Jump to content

Владика Филарет: Уколико ме отерају и из манастира Дубница, ја могу само код владике Артемија

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 17 часа, obi-wan рече

Upravo je Hriscanska Crkva ta koja je prva prvcata odlucno stala u odbranu kompletne nase covecnosti: i tela, i duse. Bez bilo kojeg od ta dva covek nije celina.

Samo ona cuvena rec "nema vece ljubavi od te da ko svoj zivot polozi za bliznje svoje" jasno govori u prilog tome: ako je telesni zivot, kako ovde tvrdi brat, za rane Hriscane bio mnogo manje vredan, zasto bi Hristos ikad izrekao ovako nesto? Zasto bi potencirao vrednost necega sto je maltene bezvredno (vrednost zivota onih koji ga daju za druge, i isto tako vrednost zivota onih ciji se /ovozemaljski!/ zivot time cuva i spasava)? 

Da ne pricamo sad i ono najociglednije: da i samo Ovaplocenje (= otelotvorenje) i Vaskrsenje (tela!) Hristovo stavljaju besprekoran i kristalno jasan naglasak na covecije telo. To je izvorna hriscanska antropologija, koje su se od pocetka drzali i Apostoli i drevni Oci rane Crkve.

Ma ne kažem ja da je telo nebitno. Nismo o tome pričali.

Radi se o tome da je NESPORNO da je hrišćanstvo posle integrisanja u Rimsku imperiju (svog dotadašnjeg progonitelja) promenilo svoj karakter.

Jel možeš da zamislis apostole kako spaljuju pagane na lomači? Apostol Pavle je divanio sa paganima u Atini a nije ih roštiljao.

Mnogo toga bre nema veze sa izvornim hrišćanstvom, to je očigledno. Nisu apostoli palili badnjake, slavili slave, ljubili ikone itd.

Danas svi misle da je "jaka i zdrava porodica"  - "hrišćanska vrednost". A sam Apostol Pavle kaže da je bolje ne venčavati se i nemati decu ali ako se to već učini onda je ispravno biti veran itd. Isus kaže da je došao da zavadi "sina sa ocem, ćerku sa majkom..." da niko ne može da pođe sa njim a da ne napusti porodicu itd.

Jaka porodica se zasniva na kultu krvi što je paganski kult. Porodica, pleme, nacija su paganski kultovi. To što crkva takođe uči o tome znači samo da je to preuzela od pagana kao i badnjak.

Pravom hrišćaninju treba da je bliži bilo koji Gruzin hrišćanin nego rođeni brat ako je ateista! - ovo je nepobitno.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, Tumaralo. рече

Jaka porodica se zasniva na kultu krvi što je paganski kult. Porodica, pleme, nacija su paganski kultovi. To što crkva takođe uči o tome znači samo da je to preuzela od pagana kao i badnjak.

 

А шта је са старозаветним Јудеизмом? Јака породица је била темељ, такође, старозаветног Јудеизма. А он није био никакав ,,пагански култ", чак шта више, Хришћанство се наслања на њега. Није дакле уопште тачно да је култ породице био само пагански култ, једина паганска држава која се баш темељила на породици, строгој и патријархалној, је Стари Рим. Све остале мање више. 

Хришћанство се наслања на старозаветни Јудеизам, који јесте неговао култ јаке породице, и сам Христос је говорио о браку, благословио брак и фарисејима објашњавао да је у почетку Бог спојио мужа и жену и одредио да ,,буду једно тело" и да ,,што Бог састави, човек да не раставља". Дакле, ту се види једна апологија хетеросексуалног, моногамног брака као нечега што је створено од почетка и што је сам Бог створио. И то из речи не неког Апостола, него самог Христа. Јесте тачно да је Христос рекао и да се ,,у рају неће женити ни удавати", али нигде није оспорио значај брака и породсице.

