Jump to content

Бесплатни правни савети за чланове ЖРУ (пре писања на теми обавезно прочитати први пост)


RYLAH

Препоручена порука

 @Lady Godiva, hvala ti na smernicama. Mnogo nam znace. :bighug:

 

Потпис:

Надање је моје- Отац;

Прибежиште моје- Син;

Покров мој- Дух Свети;

Тројице Свесвета, слава теби.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Другари, треба ми савет око једног проблема који ме задесио, по мом мишљењу без моје кривице, али Суд очигледно не мисли исто.


Прошле године сам направио саобраћајни прекршај, прекорачење брзине у околини Житорађе. После неког времена стигао ми је позив на кућну адресу (живим на северу Косова и Метохије) да се појавим на суду или да поштом пошаљем писмену одбрану. Због удаљености сам се одлучио за другу опцију и поштом послао писану одбрану у којој сам објаснио шта се десило, признао прекршај и прихватио да платим законом предвиђену казну за такав прекршај. 

Након тога, после неког времена, стигла ми је пресуда којом је пресуђено да платим 10.000,00 динара казне и 1.000,00 паушално за трошкове.

Казну сам платио у предвиђеном року и наравно сачувао уплатнице. Суд ми након тога шаље одлуку у којој пише да је у пресуди написан погрешан позив на број за плаћање и да плаћање треба извршити са новим позивом на број. Та одлука је послата два дана након што сам ја већ платио казну, што се може видети по поштанском печату на коверти (коју такође чувам). А на моју кућну адресу је стигла са још неколико дана закашњења, јер живим преко "административне линије", да не кажем у другој држави...

Суду сам послао образложење у коме сам навео све ово и послао копије уплатница. На жалост, мислим да немам начина да докажем овај корак.

Све то се дешавало у периоду октобар-новембар прошле године.

Данас ми је стигла одлука којом ми је новчана казна преиначена у казну од 10 дана затвора, јер нисам платио казну на време. Уколико платим казну, одустаје се од ове одлуке, а ако платим делимично, за толико се умањује казна затвора. Имам право на приговор у року од 3 дана од дана пријема одлуке.

И оно што ме још више брине, пише да приговор не одлаже извршење. Да ли то значи да ће неко да ме приведе након првог контакта са полицијом, док ја њима објасним да је све плаћено? А први контакт ћу имати чим одлучим да уђем на територију уже Србије јер морам да пређем "административну линију", тј. полицијски пункт.

Помагајте, шта ми је чинити?!? Не иде ми се у затвор, а и не поклања ми се 11.000,00 динара неспособном судском апарату због њихове грешке.

Пошто је рок 3 дана од данас, волео бих да ме неко посаветује што пре.

Хвала унапред!

5a8db960ecd13_SvArhMihailumanjena.jpg.5c29c83b443b3e1372a58e768c3a2f5a.jpgГосподе Исусе Христе Сине Божији, помилуј ме грешног...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 23 часа, Filipov i Sarin tata рече

Помагајте, шта ми је чинити?!? Не иде ми се у затвор, а и не поклања ми се 11.000,00 динара неспособном судском апарату због њихове грешке.

Пошто је рок 3 дана од данас, волео бих да ме неко посаветује што пре.

Не знам на подручју ког суда се све дешавало, али ако имаш могућности, оди до судије лично и да му/јој објасниш о чему се радило, да би се избегла могућност "глувих телефона". Уколико то није опција, пошаљи опет писмено (са повратницом), са свим доказима да си платио и шта си платио, где ћеш да објасниш у чему је забуна. На почетку поднеска за суд се позови на број предмета да би знали коме да однесу тај поднесак и на који се предмет односи. Не знам шта си им слао раније, али могуће да је забуна настала ако ниси написао број предмета.

Верујем да ти је све то много фрустрирајуће, али то је наше правосуђе.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хвала на савету. Управо то сам и урадио, ископирао и скенирао све и послао и Пост Експресом и мејлом, са тачно наведеним бројем предмета, па ће ваљда неко да укапира шта се десило.

