Jump to content

Сведочење библијског Стварања у свету код теолога и научника


о.Горан

Препоручена порука

пре 48 минута, Рапсоди рече

Остављам ти слободу избора. 

Pa ako je tako, onda sam zadatak već ispunio... sećaš se da sam ti kod priče o orphan genima naveo gen za koji znamo da potiče od nekodirajućih sekvenci? Eto, znaš za poreklo te informacije...

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 14k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1372

  • Zoran Đurović

    1565

  • о.Горан

    1423

  • Bokisd

    1174

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

Управо сада, Avocado рече

da potiče od nekodirajućih sekvenci.

А некодирајуће секвенце, какво им је порекло, који им је запис....ко им је прађед. :D

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Рапсоди рече

А некодирајуће секвенце, какво им је порекло, који им је запис....ко им је прађед. :D

The usual... duplikacije i mutacije drugih gena...

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Avocado рече

The usual... duplikacije i mutacije drugih gena...

А њима, оћу да дођеш до почетка, и пре почетка....:D

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Рапсоди рече

А њима, оћу да дођеш до почетка, и пре почетка....:D

Aaaa, hoćeš da kažeš da teorija evolucije ne može za svaki gen da ti da "rodoslov" 3,5 milijardi godina unazad i zato je kao netačna ili šta god?  :dobro:

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@о.Горан Мало да дочарам талебанима о чему се ради у миту о Потопу. Нарација је од неког редактора састављена из 2 извора, јахвистичког (Ј), где се име
Божије јавља као Јахве и свештеничког (
С), где се назива елохимом. Није увек јасно одвојити изворе, а Вестерман каже да је 7, 8-9 измешан од ова 2 извора.
-
С даје прецизну и континуирану датацију, Ј апроксимативну.
-
Ј 7 парова чистих животиња и 1 пар нечистих; С само 1 пар од свих животиња.
- Ј киша траје 40 дана и ноћи; С вода се диже 150 дана, а отиче 150 дана.
- С извор је комплетан; Ј недостаје наредба да се направи ковчег, најава потпа, наредба
да се изађе из ковчега; Ј помиње слање птица и жртвовање;
С у закључку 9, 1-17 говори о благослову и савезу са Нојем.
Ево сада да прочитамо ове изворе:
Ј 6, 5-8: И Господ видећи да је неваљалство људско велико на земљи, и да су све мисли срца њихова свагда само зле, Покаја се Господ што је створио човјека на земљи, и би му жао у срцу. И рече Господ: хоћу да истријебим са земље људе, које сам створио, од човјека до стоке и до ситне животиње и до птица небеских; јер се кајем што сам их створио. Али Ноје нађе милост пред Господом. 7, 1-5: И рече Господ Ноју: уђи у ковчег ти и сав дом твој; јер те нађох праведна пред собом овога вијека. Узми са собом од свијех животиња чистих по седморо, све мужјака и женку његову; а од животиња нечистих по двоје, мужјака и женку његову, Такођер и од птица небеских по седам, мужјака и женку његову, да им се сачува сјеме на земљи. Јер ћу до седам дана пустити дажд на земљу за четрдесет дана и четрдесет ноћи, и истријебићу са земље свако тијело живо, које сам створио. И Ноје учини све што му заповједи Господ. 7, 7-10 (бројке из С, Вестерман): И уђе Ноје у ковчег и синови његови и жена његова и жене синова његовијех с њим ради потопа. Од животиња чистих и од животиња нечистих и од птица и од свега што се миче по земљи, Уђе к Ноју у ковчег по двоје, мушко и женско, као што бјеше Бог заповједио Ноју. А у седми дан дође потоп на земљу. 7, 12: И удари дажд на земљу за четрдесет дана и четрдесет ноћи. 7, 16б: па Господ затвори за њим. 7, 17б: и вода дође и узе ковчег, и подиже га од земље. 7, 22-23: Све што имаше душу живу у носу, све што бијаше на суху, помрије. И истријеби се свако тијело живо на земљи, и људи и стока
што год гамиже и птице небеске, све, велим, истријеби се са земље; само Ноје оста и што с њим бјеше у ковчегу.
8, 2б-3а: и дажд с неба престаде. И стаде вода опадати на земљи. 8, 6-12: А послије четрдесет дана отвори Ноје прозор на ковчегу, који бјеше начинио; И испусти гаврана, који једнако одлијеташе и долијеташе докле не пресахну вода на земљи. Па пусти и голубицу да би видио је ли опала вода са земље. А голубица не нашавши гдје би стала ногом својом врати се к њему у ковчег, јер још бјеше вода по свој земљи; и Ноје пруживши руку ухвати је и узе к себи у ковчег. И почека још седам дана, па опет испусти голубицу из ковчега. И пред вече врати се к њему голубица, и гле, у кљуну јој лист маслинов, који бјеше откинула; тако позна Ноје да је опала вода са земље. Али почека још седам дана, па опет испусти голубицу, а она му се више не врати. 8, 13б: и Ноје откри кров на ковчегу, и угледа земљу суху. 8, 20-22: И начини Ноје жртвеник Господу, и узе од сваке чисте стоке и од свијех птица чистијех, и принесе на жртвенику жртве паљенице. И Господ омириса мирис угодни, и рече у срцу својем: нећу више клети земље с људи, што је мисао срца човјечијега зла од малена; нити ћу више убијати свега што живи, као што учиних. Отселе докле буде земље, неће нестајати сјетве ни жетве, студени ни врућине, љета ни зиме, дана ни ноћи. 9, 18-27: А бијаху синови Нојеви који изидоше из ковчега: Сим и Хам и Јафет; а Хам је отац Хананцима. То су три сина Нојева, и од њих се насели сва земља. А Ноје поче радити земљу, и посади виноград. И напив се вина опи се, и откри се насред шатора својега. А Хам, отац Хананцима, видје голотињу оца својега, и каза обојици браће своје на пољу. А Сим и Јафет узеше хаљину, и огрнуше је обојица на рамена своја, и идући натрашке покрише њом голотињу оца својега, лицем натраг окренувши се да не виде голотиње оца својега. А кад се Ноје пробуди од вина, дозна шта му је учинио млађи син, И рече: проклет да је Ханан, и да буде слуга слугама браће своје! И још рече: благословен да је Господ Бог Симов, и Ханан да му буде слуга! Бог да рашири Јафета да живи у шаторима Симовијем, а Ханан да им буде слуга!