Такође, никада рани хришћани брак нису одбацивали, па знамо да су се епископи у почетку женили, имали децу и породицу. Тек касније долази до тога еписклопи морају бити у целибату. Чак најача ствар  целој причи, идеја о томе да је целибат изнад породице и брака долази од стране паганских филозофских школа, од Платона и платониста које се више задржало у римокатоличкој Цркви, него у Православној (зато они имају обавезан целибат и за свештенике). Али, то није изворно хришћанско учење. Брак и породицу су потпуно одбацивали разни јеретици, рецимо, енкратити, манихејци и слични, али свима је познато да је њих и њихово учење Црква осудила и одбацила. Има добра књига о томе ,,Тело и друштво" од Питера Брауна, где он анализира сва учења о браку и целибату у прва четири века Хришћанства. 

Тако да ти баш и не стоје те тезе које си изнео. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ево, опет Шешељ наступа са својим лауферско-удбашким информацијама:

http://www.republika.rs/vesti/srbija/73989/lider-radikala-optuzio-episkopa-milesevskog-vladika-ima-zenu-decu

Иначе, ово није прва оптужба такве врсте, било их је и више и не само на рачун владике Атанасија него и многих других. Иначе, владика Филарет је јавно подржавао Злободана Милошевића, то је познато, одатле и потичу те симпатије Шешеља према њему. 

 
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 27 минута, Православни Србин рече

А шта је са старозаветним Јудеизмом? Јака породица је била темељ, такође, старозаветног Јудеизма. А он није био никакав ,,пагански култ", чак шта више, Хришћанство се наслања на њега. Није дакле уопште тачно да је култ породице био само пагански култ, једина паганска држава која се баш темељила на породици, строгој и патријархалној, је Стари Рим. Све остале мање више. 

Хришћанство се наслања на старозаветни Јудеизам, који јесте неговао култ јаке породице, и сам Христос је говорио о браку, благословио брак и фарисејима објашњавао да је у почетку Бог спојио мужа и жену и одредио да ,,буду једно тело" и да ,,што Бог састави, човек да не раставља". Дакле, ту се види једна апологија хетеросексуалног, моногамног брака као нечега што је створено од почетка и што је сам Бог створио. И то из речи не неког Апостола, него самог Христа. Јесте тачно да је Христос рекао и да се ,,у рају неће женити ни удавати", али нигде није оспорио значај брака и породсице.

Такође, никада рани хришћани брак нису одбацивали, па знамо да су се епископи у почетку женили, имали децу и породицу. Тек касније долази до тога еписклопи морају бити у целибату. Чак најача ствар  целој причи, идеја о томе да је целибат изнад породице и брака долази од стране паганских филозофских школа, од Платона и платониста које се више задржало у римокатоличкој Цркви, него у Православној (зато они имају обавезан целибат и за свештенике). Али, то није изворно хришћанско учење. Брак и породицу су потпуно одбацивали разни јеретици, рецимо, енкратити, манихејци и слични, али свима је познато да је њих и њихово учење Црква осудила и одбацила. Има добра књига о томе ,,Тело и друштво" од Питера Брауна, где он анализира сва учења о браку и целибату у прва четири века Хришћанства. 

Тако да ти баш и не стоје те тезе које си изнео. 

"A neoženjenima i udovicama velim: dobro im je ako ostanu kao što sam i ja. 9 Ali ako ne mogu da se uzdržavaju, neka stupe u brak, jer je bolje stupati u brak nego raspaljen patiti. " .

-Dobro je biti neoženjen. Ali ako baš ne možeš da se kontrolišeš onda se oženi da ne bi divljao.

"Petar poče da mu govori: vidi, mi ostavismo sve i pođosmo za tobom. 29 Isus pak odgovori i reče: zaista, kažem vam, nema nikoga ko ostavi kuću, ili braću, ili sestre, ili majku, ili oca, ili decu, ili njive radi mene i radi evanđelja, 30 a da ne primi sad stostruko, u ovo vreme kuće, i braću, i sestre, i majke, i decu i njive - uz proganjanja - a u budućem svetu večni život "

-Ostavi i ženu i decu i ova i majku i sve na ovom svetu da bi stekao večni život. Ostavi ih sve!

