Jump to content

Сведочење библијског Стварања у свету код теолога и научника


о.Горан

Препоручена порука

пре 10 минута, Bokisd рече

Okey, svako neka gleda i trazi veru na razne nacine kroz pricu o Postanju.

У старом добром протестантском духу. :))

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 14k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1372

  • Zoran Đurović

    1565

  • о.Горан

    1423

  • Bokisd

    1174

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 4 минута, Ведран* рече

У старом добром протестантском духу. :))

Vise je, mislim, ( za nas u crkvi ), po savesti i licnoj veri i razmisljanju i prosvetljenju  ( treba skole proci,.... :D )

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Ведран* рече

Ево и огладнио сам, Рапсоди спомиње нека јаја.

Данас је петак, нема  посних јаја....:smeh1: 

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Благовесник рече
пре 3 часа, Bokisd рече

Pa,  pise tako.

Божји Дух надањхује писца, Св. Мојсија,  или по неким библистимa неког од потоњих пророка, Јеремију или неког каснијег Св. пророка (надахњујући на један стварно ненаметљив и суптилан начин, мислим то је очигледно када упоредимо књиге Светог Писма) у жељи да открије оно што нам је важно за спасење, да у време када је Израиљ био у религиозној кризи идолатрије, открије или пошаље  поруку о вери, да све оно што је створено није Бог, не постоји одувек, има свој почетак, настало је у датом тренутку, те главно -  није божанског суштаства,за разлику од  Бога који је нестворен (који је Јахве - Онај који јесте, Јестествујући). Да би то разумео, писац у визији види шест тј. седам слика... Очигледно је у целом опису стварања, да је то поглед са земље на небо, а не обрнуто. У  четвтој визији, писац јасно види Сунце, Месец и звезде на небу, јер је  уклоњена густа прашина, формирана данашња атмосвера и он констатује сва видела небеска

Da, ocigledno je da pisac stihova bio nadahnut svise, jer ipak govorimo o stvarima koje su misticne i tajanstvene koje se ticu samih pocetaka stvaranja svega,.... nismo bili bas sa -prisutni kod stvaranja,.... :smeh1:

 ( ali, da kazemo, postoje indicije na osnovu kojih mozemo da rekonstruisemo kontekst same  price,.... zar nisu upravo tako postupali i oci kada su tumacili postanje,... )

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Рапсоди рече

Данас је петак, нема  посних јаја....:smeh1: 

То је релативна ствар:))

Јесам ли те довољно саблазнио?

Ако јесам читај даље, :))) ако нисам читај опет  ово подебљано, све док се довољно не саблазниш. :)) па онда читај даље.

Код мене није петак. :tongue:

Била једна македонска попадија, причала ми њена комшиница како је излуђивала. Каже најмање једно два пута седмчно, у поноћ лупала шницле оним чекићем за месо, па онда лупају тањири, па лонци и поклопци итд. Док ова није укапирала да се то дешава средом и петком. 12:smeha:

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, Bokisd рече

Pa, ima osnova i malo da se okrenemo u proslost, kako se kaze, ko ne poznaje svoju proslost i istoriju, kako ce znati da izgradi buducnost,... :945729:

:smeh1: Nije isto lična vjera i istorija. No sasvim dovoljno poznatih stvari iz prošlosti ima tako možeš slobodno da gradiš budućnosti :)

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Ведран* рече

Код мене није петак. :tongue:

На форуму је петак, а ти си на форуму ....:D  ја заборавила да сте ви атемпорални. А збиља који је дан код вас...:smeh1:

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, о.Горан рече

Што се тиче екосистема, сва жива бића су упућена и зависе једна од других и заједно чине један тоталитет. Биљоједи се хране биљкама и то мноштвом разних врста биљака, честе су симбиозе разних врста, разне врсте животиња се у крдима често окупљају на једном месту итд. Зато кажем да логика намеће да су створене врло брзо, зато што су све у великој међузависности. Ако бих то упоредио са нпр. људским телом, нелогично би било да је Бог хипотетички прво створио срце, па руке, па уши итд. јер су сви ти органи нефункционални једни без других, већ је створио одмах читавог човека јер једино цео може да фунционише. И као што тамо каже удахнуо му у нос дух животни и постаде душа жива.

У еволуционој бајци имамо потпуну спекулативност( еуфемизам) по овом питању, као и по питању полова. Значи, чак и да прихватимо бајку да се нпр. оно створење налик кучету претворило у кита тог момента би требали да имамо већ еволуиране планктоне којима се тај кит храни. Шта вреди да се бајка и оствари ако то неко новонастало створење нема шта да једе. Или неки биљојед кад се догегао у еволуционом низу и напокон пресретан почео да ланза по неким пределима морао би да има да једе баш оне биљке које му је госпођа еволуција дала да му пријају тј. која годе његовом укусу. Знамо да коза нпр. једе толико и толико биљака, крава толико и толико, овца толико и толико, зна одлично шта `оће шта неће. Наравно, и тој новонастали организам мора да има женку којој се посрећило да буде прамајка те и те врсте. И наравно морају да преживе да би могла врста даље да постоји. А како су тек биљке еволуирале, ја мислим да је то тек врхунска бајка којој нису равне све оне од браће Грим и Андерсенове заједно. И све то Ђура и његови клонови примају здраво за готово, без икаквог промишљања на једном православном форуму да ли то има везе са везом. Али ово чита доста људи, не може се тако искључивати мозак и писати.

