Jump to content

Зоран Ђуровић: Одпоздрав стручњаку за светост, Родољубу Лазићу

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 9 часа, Родољуб Лазић рече

Врло духовито. Импресиониран сам.

И треба да будете. Зато следећи пут не паметујте, или бар будите опрезни кад друге карате. 

Видите трн у оку брата свога а брвно у свом оку не видите. 

Такође, уопште не разумете стил попа Ђуровића као ни формат Поука. 

,,Формалисти, завршићете у формалину!"
                                             Блажени Леон Нови Професионалац

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 2.9k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Zanimljivi su ovi likovi koji su u fazonu da insistiraju na "ja najgrešniji od sviju" stavu kao nekoj obavezi kad krenu da se projektuju na sve strane.

O. Zoran nema kult ličnosti. Ne inspiriše, za razliku od autoritarnih gurua, ni na šta osim na lični odnos sa Hristom. A retko koga znam s kim je tako lako i prosto popričati ljudski, nasmejati se, popiti pivo (ovo samo da se još poneko sablazni, pa ga još više napadaju, valja se za mučenički venac :D )

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Лаве, открићу вам тајну: постоји разлика између штампарске и правописне грешке. Зоран је потврдио да је намерно написао у наслову онако како је написао. И "објаснио" зашто је тако написао. Нешто немушто, уз неизбежну констатацију да нисам разумео зашто је то урадио. Оно моје је очита штампарска грешка. Тако да морам да вас разочарам: нити сте духовити, нити сам импресиониран. То је била иронична опаска на оно што сте рекли. Надам се да се нећете наљутити због тога.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Сестро, нема потребе за мучеништвом. Довољно је пророк. Не постоји категорија пророкомученик.ne_shvata

 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хајде мало да узнемиравамо Роћкову религијску свест. Мени ћерка пере косу и после чешља и суши. То ради једном недељно. Како је држим у реп, отпада ми по чешљању. Ту косу скупљам у једну кесу да би после људи имали мошти. Рекао сам да нећу да ми комадају тело после смрти, а ово је довољно за цео свет. Већ сада могу људи да узму од моштију. Не треба да чекају да се преселим Господу. Ефекат је исти. Могу, Рођо, да једну длаку ставим у медаљонче за тебе, али да даш прилог. Не могу за џ. да ти шаљем. Верујеш ваљда у мошти? Крвоточива се само дотаче каспедрона од Исуса, и оздрави! Али пошто ме опомињеш на скромност, хајде да се са Павлом упоредим: „И Бог чињаше необична чудеса рукама Павловим, тако да су убрусе знојаве од тела његова или појасеве носили на болеснике и они се исцељиваху од болести, и зли духови излажаху из њих“ (Дела 19, 11-12). Могу и неку моју марамицу за нос да ти пошаљем. Али не нову, него коришћену, јер нова не би функционисала!

Вассијан Константинопољски (V в.), преподобни, доживео је да му је император Маркијан, који је сазвао халкидонски сабор, за живота подигао храм! Није се фемкао и казао: Немој, царе, ја сам човек грешан... Није, прихватио је да му се подигне храм. Мени су на Поукама и у српским земљама подигли храм. Саставили ми тропар, кондак, оде, кратко житије као из Пролога итд. Када идем тамо, попови кажу: А ти си Ава? Молим те да идемо на ручак! Многи ме не знају лично, као ни ја њих, али глас о мени се проширио. Неки пак веле да би ми голени пребили.

Зашто бих порекао све ове који ми службу саставише? При томе нису заборавили да им само о Небу сведочим. Догму животом потврђујем. И теби, као што Максиму саветовах, препоручујем да научиш мој тропар, и 3 пута дневно га певаш, не би ли ти Бог разрешио грехе. Тај тропар можеш да чујеш на крају мог текста о Максиму.[1] Зар ниси никад читао: Из уста деце начинио си себи хвалу? И онда иде епизода о вама: И Исус угледавши смокву једну крај пута дође њој, и не нађе на њој ништа осим лишћа, и рече јој: Да никад више не буде од тебе рода до века! И одмах усахну смоква (Мт 21, 19).

Знам да све ово тебе излуђује. Но, у актима 8. васељенског сабора (која сам, за разлику од тебе, читао) се наводи епизода из Симеона Дивногорца где једна дама наручује његову икону за живота и она чудотвори у њеној кући.

