Jump to content

Raskol se zahuktava

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 14 минута, farisejski.bukvojed рече

Ја ћу се свим силама трудити да останем у Цркви коју је основано Исус Христос на Педесетицу, а да никако не будем у "Цркви" која је настала у Петом Веку уздизањем Цариграда на ранг Патријаршије.

Nije to problem brate, sve je to ucinjeno po kanonskom redu i poretku koji i treba da vlada u Crkvi, ....nego je problem naknadnog pretumacivanja kanona i prilagodjavanja 'novoj' crkvenoj politici VP koje je pocelo y 20.veku i danas daje' gorke plodove,.... meni to sve slicno deluje sa naknadnim tumacenjem papske vlasti u crkvi vaseljenskih sabora i otaca prvih hiljadu godina,... (nije to bas tako kako vi vidite, nego je ovako, kako vam mi tumacimo... :D)

(welcome back na forum... 0703_read)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 11.6k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 36 минута, Milan Nikolic рече

Пошто нам је Света Литургија најважнија реалност хришћанског живота, осмишљавање наше вере и наде у Бога, јасно је да је препуштање руковођења тим догађајем управо том човеку, увек значило и признавање његовог првенства (тога да је он заиста примус) у Цркви Христовој. Власт коју он тиме добија, омогућује му да, у кризним ситуацијама, интервенише и помогне да се ране раскола зацеле, ма где се оне појавиле.''

To je ona,....tkz. evharistijska eklisiologija,... kao da je evharistija nesto samo po sebi ustrojeno, a ne da ima svoje uporiste i samopotvrdjivanje i u veri (i kanonima)... (kao sto kaze sv.Irinej Lionski,... " naš… način mišljenja slaže s Euharistijom, a Euharistija sa svoje strane potvrđuje naš način mišljenja "...)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 48 минута, Ромејац рече

Можда је све то измишљено.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Августин рече

Можда је све то измишљено.

Осим самог имена архиепископа Јована (заиста му је име Јован!), који скоро сигурно није ни учествовао у овој, вероватно измишњеној, преписци.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 52 минута, Ромејац рече

Hvala Romejac, nisam znao da je ima na netu.

Opet se dokazalo, da zborim istinu. A kontekst je takav, nikako drugcije nemozes svatiti Arhiepiskopa Jovana.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, MKD13 рече

Hvala Romejac, nisam znao da je ima na netu.

Opet se dokazalo, da zborim istinu. A kontekst je takav, nikako drugcije nemozes svatiti Arhiepiskopa Jovana.

Ајде иди одавде ми смо фанатици па не смемо комуницирати са расколницима.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Serbs and ROCOR celebrate Sunday of Orthodoxy together throughout North America

 

Mississauga, Canada, March 20, 2019

Photo: istocnik.caPhoto: istocnik.ca     

The Triumph of Orthodoxy was celebrated throughout the Orthodox Church on Sunday, commemorating the Seventh Ecumenical Council’s victory over the heresy of Iconoclasm. Traditionally, hierarchs, clergy, and faithful of various jurisdictions in the diaspora join together for the festive celebration.

However, there were divided celebrations this year due to Constantinople’s interference in Ukrainian Church affairs and the consequent break in communion between the Moscow and Constantinople Patriarchates.

In Paris, Metropolitan Emmanuel of Gaul served only with his own auxiliary hierarchs, although traditionally all Orthodox bishops in France gather at the Greek cathedral in Paris for the Sunday of Orthodoxy.

In a recently-released statement from the Serbian Church, it is recommended that hierarchs and clergy abstain from serving with clergy of the Patriarchate of Constantinople, as representatives of that Patriarchate have concelebrated with the Ukrainian schismatics. Accordingly, most Serbian hierarchs in America and Canada have instructed their clergy not to concelebrate with Constantinople clergy, His Grace Bishop Maxim of the Western American Diocese being the only exceptioin.