С 6, 9-22: Ово су догађаји Нојеви: Ноје бјеше човјек праведан и безазлен својега вијека; по вољи Божјој свагда живљаше Ноје. И роди Ноје три сина: Сима, Хама и Јафета. А земља се поквари пред Богом, и напуни се земља безакоња. И погледа Бог на земљу, а она бјеше покварена; јер свако тијело поквари пут свој на земљи. И рече Бог Ноју: крај свакоме тијелу дође преда ме, јер напунише земљу безакоња; и ево хоћу да их затрем са земљом. Начини себи ковчег од дрвета гофера, и начини прегратке у ковчегу; и затопи га смолом изнутра и споља. И начини га овако: у дужину нека буде триста лаката, у ширину педесет лаката, и у висину тридесет лаката; Пусти доста свјетлости у ковчег; и кров му сведи озго од лакта; и удари врата ковчегу са стране; и начини га на три боја:
доњи, други и трећи. Јер ево пустићу потоп на земљу, да истријебим свако тијело, у којем има жива душа под небом; што је год на земљи све ће изгинути. Али ћу с тобом учинити завјет свој: и ући ћеш у ковчег ти и синови твоји и жена твоја и жене синова твојих с тобом. И од свега жива, од свакога тијела, узећеш у ковчег по двоје, да сачуваш у животу са собом, а мушко и женско нека буде. Од птица по врстама њиховијем, од стоке по врстама њезинијем, и од свега што се миче на земљи по врстама његовијем, од свега по двоје нека уђе с тобом, да их сачуваш у животу. И узми са собом свега што се једе, и чувај код себе, да буде хране теби и њима. И Ноје учини, како му заповједи Бог, све онако учини.
7, 6: И бјеше Ноју шест стотина година кад дође потоп на земљу. 7, 11: Кад је било Ноју шест стотина година, те године другога мјесеца, седамнаести дан тога мјесеца, тај дан развалише се сви извори великога бездана, и отворише се уставе
небеске;
7, 13-16а: Тај дан уђе у ковчег Ноје и Сим и Хам и Јафет, синови Нојеви, и жена Нојева и три жене синова његовијех с њима; Они, и свакојаке звијери по врстама својим, и свакојака стока по врстама својим, и што се год миче по земљи по врстама својим, и птице све по врстама својим, и што год лети и има крила. Дође к Ноју у ковчег по двоје од свакога тијела, у којем има жива душа. Мушко и женско од свакога тијела уђоше, 7, 17а: И би потоп на земљи за четрдесет дана; 7, 18-21: И навали вода, и уста јако по земљи, и ковчег стаде пловити водом. И наваљиваше вода све већма по земљи, и покри сва највиша брда што су под цијелијем небом. Петнаест лаката дође вода изнад брда, пошто их покри. Тада изгибе свако тијело што се мицаше на земљи, птице и стока, и
звијери и све што гамиже по земљи, и сви људи.
7, 24: И стајаше вода поврх земље сто и педесет дана. 8, 1-2а: А Бог се опомену Ноја и свијех звијери и све стоке што бјеху с њим у ковчегу; и посла Бог вјетар на земљу да узбије воду. И затворише се извори бездану и уставе небеске, 8, 3б-5: и једнако опадаше послије сто и педесет дана; Те се устави ковчег седмога мјесеца дана седамнаестога на планини Арарату. И вода опадаше све већма до десетога мјесеца; и првога дана десетога мјесеца показаше се врхови од брда. 8, 13а: Шест стотина прве године вијека Нојева први дан првога мјесеца усахну вода на земљи;
