Jump to content

Raskol se zahuktava

Оцени ову тему


Препоручена порука

Цитат

Милиони верника из целе Украјине присуствовали су божићним литургијама у храмовима Украјинске православне цркве Московске патријаршије, без обзира на позиве актуелних власти да пређу у нову црквену организацију, рекао је руководилац прес-службе УПЦ, архиепископ ирпенски Климент.

Hahah, čuj ovih udileja....

Ko zna, ako Kijevska vlast ne bude primjenjivala silu u pokušaju da prisovje svu imovinu koju posjeduje UPC-MP, možda će se ovo sve završiti vrlo tiho, tj doživjeće teški debakl jer ljudi neće htjeti preći u novoosnovanu ukrajinsku crkvu, tako da im pokušaj unifikacije države protiv Rusa neće uspjeti. Tako da će tamo biti situacija kao u Estoniji. Biće dominantna Ukrajinska Crkva pod Moskvom, i biće mnogo manja Ukrajinska crkva pod Kijevom.

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 11.6k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 1 сат, Justin Waters рече

Hahah, čuj ovih udileja....

Ko zna, ako Kijevska vlast ne bude primjenjivala silu u pokušaju da prisovje svu imovinu koju posjeduje UPC-MP, možda će se ovo sve završiti vrlo tiho, tj doživjeće teški debakl jer ljudi neće htjeti preći u novoosnovanu ukrajinsku crkvu, tako da im pokušaj unifikacije države protiv Rusa neće uspjeti. Tako da će tamo biti situacija kao u Estoniji. Biće dominantna Ukrajinska Crkva pod Moskvom, i biće mnogo manja Ukrajinska crkva pod Kijevom.

то је можда и најмање лош сценарио али се бојим да онима који овај хаос подстичу не одговарају мање лоши сценарији за православне у украјини него баш они деструктивни

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1110823620.jpg

 

Отац Тарасјев: Тајне службе и профашистичке организације прогоне православце у Украјини

Давањем томоса такозваној аутокефалној украјинској цркви, цариградски патријарх Вартоломеј је „учинио злодело“ према читавом православном свету и његовом јединству, оцењује старешина Подворја Руске православне цркве у Београду Виталиј Тарасјев.

„У току је покушај легализације расколника на канонски неприхватљив начин, на првом месту за РПЦ јер се ради о узурпацији њене канонске територије од стране Цариградске патријаршије“, објашњава Тасајев, примећујући да та наводна легализација пролази доста натегнуто и са огромним бројем проблема.

Они који су све то смислили, а то су, истиче отац Виталиј, лица ван цркве, мислили су да ће велики број епископа канонски признате Украјинске православне цркве, чији је поглавар митрополит Онуфрије, прићи расколницима и да ће на тај начин такође добити неку врсту легитимитета.

„Међутим, у реалности се догодило супротно: од 90 епископа, колико их има у Украјинској православној цркви, свега двојица су прешла у тзв. нову аутокефалну украјинску цркву под патронатом и политичким покровитељством на првом месту Сједињених Држава и цариградског патријарха“, каже Тарасјев, подсећајући да досад ниједна од помесних православних цркава није честитала тзв. поглавару те назови црквене структуре.

То сведочи о великим проблемима на које наилазе људи који су погазили каноне православне цркве и поредак међу православним помесним црквама.

Ипак, формирање нове црквене структуре у Украјини ће у будућности стварати проблеме осталим православним црквама, напомиње отац Виталиј, који изражава жаљење што је политика умешала прсте у црквена питања.

Он такође упозорава на тежак положај верника канонски признате Украјинске православне цркве.

„Ситуација је таква да можемо слободно да кажемо да су православна црква и њени верници прогоњени на територији Украјине. Врше се свакодневно притисци од стране тајне службе и од стране разних профашистичких групација“, истиче Тарасјев.

Старешина Подворја РПЦ подсећа да је у Украјини рођендан познатог фашисте и злочинца Степана Бандере недавно проглашен за државни празник, те да су 1. јануара одржане демонстрације у част тог празника.

„Учесници су, по озлоглашеној фашистичкој традицији, прошли кроз центар Кијева са упаљеним бакљама. Живети у таквој атмосфери константног притиска није нимало једноставно, али није први пут да православни хришћани буду гоњени“, констатује отац Виталиј.

„Нама само остаје да са верницима канонске Украјинске православне цркве будемо у молитви и да им помажемо на сваки начин који нам је доступан и јеванђељски дозвољен“, поручује отац Виталиј.