The resolutions from the February 22-23 assembly of the Serbian Eastern American Diocese note this lamentable state: “We express great regret over the misunderstanding and division among Orthodox brethren. These divisions and misunderstandings are most visible to us who live in the Diaspora and who have, until recently, had the opportunity to daily witness the unity of the Church through the joy of Pan-Orthodox gatherings. Sadly, this year the divisions are visible and require additional prayers of all of us for peace and unity.”

In Toronto, the ROCOR, Serbian, and OCA clergy from the Greater Toronto Area gathered together with their flocks on Sunday evening to celebrate Lenten Vespers and the Rite of Orthodoxy, reports the Serbian Diocese of Canada. 16 clergy served, with another 7 present, including His Grace Bishop Georgije, the retired Serbian bishop of Canada.

The service was held at All Serbian Saints Church in Mississauga (Western Toronto) and led by Archimandrite German (Bogojevic) of Holy Transfiguration Serbian Orthodox Monastery in Milton, Ontario. The service was celebrated in Church Slavonic, English, and Serbian. The church was filled with several hundred faithful who all received icons of St. John (Maximovitch) following the service.

More than 200 people then remained to hear a lecture by Very Reverend Fr. Jovan Marjanac on topics pertaining to the ongoing crisis in Ukraine: the history of Orthodoxy in Kievan Rus’ and of Ukrainian Orthodoxy in Canada. The lecture concluded with a reading of the Serbian Church’s official position on the Ukrainian crisis.

A panel discussion also highlighted the importance of upholding the sacred canons of the Church, regardless of nationality. According to the diocesan report, a parishioner from a local Greek parish under Constantinople assured everyone present that the vast majority of those in the Greek churches acknowledged that Constantinople has made a serious mistake.

Archimandrite German closed the evening recalling the shining examples of Patriarch Pavle of Serbia, Alexei II of Moscow, Metropolitans Anthony (Khrapovitsky) and Laurus (Skurla) and Archbishop Anthony (Medvedev) of ROCOR, and Sts. Mardarije, John (Maximovitch) and Nikolai of Zicha, and reminding all present that although Orthodox cannot pray with schismatics such as Philaret Denisenko and Epiphany Dumenko, we have an obligation to pray that the Lord would enlighten them and guide them to repentance.

In Chicago, ROCOR and Serbian clergy gathered at the Holy Resurrection Cathedral to celebrate the pan-Orthodox Vespers with His Eminence Archbishop Peter of Chicago and Mid-America of ROCOR, His Grace Bishop Longin of New Gracanica and Midwestern America of the Serbian Church and more than 50 clerics, with several hundred faithful from various jurisdictions.

The homily was offered by Archimandrite Seraphim (Baltic), abbot of the New Gracanica Protection of the Mother of God Monastery, who gave practical advice on how to become true living icons of God and reminded all about the suffering people of God in Kosovo and Metohija.

After the service, Abp. Peter also called on all gathered to continue to pray for the Orthodox faithful of Ukraine who are suffering at the hands of the Patriarchate of Constantinople and its schismatics and the Ukrainian state.

In North America, only Bp. Maxim of Western American did not take the Church’s recommendation to abstain from serving with Constantinople clergy. In a communique released concerning the pan-Orthodox concelebrations, Bp. Maxim writes that the clergy of his diocese are encouraged to continue the usual practice of serving with clergy from all jurisdictions, as the Serbian Church has not broken communion with any other Church.

He also criticizes the Russian Church’s decision to break communion with the Patriarchate of Constantinople. The Serbian hierarchy as a whole has never criticized the Russian Church’s decision.

However, going beyond his right to make decisions for his own diocese, Bp. Maxim also writes: “There are strange and contradictory attitudes coming from various sides whose messengers are somewhere claiming and somewhere suggesting that the Serbian church is supposedly recommending that we distance ourselves from those with whom, until now, we have been in communion.”

However, the Serbian Church’s official position statement (translating from the Serbian) stipulates precisely what Bp. Maxim is denying. Point 5 reads:

And finally, the Serbian Church is naturally compelled to recommend that its hierarchs and pious clerics refrain from liturgical and canonical communication not only with the above-mentioned Mr. Epiphany (Dumenko) and others like him, but also with the hierarchs and clerics who communicate with them, according to the principle of the sacred canons that those, who have communion with the excommunicated place themselves outside communion as well.