"Ne mislite da sam došao da donesem mir na zemlju; nisam došao da donesem mir nego mač. 35Jer sam došao da rastavim čoveka od njegovog oca i kćer od njezine majke i snahu od njezine svekrve, 36 i neprijatelji čovekovi su njegovi domaći. 37 Ko ljubi oca ili majku više nego mene, nije mene dostojan, i ko ljubi sina ili kćer više nego mene, nije mene dostojan; 38 i koji ne uzima krsta svoga i ne ide za mnom, nije mene dostojan. 39 Ko nađe život svoj, izgubiće ga, i ko izgubi život svoj mene radi, naći će ga. "

-Došao sam da rastavim!

"25 A kad je mnogi narod išao s njim, obrati im se i reče: 26 ako ko dođe k meni, a nije mu mrzak njegov otac, i majka, i žena, i deca, i braća, i sestre, pa i sopstveni život, ne može da bude moj učenik. 27"

-Umm... bez komentara.

 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Tumaralo. рече

"A neoženjenima i udovicama velim: dobro im je ako ostanu kao što sam i ja. 9 Ali ako ne mogu da se uzdržavaju, neka stupe u brak, jer je bolje stupati u brak nego raspaljen patiti. " .

-Dobro je biti neoženjen. Ali ako baš ne možeš da se kontrolišeš onda se oženi da ne bi divljao.

"Petar poče da mu govori: vidi, mi ostavismo sve i pođosmo za tobom. 29 Isus pak odgovori i reče: zaista, kažem vam, nema nikoga ko ostavi kuću, ili braću, ili sestre, ili majku, ili oca, ili decu, ili njive radi mene i radi evanđelja, 30 a da ne primi sad stostruko, u ovo vreme kuće, i braću, i sestre, i majke, i decu i njive - uz proganjanja - a u budućem svetu večni život "

-Ostavi i ženu i decu i ova i majku i sve na ovom svetu da bi stekao večni život. Ostavi ih sve!

"Ne mislite da sam došao da donesem mir na zemlju; nisam došao da donesem mir nego mač. 35Jer sam došao da rastavim čoveka od njegovog oca i kćer od njezine majke i snahu od njezine svekrve, 36 i neprijatelji čovekovi su njegovi domaći. 37 Ko ljubi oca ili majku više nego mene, nije mene dostojan, i ko ljubi sina ili kćer više nego mene, nije mene dostojan; 38 i koji ne uzima krsta svoga i ne ide za mnom, nije mene dostojan. 39 Ko nađe život svoj, izgubiće ga, i ko izgubi život svoj mene radi, naći će ga. "

Došao sam da rastavim!

"25 A kad je mnogi narod išao s njim, obrati im se i reče: 26 ako ko dođe k meni, a nije mu mrzak njegov otac, i majka, i žena, i deca, i braća, i sestre, pa i sopstveni život, ne može da bude moj učenik. 27"

Umm... bez komentara.

 

 

 

Не можеш тако да извадиш пар цитата ван контекста и онда доносиш неке опште закључке. Шта ћемо са Павловим посланицама у којимма он велича брак, каже да је брачна постеља чиста и позива супружнике да указују један другоме дужну љубав? Шта ћемо са Христовим благословима браку и брачној љубави? Шта ћемо са Павловим препорукама супружницима да се ,,не забрањују један другоме"?

Ти мислиш да можеш хришћанску веру објаснити са два цитата? Па не може, пријатељу, мсм, тако раде атеисти или рецимо муслимани и сви злонамерни који хоће да нападају Хришћанство. 

