Jump to content

Како на Noizz-у виде "лажне вернике"

Оцени ову тему


Препоручена порука

На популарном сајту Noizz објављен је текст "Poruka svim lažnim vernicima i onima koji se tako osećaju" у којем се, по мишљењу аутора текста говори ко би то требало да буде "лажни верник".

Не бисмо да ми доносимо закључак о тексту, молимо вас да га сами прочитате:

noiz_1000x0.jpg

Zdravo Srbine i Srpkinjo, hrišćani moji. Želim da vas pitam nešto:

Da ste se rodili u Turskoj, bili biste muslimani, to je jasno kao dan. A da li vam je jasno da smo nebitni u procesu izbora religije? Jeste? E pa super, ajde onda da vam osvestim još po koju stvar kad smo već tu.

Možete da me osuđujete zbog ovoga što ću napisati, ali isto to društvo će mrzeti nekoga samo zato što je druge religije, tako da me vaša osuda ne dotiče.

Poruka svim lažnim vernicima i onima koji se tako osećaju

Ikona na zidu, brojanica na ruci, krst oko vrata, sveća u crkvi – na to se svela religija kakvu danas znamo. Hajde se izmestite malo iz svega toga i zamislite se da li to ima smisla? Čemu sve te forme? Da li se bavite suštinom i konekcijom sa vašim Bogom ili se klanjate nekim običajima i navikama, praznim izvikanim formama?

Kod religija je zanimljivo to da skoro svi pričamo o istim stvarima na drugačiji način. Svi pričamo o jednom te istom Bogu, Izvoru sve energije koja nas pokreće. Problem dolazi onda kada se zakačimo za formu kroz koju je plasirana ta suština… I onda dolazi do rastavljanja.

Pravi vernik je onaj koji se istinski konektuje sa izvorom sve energije na ovom svetu, za božanstvom, nazovite kako god želite: Alah, Bog, Šiva… Najčistije ljude, koji žive po pravilima religije, sam našla na mestima koji nemaju nikakvo crkveno obeležje, nemaju ikona niti bilo koje druge forme.

Crkva je ustanova koja treba da prenosi priču o suštini, ali smo mi vekovima uspeli da izobličimo i obrnemo stvari tako da je crkva postala suština.

НАСТАВАК НА ЛИНКУ: https://noizz.rs/kontra/poruka-svim-laznim-vernicima-i-onima-koji-se-tako-osecaju/0mkzy09

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 26 минута, ana čarnojević рече

redovno imala transfer blama prilikom konzumiranja

Шта је то трансфер блама?

Иначе тачно је описан номинални верник али је грешка што су сви који своју веру изражавају као већина номиналних верника стрпани у лицемере. Осим тога циљна група је промашај јер би већина обичајних верника након овог предавања рекла "Аха... јесте.." и наставила по старом са вером "Има нешто и ваља се". То значи да ауторка не познаје добро циљну групу коју је оправдано критиковала и неоправдано генерализовала.

Друга млада ауторка са овог сајта је прошле године на фињака испљувала свештенство јагодниске цркве због водоосвећења и то тако приземно и површно да је и Блицов извештај у односу на то засијао јер је био детаљан, објективан и коректан тј. права професионална репортажа.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Прилично површна критика, са доста предрасуда. Нису сви пуки формалисти, иако тога има доста. Ово смо већ чули доста пута. 

Molitva je ništa drugo nego fokusirana misao. Pokušajte to da radite svaki dan, da verujete toliko čvrsto u svoje želje i da ne dozvolite da vas okruženje poljulja.

Такође има и незнања. Није молитва исто што и аутосугестија.

Ако је ова особа која је писала текст боготражитељ, нема сумње да ће наћи Христа. Ако је пуко "урбано мудровање", крајње је досадно и прежвакано.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne bi bilo loše da neko ukaže i pokaže šta je pogrešno u ovom tekstu.

Ovo što je autor teksta napisao je ono što sam i ja prvo primetio kod ogromne većine "vermika", ispunjavanje neke forme (rituala) bez ikakvog poznavanja suštine.

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, ana čarnojević рече

npr ona kaze da zna sta je sustina a nije spomenula konektovanje sa Gilgameshom.