8, 14-19: А другога мјесеца двадесет седмога дана бјеше сва земља суха. Тада рече Бог Ноју говорећи: Изиди из ковчега ти и жена твоја и синови твоји и жене синова твојих с тобом; Све звијери што су с тобом од свакога тијела, птице и стоку и што год гамиже по земљи, изведи са собом, нека се разиђу по земљи, и нека се плоде и множе на земљи. И изиде Ноје и синови његови и жена његова и жене синова његовијех с њим. Све звијери, све ситне животиње, све птице и све што се миче по земљи по својим врстама изидоше из ковчега. 9, 1-17: И Бог благослови Ноја и синове његове, и рече им: рађајте се и множите се, и напуните земљу; И све звијери земаљске и све птице небеске и све што иде по земљи и све рибе морске нека вас се боје и страше; све је предано у ваше руке. Што се год миче и живи, нека вам буде за јело, све вам то дадох као зелену траву. Али не једите меса с душом његовом, а то му је крв. Јер ћу и вашу крв, душе ваше, искати; од сваке ћу је звијери искати; из руке самога човјека, из руке свакога брата његова искаћу душу човјечију. Ко пролије крв човјечију, његову ће крв пролити човјек; јер је Бог по својему обличју створио човјека. Рађајте се дакле и множите се; народите се веома на земљи и намножите се на њој. И рече Бог Ноју и синовима његовијем с њим, говорећи: А ја ево постављам завјет свој с вама и с вашим сјеменом након вас, И са свијем животињама, што су с вама од птица, од стоке и од свега звијерја земаљскога што је с вама, са свачим што је изашло из ковчега, и са свијем звијерјем земаљским. Постављам
завјет свој с вама, те отселе неће ниједно тијело погинути од потопа, нити ће више бити потопа да затре земљу. И рече Бог: ево знак завјета који постављам између себе и вас и сваке живе твари, која је с вама до вијека: Метнуо сам дугу своју у облаке, да буде знак завјета између мене и земље. Па кад облаке навучем на земљу, видјеће се дуга у облацима, И опоменућу се завјета својега који је између мене и вас и сваке душе живе у сваком тијелу, и неће више бити од воде потопа да затре свако тијело. Дуга ће бити у облацима, па ћу је погледати, и опоменућу се вјечнога завјета између Бога и сваке душе живе у сваком тијелу које је на земљи. И рече Бог Ноју: то је знак завјета који сам учинио између себе и свакога тијела на земљи.
9, 28-29: И поживје Ноје послије потопа триста и педесет година. А свега поживје Ноје девет стотина и педесет година; и умрије.
Дакле, овако се почиње читат неки библијски текст. Раздваја се на лејере, не трпа се све као у бунар. Кад се пак не разуме структура неког текста, онда се добијају бесмислице. Оно што неки од вас нису хтели да разумеју кад сам вам предочио контрадикције из извештаја о Потопу. У овако рашчлањеном тексту имамо јасно приказане 2 различите нарације које су у себи ипак кохерентне. Пример: Ј вели да иду 7 парова животиња, тако да Ноје, по Ј извештају, може да жртвује од свих животиња. Жртвовање не постоји у С јер тамо стоји да је један пар улазио у ковчег. Тако би се затро животињски свет. По Ј потоп траје 40 дана, па је онда логично да голубица може да откине лист маслине. Да је трајао годину дана, како је у С, онда не би могла да преживи ниједна маслина. Зато нема у С помена о птицама. Опет, С има јасне паралеле са Шестодневом, пошто је из истог пера, па се размножавање врста врши кроз један пар. Тај извор обилује бројкама, јер свештеници кроз мере контролишу свет. Записују све у свештене књиге. Зато после оци на основу мера изводе симболичке слике: ковчег је човек, црква, Христос и сл. Нема секса у светом простору... Попови објашњавају како је грех узрок несрећа, али како је Бог мислостив, мада се помоћу дуге бори против Алцхајмера, обећава да више неће давити створења. По С сва тела су се била изопачила (и животиње) - јер грех није само ствар воље, него постоји и ритуални, па зато и животиње могу да буду грешне, и како је дављење у води грозна ствар, Бог обећава да више неће затирати сва жива бића. Проблем у разумевању ових текстова настаје кад се узимају као Куран. Све је то рекао Бог, и ту нема никаквих недоследности. А Писма немају доследност јер су хетереогено штиво које је редиговано. Хвала Богу, па су редактори сачували све ове изворе. Нису се усудили да се праве паметнима па да неке одсеку. Само када наши талебани укапирају природу и начин настанка наших светих списа, моћи ће да се ослободе смешних фундаменталистичких гледа.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Avocado рече