Те приче из тапеинос жанра причај у твом кружоку. Немаш никакву теолошку школу и не разликујеш књижевне родове. А зла мисао те је одвукла на стрампутицу, јер не треба ни школе да би се имала емпатија. Како је говорио св. Василије Велики у Монашким правилима (кратким или опширним, морао бих да проверим): Да волиш те учи природа, јер те нико не учи како се дише. Ти спадаш у категорију коју ја означавам као мрзитељи људског рода.

Никаквог задовољства нисам имао у овој преписци. Као што ни Симеон није имао ужитка вукући ону лешину распалог пса. Али ми је то удео од Господа, па вас вучем за сведочаство свету...

 

[1]

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 часа, ana čarnojević рече

ma oni se koncentrisu na Avine ekstravagancije i prave se da ne vide sustinu onoga sto covek pise. ili se prave ili ne kapiraju zaista.

u tim procesima diskvalifikacije koji postoje u nasem javnom diskursu uvek je tako...dehumanizovati coveka, oduzeti mu dostojanstvo, potpuno ga uniziti. nije vazno sta sustinski pise svestenik Zoran Djurovic nego su vazni samo neki elementi njegovog pisanja. i na tome se insistira.

a oni koji komuniciraju sa njim su obezglavljeni poklonici koji su u duhovnoj opasnosti zato sto veruju da je Ava svetac. nemam reci zaista.

Тачно тако. Не читају човека ич већ се само саблажњавају о редке где говори за себе да је пророк.

Не питају се како и од чега све ове године живи, јер, да се питају, сами би схватили да то заиста само светац може.

Мада, немогуће је да заиста не виде суштину. То би онда код њих била нека врста поремећаја. 

,,Формалисти, завршићете у формалину!"
                                             Блажени Леон Нови Професионалац

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Зоране, кад будем прочитао да у три узастопне поруке не вређаш и не сквернословиш онога ко ти опонира, схватићу да се у твојој глави и срцу нешто променило, да је кренуло на боље. До тог радосног тренутка, поздрављам те. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 часа, Родољуб Лазић рече

Било би лепо да видимо та места где се свети Порфирије, Григорије Палама и други хвале да су светитељи.

Старац Порфирије у књизи Загледан у звезду јасно говори како је са чувеним светитељем из Есекса комунуцурао на даљину у молитвама. Немогуће је да Вам је то промакло. 

,,Формалисти, завршићете у формалину!"
                                             Блажени Леон Нови Професионалац

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Родољуб Лазић рече

Промакло ми је. Можемо ли да добијемо тачан цитат?

Не бубам цитате из таквих књига. Покушаћу да нађем. Имате на неколико места у тој књизи где се сличне ствари помињу.

Такође, шта би са Павлом који каже да је био узнесен до трећег неба да ли у телу са ли ван тела? То је опште место. 

,,Формалисти, завршићете у формалину!"
                                             Блажени Леон Нови Професионалац

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Родољуб Лазић

Апостоли на безброј места говоре о себи на тај начин. 

,,Формалисти, завршићете у формалину!"
                                             Блажени Леон Нови Професионалац

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Леон Професионалац рече

@Родољуб Лазић

Апостоли на безброј места говоре о себи на тај начин. 

То је била говорна фигура. Чиста реторика и сви су знали. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 24 минута, Родољуб Лазић рече

Промакло ми је. Можемо ли да добијемо тачан цитат?

Но, ево, да не тражим даље, о сусрету са старцем Пајсијем, страна 150, пасус 3:

Једном сам се на Св. гори возио трактором. Био је ту и Пајсије. Обојица смо у себи изговарали умну молитву. Душе су нам се сјединиле...(кратим цитат па наставља:) 

Да видиш сједињење душа! Можеш да волиш друге у духу, да их грлиш, да их осећаш, чак и издалека.

,,Формалисти, завршићете у формалину!"
                                             Блажени Леон Нови Професионалац

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, Родољуб Лазић рече

Промакло ми је. Можемо ли да добијемо тачан цитат?

Може и ово:

Страна 148:

...Када сам читао Св. Јована Златоуста, осетио сам његове доживљаје. И шта се ту збива? Дошло је до сапистојања међу нама? Дошло је до стварног сједињења. 

+ + +

Јасно је да говори о себи, о својим даровима. Шта је ту спорно?

,,Формалисти, завршићете у формалину!"
                                             Блажени Леон Нови Професионалац

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...