Pretpostavljam da misliš na ovo:

Pravi vernik je onaj koji se istinski konektuje sa izvorom sve energije na ovom svetu, za božanstvom, nazovite kako god želite: Alah, Bog, Šiva…

Znači ti smatraš da ovo nije tačno. E pa upravo me to i interesuje zašto to misliš. Nije dovoljno reći "lupa gluposti" treba i objasniti zašto.

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Muramasa рече

Sinkretizam. Hrišćanstvo je prikazano kao neki new age bućkuriš.

Molitva nije fokusirana misao, nego pokušaj komunikacije. To što druga strana najverovatnije ne postoji, to je druga stvar, ali glavno je da vernik ne misli da priča sam sa sobom, kao oni što mantraju.

Ako sam dobro shvatio priča je o "vernicima" uopšte a ne samo o hrišćanstvu. Tekst je namenjen za ovo područje pa se zato obraća hrišćanima i pominje njihove rituale.

Koliko vernika znaš (ne računam ove sa Pouka) koji znaju šta je molitva, hrišćanstvo, sveta trojica....................................?

 

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 минута, VaSa110 рече

Koliko vernika znaš (ne računam ove sa Pouka) koji znaju šta je molitva, hrišćanstvo, sveta trojica....................................?

Premda nisam direktno upitan, ne zameri ako odgovorim na ovo pitanje.
Jako, jako malo vernika koje poznajem bi moglo odgovoriti na ova i slična pitanja.
I sam sam lane, na Agapama (iz kaficu & raki'icu) pitao vernike šta bi odgovorili
onome ko ih upita "Šta je Jevandjelje?", i dobio ... podosta "egzotičnih" odgovora.

A fascinira me Gospod Bog u svemu tome! Znam čoveka koji se prekrstio i Bogu pomolio
za spasenje duše i tela mrtve, zgažene ptice na putu, a onda se trgnuo jer je shvatio
da to "teološki ne drži vodu ama uopšte". Kada se okrenuo video je pričurinu kako poleće i odlete!

Приручник 'О Божанственој Литургији' светог Јована Златоустог - збирка одабраних светоотачких и савремених текстова, који објашњавају лепоту схватања и учествовања у Божанственој Литургији!
Цена 330,00 дин./ком. + ПТТ или +381 (0)63 839 6761

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 часа, Поуке.орг инфо рече

Ikona na zidu, brojanica na ruci, krst oko vrata, sveća u crkvi – na to se svela religija kakvu danas znamo.

 

 

Od pojedinih pravoslavnih vernika koji mrze druge jer su druge vere, gori su samo oni koje iritira krst oko vrata, brojanica na ruci, ikona na zidu, tamjan, ikona na zidu, sveca i molitva u crkvi...

Sa  pravoslavne tj. evandjelske tacke gledista, barem sam ja licno tako shvatio, a u SPC sam aktivni vernik nekoliko decenija, pa smatram da na neki nacin moze da se uzme u obzir i moje iskustvo zivota u Hristu...

Vera je zivotom ziveti pravoslavnu veru.

Da, ima dosta onih koji danas vise-manje ne veruju ispravno. Gospod za takave kaze da ce im se oprostiti, bukvalno to tvrdi, naravno, ako je to bilo nenamerno (jer mnogi ljudi iz raznoraznih razloga (naveden je  geografski razlog, ali ima i mnogih drugih razloga...) tesko mogu da u potpunosti obuhvate, pojme i recima ispovede tacno dogmatski pravilno veru u Boga, domostroj i nacin kako nas je Gospod spasio, mada to nije u potpunosti opravdanje, ali...).

Medjutim, ako su se (ne)delima odredili s leve strane Hristu tj. ako prema drugima nisu pristupali s paznjom, cineci im dobro koje i sebi zele, ako nisu gladnog hranili, zedno pojili, golog odevali, tuznog tesili, bolnog posecivali, cak sta vise bili direktni uzrocnici njihove patnje, hulili su na Duha Svetog.  Na drugom mestu Gospod i Spasitelj kaze, da ako ne oprostimo necemo moci da primimo Bozji oprost. Tu nas Gospod opet poziva na ljubav tj. vrlinu. Ne radi se o dilu, dilu sa Bogom, ti Meni pa cu i Ja tebi, vec jednostavno - dusa i srce koje ne prasta (citaj - ne cini evandjelska dela) je zatvoreno, te oprostaj tj. svetlost Bozju koja donosi spasenje, ne moze primiti u sebe, jer je ostalo zatvoreno. Gospod nudi sa Krsta, iz svog Vaskrsenja, i drugog slavnog dolaska koji ce biti u vidu Krsta (Gospod dolazi rasirenih ruku, dakle, u vidu  krst, stoga - pojavice se znak Sina Covecijeg na nebu), ali    oprostaj  taj ne moze  dobiti onaj koji je hulio na Duha Svetog.  Jer, taj oprostaj, spasenje i vecni zivot,  moze dobiti cak i onaj koji nenamerno nije ispravno ispovedio Boga i Sina Bozjeg tj. Sina Covecjeg (Hrista) na zemlji, to sam Gospod Hrist kaze, ali ne i onaj koji je hulio na  Duha Svetog tj. koji je  zlim delom protiv blinjega svoje srce ostavio zatvorenim za dar Duha Svetog.