 

Aaaa, hoćeš da kažeš da teorija evolucije ne može za svaki gen da ti da "rodoslov" 3,5 milijardi godina unazad i zato je kao netačna ili šta god?  :dobro:

3.5 милијарде слова у у једној копији днк. ...ваљда....а не 3.5 милијарде година уназад. :D

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Avocado рече

Aaaa, hoćeš da kažeš da teorija evolucije ne može za svaki gen da ti da "rodoslov" 3,5 milijardi godina unazad i zato je kao netačna ili šta god?  :dobro:

Када знате тачно да је 3.5 милијарди година уназад, а не знате ђеда првог гена.....чудно, ајде да не знате   и за то 3.5 милијардеџ година уназад, па бих разумела...овако

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Zoran Đurović рече

Јер ја тебе нисам вређао него сам само констатовао да си атеистa. (o.Goran)

Pa sad ako ćemo da se vređamo........

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 46 минута, Просечан србенда рече

А ти немаш доказ да се није десило

Haha trazis mi dokaz  o necemu sto se nije desilo? Ludji si od ovog gorana :D
 

 

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Zoran Đurović рече

@о.Горан Мало да дочарам талебанима о чему се ради у миту о Потопу. Нарација је од неког редактора састављена из 2 извора, јахвистичког (Ј), где се име
Божије јавља као Јахве и свештеничког (
С), где се назива елохимом. Није увек јасно одвојити изворе, а Вестерман каже да је 7, 8-9 измешан од ова 2 извора.
-
С даје прецизну и континуирану датацију, Ј апроксимативну.
-
Ј 7 парова чистих животиња и 1 пар нечистих; С само 1 пар од свих животиња.
- Ј киша траје 40 дана и ноћи; С вода се диже 150 дана, а отиче 150 дана.
- С извор је комплетан; Ј недостаје наредба да се направи ковчег, најава потпа, наредба
да се изађе из ковчега; Ј помиње слање птица и жртвовање;
С у закључку 9, 1-17 говори о благослову и савезу са Нојем.
Ево сада да прочитамо ове изворе:
Ј 6, 5-8: И Господ видећи да је неваљалство људско велико на земљи, и да су све мисли срца њихова свагда само зле, Покаја се Господ што је створио човјека на земљи, и би му жао у срцу. И рече Господ: хоћу да истријебим са земље људе, које сам створио, од човјека до стоке и до ситне животиње и до птица небеских; јер се кајем што сам их створио. Али Ноје нађе милост пред Господом. 7, 1-5: И рече Господ Ноју: уђи у ковчег ти и сав дом твој; јер те нађох праведна пред собом овога вијека. Узми са собом од свијех животиња чистих по седморо, све мужјака и женку његову; а од животиња нечистих по двоје, мужјака и женку његову, Такођер и од птица небеских по седам, мужјака и женку његову, да им се сачува сјеме на земљи. Јер ћу до седам дана пустити дажд на земљу за четрдесет дана и четрдесет ноћи, и истријебићу са земље свако тијело живо, које сам створио. И Ноје учини све што му заповједи Господ. 7, 7-10 (бројке из С, Вестерман): И уђе Ноје у ковчег и синови његови и жена његова и жене синова његовијех с њим ради потопа. Од животиња чистих и од животиња нечистих и од птица и од свега што се миче по земљи, Уђе к Ноју у ковчег по двоје, мушко и женско, као што бјеше Бог заповједио Ноју. А у седми дан дође потоп на земљу. 7, 12: И удари дажд на земљу за четрдесет дана и четрдесет ноћи. 7, 16б: па Господ затвори за њим. 7, 17б: и вода дође и узе ковчег, и подиже га од земље. 7, 22-23: Све што имаше душу живу у носу, све што бијаше на суху, помрије. И истријеби се свако тијело живо на земљи, и људи и стока
што год гамиже и птице небеске, све, велим, истријеби се са земље; само Ноје оста и што с њим бјеше у ковчегу.
8, 2б-3а: и дажд с неба престаде. И стаде вода опадати на земљи. 8, 6-12: А послије четрдесет дана отвори Ноје прозор на ковчегу, који бјеше начинио; И испусти гаврана, који једнако одлијеташе и долијеташе докле не пресахну вода на земљи. Па пусти и голубицу да би видио је ли опала вода са земље. А голубица не нашавши гдје би стала ногом својом врати се к њему у ковчег, јер још бјеше вода по свој земљи; и Ноје пруживши руку ухвати је и узе к себи у ковчег. И почека још седам дана, па опет испусти голубицу из ковчега. И пред вече врати се к њему голубица, и гле, у кљуну јој лист маслинов, који бјеше откинула; тако позна Ноје да је опала вода са земље. Али почека још седам дана, па опет испусти голубицу, а она му се више не врати. 