And, in fact, the English translation later published by the Serbian Church itself reads even stronger:

Finally, the Serbian Orthodox Church is, by necessity, forced to cease liturgical and canonical communion not only with Mr. Epiphanius Dumenko and his followers, but also with the hierarchs and clergy who concelebrate and enter into communion with them, in accordance with the canonical principal that he who enter into communion with someone who is outside of communion places himself outside communion.

http://orthochristian.com/120051.html

 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Неколико запажања на горњи чланак.

Као што се из приложеног види, широм наших епархија у северној Америци, наши Архијереји су одлучили да се уздрже од саслуживања са цариградском Патријаршијом. Наиме такво стање је жалосно, без сумње, али оци Архијереји су одлучили да поступе по препоруци СА Синода СПЦ.

Ми као Црква нисмо прекинули евхаристијско јединство са ЦП, међутим ситуација је потпуно ванредна због одлуке Цариграда да се присаједини расклоницима. Замислите колико је потребно провера и координације да би се утврдило ко ће евентуално да саслужује на неком свеправославном сабрању да би се осигурало да представници расколничке украјинске "цркве" или они који су директно са њима саслуживали не буду на томе сабрању и да наши свештенослужитељи не би нехотично изазвали саблазан међу верујућима? То је јако тешко.

Зато је СА Синод мудро поступио издајући ову препоруку, али остављајући уједно и довољно простора да локални Архијереји могу да расуде зависно од специфичности својих околности.

Замимљиво је да у целој Северној Америци сви наши Архијереји, расуђују исто, и у исто време сасвим другачије од Еп западноамеричког Максима, који је одлучио да поступи супротно препоруци СА Синода. Пошто се јавно огласио, било је за очекивати да ће он понудити неке веома јаке аргументе за такву своју одлуку. Међутим, никакве аргументе од њега нисмо чули осим критике његовог старијег брата Архијереја којега је, подругљиво, прозвао најпре именом портпарола, а затим и видовитим бачким епископом и почастио га многим другим епитетима. А све то у име пастирске бриге за своју паству.

Остало је посве нејасно какве везе са његовим пастирством и паством има Епископ из богомчуваног града Новог Сада удаљеног од Алхамбре у Калифорнији преко десет хиљада километара!?

Неки апологети става Еп Максима по питању укјрајинске кризе покушали су да оправдају његов поступак. Али веома безуспешно. Само су још више исплели мрежу забуне. Тако су покушали да кажу најпре да препорука Синода није била јасна, па је владика Максим морао да појасни, да бих убрзо затим прешли на тврдњу да је препорука јасна и да владика Максим поступа сасвим у складу са препоруком Синода, што и сам владика тврди у своју одбрану. Други апологети су рекли да смо ми сви који у свему овоме видимо проблем или злонамерни, или збуњени, или неупућени, то јест ништа не разумемо, или све то заједно.

Међутим, оно како су владику Максима судећи по медијским написима од Русије, преко Украјине, и Грчке, и суседне нам сада Северне Македоније, па до Америке и Аустралије схватили је истоветно. Схватили су га као јединог гласног подржаваоца украјинске "аутокефалије" по моделу патријарха Вартоломеја, из Српске Православне Цркве. Схватили су и представили његово узводно пливање, не као пастирску бригу него као нејединство у ставу СПЦ у односу на украјинске расколнике Денисенка, Думенка и Малетича, њихову дружину и саслужитеље.

Да ствар буде гора, наше добијање аутокефалије пре 800 година је захваљујући изјави Еп Максима, у јавном дискурсу осликано као неканонско. А у тој новоствореној слици остаје имплицитно да је Денисенко савремени украјински Св Сава. Нека ми Светац опрости на експлицитној аналогији, коју имплицира став Владике Максима. 