О воме  другоме, где Христос говори о растављању чланова породице, то није позив на рушење брака и породице, то је пророчанство да ће многи, због верности Христу и Христовој науци, бити отргнути од породице, оца, браће, сестара, итд, да ће их породица одбацивати, итд. То је пророчанство, а не позив на рушење брака. Свој однос према браку, Христос је показао кад је благословио свадбу у Кани. Јасно је зашто тај део игноришеш, јер се не уклапа у твоју, површну и произвољну, нажалост, причу о хришћанском учењу. 

Са таквом ,,аргументацијом" ме подсећаш на оног руског несрећника Истархова који је тако извлачио цитате ван контекста и приписивао Христу и хришћанима свакојаке глупости. Да су против брака и породице, први епископи не би имали жене и децу (а знамо да су имали), и не би Свети Јован Златоусти породицу назвао ,,малом Црквом". Рекох већ са којих изтвора (јеретичких и паганских) је дошла идеја да је целибат изнад брака. 

ПС: Сам Апостол Павле ти у том тексту каже да је то његово, лично мишљење, а не званичан став Хришћанства као вере. Тако да... 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Tumaralo. Капираш да је потпуна посвећеност Христосу и његовом учењу идеал, који није за све људе, нити је икада тако и постављан? То је у наше време монаштво, али далеко од тога да ти ниси хришћанин ако не испуњаваш све то што је крајњи идеал, односно ако ниси монах. И у томе што цитираш је речено "супер ако може овако, али ако ниси за то, онда немој да се патиш безвезе". И не само код нас, у свим је религијама потпуна посвећеност и одрицање и од породице постављена као ултимативни идеал, али нико неће да ти замера ако ниси способан за тако нешто.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, RYLAH рече

@Tumaralo. Капираш да је потпуна посвећеност Христосу и његовом учењу идеал, који није за све људе, нити је икада тако и постављан? То је у наше време монаштво, али далеко од тога да ти ниси хришћанин ако не испуњаваш све то што је крајњи идеал, односно ако ниси монах. И у томе што цитираш је речено "супер ако може овако, али ако ниси за то, онда немој да се патиш безвезе". И не само код нас, у свим је религијама потпуна посвећеност и одрицање и од породице постављена као ултимативни идеал, али нико неће да ти замера ако ниси способан за тако нешто.

Хришћанско је учење да су брак и монаштво два равноправна пута ка Богу. Дакле, нема да је један од њих изнад овог другог, него су равноправни. 

И да, у праву си, у свим религијама постоји та тежња, на крају крајевца, монаштво и аскетизам имаш не само у монотеистичким религијама, већ и у паганским (Хиндсуизам, будизам, итд). Тако да није то само одлика Хришћанства. Аскетизам постоји чак и у Исламу који, генерално, јесте једна породична религија која глорификује брак и породицу као искључиво једини исправан пут. Али, чак и тамо постоје аскетске идеје и покрети.

Тако да, поглед колеге Тумарала на Хришћанство и хришћанмско учење јесте у многим елементима погрешно. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Tumaralo. рече

Danas svi misle da je "jaka i zdrava porodica"  - "hrišćanska vrednost". A sam Apostol Pavle kaže da je bolje ne venčavati se i nemati decu

E nije tako, ne mozes ovako da izvrces njegove reci. Nikako nije ovo rekao. On govori sa svog iskljucivo licnog stanovista, smatrajuci da je lakse coveku da izbegne iskusenja u vezi polnog zivota, dakle - sa licnog stanovista, ne sa stanovista cele Crkve. A u ta dva je nepojmljiva razlika.

I ovo sto si odgovarao povise Pravoslavnom Srbinu je krajnje iskrivljeno razumevanje, jednostavno moras malo da konsultujes Oce egzegete, koji su nadahnuti Duhom detaljno rastumacili citavo Pismo. Ovo sto si njemu napisao u vezi "mrznje" prema domacima je bas veliki promasaj, i nikad nije ni u najmanjoj meri bilo deo crkvenog etosa.

