

Епархија ваљевска: Саопштење поводом пресуде Великог Црквеног Суда бившем архимандриту Никодиму (Богосављевићу)

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 27 минута, Zoran Đurović рече

Ту се човек оштети одмах ако крене да се заноси.

Е сад већ говориш из искуства. А могао би из искуства да нам кажеш шта се збива са онима који лажу и клевећу, као на пример ти.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 72
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 3 минута, Родољуб Лазић рече

Е сад већ говориш из искуства. А могао би из искуства да нам кажеш шта се збива са онима који лажу и клевећу, као на пример ти.

Слагах за Артемија? Никодима? Максима? 

Ти пак не знаш ништа о руинираности, јер си опрелешћен човек и хулитељ на Духа Светога. То сам ти већ рекао. Непријатељ си Божије благодати и зато си ослепљен. 

Не чудим се да вас је Синод искулирао. Онај текст је срамота и препун богохулних формулација. Ти си нашао да учиш Синод? Удео ће ти бити са Никодимом.   

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Zoran Đurović рече

Слагах за Артемија? Никодима? Максима? 

Ти пак не знаш ништа о руинираности, јер си опрелешћен човек и хулитељ на Духа Светога. То сам ти већ рекао. Непријатељ си Божије благодати и зато си ослепљен. 

Не чудим се да вас је Синод искулирао. Онај текст је срамота и препун богохулних формулација. Ти си нашао да учиш Синод? Удео ће ти бити са Никодимом.   

Наравно да си слагао. И то више пута и упорно. Мада сам ти објашњавао. А сам знаш, ако ништа друго из Писма, шта се збива са лажовима и клеветницима. Па размисли мало о томе. И све због чега? Зато што немаш праве аргументе у разговору, па мораш да прибегаваш дифамацији.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Родољуб Лазић рече

Наравно да си слагао. И то више пута и упорно. Мада сам ти објашњавао. А сам знаш, ако ништа друго из Писма, шта се збива са лажовима и клеветницима. Па размисли мало о томе. И све због чега? Зато што немаш праве аргументе у разговору, па мораш да прибегаваш дифамацији.

Добро, написаћу протоколарно писмо Синоду да те изопште из Цркве. Па када ти проследе писмо, ти онда иди да се причестиш. Мада ти немаш епископа. Тако да те за сваки случај анатемишу. Иди лепо код твојих другара, Никодима, Артемија, Акакија или ко зна кога. Намножило се то по Србији. А да ти Господ суди ако би отишао на причешће у СПЦ на коју хулиш. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Zoran Đurović Постоји ли документација коју Цариград објављује на ту тему екуменизма, са званичним саопштењима или СПЦ Патријаршија да је објавила званично саопштење о томе ко је у расколу и са киме? Ја нисам ништа до сада прочитао да је званично са потписима...

Љубоморан сам на Протестанте, јер они сваки састанак са римокатолицима објасне у кратким цртама и објаве. Имали смо тему о томе... Дал се питање раскола званично свело са Православних и римокатоличких верника, на саме патријархе цркви и свештенике као код протестаната и римокатолика прошле године? 

@Родољуб Лазић Мој став ти је, кад би се и обновило јединство цркве једног дана, ми би преовладали одмах због питања брака, крштења, протеривања лудака из цркве, који код Римокатолика постају оци братстава са озбиљним капиталом...

пре 12 часа, Родољуб Лазић рече

 Ти си и на Поукама и свугде писао свашта. За владику Милутина си написао да је бесомучан, у "знаменитом" чланку "Апел владикама да не зезају попове" писао си : „Прошли су дани, тако да могу да напишем сувисли одговор на несувисли потез нашег патријарха“; изјавио си  да смо без папе болесна Црква,  па онда да "ладно причешћујеш католике" итд. итд.  Било би ти паметније да се покријеш ушима и да ћутиш, јер све што си написао, остало је забележено. 

Збуњујете ме ти и о.зоран као два човека који ево деценију пратите екуменизам као јако битну тему у животу. ако ми можете одговорити на питање:

1. Није ми јасно, где пише да је забрањено причестити римокатолике у СПЦ?

2. Није ми јасно где пише да СПЦ може да причешћује римокатолике?

Значи водим се питањем званичних ставовоа СПЦ, који су мени непознати. Код нас нема много римокатолика, али негде у Суботицу нпр. има срба римокатолика и неких других народа још... Без озбиљних докумената СПЦ патријаршије, које би цитирали, шта остаје од цркве онда? кроз хумор ћу извести хипотезу:) само јеретици и јеретици које је Јустин предвидео... Па ће људи почет да оснивају агенције да им решавају питања цивилно, типа да их цивилно крсте...што ће касније уз црквену потврду агент, да им донесе написмено. опет цитирајући неке оце које сте вас двоје извукли из контекста:coolio:. Имате ли неких званичних докумената?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 32 минута, Zoran Đurović рече

Добро, написаћу протоколарно писмо Синоду да те изопште из Цркве. Па када ти проследе писмо, ти онда иди да се причестиш. Мада ти немаш епископа. Тако да те за сваки случај анатемишу. Иди лепо код твојих другара, Никодима, Артемија, Акакија или ко зна кога. Намножило се то по Србији. А да ти Господ суди ако би отишао на причешће у СПЦ на коју хулиш. 

