Jump to content

Сведочење библијског Стварања у свету код теолога и научника


о.Горан

Препоручена порука

пре 19 минута, Zoran Đurović рече

 Што си грешио, гршио си. Сада памет у главу! 

Ово ме утешило. Не шалим се, баш сам данас нешто размишљао о својим гресима које сам учинио у прошлости.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 14k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1372

  • Zoran Đurović

    1565

  • о.Горан

    1423

  • Bokisd

    1174

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 7 минута, Жика рече

Нисам ожењен.

 

пре 6 минута, Жика рече

Још сам млад:D Имам 28 година.

hoćeš da kažeš da imaš vremena, jer ćeš poživeti 950 godina kao Noje

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Жика рече

Ово ме утешило. Не шалим се, баш сам данас нешто размишљао о својим гресима које сам учинио у прошлости.

И после негирају да је у Аве пророчки дух...:))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Zoran Đurović рече

И после негирају да је у Аве пророчки дух...:))

Мени се десило само неколико пута да нешто погодим. Једном после сна, људи се зачудили.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 часа, Просечан србенда рече

То се за тебе није десило, само тако можеш да кажеш и онда је то твоја ствар

Imas li ti dokaz da se Isus nije zenio posto kazu istoricari da najverovatnije jeste? :D

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 51 минута, cloudking рече

Imas li ti dokaz da se Isus nije zenio posto kazu istoricari da najverovatnije jeste? :D

A, odakle njima dokazi, ( imaju slike sa svadbe,... :smeh1: )

Po Pismu je pisano da se nije zenio. Po Delima apostolskim i poslanicama Apostola , takodje. Po predanju apostolskih ucenika, koji su ziveli i delovali zajedno sa nekim od apostola ( koji su ziveli sa Hristom ) takodje nema price o zenidbi,...i, na kraju po svetiteljima koji su ziveli sa apostolskim ucenicima, takodje.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Bokisd рече

A, odakle njima dokazi, ( imaju slike sa svadbe,... :smeh1: )

Po Pismu je pisano da se nije zenio. Po Delima apostolskim i poslanicama Apostola , takodje. Po predanju apostolskih ucenika, koji su ziveli i delovali zajedno sa nekim od apostola ( koji su ziveli sa Hristom ) takodje nema price o zenidbi,...i, na kraju po svetiteljima koji su ziveli sa apostolskim ucenicima, takodje.

Да, али ''историчари'' са Хисторија кажу да ''највероватније јесте'', где ћеш јачи ''доказ'', јачи и од записа на камену.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Bokisd рече

A, odakle njima dokazi, ( imaju slike sa svadbe,... :smeh1: )

Po Pismu je pisano da se nije zenio. Po Delima apostolskim i poslanicama Apostola , takodje. Po predanju apostolskih ucenika, koji su ziveli i delovali zajedno sa nekim od apostola ( koji su ziveli sa Hristom ) takodje nema price o zenidbi,...i, na kraju po svetiteljima koji su ziveli sa apostolskim ucenicima, takodje.

Nije pisano da se nije ženio niti da jeste, nego se to uopšte ne pominje... što je samo po sebi prilično čudno ako nije bio oženjen... jer je "norma" u to vreme bila da budeš oženjen i to prilično rano... ako nisi bio, to bi bilo veoma čudno i zavređivalo bi pomena...  ali sa druge strane, tačno je da nema nikakvog dokaza koji bi potvrdio da jeste bio oženjen.

Realno nije uopšte mnogo bitna stvar (za istoriju) zato što ne znamo, niti možemo pouzdano da znamo da li jeste ili nije bio oženjen... možemo samo da nagađamo... niti je (pretpostavljam) klaud to uopšte pomenuo iz nekog drugog razloga osim da pokaže da ne možeš da pružiš dokaz da se nešto nije desilo... odnosno, da je teret dokazivanja na nekom ko tvrdi da se nešto jeste desilo, a ne na onom ko tvrdi da nije.

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 37 минута, Avocado рече

Nije pisano da se nije ženio niti da jeste, nego se to uopšte ne pominje... što je samo po sebi prilično čudno ako nije bio oženjen... jer je "norma" u to vreme bila da budeš oženjen i to prilično rano... ako nisi bio, to bi bilo veoma čudno i zavređivalo bi pomena...  ali sa druge strane, tačno je da nema nikakvog dokaza koji bi potvrdio da jeste bio oženjen.