Znaci, jos jednom - nikaad nije bilo ni najmanje zabranjeno da se covek brani, a da cuva i brani svoje bliznje, tj. i svoj narod - to je prosto deo nase ljubavi prema njima.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, RYLAH рече

@Tumaralo. Капираш да је потпуна посвећеност Христосу и његовом учењу идеал, који није за све људе, нити је икада тако и постављан? То је у наше време монаштво, али далеко од тога да ти ниси хришћанин ако не испуњаваш све то што је крајњи идеал, односно ако ниси монах. И у томе што цитираш је речено "супер ако може овако, али ако ниси за то, онда немој да се патиш безвезе". И не само код нас, у свим је религијама потпуна посвећеност и одрицање и од породице постављена као ултимативни идеал, али нико неће да ти замера ако ниси способан за тако нешто.

Upravo to i kažem.

Napustiti porodicu i posvetiti se potpuno Hristu je ideal. Dakle treba težiti tome pa ko uspe- uspeo je, nije svakome moguće.

E sad, da je to bio ideal kod pagana- ne znam. Postojali su pojedini filozofi naravno ali nemam saznanja o tome da su Stari Sloveni, Germani, Rimljani bili pozvani da napuste svoju porodicu u slavu Odina, Peruna, Zevsa itd.

Ne bih se kladio.

Nepobitno je i sledeće - Etiopljanin pravoslavac mora ti biti bliži nego rođeni brat ako ateista i huli na Hrista. (Naravno to samo ako si iskreni pravoslavac, ako je Bog bio milostiv prema tebi pa ti je očistio srce i duh prav ponovio u tebi)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 20 минута, RYLAH рече

То је у наше време монаштво

Izvini brate sto necu da se slozim ovde, ali uopste nije tacno da svetovni covek ne moze da se potpuno posveti Bogu.

Potpuno posvetiti sebe Bogu je stvar unutrasnja, umno-srdacna i duhovna, i ni u cemu i nikad ne zavisi od naseg spoljasnjeg polozaja i okruzenja. Monastvo jedino dodaje i taj spoljasnji sloj na sve to, i u najbukvalnijem vidu posvecuju sebe Bogu, da bi time sluzili kao vidljivi primer svima ostalima. Kao sto neki Oci rekose - "monasi su obraz ispunjavanja zapovesti Bozijih".

I inace, takva misao "to je samo monastvo" s jedne strane kaludjerima tovi sujetu, tako da ne mali broj njih misli da su prosto nedostizni, a s druge strane zatupljuje savest obicnom Hriscaninu, koji onda misli da eto ne mora nesto posebno da se trudi, jer je hriscansko savrsenstvo samo za monahe. Otud, izmedju ostalog, ovo nikakvo i sizofreno stanje u SPC.

Zapovesti Bozije su jedna celina, i vaze apsolutno za svakog coveka bez razlike. Takodje, dobro je da se pomene da je svojevremeno o. Tadej Vitovnicki pricao da licno poznaje nekolicinu obicnih Hriscana, koji imaju dar umno-srdacne (= Isusove) molitve, dok u isto to vreme nije znao ni jednog kaludjera sa tim darom (osim samog sebe, naravno, ali je normalno da to nije ni pomenuo).

I da neko opet ne razume pogresno - niko ne spori izuzetnost monaskog zivota kakav on jeste u celoj celini - oni zive stvarno vrlo poseban i izuzetno tezak zivot (duhovno i asketski gledano, oni su pravi specijalci, a u ratu takvima zapadne uvek najteza i najgora bitka) - jednostavno je potrebno da trezno i pametno zaokruzimo tu pricu jednom onako kako treba, tj. da sve postavimo na svoje mesto. 

:)

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 55 минута, Православни Србин рече

Ево, опет Шешељ наступа са својим лауферско-удбашким информацијама:

http://www.republika.rs/vesti/srbija/73989/lider-radikala-optuzio-episkopa-milesevskog-vladika-ima-zenu-decu

Иначе, ово није прва оптужба такве врсте, било их је и више и не само на рачун владике Атанасија него и многих других. Иначе, владика Филарет је јавно подржавао Злободана Милошевића, то је познато, одатле и потичу те симпатије Шешеља према њему.