 

https://rs.sputniknews.com/analize/201901071118409428-ukrajina-tarasjev-/

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Самозвани митрополит: Власт је обећала да ће срушити лимену осматрачницу на Румији

Самозвани митрополит канонски непризнате ЦПЦ Михаило у божићном интервјуу за портал ЦДМ подсећа црногорског премијера Душка Марковића на обећање да ће држава уклонити Цркву Свете Тројице на Румији и сматра да је сазрело време да ЦПЦ добије аутокефалност.

markovic-ap_620x0.jpg

Михаило, који за црквицу на Румији каже да је „лимена осматрачница“, очекује од премијера Марковића да држава коначно уклони ту „псеудо цркву“ која је средство за изазивање спорова, свађа и немира.

Он верује у речи и дела премијера Марковића, који је дао гаранције да ће у најскорије време и то спорно питање коначно бити решено.

„Као што је познато, лимена осматрачница на Румији је постављена пре референдума о државно-правном статусу Црне Горе. Ту караулу је поставила ондашња војска Србије и Црне Горе, односно прецизније речено ондашња српска војска. Та псеудо осматрачница је посвађала три вере и цркве. Тим насиљем Српска православна црква је извела атак на међуверски склад у Црној Гори и на мултиверски карактер црногорског друштва“, каже Михаило.

Самозвани митрополит сматра да је тај привремени лимени објекат радикално нарушио традицију верске толеранције и суживота у различитостима, по чему је Црна Гора светли пример не само у Европи, већ и у свету, преноси Танјуг.

Он тврди да СПЦ води кампању против ЦПЦ и државе Црне Горе и поручује да је зрело време да ЦПЦ добије место које јој припада.

„После ево скоро 100 година коначно је сазрело време да се коначно и за сва времена реши црногорско православно црквено питање и аутокефална ’црногорска православна црква‘ добије своје заслужено место које јој по традицији, историји и свим другим атрибутима праведно и с правом припада“, сматра Михаило.

 

https://rs.sputniknews.com/regioni/201901071118417546-mitropolit-mihailo-cpc/

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Milan Nikolic рече

Самозвани митрополит: Власт је обећала да ће срушити лимену осматрачницу на Румији

Самозвани митрополит канонски непризнате ЦПЦ Михаило у божићном интервјуу за портал ЦДМ подсећа црногорског премијера Душка Марковића на обећање да ће држава уклонити Цркву Свете Тројице на Румији и сматра да је сазрело време да ЦПЦ добије аутокефалност.

markovic-ap_620x0.jpg

Михаило, који за црквицу на Румији каже да је „лимена осматрачница“, очекује од премијера Марковића да држава коначно уклони ту „псеудо цркву“ која је средство за изазивање спорова, свађа и немира.

Он верује у речи и дела премијера Марковића, који је дао гаранције да ће у најскорије време и то спорно питање коначно бити решено.

„Као што је познато, лимена осматрачница на Румији је постављена пре референдума о државно-правном статусу Црне Горе. Ту караулу је поставила ондашња војска Србије и Црне Горе, односно прецизније речено ондашња српска војска. Та псеудо осматрачница је посвађала три вере и цркве. Тим насиљем Српска православна црква је извела атак на међуверски склад у Црној Гори и на мултиверски карактер црногорског друштва“, каже Михаило.

Самозвани митрополит сматра да је тај привремени лимени објекат радикално нарушио традицију верске толеранције и суживота у различитостима, по чему је Црна Гора светли пример не само у Европи, већ и у свету, преноси Танјуг.

Он тврди да СПЦ води кампању против ЦПЦ и државе Црне Горе и поручује да је зрело време да ЦПЦ добије место које јој припада.

„После ево скоро 100 година коначно је сазрело време да се коначно и за сва времена реши црногорско православно црквено питање и аутокефална ’црногорска православна црква‘ добије своје заслужено место које јој по традицији, историји и свим другим атрибутима праведно и с правом припада“, сматра Михаило.

 

https://rs.sputniknews.com/regioni/201901071118417546-mitropolit-mihailo-cpc/

Ово је мало комично,да неко ко се представља као православни митрополит тражи да се руши православни храм.Ово нигде нема него код нас.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

И Мираш просиктао на Божић, не да му ђаво мира. На све стране Ироди се мрште и прете Богомладенцу -ал џаба им. Сами ће себе у свом злу појести.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 часа, Августин рече

Ово је мало комично,да неко ко се представља као православни митрополит тражи да се руши православни храм.Ово нигде нема него код нас.

Слажем се.

Али да ме мало ставиш у перспективу постављања те цркве. Метална, тамо где нема  живећих људи ни монаштва, на месту где су се окупљале све конфесије? Не видим баш неку здраву логику... Инат и ћерање нису баш здрави, а рекох људи и монаштва колико знам тамо нема. Имамо пустих храмова по чукама кол'ко 'оћеш...

