Jump to content

Сведочење библијског Стварања у свету код теолога и научника


о.Горан

Препоручена порука

пре 1 сат, елТорнеро рече

У Православној Цркви је данас празник, прослава, слављење. Цела Црква данас прославља Господње страдање на крсту.

Брзаш, а камен не брза када лети у вис, него када пада.

U pravu je Hristos coveku treba tri dana da bi razumeo Hristov Krst.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 14k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1372

  • Zoran Đurović

    1565

  • о.Горан

    1423

  • Bokisd

    1174

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

Zbog grehova naših da ne bi pili i slavili nevinu krv, koja poteče tog dana na Krstu.


Символике ради нама смртнима који живимо у времену, да нас опомиње на 8. дан док живимо у свету?
Њему је свеједно али нама није...
"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Кратос рече

Sin Božiji je uzeo na sebe telo i postao Sin Čovečiji

Кратос, ево за тебе једно битно, али лагано питање: Да ли је свет створио Син Божији или Исус Христос?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Кратос рече

Znači za razliku od Hrista on ima dva paralelna tela pošto je Hristos digao ono svoje iz mrtvih pa tek onda šetao?

Па како је васкрсао на крсту по Мт 27, 53, а после тога сахрањен?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Vedran рече

Певали смо једну песмицу, и у њој каже Господ својој Мајци, да је утеши у тузи за Сином, следеће речи: "Одмах ћу васкрснути!". :sunce:

Па то је по Мт 27, 53. Само ови непријатељи васкрсења Хр неће да потпишу. Матеју се нешто причинило...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Volim_Sina_Bozjeg рече

U nedelju slavimo vaskrsenje.

Не, на великосуботњој литургији. То је празник васкрсења. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Кратос, ево за тебе једно битно, али лагано питање: Да ли је свет створио Син Божији или Исус Христос?


Морам признати да ми се свиђа идеја са путем и фераријем. Паркинг начинио себи на путу пре цца 2000 км, а воза се и напред и назад.
А ми који смо на путу после паркинга кажемо да је ферари направљен на паркингу и може да га одатле вози само напред, нема рикверц...
Cool [emoji56]
"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Кратос рече

Bog nema telo,Pismo jasno i nedvosmlieno kaže da je Bog Duh.Koji sveti oci govore o ikoni Božijoj kao ljudskom telu?Posle se čudite što ateisti ismejavaju vernike sa neki čikom na oblacima..

Ja sam pisao bokisdu koji ima problema sa gledanjem na stvari izvan lineranog vremena. Ni u jednom trenutku ne mislim da napisem da Bogi ma tijelo od vjecnosti. Preciznije kada govorimo o Bogu govorimo o Sv.Trojici. Sin je dobio tijelo, kada i na koji nacin ne moram da znam bicu kao teorijski fizicar koji gleda na veliki prasak. Poenta u tome da je Hristovo tijelo sazdano prije nego je ista stvoreno nastalo...opet da ti naglasim jer si zadrt, ne od vjecnosti vec po redu stvari prije tvorevine. I po tome je covjek upravo nalik Hristu i po tijelu,jer je dosao poslije njega ...da ja u to vjerujem, valjda Bog zna ishod evolucije kao sto i programer zna ishod svog programa pa ja znao da napravi sebi prototip. 

Sto se tice ateista, ti vrlo dobro znas koju vrstu vjernika oni ismijavaju. 

  • Волим 1

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не, на великосуботњој литургији. То је празник васкрсења. 


Чек,чек, не збуњујте људе.
На ВЕЧЕРЊОЈ са литургијом у наставку. Дакле, прва Васкршња, дан почиње увече. ;)
"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Јанко рече

 


Чек,чек, не збуњујте људе.
На ВЕЧЕРЊОЈ са литургијом у наставку. Дакле, прва Васкршња, дан почиње увече. ;)

 

Да, само што смо изопачили поредак па је служимо углавном ујутро. Ако бисмо исправно рекли, то није суботња него недељна литургија. Она се никада није служила ујутро него увече, тако да је из тог разлога само Велика Субота била једнина посна субота у години.