Али ево неколико навода који показују то да цео свет разуме став Еп Максима, насупорт његовој тврдњи да скоро никоме осим малобројних апологета није јасно шта он мисли. Велику радост би изазвало верујућима када би он, не појаснио своје ставове, говорећи шта није рекао, а шта јесте рекао, него када би рекао јасно и експлицитно оно што мисли.

пре 35 минута, Ведран* рече

In a recently-released statement from the Serbian Church, it is recommended that hierarchs and clergy abstain from serving with clergy of the Patriarchate of Constantinople, as representatives of that Patriarchate have concelebrated with the Ukrainian schismatics. Accordingly, most Serbian hierarchs in America and Canada have instructed their clergy not to concelebrate with Constantinople clergy, His Grace Bishop Maxim of the Western American Diocese being the only exceptioin.

 

пре 36 минута, Ведран* рече

In North America, only Bp. Maxim of Western American did not take the Church’s recommendation to abstain from serving with Constantinople clergy. In a communique released concerning the pan-Orthodox concelebrations, Bp. Maxim writes that the clergy of his diocese are encouraged to continue the usual practice of serving with clergy from all jurisdictions, as the Serbian Church has not broken communion with any other Church.

 

пре 37 минута, Ведран* рече

He also criticizes the Russian Church’s decision to break communion with the Patriarchate of Constantinople. The Serbian hierarchy as a whole has never criticized the Russian Church’s decision.

 

пре 38 минута, Ведран* рече

However, going beyond his right to make decisions for his own diocese, Bp. Maxim also writes: “There are strange and contradictory attitudes coming from various sides whose messengers are somewhere claiming and somewhere suggesting that the Serbian church is supposedly recommending that we distance ourselves from those with whom, until now, we have been in communion.”

 

пре 38 минута, Ведран* рече

However, the Serbian Church’s official position statement (translating from the Serbian) stipulates precisely what Bp. Maxim is denying. Point 5 reads:

And finally, the Serbian Church is naturally compelled to recommend that its hierarchs and pious clerics refrain from liturgical and canonical communication not only with the above-mentioned Mr. Epiphany (Dumenko) and others like him, but also with the hierarchs and clerics who communicate with them, according to the principle of the sacred canons that those, who have communion with the excommunicated place themselves outside communion as well.

And, in fact, the English translation later published by the Serbian Church itself reads even stronger:

Finally, the Serbian Orthodox Church is, by necessity, forced to cease liturgical and canonical communion not only with Mr. Epiphanius Dumenko and his followers, but also with the hierarchs and clergy who concelebrate and enter into communion with them, in accordance with the canonical principal that he who enter into communion with someone who is outside of communion places himself outside communion.

 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Монах, тачније расмонах, који се дописивао са ЊБ АЕМ к.к. Јован је велики интелектуалац, преводилац, а сада и професор класичних језика. Није човек који лаже или измишља. Увек је био отворен и није се претстављао лажно, и када је био код Флоринце и када се вратио у МПЦ. Једно време на „Борба за веру“ дискутирао је и са бата Влада Димитријевиќ.

Интересан факт је да во времја оно, написао је и стихире Блаженоме архиепископу Димитрију Хоматијану. Исто тако истраживао је и писао трудове о време архиепископа Димитрија Хоматијана.

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Orthophill рече

Монах, тачније расмонах, који се дописивао са ЊБ АЕМ к.к. Јован је велики интелектуалац, преводилац, а сада и професор класичних језика. Није човек који лаже или измишља. Увек је био отворен и није се претстављао лажно, и када је био код Флоринце и када се вратио у МПЦ. Једно време на „Борба за веру“ дискутирао је и са бата Влада Димитријевиќ.

Интересан факт је да во времја оно, написао је и стихире Блаженоме архиепископу Димитрију Хоматијану. Исто тако истраживао је и писао трудове о време архиепископа Димитрија Хоматијана.