 

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, VaSa110 рече

Pretpostavljam da misliš na ovo:

Pravi vernik je onaj koji se istinski konektuje sa izvorom sve energije na ovom svetu, za božanstvom, nazovite kako god želite: Alah, Bog, Šiva…

Znači ti smatraš da ovo nije tačno. E pa upravo me to i interesuje zašto to misliš. Nije dovoljno reći "lupa gluposti" treba i objasniti zašto.

Да пробам ја да ти кажем зашто ово није тачно. Шива, Аполон, Арес и тако даље и томе слично нису извори све енергије на овом свету. Настала су бића, несавршена, мада моћнија од људи (и складу са списима који говоре о њима и понашањима њихових верника). Чак, у Илијади смртни човек, Диомед, побеђује у бици (уз помоћ Атене) Ареса и Афродиту, који рањени беже на Олимп и кукумавче Зевсу. Ахил мртав ладан напада речног бога Скамандра, а Кришна, аватар Вишнуа, побеђује Индру. Ако оставимо створене богове по страни (а они могу бити и новац, политичка моћ, секс или чак банално ождеравање) остаје нам врло мали избор:неоплатонско Једно, гностички Битос, муслимански бог (Алах) и хришћански Јахве Елохим (може бити да нешто пропуштам). Од ових нестворених Једно и Битос се еманирају, али свет у Битосовом универзуму настаје када га створи последња еманација (последње еманације) Демијург. Па овај "зли" свет нема ништа са нествореним Битосом, али му ни Демијург није извор енергија. Код муслимана нема начина да се комуницира са божјим енергијама, већ само мож се "утопиш" у Алаха, ако вичеш "Зикр" и ако те претходно због херезе не скрате за главу екстремни вехабити. Код нас хришћана, Бог је извор енергија које су нестворене и са којима се може комуницирати, а да се не "утопиш". На све то, то може само код православаца, јер римокатолици и остали не признају да се може ступити у контакт са енергијама, зато што не разликују Суштину и Енергије, а сматрају да је Суштина делимично или у потпуности недоступна(да је потпуно недоступна сматрамо и ми) 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Друга озбиљна грешка у овом смешном тексту је тврдња да смо се родили у Тирској били би муслиман. Не би, јер у Турској постоји и хришћанска мањина (иако врло мала) а затим ако је поента да нам вероисповест зависи од земље рођења, ни то није (сасвим) тачно, јер важи само за шеријатске и неке врло конзервативне земље (друштва). Просечни грађанин Британије, Немачке, САД, Скандинавије, Бенелукса и многих других земаља укључив Јужну Кореју, Јапан, Аустралију могу да бирају веру (осим припадника мислиманске дијаспоре, мада ни то не сасвим) 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, Ivan Marković рече

Да пробам ја да ти кажем зашто ово није тачно.........

Ja nisam pisao ovaj tekst tako da ovo što ću napisati uzmi sa rezervom.

Ovaj pojam "energije" mislim da autor ne uzima kao pojam božanskih energija kao što je kod hrišćana i suština priče nema nikakve veze s time. Kao što sam već ranije napisao autor koristi "hrišćanske termine" jer je auditorijum hrišćanski. Mislim da ovde autor pod "svom energijom na ovom svetu" misli na to da je suština (biće) ovog sveta u bogu/bogovima (koji god oni bili i da bi vernici (kojigod) treba da se "konektuju" na tu suštinu (biće) a ne na neke rituale........

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, Ivan Marković рече

Друга озбиљна грешка у овом смешном тексту је тврдња да смо се родили у Тирској били би муслиман..........