Није ми јасно зашто се ревнитељи за православље не побуне на ову новотарију? Зашто се нпр. @Ivan Marković не буни на овај нон-сенс? Него ће се причестити ујутро (можда код патријарха), а онда ће наставити да пости до поноћне... :2v2e0jr:

О, најслађе православље! 12:smeha: Неке би ваљало наново миропомазати... :))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Тања1 рече

Smej se, placi, sta hoces, ali automatski, sto sapda u prvi instikt. Budi svoj covek.

Ову прву не разумем, а друго не могу да те послушам. Журим на Плаштаницу. Да празници су увек срећни. Христос васкрсе!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 20 минута, Zoran Đurović рече

Да, само што смо изопачили поредак па је служимо углавном ујутро. Ако бисмо исправно рекли, то није суботња него недељна литургија. Она се никада није служила ујутро него увече, тако да је из тог разлога само Велика Субота била једнина посна субота у години.

Није ми јасно зашто се ревнитељи за православље не побуне на ову новотарију? Зашто се нпр. @Ivan Marković не буни на овај нон-сенс? Него ће се причестити ујутро (можда код патријарха), а онда ће наставити да пости до поноћне... :2v2e0jr:

О, најслађе православље! 12:smeha: Неке би ваљало наново миропомазати... :))

Paradoksalno danas bi liturgijski zivot bio daleko zivlji kada bi se liturgije sluzile navecer, jer vise ljudi koji rade preko dana i ne mogu izostati s posla jer pocinju u 8 ujutro mogli bi lako stizati na liturgije izvan vikenda i velikih praznika, koje bi se sluzile oko 6 ili 7 poslije podne. Samo se cini da niko nema hrabrosti da dirne u osinje gnjezdo zvano "tradicija". 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Volim_Sina_Bozjeg рече

U pravu je Hristos coveku treba tri dana da bi razumeo Hristov Krst.

Antologijska izjava na forumu. :aplauz:

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Римска базилика Santa Maria Antiqua, је једна од најстаријих богомољи посвећених Марији. Изграђена је у срцу Римског форума од Византинаца у VI веку.   

 

Године 1700 Санта Марија Антикуа је откривена захваљујући ископавањима, па су се поново откриле древне фреске, које су у почетку биле на око хиљаду квадратних метара, данас постоје само 250м. Оне су од великог значаја, јер су једини доказ византијских фресака пре иконокластичке кризе из 726.

 

Међу преосталим фрескама је познат приказ Распећа. То је једна од првих репрезентација која излази из ранохришћанске симболике и представља Распеће "у телу". Христова фигура је у већим размерама у односу на друге.

 

Као је написао Andrea DallAsta, језуита, у својој књизи La croce e il volto, крст коинцидира са дрветом живота: "са његовом смрћу дошло је помирење између неба и земље". Христос не виси на крсту, него стоји на крсту, а руке су испружене као за загрљај. Он има широко отворене очи и поглед обележен великодушношћу. Не показује знаке бола и носи љубичасти колобиум, што је свештеничка одежда сиријског порекла.

Свети Јован, држећи јеванђеље, чини гест благосиљања за нас, гест типичан за византијског Пантократора.

 

Смрт је присутна кроз две минијатурне фигуре: онај што Исусу даје сунђер натопљен жучи и Лонгин који му пробада бок. Али Christus triumphans је победио смрт. За данашњи менталитет, тешко је видети да је крст победа Христа над смрћу. У одређеном смислу ово је слика која представља подударност распећа и васкрсења.

 

Дакле, прича коју упорно износим није нешто моје оригинално, него је преношење византијске теологије посведочене у фрескама из VI века.  

Crucifixion_from_Santa_Maria_Antiqua.jpg

17880671_1469543899756739_32849288364510

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...