Jump to content

Патријархова иницијатива о обједињавању веронауке и грађанског васпитања у један предмет

Оцени ову тему


Препоручена порука

Пре неколико година направљен је овај прилог о веронауци.Мислим да није био велики број људи који су подржали ову иницијативу коју заступа жена у прилогу,али се може закључити да и даље постоје велике предрасуде када је у питању настава веронауке.Прилог је сниман у једној основној школи у Бијељини.

 

Нифада :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 210
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 2 часа, ana čarnojević рече

ne boj se, niko nikad nije postao vernik zbog casova veronauke, to je smesno. postace vernik ako je isao u crkvu, ako ga je neko vodio na liturgiju...pa nije nasa vera procitas lekciju i kao uvacen si.

ili ako je dete prizvano. sto zelim dati se desi :D

ima i varijanta da ti je veroucitelj razredni, kao nama, pa od tekucih problema nema vremena za nastavu. ali zato 4 godine skole sve do 8. razreda bez problema, deca kao bombone, dva puta se neko potukao. 

ako Bog da sad ce kod dr Milojkova.

Моје дете је ишло на веронауку од 1. разреда - то је било давно, негде још код постанка верске наставе у Србији (матор сам ја :dedica:). Супруга и ја тад нисмо ишли у цркву, а наши родитељи-комунисти још мање. Зато је наша ћерка први пут отишла на Литургију тек са вероучитељицом и то одмах у првом разреду. Довео сам је ја тада у цркву и присуствовао Литургији, можда тек 2-3. пут у животу. Ћерка се причестила са другом децом и верницима, што је на мене оставило нарочити утисак. Након тога сам и ја почео да идем у цркву редовно, и не само то - уписао сам ПБФ и чак сам био вероучитељ три године. Радио сам у таквој средини (махом колонисти из Лике) где сам већину деце опет ја водио први пут да се причесте. Мој случај, помало чудан, говори да сам постао верник захваљујући часовима веронауке мог детета. 

Хоћу да се осврнем и на случај земунског катихете др Милојкова. Није ли срамота да доктори теологије раде у школама, уместо на факултетима, институтима,  па и богословијама? Ово се питам, јер знам да бар пола вероучитеља у Србији нема завршен никакав факултет, а камоли богословски. Све је то студентарија (и ја сам био тај случај) која бесправно ради по школама, вређајући тако предмет, Цркву, а нарочито све бројније неухлебљене мастере и докторе теологије.

Стога, патријархов предлог (ако није новинарска патка) уопште није реалан, јер немамо кадрове за ту причу, нити ће Министарство просвете давати отказе наставницима грађанског, јер они су за разлику од вероучитеља запослени на неодређено.

Можда је, пада ми на памет, могуће направити хибридно решење, где би настава била организована тако да се наизменично (по један разред, или полугодиште) похађа веронаука и грађанско. Истина, фонд часова би се смањио, али би се уз нумеричко оцењивање постигло чак и више. За то бисмо имали кадрове и СПЦ би имао аргументе да тражи њихово запослење за стално.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Протомајстор рече

Моје дете је ишло на веронауку од 1. разреда - то је било давно, негде још код постанка верске наставе у Србији (матор сам ја :dedica:). Супруга и ја тад нисмо ишли у цркву, а наши родитељи-комунисти још мање. Зато је наша ћерка први пут отишла на Литургију тек са вероучитељицом и то одмах у првом разреду. Довео сам је ја тада у цркву и присуствовао Литургији, можда тек 2-3. пут у животу. Ћерка се причестила са другом децом и верницима, што је на мене оставило нарочити утисак. Након тога сам и ја почео да идем у цркву редовно, и не само то - уписао сам ПБФ и чак сам био вероучитељ три године. Радио сам у таквој средини (махом колонисти из Лике) где сам већину деце опет ја водио први пут да се причесте. Мој случај, помало чудан, говори да сам постао верник захваљујући часовима веронауке мог детета. 

Феноменално. Бог стварно има свакакве начине да нас призове. :aplauz:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Сваки предмет има смисао да заинтересује ученика за нешто,за књижевност,математику,ликовну уметноаст,спорт...па се ни веронауци не може одузети право да ученика заинтересује за веру,међутим неки ученици ће остати само на том образовном нивоу,и то је сасвим разумљиво.Вероаука својим садржајима треба да покрије и тај ниво.

Нифада :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, Хаеул рече

@Avocado Наравно да их уче да буду хришћани, исто као што их на часовима српског уче да буду писмени, а не тек о писмености.