Ne znam da li je uopste moguce da iko vise njega uzima i najmanje za ozbiljno. Jadna i nikakva karikatura od coveka.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Tumaralo. рече

Ma ne kažem ja da je telo nebitno. Nismo o tome pričali.

Radi se o tome da je NESPORNO da je hrišćanstvo posle integrisanja u Rimsku imperiju (svog dotadašnjeg progonitelja) promenilo svoj karakter.

Jel možeš da zamislis apostole kako spaljuju pagane na lomači? Apostol Pavle je divanio sa paganima u Atini a nije ih roštiljao.

Mnogo toga bre nema veze sa izvornim hrišćanstvom, to je očigledno. Nisu apostoli palili badnjake, slavili slave, ljubili ikone itd.

Danas svi misle da je "jaka i zdrava porodica"  - "hrišćanska vrednost". A sam Apostol Pavle kaže da je bolje ne venčavati se i nemati decu ali ako se to već učini onda je ispravno biti veran itd. Isus kaže da je došao da zavadi "sina sa ocem, ćerku sa majkom..." da niko ne može da pođe sa njim a da ne napusti porodicu itd.

Jaka porodica se zasniva na kultu krvi što je paganski kult. Porodica, pleme, nacija su paganski kultovi. To što crkva takođe uči o tome znači samo da je to preuzela od pagana kao i badnjak.

Pravom hrišćaninju treba da je bliži bilo koji Gruzin hrišćanin nego rođeni brat ako je ateista! - ovo je nepobitno.

U ovom slučaju i stvarima o kojima pričaš, "promena karaktera" nema veze sa integrisanjem u Rimsku imperiju, već sa tajmingom dolaska "Carstva Božijeg"... iz onoga što su pisali i jevanđelisti i ap. Pavle proizilazi* da su očekivali da to Carstvo nastupi veoma brzo, pre nego što umru svi koji su Isusa poznavali... sad naravno, ko je hrišćanin neće prihvatiti da je Isus to mislio i govorio jer ne može on da ne bude u pravu i zato postoje zanimljiva tumačenja reči "ovaj naraštaj neće proći"... ali meni se čini da je izgledno da su ga bar neki tako razumeli...

Iz perspektive nekog ko očekuje da u narednih nekoliko godina ili par decenija nastupi Carstvo Božije, citati koji kasnije navodiš postaju daleko jasniji... nisu napad na porodicu, porodične vrednosti i slično... nego bi u takvom tajmingu zaista ove stvari postale daleko manje bitne od spasenja... pročitaj 1 Korinćanima 7 iz te perspektive i stvari postaju jasnije: nema potrebe da se ženite osim ako baš ne možete da izdržite, nema potrebe da se razvodite od muža/žene nevernika, nema potrebe da se oslobađate ropstva, nema potrebe da se obrezujete, nema potrebe da se posvećujete bilo čemu od ovih stvari već se posvetite spasenju u vreme sadašnje krize (1. Kor. 7:26.) jer je "ostalo malo vremena" (1. Kor. 7:29.). U takvoj situaciji besmisleno je menjati društveno uređenje kada će i onako kompletno uređenje nestati veoma brzo i okrenuti se naglavačke tj. poslednji će postati prvi, a prvi će postati poslednji... poenta je bila promeniti ljude kako bi se oni individualno spasili, a ne društvene odnose...

Kasnije, kada je postalo jasno da je "naraštaj prošao" i da je sve neizvesnije kada će nastupiti Carstvo, sve to se počelo tumačiti u malo drugačijem i trajnijem duhu... ali to nema baš nikakve veze sa uticajem Rimskog carstva...