Што јес - јес, ако нешто знаш да радиш, то је да пишеш писма Сабору и Синоду. У којима  дајеш себи слободу и право да свашта кажеш, од уличних израза до паметовања свакакве врсте.  Помени и патријарху, као у оном писму од пре неку годину, да не треба да се несувисло понаша, него да послуша тебе. А ако се не сете ко је тај Ђуровић, напиши да си познат и по својој врло сувислој реченици: "Боже, ако ме за.....ш, стварно си претерао". Ако ни због чега другог, због тога ће твој допис сигурно узети у обзир.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 59 минута, Родољуб Лазић рече

Што јес - јес, ако нешто знаш да радиш, то је да пишеш писма Сабору и Синоду.

Што те паника хвата? Увек имаш алтернативу у правим православним црквама. 

Ја сам канонски свештеник и моја протоколарна писма се заводе у деловодни протокол. И то су бирократска писма где се износе суво само чињенице и аргументи. Моје писаније на Поукама и другде је уметничке природе. Но, протоколарна се узимају у разматрање. Тако да ако попијеш анатему, није фрка. Тебе ће анатемисати екуменисти. Онда се причисли Никодиму или неком јачем најправијем православцу.  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 часа, Zoran Đurović рече

Не траје дуго кога Ава узме да черечи и ко удари на владику Игњатија! Артемије и Никодим (Марко и Драган) су написали по једну бесмислену књигу против Артемија. Демонстрирао сам у 1 тексту и на 1 примеру методолошки садизам Артемијев и сву неоснованост тог духовног гиганта; мислио сам да напишем и један текст против блебетања и Никодимовог, али не дођох до тог његовог бестселера!:))

Јавно сам на Поукама писао против Никодима, док је @Родољуб Лазић био његов пајтос.  

И мени је био чудан и нисам имао позитивно мишљење о њему мада нисам мислио да ће ово да направи.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Аристарх рече

1. Није ми јасно, где пише да је забрањено причестити римокатолике у СПЦ?

2. Није ми јасно где пише да СПЦ може да причешћује римокатолике?

Не пише. Као што није писало да се може исцелити сува рука у суботу. 

Ја крштену душу не могу одбити од причешћа. Не ислеђујем никога. Има много православаца који се неће спасити, а причестили су се. Тиме се руководим. Јер мене Господ није поставио да одређујем ко се може причестити, а ко не, него да вршим службу Господњу. И миш може да сокчи на трапезу и да поједе комад причешћа, па неће бити свети миш. Може и мува да упадне у путир, али ни она неће бити света мува. 

Католици имају дефинисано канонски да се могу причестити код православних, код нас нема те одредбе. Ја нисам успоставио никакво правило, па да се иде на причешће са сертификатом како је радио безумни Артемије, али не могу да одбијем крштену душу која приђе чаши. Католицима препоручујем (долазе код мене као пчеле на литургију) да иду у Екуменски центар где је католичка миса. Уредно им дајем нафору, јер је то препоручивао св. Генадије Схоларис. 

Имам католика који долазе код мене и постају православци, али их не прекрштавам, нити им ишта говорим негативно о католичкој Цркви. Читају Кредо без филиокве и причесте се. То је све. Ако нису били кризмани, миропомажем их. Не могу да одбијам те људе, нити да их присиљавам на неку катихизацију од 2 године, јер су већ прошли школу.  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Жика рече

И мени је био чудан и нисам имао позитивно мишљење о њему мада нисам мислио да ће ово да направи.

Ава је вештица. Говорио сам 1988 да је Артемије погуба за СПЦ и да га никако не требају поставити за владику. Ти би тада сигурно рекао да сам суманут човек. Нањушим их на не знам колико километара. Тако сада за Максима. Као што сам разоткрио и ове Амфилохијеве шпурије. Стално вам унапред говорим.  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Zoran Đurović рече

Ава је вештица. Говорио сам 1988 да је Артемије погуба за СПЦ и да га никако не требају поставити за владику. Ти би тада сигурно рекао да сам суманут човек. Нањушим их на не знам колико километара. Тако сада за Максима. Као што сам разоткрио и ове Амфилохијеве шпурије. Стално вам унапред говорим.  

4 A ja sam vam ovo kazao, da se vi setite toga - kada dođe vreme toga - da sam vam kazao.

......

29 Rekoše njegovi učenici: gle, sad govoriš otvoreno, i ne govoriš nikakve priče. 

30 Sad znamo da sve znaš i nemaš potrebe da te ko pita; po tome verujemo da si izišao od Boga. 

:tv:

Everyone’s got a plan until they get hit.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 часа, Zoran Đurović рече

Ава је вештица. Говорио сам 1988 да је Артемије погуба за СПЦ и да га никако не требају поставити за владику. Ти би тада сигурно рекао да сам суманут човек. Нањушим их на не знам колико километара. Тако сада за Максима. Као што сам разоткрио и ове Амфилохијеве шпурије. Стално вам унапред говорим.  