Што се прве главе Постања тиче, и ту видимо одређену еволуцију или боље речено низ у ономе шта се ствара, прво иду мање комплексни организми па више и на крају човек. Али не на начин који подразумева мали милион спекулација, већ видимо Бога која "рече то и то" и "све беше добро", а не мутације и борбу за опстанак као главне моторе развитка. 

Sad sam razumeo šta si hteo da kažeš...

Ona premisa koja nedostaje u tvom argumentu i koju ni ovde nisi "izrekao glasno" zapravo glasi:

Ako bi se jedno živo biće odjednom ili u kratkom roku toliko promenilo da mora da jede neko drugo živo biće koje još uvek ne postoji, ubrzo bi umrlo od gladi.

Problem sa premisom je što je ona tačna ALI ama baš niko nikada u istoriji čovečanstva nije tvrdio da su se bića biološki bitno i drastično menjala u toku svog života ili između dve generacije. Niko ne tvrdi da se "stvorenje nalik kučetu" odjednom pretvorilo u kita (deli ih "samo" dvadesetak miliona godina, pa računaj koliko je to generacija)... pri čemu su planktoni odavno postojali... Niko ne tvrdi da su potomci tetrapoda izašli na kopno kada na njemu nije bilo biljaka, šta više u trenutku kada se to desilo, ne samo da je na kopnu odavno bilo biljaka, nego su arthropodi već dugo živeli na kopnu, tako da je bilo i "mesa"...

Iznošenjem takvih "argumenata" samo pokazuješ potpunu neukost o onome što pokušavaš da oboriš. Tačnije to bi bio znak neukosti da ti milion puta nije objašnjeno da TE ne podrazumeva takve promene već ogroman broj veoma malih, gotovo neznatnih promena između mnogo generacija... ovako je samo znak ozbiljnih psihičkih problema.

Dakle, kada bi jedini način promena živih bića bio taj da se u kratkom roku naglo i drastično menjaju, tada bi pomenuta nesporna međuzavisnost značila da su morali i biti stvoreni u kratkom roku... i to bi značilo da ti je argument dobar i da si ti pametan... ali pošto to nije tačno, to niko ne tvrdi i već ti je mnogo puta objašnjeno da to niko ne tvrdi, već nešto drugo, zaključak o tebi i tvom "argumentu" se sam nameće...

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Рапсоди рече

На форуму је петак, а ти си на форуму ....:D  ја заборавила да сте ви атемпорални. А збиља који је дан код вас...:smeh1:

Осми.

12:smeha:

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 минута, Justin Waters рече

:smeh1: Nije isto lična vjera i istorija. No sasvim dovoljno poznatih stvari iz prošlosti ima tako možeš slobodno da gradiš budućnosti :)

( istorija proslosti po veri,.... pa, Justin gradi licnu veru na svoj nacin i Boki na svoj, u crkvi. ...i, oboje se uz Boziju pomoc nadju tamo u buducnost,.... :osmeh: )

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 52 минута, Кратос рече

Čak i da jeste,Bog nije stvarao kroz ubijanje u tom slučaju jer je lav zajedno sa antilopom stvoren kao takav...a ne da ga je Bog kao neki nesposobnjaković stvarao 100-tinama hiljada godina kroz mutacije i i prirodno selektiranje(čitaj ubijanje)

A one zube i kandže, mišiće i brzinu je Bog lavu stvorio za stizanje i otvaranje naročito nezgodnih i hitrih lubenica?

(to čisto da ti još uvek ne rušim Sneška, odnosno, ideju da ishrana biljkama nije "ubijanje")

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Рапсоди рече

На форуму је петак, а ти си на форуму ....:D 

Немој да бринеш, гледам шта је на менију. Овај поп нуди само змије и хијене. А ја ипак преферирам посне крокодиле али изнели су сумњу да је у њих ушао ђаво, кад су поружнили. Па не знам. Мислим, могле би и посне змије али, оне су лукаве, па да ми се не прими. :stadaradim:

Али ти кад си поменула јаја ....

Шта знам сад. Највећа мука би ми била да будим укућане лупајући лонцима, јер имам милостиво срце, :tongue: 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Avocado рече

A one zube i kandze, misice i brzinu mu je Bog stvorio za stizanje i otvaranje narocito nezgodnih lubenica?

Pročitaj ponovo jer očigledno nisi skapirao šta sam rekao...

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Кратос рече

Nepostojanje prelaznih formi s obzirom na potepenost procesa evolucije sahranjuju tu teoriju,da jedino što čovek može da uradi jeste da uživa u sitnim kolačima...:ani_biggrin:

Kao što i nepostojanje sitnih kolača sahranjuje tvoju teoriju... :)

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Avocado рече

Kao što i nepostojanje sitnih kolača sahtanjuje tvoju teoriju... :)

Ja nemam teoriju,al da nema prelaznih formi nema a moralo bi da ih ima s obzirom na sam proces...tako da mogu komotno da uživam u sitnim kolačima...:ani_biggrin:

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...