O itekako bi bio musliman, itekako. Veoispovest se u 99,999999999999999% ne bira. Ona se nasleđuje. I da veroispovest ne zavisi od države rođenja, to je tačno, već od etničke grupe u kojoj si rođen. U Nemačkoj (na primer), Turčin će uvek biti musliman, Srbin pravoslavac, Rvat rimokatolik......... ( uz ekstremno malo izuzetaka).

Tekst ni najmanje nije smešan, a tvoje tvrđenje da jeste ga poprilično potvrđuje.

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 часа, VaSa110 рече

O itekako bi bio musliman, itekako. Veoispovest se u 99,999999999999999% ne bira. Ona se nasleđuje. I da veroispovest ne zavisi od države rođenja, to je tačno, već od etničke grupe u kojoj si rođen. U Nemačkoj (na primer), Turčin će uvek biti musliman, Srbin pravoslavac, Rvat rimokatolik......... ( uz ekstremno malo izuzetaka).

Tekst ni najmanje nije smešan, a tvoje tvrđenje da jeste ga poprilično potvrđuje.

Ма јок. Пусти Турке, Србе и Хрвате. Поред тога, човек је направио категоричку универзалноафирмативну тврдњу типа : "Ако се родите у Турској, ви сте муслиман" - то јест "сви у Турској рођени су муслимани" а ја му оборио партикуларнонегативним примером:"Нису сви у Турској рођени муслимани" то јест:"Неки који су се родили у Турској нису муслимани" Да је рекао "Да сте се родили у Турској, врло вероватно бисте били муслиман" то би онда било на месту. Што се тиче Срба, Абдулах Нуман је муслиман (а није у тој вери рођен у Бг), Куста поста православац, а такође и Махмут Бушатлија. Постоји још примера, али да не ређам. Даље, ти си се овде базирао на изузетке (Турци, муслимани...) али ја сам и сам нагласио да се код муслимана, било да су у шеријатским и/ли традиционалним друштвима готово сигурно не мења вера. Али онда сам набројао земље где можеш да мењаш веру (САД, Канада, колико знам и Латинска Америка), затим скоро цела ЕУ, па Аустралија, Нови Зеланд, Јапан, Јужна Кореја, подсахарска Африка (изузев муслиманских делова) тамо раде бројне мисије:протесзантске, ркт и православне. Веру је могуће променити и у Русији(отац Данило Сисојев је превео  неке муслимане на православље, па су га зато ликвидирали терористи усред Москве) 

Такође, етничка група генерално не утиче на избор вере (Енглези, Францизи, Немци, Швеђани...)али је то код неких доста ретко (Срби, Бугари, Хрвати) а код неких практично немогуће (становници Саудије) 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 часа, VaSa110 рече

Ja nisam pisao ovaj tekst tako da ovo što ću napisati uzmi sa rezervom.

Ovaj pojam "energije" mislim da autor ne uzima kao pojam božanskih energija kao što je kod hrišćana i suština priče nema nikakve veze s time. Kao što sam već ranije napisao autor koristi "hrišćanske termine" jer je auditorijum hrišćanski. Mislim da ovde autor pod "svom energijom na ovom svetu" misli na to da je suština (biće) ovog sveta u bogu/bogovima (koji god oni bili i da bi vernici (kojigod) treba da se "konektuju" na tu suštinu (biće) a ne na neke rituale........

Узимам са резервом.  Но увек можеш да га питаш шта је мислио, ако га има негде на фејсбуцима. Једино што сумњам да би добио смислен одговор. Ако ти је за утеху, имам утисак да није атеиста, већ њуејџ пантеиста. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 часа, Ivan Marković рече

Даље, ти си се овде базирао на изузетке (Турци, муслимани...)........

Ovo mi jako simpatično (pa i smešno). Nabrojao si par primera poimence uz opasku da ih ima još. Ja rekoh milijarde neće da je promene ili izaberu neku van svoje etničke grupe i ja sam bazirao iskaz na izuzecima 12:smeha:.Nigde nisam sporio da veru možeš da promeniš, samo sam naglasio da je takvih primera ekstremno malo (recimo ovi tvoji primeri).

Ti si načitan čovek i verivatno si upoznat dobro i sa ostalim religijama ali izgleda nijedna nije dobra kao tvoja. Sumnjam da bi je menjao. Jel tako.

 

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...