Иначе, надлежан је Прекршајни суд у Нишу, а ја сам на северу Косова и Метохије, тако да ми баш није до путовања тамо, нарочито не по овом "кијамету" :D

Једино ме брине оно "приговор не одлаже извршење"... :0201wink:

5a8db960ecd13_SvArhMihailumanjena.jpg.5c29c83b443b3e1372a58e768c3a2f5a.jpgГосподе Исусе Христе Сине Божији, помилуј ме грешног...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 19 часа, Filipov i Sarin tata рече

Хвала на савету. Управо то сам и урадио, ископирао и скенирао све и послао и Пост Експресом и мејлом, са тачно наведеним бројем предмета, па ће ваљда неко да укапира шта се десило.

Иначе, надлежан је Прекршајни суд у Нишу, а ја сам на северу Косова и Метохије, тако да ми баш није до путовања тамо, нарочито не по овом "кијамету" :D

Једино ме брине оно "приговор не одлаже извршење"... :0201wink:

Пробај да телефоном добијеш судију, да запише број предмета и да види о чему се ради. Само ако није у много великој гужви, верујем да неће да прави проблем кад већ види да си платио. Или нађи мејл па пошаљи све то исто, са доказима да си уплатио а после и послао, судској управи. 

Али опет, најбоље је да одеш тамо лично, јер ти је предмет мало замршенији а питање је колико неко има стрпљења тиме да се бави преко телефона или мејла.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 5 months later...

У процесу реституције враћена је ових дана парцела са приземним зградама старим власницима (наследницима, по њиховим речима  добили су коначно решење о враћању парцеле, а могуће је да ће је дати за градњу стамбене или пословне зграде)  која им је одузета 1958. године. Део парцеле се већ преко 50 година користи као неасфалтирани пут и кроз који је прошао водовод и канализација и до моје куће. Да ли и тај пут може бити предмет реституције (да сада буде део враћене парцеле) и да ли садашњи власници имају права да затворе (заграде-што већ и јесу учинили) и да њиме не може више да се пролази. Тиме је мени блокирана мала капија-улаз у сопствено двориште и кућу (имам улаз у двориште и са друге улице-кроз велику колску капију). Молим за савет шта треба да предузмем и коме да се обратим по питању новонасталог проблема.

Унапред хвала.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 24.7.2019. at 11:02, Страле рече

У процесу реституције враћена је ових дана парцела са приземним зградама старим власницима (наследницима, по њиховим речима  добили су коначно решење о враћању парцеле, а могуће је да ће је дати за градњу стамбене или пословне зграде)  која им је одузета 1958. године. Део парцеле се већ преко 50 година користи као неасфалтирани пут и кроз који је прошао водовод и канализација и до моје куће. Да ли и тај пут може бити предмет реституције (да сада буде део враћене парцеле) и да ли садашњи власници имају права да затворе (заграде-што већ и јесу учинили) и да њиме не може више да се пролази. Тиме је мени блокирана мала капија-улаз у сопствено двориште и кућу (имам улаз у двориште и са друге улице-кроз велику колску капију). Молим за савет шта треба да предузмем и коме да се обратим по питању новонасталог проблема.

Унапред хвала.

Власништво нема везе са службеностима које евентуално постоје на некој непокретности (нпр. неасфалтирани пут) и постоји и кад нека парцела промени власника. Ако је службеност и уписана у лист непокретности, још боље. Ово је одговор у глобалу, јер никакве папире испред себе немамо.

Али ово је питање које захтева да се детаљно уђе у предмет, што значи да се погледају папири детаљно, што превазилази оквире ове теме. Најбоље је да одеш код неког адвоката са папирима, како би могао детаљно да прегледа сву документацију и да ти да одговор.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, RYLAH рече

Власништво нема везе са службеностима које евентуално постоје на некој непокретности (нпр. неасфалтирани пут) и постоји и кад нека парцела промени власника. Ако је службеност и уписана у лист непокретности, још боље. Ово је одговор у глобалу, јер никакве папире испред себе немамо.

Али ово је питање које захтева да се детаљно уђе у предмет, што значи да се погледају папири детаљно, што превазилази оквире ове теме. Најбоље је да одеш код неког адвоката са папирима, како би могао детаљно да прегледа сву документацију и да ти да одговор.

Захваљујем се.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 weeks later...