Откуд ти овде?Када код вас расколника велики интелектуалци објављују приватну преписку како тек раде обични расколници.Значи он је ту приватну преписку да на интернет и ширио приватно јер је онај други расколник дошао на неки други начин.Још је напустио монаштво и променио неколико јурисдикција.Стварно велики човек.И није Те срамота да то пишеш.Иди одавде ви тамо изгледа немате ни елементарну пристојност а о црквеноисти да и не говоримо.Бежи срам Те било само се разоткривате.Гори сте него што смо мислили.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Orthophill Ви северномакедонска браћо никако да укапирате две ствари:

- мишљење једног епископа или теолога није мишљење целе Цркве, ма ко он био, јер не слажу се ни сви цариграђани са фанариотима и Бартом, неки патријарси су били вође јереси итд. итд.

- чак и да су у тачна умишљена и изврнута тумачења канона и историје Цркве од стране фанариота они су ипак овим самовољним и безобразним поступцима, лишеним било каквог осећаја са саборност Цркве, починили велико зло паравославнима у Украјини и направили велику кризу и проблеме свуда у свету; и "само" то је сасвим довољно да се ти поступци осуде ма како неким чудом можда били у нечему у праву и ма ко их подржао.

Већ сам вам рекао да ћете много лакше, брже и јефтиније раскол са СПЦ да решите уз помоћ Руса (ако већ нећете директно). Али ви себи чините медвеђу услугу мислећи да ће вам фанариоти помоћи јер имају другаре у САД, а варате се, чак и да вам дају неки Томос ни тако вас нико неће признати без СПЦ, ништа не бисте решили... А будете ли се петљали са фанариотима појешће вас за доручак... и то на води...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Vladan :::. рече

@Orthophill А будете ли се петљали са фанариотима појешће вас за доручак... и то на води...

 

Да пребацим лопту на политику. Исто као што сте споразумом са Грцима остали без ваздушног простора. Вара се неко ако мисли да ће Грк тек тако да тргује...

ПС: Ја много волим Грке и Грчку. Овде причам о политици.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 20 минута, Vladan :::. рече

@Orthophill Ви северномакедонска браћо никако да укапирате две ствари:

- мишљење једног епископа или теолога није мишљење целе Цркве, ма ко он био, јер не слажу се ни сви цариграђани са фанариотима и Бартом, неки патријарси су били вође јереси итд. итд. 

- чак и да су у тачна умишљена и изврнута тумачења канона и историје Цркве од стране фанариота они су ипак овим самовољним и безобразним поступцима, лишеним било каквог осећаја са саборност Цркве, починили велико зло паравославнима у Украјини и направили велику кризу и проблеме свуда у свету; и "само" то је сасвим довољно да се ти поступци осуде ма како неким чудом можда били у нечему у праву и ма ко их подржао. 

Већ сам вам рекао да ћете много лакше, брже и јефтиније раскол са СПЦ да решите уз помоћ Руса (ако већ нећете директно). Али ви себи чините медвеђу услугу мислећи да ће вам фанариоти помоћи јер имају другаре у САД, а варате се, чак и да вам дају неки Томос ни тако вас нико неће признати без СПЦ, ништа не бисте решили... А будете ли се петљали са фанариотима појешће вас за доручак... и то на води...   

Зашто брате заборвљаш да смо пробали и са Русе и са вама Србе да решимо раскол, али ни Руси, ни Срби неќете! Пре тачно 4 године, држава, а и МПЦ одустала је од гоњена архиепископа Јована. Главни посредник и гарант, да након прекида свих судских поступака, да ќе да почну преговоре измеѓу МПЦ и СПЦ(и ПОА) уз посредство РПЦ, је био митрополит Иларион Алфеев. Оформени су комисије, али ниједном се нису срели. Толико од Руса и њихову помоќ.

И да не заборавимо, архиепископ Јован је био у Русији, али није био удостојен да буде примљен од стране патријарха Кирилла. Наравно, када наш претседник у одлазак Ѓорге Иванов одлазио у Москви увек је био примљен и од стране патријарха.

Молим те престани да ми помињеш Русе и њихову помоќ. Доказали су да у њих поверење не треба да се гаји.

 

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...