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ко су нови расколници, а ко нови божији војници (видео)

Одлуком цариградског патријарха Вартоломеја да додели аутокефалност расколничкој цркви у Украјини, нарушен је канонски поредак православног света и сада је све могуће.

Вартоломеј није изгубио примат у православном свету сада када је признао аутокефалност расколничкој „православној цркви Украјине“, већ онда када је тако нешто најавио, каже историчар Александар Раковић у емисији „На нишану Лазанског“.

Раковић се надао да цариградски патријарх неће до краја спровести одлуку зато што је знао до чега она може да доведе. А довела је, према његовим речима, до слома канонског поретка у православној цркви.

Што се тиче питања хоће ли остале православне цркве признати одлуку васељенског патријарха, Раковић каже да је већина неће признати, али да ће бити и оних који ће одлуку признати, као и неутралних.

Оно што је велико питање јесте хоће ли друге цркве признавати свете тајне које ће ПЦУ вршити — хоће ли признавати крштења и венчања?

СПЦ сигурно неће признати аутокефалну украјинску цркву, а односе наше цркве и Цариградске патријаршије Раковић оцењује као сложене и напомиње да су они веома комплексно питање.

„Српска православна црква игра улогу медитеранске и словенске цркве истовремено, јасно је да је она на страни канонског поретка, према којем су Руси у праву, али сигурно неће улазити у конфронтацију са Цариградском патријаршијом. Не знамо куда ће све ово да одведе. Ово је револуционарни корак“, каже Раковић.

Вартоломејев чин, према Раковићевим речима, последица је директног мешања Вашингтона, чиме је добијена гаранција за будућу сигурност Цариградске патријаршије у Истанбулу. Грка у највећем турском граду готово више и нема и Цариградска патријаршија последњи је остатак Византије, некадашњег грчког средњовековног царства, каже Раковић.

„Они се држе само зато што им Американци гарантују безбедност и Турке онемогућавају да направе неки корак, сличан онима из 1919. и 1974. године, од Малоазијског до Кипарског рата“, сматра Раковић.

Отворено је питање како ће се признање аутокефалности ПЦУ одразити на питање црквене имовине у Украјини. Врло лако може да дође до отимачине, каже Раковић.

„Врховна рада је донела закон да Украјинска православна црква Московске патријаршије мора да промени име. Она тако више не може да се зове, јер то име је сада резервисано за расколничку структуру коју је Цариград признао. Питање је како ће се УПЦ МП носити са њима. Ради се о врло проблематичним људима, о овима који су у Кијеву на власти. Видели смо током претходних година, за време рата у Донбасу и повратка Крима у окриље Русије да се ради о проблематичним типовима. То је неизвесна ситуација“, објашњава Раковић.

У зависности од региона, положај УПЦ МП ће се разликовати. Ситуација неће бити иста у Харкову, Дњепропетровску или Кијеву, додаје он. Најтеже ће бити у западним деловима Украјине, где су храмови УПЦ већ одузимани и додељивани расколницима.

У овом тренутку, већина верника у Украјини остаје верна канонској цркви, али у току је процес који врло лако, уз васпитање будућих генерација, може да доведе до тога да расколници преузму примат, оцењује Раковић.

С обзиром да је основана под америчким благословом, расколничка украјинска црква је кичма антируског пројекта у Украјини, објашњава наш саговорник. Москва стога, према његовим речима, мора да нађе начин да заштити своје становништво у Украјини, које ће бити угрожено.

После одлуке цариградског патријарха све је могуће, па чак и да се Бугарска православна црква (БПЦ) лати покровитељства над „македонском православном црквом“ (МПЦ), као што су то неки македонски јерарси захтевали прошле године, закључује Раковић.

 

https://rs.sputniknews.com/komentari/201901081118420699-na-nisanu-lazanskog/

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Томос об автокефалии церкви Украины забрали из Софийского монастыря

Томос об автокефалии увезли из Киева в Стамбул

logo-square
Шестого января Константинопольский патриарх передал Киеву томос об автокефалии "новой церкви". Как следует из документа, ее юрисдикция ограничивается территорией Украины, она не может ставить епископов или основывать парафии (приходы) за границей.
 