Postovani,
Da li biste mogli da mi kazete gde da nadjem dokaz da je objekat u kojem zivim izgradjen do 1956. god.
Imam dokaz da je postojao 1960. jer sam uzela avionski snimak iz te godine u Vojnogeografskom institutu ali nacelnica opstine mi je rekla da bi bilo bolje da nadjem dokaz da je postojao 1956.
Objekat je u Beogradu u naselju Visnjicka banja.
Fora je u tome sto je sada nelegalan i mi zivimo u njemu vec 20-ak godina pa nas stiti zakon o odrzaju. A u planu je izgradnja mosta na Adi huji i prilazni put je tacno preko nase kuce. Mama je podnela zahtev za legalizaciju 2013. i to je stajalo u necijoj fioci dok nije izasao "Veljin" zakon pa je predala opet po tom zakonu pa su rekli da ne moze jer stojimo na putu. Nas advokat se zalio jer to nema smisla posto smo se tu doselili pre nego sto je bilo kakav put planiran. Zalba je odbijena i advokat je tuzio drzavu. Sada se vodi upravni postupak. Mama je slucajno upoznala nacelnicu opstine i ona joj je rekla da ako nadjemo taj dokaz onda objekat ne podleze ozakonjenju. Mi znamo da je izgradjen izmedju dva svetska rata ali ne znamo gde da nadjemo dokaz.
Izvinite na ovako opsirnoj poruci. Nadam se da sam dobro objasnila slucaj.

Послато са SM-J415FN користећи Pouke.org мобилну апликацију

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 28 минута, Miilliica рече

Postovani,
Da li biste mogli da mi kazete gde da nadjem dokaz da je objekat u kojem zivim izgradjen do 1956. god.
Imam dokaz da je postojao 1960. jer sam uzela avionski snimak iz te godine u Vojnogeografskom institutu ali nacelnica opstine mi je rekla da bi bilo bolje da nadjem dokaz da je postojao 1956.
Objekat je u Beogradu u naselju Visnjicka banja.
Fora je u tome sto je sada nelegalan i mi zivimo u njemu vec 20-ak godina pa nas stiti zakon o odrzaju. A u planu je izgradnja mosta na Adi huji i prilazni put je tacno preko nase kuce. Mama je podnela zahtev za legalizaciju 2013. i to je stajalo u necijoj fioci dok nije izasao "Veljin" zakon pa je predala opet po tom zakonu pa su rekli da ne moze jer stojimo na putu. Nas advokat se zalio jer to nema smisla posto smo se tu doselili pre nego sto je bilo kakav put planiran. Zalba je odbijena i advokat je tuzio drzavu. Sada se vodi upravni postupak. Mama je slucajno upoznala nacelnicu opstine i ona joj je rekla da ako nadjemo taj dokaz onda objekat ne podleze ozakonjenju. Mi znamo da je izgradjen izmedju dva svetska rata ali ne znamo gde da nadjemo dokaz.
Izvinite na ovako opsirnoj poruci. Nadam se da sam dobro objasnila slucaj.

Послато са SM-J415FN користећи Pouke.org мобилну апликацију
 

Mozda da probate u arhivu na Novom Beogradu? Ja sam odande kopirao skice za tastin stan u centru grada (zgrada iz 1930tih).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Brate Rylahe pomagaj..

Zaposleni je otisao svojevoljno na godisnji, bez javljanja.

Dobio je upozorenje pred otkaz zbog krsenja radne discipline.

Vratio se na posalo posle 10 dana i onda otvorio bolovanje.
Direktor nece da mu da otkaz vec mere 20% sa plate naredna 3 meseca.

Da li to moze da se izvrsi dok je na bolovanju?

HVala unapred

Равно,нигде брда све је равно...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 42 минута, Банатски деран рече

Da li to moze da se izvrsi dok je na bolovanju?

Да, може. Може и отказ да му да док је на боловању, ако није због боловања.

Око тога влада велико неразумевање јер постоји тај члан да неко не може да добије отказ док је на боловању. Једино што би било спорно је да му се дају отказ или казна због тога што је узео боловање, јер је то кршење његових основних права. Али ако је нешто радније направио, и спроведе се дисциплински поступак како треба, нема сметње да му се изрекне дисциплинска мера (или отказ као крајња дисциплинска санкција) док је на боловању.

Да сам на месту твог друга, и ако је фирма таква да може да се тера без последица по себе (типа ако је државна фирма) проверио бих како је спроведен дисциплински поступак пре изрицања казне (и да ли је уопште спроведен), јер минимум 70 посто радника по фирмама то не уме да уради у складу са Законом о раду и то редовно пада на суду. Незгодна је та казна због пара, али и због тога што му упишу тежак дисциплински прекршај, па следећи пут може аутоматски отказ.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...