8, 13б: и Ноје откри кров на ковчегу, и угледа земљу суху. 8, 20-22: И начини Ноје жртвеник Господу, и узе од сваке чисте стоке и од свијех птица чистијех, и принесе на жртвенику жртве паљенице. И Господ омириса мирис угодни, и рече у срцу својем: нећу више клети земље с људи, што је мисао срца човјечијега зла од малена; нити ћу више убијати свега што живи, као што учиних. Отселе докле буде земље, неће нестајати сјетве ни жетве, студени ни врућине, љета ни зиме, дана ни ноћи. 9, 18-27: А бијаху синови Нојеви који изидоше из ковчега: Сим и Хам и Јафет; а Хам је отац Хананцима. То су три сина Нојева, и од њих се насели сва земља. А Ноје поче радити земљу, и посади виноград. И напив се вина опи се, и откри се насред шатора својега. А Хам, отац Хананцима, видје голотињу оца својега, и каза обојици браће своје на пољу. А Сим и Јафет узеше хаљину, и огрнуше је обојица на рамена своја, и идући натрашке покрише њом голотињу оца својега, лицем натраг окренувши се да не виде голотиње оца својега. А кад се Ноје пробуди од вина, дозна шта му је учинио млађи син, И рече: проклет да је Ханан, и да буде слуга слугама браће своје! И још рече: благословен да је Господ Бог Симов, и Ханан да му буде слуга! Бог да рашири Јафета да живи у шаторима Симовијем, а Ханан да им буде слуга!
С 6, 9-22: Ово су догађаји Нојеви: Ноје бјеше човјек праведан и безазлен својега вијека; по вољи Божјој свагда живљаше Ноје. И роди Ноје три сина: Сима, Хама и Јафета. А земља се поквари пред Богом, и напуни се земља безакоња. И погледа Бог на земљу, а она бјеше покварена; јер свако тијело поквари пут свој на земљи. И рече Бог Ноју: крај свакоме тијелу дође преда ме, јер напунише земљу безакоња; и ево хоћу да их затрем са земљом. Начини себи ковчег од дрвета гофера, и начини прегратке у ковчегу; и затопи га смолом изнутра и споља. И начини га овако: у дужину нека буде триста лаката, у ширину педесет лаката, и у висину тридесет лаката; Пусти доста свјетлости у ковчег; и кров му сведи озго од лакта; и удари врата ковчегу са стране; и начини га на три боја:
доњи, други и трећи. Јер ево пустићу потоп на земљу, да истријебим свако тијело, у којем има жива душа под небом; што је год на земљи све ће изгинути. Али ћу с тобом учинити завјет свој: и ући ћеш у ковчег ти и синови твоји и жена твоја и жене синова твојих с тобом. И од свега жива, од свакога тијела, узећеш у ковчег по двоје, да сачуваш у животу са собом, а мушко и женско нека буде. Од птица по врстама њиховијем, од стоке по врстама њезинијем, и од свега што се миче на земљи по врстама његовијем, од свега по двоје нека уђе с тобом, да их сачуваш у животу. И узми са собом свега што се једе, и чувај код себе, да буде хране теби и њима. И Ноје учини, како му заповједи Бог, све онако учини.
7, 6: И бјеше Ноју шест стотина година кад дође потоп на земљу. 7, 11: Кад је било Ноју шест стотина година, те године другога мјесеца, седамнаести дан тога мјесеца, тај дан развалише се сви извори великога бездана, и отворише се уставе
небеске;
7, 13-16а: Тај дан уђе у ковчег Ноје и Сим и Хам и Јафет, синови Нојеви, и жена Нојева и три жене синова његовијех с њима; Они, и свакојаке звијери по врстама својим, и свакојака стока по врстама својим, и што се год миче по земљи по врстама својим, и птице све по врстама својим, и што год лети и има крила. Дође к Ноју у ковчег по двоје од свакога тијела, у којем има жива душа. Мушко и женско од свакога тијела уђоше, 7, 17а: И би потоп на земљи за четрдесет дана; 7, 18-21: И навали вода, и уста јако по земљи, и ковчег стаде пловити водом. И наваљиваше вода све већма по земљи, и покри сва највиша брда што су под цијелијем небом. Петнаест лаката дође вода изнад брда, пошто их покри. Тада изгибе свако тијело што се мицаше на земљи, птице и стока, и
звијери и све што гамиже по земљи, и сви људи.
7, 24: И стајаше вода поврх земље сто и педесет дана. 8, 1-2а: А Бог се опомену Ноја и свијех звијери и све стоке што бјеху с њим у ковчегу; и посла Бог вјетар на земљу да узбије воду. И затворише се извори бездану и уставе небеске, 8, 3б-5: и једнако опадаше послије сто и педесет дана; Те се устави ковчег седмога мјесеца дана седамнаестога на планини Арарату. И вода опадаше све већма до десетога мјесеца; и првога дана десетога мјесеца показаше се врхови од брда. 8, 13а: Шест стотина прве године вијека Нојева први дан првога мјесеца усахну вода на земљи;