Томос враће у Стамбул под образложењем да нису сви чланови Синода потписали.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

На Украине увезли в неизвестном направлении томос об автокефалии

 
Диана Козлова
08 января 2019 в 16:43
 
-
 
18
 
+
Рождество Христово в Римско-католическом приходе Святого Иосифа Труженика. Сургут, крест, вера, католики, религия, распятие
Сейчас местонахождение томоса неизвестноФото: Алексей Андронов © URA.RU
 

Томос об автокефалии Православной церкви Украины (ПЦУ) забрали из Трапезного храма Софии Киевской и увезли в неизвестном направлении. Об этом сообщает украинский телеканал «Прямой».

Документ об автокефалии ПЦУ забрали представители духовенства, сообщает телеканал RT. На данный момент местонахождение томоса неизвестно. Журналисты «Прямого» предположили, что он вернется в Стамбул, где пройдет Вселенский Святейший Синод. Там томос подпишут все члены патриархата, чтобы он вступил в силу.

Ранее Министерство культуры Украины опровергло заявлениеглавы департамента по делам религий и национальностей украинского ведомства Андрея Юраша о возвращении томоса в Стамбул. Он анонсировал возврат документа об автокефалии, поскольку тот оказался недействительным из-за отсутствия всех необходимых подписей.

 
Расскажите о новости друзьям
2
 
 
 
1
 
2
 
 
 
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Врло чудне ствари.

Ако нису сви потписали, зашто нису? А ако нису зато што нису били у Стамболу јер се није одржавао Синод, зашто је додела "томоса" заказана за време пре састанка Синода, ако је познато да неће сви бити присутни? Или зашто просто ниј сазван ванредни састанак Синода.

Ако је стварно званични разлог непотписивања то шо нису били присутни, онда је Фанар очигледно под изричитом претњом и ултиматумом хитно донео ову одлуку. Неко им је рекао крајњи датум до којег мора да заврше ову ствар иначе ко зна шта. 

Сетићете се како сам изражавао скепсу да ће "објединитељни сабор" и додела "томоса" да се догоде убрзо. Мислио сам да ће то бити тек дубоко у новој години. То сам погрешно проценио. Очигледно је да постоји небивала хитност у доношењу свих ових одлука. 

:scratch_head:

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ma nista strašno, radi se pod stresom. Potpisaće se ostali koji nisu, i onda će moći da fakturišu preostalih 10% jer će sve ugovorene obaveze biti završene. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А када ли ћемо сазнати колико ће ставро- ПИГИЈА :D да добију? 

Мени се јавило макар 20-ак. :idea:

Али, како чусмо, списак је још увек тајни. 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 минута, Ведран* рече

Очигледно је да постоји небивала хитност у доношењу свих ових одлука. 

Јеремија 23:

"Тешко пастирима који потиру и размећу стадо паше моје! говори Господ.

Зато овако вели Господ Бог Израиљев за пастире који пасу народ мој: ви разметнусте овце моје и разагнасте их, и не обилазисте их...
...
Али у пророка Јерусалимских видим страхоту: чине прељубу и ходе у лажи, укрјепљују руке зликовцима да се нитко не врати од своје злоће...
...
Ево ме на те пророке, вели Господ, који дижу језик свој и говоре: он вели.

Ево ме на оне који пророкују лажне сне, вели Господ, и приповиједајући их заводе народ мој лажима својим и хитрином својом; а ја их нијесам послао нити сам им заповједио; и неће ништа помоћи томе народу, говори Господ."

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 30 минута, Ведран* рече

Врло чудне ствари.

Ако нису сви потписали, зашто нису? А ако нису зато што нису били у Стамболу јер се није одржавао Синод, зашто је додела "томоса" заказана за време пре састанка Синода, ако је познато да неће сви бити присутни? Или зашто просто ниј сазван ванредни састанак Синода.

Ако је стварно званични разлог непотписивања то шо нису били присутни, онда је Фанар очигледно под изричитом претњом и ултиматумом хитно донео ову одлуку. Неко им је рекао крајњи датум до којег мора да заврше ову ствар иначе ко зна шта. 

Сетићете се како сам изражавао скепсу да ће "објединитељни сабор" и додела "томоса" да се догоде убрзо. Мислио сам да ће то бити тек дубоко у новој години. То сам погрешно проценио. Очигледно је да постоји небивала хитност у доношењу свих ових одлука. 

:scratch_head:

1.Можда су имали посла по епархијама

2.Можда су славили Бадње вече по црквеном календару

3.Можда као са Русима-Томос дал-томос взјал

Али све је врло чудно као да су морали пре Божића да дају биће комедије ако им не врате.Могуће је да неки нису хтели да потпишу па су их у међувремену убеђивали.Мођда их је нечастиви узео под своје па не знају шта раде.Углавном ово је наставак нечувене бахатости фанара па нек је и према непријатељу али ово је толико безобразно да стварно немам речи.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...