Можда и не бих рекао да си суманут, али свакако да је за оне који су те слушали то било чудно. И ја сам погодио за неке у смислу да нисам имао позитивно мишљење о њима али нисам знао шта ће да направе. Артемије је једно говорио а друго радио тако да треба бити опрезан.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 часа, Аристарх рече

1. Није ми јасно, где пише да је забрањено причестити римокатолике у СПЦ?

2. Није ми јасно где пише да СПЦ може да причешћује римокатолике?

Постоји више канона који забрањују заједничке молитве са јеретицима и расколницима, у храму и ван њега. Подразумева се да, када су забрањене заједничке молитве, забрањено је причешће. 

Имаш 10. и 45. Апостолско правило, 6. и 33. правило Лаодикијског сабора, 9. правило св. Тимотеја Александријског.

Није ствар (само) у правилима, него још више у еклисиологији и догматици. Свети Иринеј Лионски каже - "Наша вера је сагласна са евхаристијом и евхаристија потврђује нашу веру".

На сајту СПЦ имаш текст "Евхаристија у Источној Цркви", дугачак али врло инструктиван. Мислим да је то текст еп. Атанасија Јевтића. У смислу одговора на твоје питање издвајам овај део:

"Али, историја Цркве на Истоку показује да се јединство Цркве изражавало врло рано, а и данас се изражава, и у јединству и вери. Међутим, одмах треба да кажемо да и јединство у вери није туђе Светој Евхаристији, него и оно има исти евхаристијски карактер и поистовећује се са јединством у Евхаристији. Познато је у том погледу самосазнање древне Цркве изражено код Св. Иринеја: "Наша вера сагласна је са Евхаристијом, и Евхаристија потврђује нашу веру". (Contra haereses IV, 18, 5). Та узајамна повезаност праве, истините вере Цркве са Евхаристијом Цркве посведочена је и код Апостола и Апостолских ученика (Игњатије, Јустин, Иринеј), а то нам сведочи и пракса древне Цркве по којој су символи, тј. исповедања вере, врло рано били укључени у Литургију, као што је то и данас у источним Литургијама. Исповедање вере (символи) читана су при крштавању нових чланова Цркве и кроз то исповедање вере и крштење ступало се у евхаристијску заједницу, тј. Цркву и црквену Литургију. Без заједничког и једнодушног исповедања једне и исте истините - православне - вере није било могуће приступити евхаристијској заједници, тј. Цркви, и евхаристијском општењу, тј. причешћу. Зато је Црква на Истоку поела већ од самог почетка енергичну борбу против јереси и јеретике искључивала из своје заједнице, тј. из евхаристијског општења.Сабори који су почели да се састају поводом појаве разних јереси и јеретика (Сабори против Монтаниста у Малој Азији око 160. године, Сабори крајем II и средином III века на Истоку, итд.), управо су имали тај циљ: заштиту праве вере и тиме заштиту и очување евхаристијског јединства међу правоверујућим верницима и правоверујућим заједницама. Црквама; или пак - отсецање и издвајање из црквеног евхаристијског општења оних који су то општење нарушавали својим нарушавањем праве и спасоносне вере (узајамно сагласне са Евхаристијом), чиме се рушило јединство Цркве. Јер је јединство Цркве: јединство Духа у свези мира, једно тело, један дух, један Господ, једна вера, једно крштење, једна Евхаристија, један Христос (Еф. 4, 3-6; Гал. 3, 27-28; I Кор. 12 глава; Игњатије; Иринеј и др.)."

http://www.spc.rs/sr/evharistija_u_istochnoj_crkvi

Из тог става у ствари и произлазе канони и (формална) забрана заједничких молитви/причешћа са неправославнима.

А ево, на основу свега горе реченог, и конкретног става св. Јустина у његовом "Одговору на анонимну дописницу" у вези са одлуком синода Руске Цркве да се дозволи узајамно причешће православних код римокатолика,  и римокатолика у Православној Цркви (та одлука је касније повучена):

"Шта је наша Јерархија учинила после јудинске одлуке Московске Патријаршије о интекомјунијуму с римокатолицима, донетој 16/29. децембра 1969. године насупрот свим Светим Догматима и Канонима Православне Цркве? Том нечувеном у историји Православне Цркве и њеног догматског Предања одлуком у заједничарењу у Светим Тајнама са јавним јеретицима васцело Богочовечанско тело Православља је дубоко рањено, сви Оци и Сабори поругани, Догмати и Канони Цркве погажени, Предање одбачено, Истина презрена, Црква Христова – Невеста Чиста поваљана у отровну каљугу јеретика. А ми, шта смо ми као Црква на све то учинили и шта предузели? "

https://svetosavlje.org/odgovor-na-anonimnu-dopisnicu-o-clanstvu-u-ekumenskom-savetu-crkava/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...