8, 14-19: А другога мјесеца двадесет седмога дана бјеше сва земља суха. Тада рече Бог Ноју говорећи: Изиди из ковчега ти и жена твоја и синови твоји и жене синова твојих с тобом; Све звијери што су с тобом од свакога тијела, птице и стоку и што год гамиже по земљи, изведи са собом, нека се разиђу по земљи, и нека се плоде и множе на земљи. И изиде Ноје и синови његови и жена његова и жене синова његовијех с њим. Све звијери, све ситне животиње, све птице и све што се миче по земљи по својим врстама изидоше из ковчега. 9, 1-17: И Бог благослови Ноја и синове његове, и рече им: рађајте се и множите се, и напуните земљу; И све звијери земаљске и све птице небеске и све што иде по земљи и све рибе морске нека вас се боје и страше; све је предано у ваше руке. Што се год миче и живи, нека вам буде за јело, све вам то дадох као зелену траву. Али не једите меса с душом његовом, а то му је крв. Јер ћу и вашу крв, душе ваше, искати; од сваке ћу је звијери искати; из руке самога човјека, из руке свакога брата његова искаћу душу човјечију. Ко пролије крв човјечију, његову ће крв пролити човјек; јер је Бог по својему обличју створио човјека. Рађајте се дакле и множите се; народите се веома на земљи и намножите се на њој. И рече Бог Ноју и синовима његовијем с њим, говорећи: А ја ево постављам завјет свој с вама и с вашим сјеменом након вас, И са свијем животињама, што су с вама од птица, од стоке и од свега звијерја земаљскога што је с вама, са свачим што је изашло из ковчега, и са свијем звијерјем земаљским. Постављам
завјет свој с вама, те отселе неће ниједно тијело погинути од потопа, нити ће више бити потопа да затре земљу. И рече Бог: ево знак завјета који постављам између себе и вас и сваке живе твари, која је с вама до вијека: Метнуо сам дугу своју у облаке, да буде знак завјета између мене и земље. Па кад облаке навучем на земљу, видјеће се дуга у облацима, И опоменућу се завјета својега који је између мене и вас и сваке душе живе у сваком тијелу, и неће више бити од воде потопа да затре свако тијело. Дуга ће бити у облацима, па ћу је погледати, и опоменућу се вјечнога завјета између Бога и сваке душе живе у сваком тијелу које је на земљи. И рече Бог Ноју: то је знак завјета који сам учинио између себе и свакога тијела на земљи.
9, 28-29: И поживје Ноје послије потопа триста и педесет година. А свега поживје Ноје девет стотина и педесет година; и умрије.
Дакле, овако се почиње читат неки библијски текст. Раздваја се на лејере, не трпа се све као у бунар. Кад се пак не разуме структура неког текста, онда се добијају бесмислице. Оно што неки од вас нису хтели да разумеју кад сам вам предочио контрадикције из извештаја о Потопу. У овако рашчлањеном тексту имамо јасно приказане 2 различите нарације које су у себи ипак кохерентне. Пример: Ј вели да иду 7 парова животиња, тако да Ноје, по Ј извештају, може да жртвује од свих животиња. Жртвовање не постоји у С јер тамо стоји да је један пар улазио у ковчег. Тако би се затро животињски свет. По Ј потоп траје 40 дана, па је онда логично да голубица може да откине лист маслине. Да је трајао годину дана, како је у С, онда не би могла да преживи ниједна маслина. Зато нема у С помена о птицама. Опет, С има јасне паралеле са Шестодневом, пошто је из истог пера, па се размножавање врста врши кроз један пар. Тај извор обилује бројкама, јер свештеници кроз мере контролишу свет. Записују све у свештене књиге. Зато после оци на основу мера изводе симболичке слике: ковчег је човек, црква, Христос и сл. Нема секса у светом простору... Попови објашњавају како је грех узрок несрећа, али како је Бог мислостив, мада се помоћу дуге бори против Алцхајмера, обећава да више неће давити створења. По С сва тела су се била изопачила (и животиње) - јер грех није само ствар воље, него постоји и ритуални, па зато и животиње могу да буду грешне, и како је дављење у води грозна ствар, Бог обећава да више неће затирати сва жива бића. Проблем у разумевању ових текстова настаје кад се узимају као Куран. Све је то рекао Бог, и ту нема никаквих недоследности. А Писма немају доследност јер су хетереогено штиво које је редиговано. Хвала Богу, па су редактори сачували све ове изворе. Нису се усудили да се праве паметнима па да неке одсеку. Само када наши талебани укапирају природу и начин настанка наших светих списа, моћи ће да се ослободе смешних фундаменталистичких гледа.