A na muzičkom uče samo da budu džezeri, na likovnom samo da budu renesansni slikari, na filozofiji samo da budu stoici... hajde razmisli malo, pa pokušaj ponovo.

 

пре 8 часа, Хаеул рече

Нема ничега шизофреног у томе да се сви упознају с другима.

Naravno da nema... niti je bilo ko rekao da ima. Pročitaj ponovo.

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Чудо једно како се у овом друштву измишљају теме око којих можемо само да се расправљамо у недоглед и безвезе трошимо енергију. Сад ћемо и питање веронауке, које је први пут решено кад је уведена а други пут кад је она будала покушала да је укине ономад, да отварамо и по трећи пут, и ај зашто не бисмо и по сто пута, сваки пут кад је неко у овој земљи докон?

Уместо што се размишља о спајању два предмета, много би боље било да се садржаји веронауке прилагоде деци којој се предаје и да се добро поразмисли око тога ко се пушта да буде вероучитељ. А што се тиче грађанског, фино би било да се тај предмет, који у својој основи може да буде користан, направи тако да не служи за попуњавање часова наставницима који немају пун фонд часова, а често се и не одржава уопште.

Што рече Рамбо номад "На овим просторима кад нешто не ваља/То се не дај Боже никад не поправља/но руши мајсторе одма до темеља/предузимачима вазда берићета и весеља".

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Вилер Текс рече

Коме ти ово, тако ти толеранције?

Šta ti nije jasno?

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, ana čarnojević рече

niko nikad nije postao vernik zbog casova veronauke, to je smesno

Знам вероучитеља који се на часовима верске у средњој школи заинтересовао, кренуо у Цркву, завршио теолошки и сада је на докторским. Ипак, слажем се да је реткост да дете због/из верске постане верник који је колико толико редован на литургијама.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 42 минута, Протомајстор рече

али би се уз нумеричко оцењивање постигло чак и више

Мислим да никако не би смело да се уведе нумеричко оцењивање за верску наставу. Нити вера и однос према њој могу да се изразе бројевима нити је смисао верске наставе гомилање религијског знања које се у животу не спроводи али се оцењује у школи. Нумеричко оцењивање би искомпликовало рад наставника верске, истакло бубање и довело ученике у искушење да се понашају прорачунато само ради добијања веће оцене....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 50 минута, Протомајстор рече

Моје дете је ишло на веронауку од 1. разреда - то је било давно, негде још код постанка верске наставе у Србији (матор сам ја :dedica:). Супруга и ја тад нисмо ишли у цркву, а наши родитељи-комунисти још мање. Зато је наша ћерка први пут отишла на Литургију тек са вероучитељицом и то одмах у првом разреду. Довео сам је ја тада у цркву и присуствовао Литургији, можда тек 2-3. пут у животу. Ћерка се причестила са другом децом и верницима, што је на мене оставило нарочити утисак. Након тога сам и ја почео да идем у цркву редовно, и не само то - уписао сам ПБФ и чак сам био вероучитељ три године. Радио сам у таквој средини (махом колонисти из Лике) где сам већину деце опет ја водио први пут да се причесте. Мој случај, помало чудан, говори да сам постао верник захваљујући часовима веронауке мог детета. 

Дивно, хвала Богу! :sunce:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Вилер Текс рече

Да ти људима тј Цркви говориш чибе на овом сајту. У одлуке које ти доносиш као родитељ се не мешам.

Pa kažem im "čibe od mog deteta"... ne znam šta je tu sporno, naročito s obzirom na drugu rečenicu koju si ovde napisao.

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 26 минута, Vladan :::. рече

Мислим да никако не би смело да се уведе нумеричко оцењивање за верску наставу. Нити вера и однос према њој могу да се изразе бројевима нити је смисао верске наставе гомилање религијског знања које се у животу не спроводи али се оцењује у школи. Нумеричко оцењивање би искомпликовало рад наставника верске, истакло бубање и довело ученике у искушење да се понашају прорачунато само ради добијања веће оцене....

Ako je program dobar i uključuje različite načine realizacije,bubanje se svodi na najmanju moguću meru.

Нифада :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Вилер Текс рече

Читава конструкција је трагична. Али ти ту преспективу не разумеш нажалост.

Свакако избор је твој.

 

Ukratko,koju konstrukciju predlažeš kao najbolju,da bi mogli izabrati?

Нифада :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...