Realno nije uopšte mnogo bitna stvar (za istoriju) zato što ne znamo, niti možemo pouzdano da znamo da li jeste ili nije bio oženjen... možemo samo da nagađamo... niti je (pretpostavljam) klaud to uopšte pomenuo iz nekog drugog razloga osim da pokaže da ne možeš da pružiš dokaz da se nešto nije desilo... odnosno, da je teret dokazivanja na nekom ko tvrdi da se nešto jeste desilo, a ne na onom ko tvrdi da nije.

Ok.

Ne mozemo pouzdano da znamo da je bio ozenjen. Ali, da li znamo pouzdano da nije bio ozenjen , na osnovu toga sto pise u Pismu ?

Recimo, poznato je jos u starom Izrailju ( SZ ) da su bili ljudi koji su se posvecivali Bogu. Tako isto i proroci u Izrailju i na takav isti nacin je i Jovan Krstitelj sebe od malena posvetio Bogu, otisao u pustinju i ceo zivot proveo u podvigu i molitvi. Pa, za njega opet pismo ne navodi striktno da nije bio ozenjen, jer se samo po sebi jasno vidi da je bio samotnjak koji se posvetio Bogu.

Opet, tako isto,  imamo i epizodu kada je Isus sa svojim roditeljima isao za vreme praznika pashe u Jerusalim i kada je on samoinicijativno ostao u hramu da slusa Jevrejske ucitelje :

И не нашавши Га вратише се у Јерусалим да Га траже.

И после три дана нађоше Га у цркви где седи међу учитељима, и слуша их, и пита их,

И сви који Га слушаху дивљаху се Његовом разуму и одговорима.

И видевши Га зачудише се, и мати Његова рече Му: Сине! Шта учини нама тако? Ево отац твој и ја са страхом тражисмо те.

И рече им: Зашто сте ме тражили? Зар не знате да мени треба у оном бити што је Оца мог ?

On je vec sa dvanaest godina znao da ce' Njegova sluzba biti da ispuni ono sto je u Oca njegovog, znaci, slicno kao i Jovan Krstitelj, bio je 100% posvecen Bogu i nije imao potrebu za brakom i zenom.

Kontekst samog pripovedanja Pisma govori da nije bio ozenjen, nije bilo potrebno posebno naglasavati tu cinjenicu.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Avokado je jedini ispravno desifrovao... prica o zenidbi isusovoj je bila samo ilustracija nebuloznosti dokazivanja da se nesto "nije desilo".

Meni iskreno to nije narocito vazan podatak... mada vidim da vernike bas nervira ta tema

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Negde sam čitao da Isus ne bi mogao da bude ravi(učitelj) a da nije oženjen,da je to kod jevreja običaj i da ga ne biu ni uzamali u obzir a da nije oženjen...sad kolko je tačno ne znam....

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 44 минута, cloudking рече

Avokado je jedini ispravno desifrovao... prica o zenidbi isusovoj je bila samo ilustracija nebuloznosti dokazivanja da se nesto "nije desilo".

Meni iskreno to nije narocito vazan podatak... mada vidim da vernike bas nervira ta tema

Dobro, onda se svi slazemo, nije bio ozenjen.( idemo dalje )... :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, cloudking рече

Imas neki dokaz za tu tvrdnju? :D

( ima nesto gore )

Licno, ( po meni ) najbolji dokaz jeste, ( za one van crkve ) misljenje onih otaca i episkopa naslednika apostola ( koji su ziveli zajedno sa apostolima i jeli i pili i radovali se i tugovali i cepali fudbal ... :D , pa, su pricali i o veri i predanju , sta i kako je bio Isus ),... koji svedoce da Isus nije bio ozenjen. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Bokisd рече

koji svedoce da Isus nije bio ozenjen. 

Нико то не сведочи. Ја мислим да није био жењен, али је то моје приватно мишљење. Немамо ниједан доказ да није био жењен, али то није трагедија. Ако би га пак убацио у безбрачну секту есена, онда би направио пакао од свега, јер наравно не знаш о чему причаш, и ја бих се тога "Христа" одмах одрекао. Он није био есен. Није био ученик Крститеља. Овај га не познаје. То се види из Писма. 

Позив на остављање породице није био буквалан, јер то знамо из Писма и из историје. Као што позив да се кастрираш није био буквалан. 

Око ових ствари грешиш, јер немаш никаквих квалификација да се преш са неверницима. Овај аргумент је сасвим депласиран и безначајан. Сензационалисти би хтели да прикажу да је Ис имао секс са женом и да тиме као унизе Богочовека, јер какав је то Бог који попрцкује смрткињу? Заборавља се да Бог има сва ова искуства, јер је свудаприсутан. Како он то трансцендира, ја то не знам.   

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...