Bas je ljepo ovo o potopu. Aj bači još neki podatak pa da sve to mentnem u word. Na primer da li su Jevreji samo copy paste Enuma Eliš, subotarsko protestantsko tumačenje da je potop pogodio celu planetu. I naravno da začiniš sa ocima, Zlatousti, Vasilije Veliki itd. :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Avocado рече

zašto kreacionisti imaju potrebu da lažu, jel da?

Ма да креационисти све лажу  ви сте цвећке а само и у свему нагађате

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Опет овај згубидан хахах...

Честитам на докторату али ово није тема "Како сам постао теолошки сноб", прочитај како се зове па се јављај у складу са темом. Иако ме ти упорно јурцаш овде по овом форуму и узимаш ми време увек добијајући по носу за то, мене ти најискреније ничим не импресионираш. Класичан штреберски или салонски теолог, све што пишеш има да се прочита по уџбеницима. Нпр. ово о 4 извора( Ј Е Д С). Мислим, знамо сви да си набубачио ту лекцију, не мораш стално да то форсираш. Нема ту ничег оригиналног, ако не рачунамо то што си пустио дугу косу. То је отприлике твој неки врхунац оригиналности. 

Е сад, ако си класичан снобић ниси неписмен, прочитај више пута тему па је запамти. Тема је очигледно апологетска ал` ти то никако да утувиш у главу, глумљење форумске луде ти је толико ушло у крв да си изгубио неке параметре очигледно. То што глумиш неког заштитника православља је мени јако комично пошто си ти пре свега једна хијена од човека, један човек поквареног карактера, да не кажем класичан гад. Лажеш, клеветаш, измишљаш као кад неко попије чашу воде. Поједине овде можеш да фолираш и мажеш, али мене не. 

Митрополита сам поменуо зато што је вероватно, када је видео да пишеш о оном крштењу у Перуу, рекао неком свом посилном " Згужвајте ово и баците у Морачу па ми јав`те на коју грану је запело". Веруј ми, ни то нисам прочитао до краја, прочитах пар реченица и крај. Задах жутоће и популизма је био неиздржив.

Твој докторат-твоја ствар, тводе сарадње-твоја ствар. Кога брига овде то са киме ти сарађујеш. Мислим, мене то савршено не интересује, ако неког интересује имаш форум па пиши о томе, то нема везе овде везе ни са животом ни са темом.

Никад ти се први нисам јавио што речито говори да ми уопште ниси интересантан. То што причаш овде учи се на Богословском факултету, и сам сам учио то.

Бог ми је сведок да нисам никад хтео да улазим у било какве дискусије са тобом, због свих овде присутних, али својом лажљивошћу доводиш ме пред свршени чин.

У принципу као и до сад, добићеш сваки пут по носу кад ми досађујеш својим глупостима па ћеш ми се на крају скинути с врата. Живи били па видели.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Него, кад смо већ код пророка Ноја, јел живе он  950 година (Постање 9,28-29) или не? Пошто овде има доста салонских теолога, ваљда ће неко да скупи храброст и да одговори. Или ипак неће као до сад хахах. Да се кладимо да неће, а...:smeh1: . Са обзиром да овде немамо јахвистичке, елохистичке, свештеничке и девтерономистичке изворе па да упоређујемо већ лепо пише "А свега поживје Ноје девет стотина и педесет година; и умрије"

 

3a67ef24464825.59c2df02f2330.jpg

Наравно, остају још и она неодговорена питања за Аврама, Адама и остале праоце. Што сви ућуташе око тога :smeh1:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...