* ovo je sve iz moje ateističke (skeptične) perspektive, uzevši u obzir neke skeptične "Bible scholars" poput Ehrman-a, ne očekujem da se složite ili prihvatite...

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Avocado рече

ovaj naraštaj neće proći

Ovo je meni najproblematičniji deo u celom NZ-u.

Ovako na prvu loptu razmišljam da je moguće da su muslimani tako lako i za kratko vreme osvojili čitav hrišćanski svet na Bliskom Istoku, između ostalog,  zbog toga što hrišćani više nisu verovali dovoljno i da se mnogima islam učinio razumnijim posebno u smislu eshatologije. ( takođe, u ovom kontekstu zanimljiv je, par vekova kasnije, susret Sv. Franje Asiskog sa egipatskim sultanom )

Integracija sa Rimom? Panteon bogova postadoše sveci, praznici paganski samo preimenovani, metodi obračunavanja sa protivnicima.. Nećemo sad da cepidlačimo pa da kažemo "nije isto: Rimljani su bacali hrišćane lavovima i razapinjali ih ka križ a hrišćani su pagane roštiljali"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Avocado 

Svakako je delimicno tacno ovo sto si napisao. Neki Apostoli, narocito oni revniteljskog i ostrog duha kao Pavle, bili su skloni da poveruju da je kraj sveta sasvim blizu.

Medjutim, ni to nisu nikad tvrdili skroz i decidirano, kao da su u to potpuno sigurni - to je pre bio nacin obracanja ljudima koji je imao vaspitni cilj da u njima probudi savest i pokrene ih da rade na sebi i menjaju se na bolje. Sve to lako moze da se vidi na drugim mestima u Pavlovim poslanicama - npr. kad govori o episkopskoj i prezviterskoj sluzbi, on vise puta ponavlja da "episkop/prezviter treba da je jedne zene muz...", tj. jasno naglasava da je pobozan i vrlinski brak jedan od potrebnih uslova da bi neko uopste bio stavljen na neku od ovih sluzbi.

Takodje, u poslanicama Timoteju Pavle se vrlo ostro i javno ogradjuje od nekih ondasnjih protojeretika, koji su tvrdili da je Carstvo nebesko vec doslo i da je Vaskrsenje vec bilo, sto nam dodatno potvrdjuje da on (Pavle) nije nikako bio plitak i jednoslojan um, nego da je, nalik samom Hristu, koristio razne nacine obracanja ljudima, vec prema tome kakvi su po duhu njegovi slusaoci. Stoga nije nimalo slucajno da Zlatoust Pavla cesto naziva "ustima Hristovim".

Sto se samog Hrista tice, dovoljno je da se kaze da je On o svom Drugom dolasku i eshatoloskom kraju sveta jasno rekao da "o danu onom i casu niko ne zna, ni andjeli nebeski, do Otac sam". Dakle, On je jasno i nedvosmisleno predupredio svako gatanje po ovom pitanju vec daleko unapred, i to je i Pavle svakako odlicno znao. Takodje, kad se pazljivo proucava sve ono sto je On za tih nekoliko godina pricao i ucio ljude (kad kazem "pazljivo" mislim svakako uz pomoc brojnih i izvrsnih tumacenja Jevandjelja i Poslanica, pa i ostatka Pisma, koja se veliki Oci egzegete Crkve ostavili iza sebe), nije tesko da se vidi da je On lepo i nedvosmisleno pokazao, izmedju ostalog, da niti je devstveni zivot sam po sebi veci od bracnog, niti da je zabranjeno ili lose da branimo sebe a narocito svoje bliznje (i stosta jos drugo, naravno, ali o ovome smo sad pricali).

  • Свиђа ми се 1

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Tumaralo. рече

Ovo je meni najproblematičniji deo u celom NZ-u.

Kao sto rekoh - uzmi neko dobro tumacenje Jevandjelja, npr. od Zlatousta ili Teofilakta, i razumeces sta to znaci i kakvo mesto ima u celini tog kazivanja.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...