Jump to content

Председник Америке, Доналд Џ Трамп

Оцени ову тему


RYLAH

Препоручена порука

пре 3 минута, Аурор рече

Da "izbrišu SAD sa lica zemlje"...

Najjača njihova nuklearka ne može da uništi ni Central Park u Njujorku (da ne pričam da verovatno ne mogu da potrefe ni ceo kontinent).

Sram te bilo što si logičan!
:)
 

Приручник 'О Божанственој Литургији' светог Јована Златоустог - збирка одабраних светоотачких и савремених текстова, који објашњавају лепоту схватања и учествовања у Божанственој Литургији!
Цена 330,00 дин./ком. + ПТТ или +381 (0)63 839 6761

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 11.7k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Grizzly Adams

    1009

  • Аурор

    2184

  • cloudking

    1021

  • Avocado

    956

Популарни дани

пре 3 минута, Paradoksologija рече

Просто, клинци који се ложе на комунизам данас ређе реално желе диктатуру пролетаријата и ређе реално мисле да дижу крваве револуције.

Problem je što ono što oni žele ne može bez toga. 

Njihovi prethodnici i "oci" su to shvatili...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 46 минута, Toma рече

Sram te bilo što si logičan!
:)
 

У вестима се више и не спомиње криза на истоку Украјине, а тамо се сваким даном гомила све више наоружања од стране украјинске војске и само се чека сигнал да исти крену на проруски народ. Русија се све више окружује ратним жариштима, а Трамп америчке трупе сада гомила и на источној страни у односу на Русију. Наводно, због Северне Кореје. Њима је циљ да се Русија опколи и тако мисле да ће је лакше победити и тиме уништити Православље. Северна Кореја за њих није никаква претња. За њих је претња Православље. Бојим се да ће исток Украјине бити иницијална каписла за напад на Русију јер ће Руси жестоко одговорити да би заштитили свој народ, као што су то учинили у Јужној Осетији.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 28 минута, Плаво Небо рече

У вестима се више и не спомиње криза на истоку Украјине, а тамо се сваким даном гомила све више наоружања од стране украјинске војске и само се чека сигнал да исти крену на проруски народ. Русија се све више окружује ратним жариштима, а Трамп америчке трупе сада гомила и на источној страни у односу на Русију. Наводно, због Северне Кореје. Њима је циљ да се Русија опколи и тако мисле да ће је лакше победити и тиме уништити Православље. Северна Кореја за њих није никаква претња. За њих је претња Православље. Бојим се да ће исток Украјине бити иницијална каписла за напад на Русију јер ће Руси жестоко одговорити да би заштитили свој народ, као што су то учинили у Јужној Осетији.

Nemaju ameri mooda za takav poduhvat a Ukrajinci ako krenu ima dizginu ko ekseri.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 8/18/2017 at 0:54, Avocado рече

Ma jok.. promašio si poentu... poenta je upravo bila da nema veze sa "ljudima" nego sa idejama/događajima koje spomenik promoviše i slavi... zato je nebitno što je Vašington imao robove... jer spomenik njemu nije podignut da bi se proslavljalo robovlasništvo... spomenik Liju jeste podignut da bi se proslavljao otpor prema severnjačkim progresivnim idejama... poput ukidanja robovlasništva i kasnije ukidanja Jim Crow zakona...

Уф ал касним са одговором, али нека, мало да одморим мозак од ПДВ-а :D

Па управо о томе и причам - Ли је симбол неких других вриједности мимо ропства и расизма, и својим дјелима прије и након рата је показао да не заслужује да му се скидају споменици. 

On 8/18/2017 at 0:54, Avocado рече

Da, samo što spomenik Liju nije podignut da simboliše i podseća na zlo prema crncima... naprotiv...

 

Само што то заговорници скидања његовог споменика гледају као да јесте и користе аргументе са те стране - "славимо људе који су се борили за ропство", што је претежно тачно, али за Роберта Лија није у потпуности. Тј., има још мимо тога што се треба узети у обзир.

On 8/18/2017 at 0:54, Avocado рече

Jel? Zbog "istorijske važnosti" su mu podigli spomenike? Kako im ni slučajno nije na pamet palo da general George Henry Thomas (btw bolji general od Lija) dobije spomenik u rodnoj Virdžiniji? Možda zato što se borio na "pogrešnoj" strani pa nije baš toliko "istorijski važan"?

"Идеолошка" пристрасност ( тј. био је "локал-издајник" :D ) и тјерање ината Сјеверу ради потврђивања сопственог иденитета, али то не умањује Лијев значај и не негира чињеницу да се након рата бавио у Реконструкцији и да је као такав сасвим добар примјер мијењања Југа. Плус, чак и да јесте био ољи од Лија, то не значи да је Ли био лош. Дужи дио рата, Југ је добијао битке.

On 8/18/2017 at 0:54, Avocado рече

Da, niko ne iznosi... jer "izdajnici i ratni zločinci" "sve što ima veze sa Jugom"

Па прича се води о споменицима генералима Конфедерације, и изјава је дата у том контексту. Дакле значи управо то - "све што има везе са Југом", што се види како из аргумената које износе тако и из дјеловања на терену.

On 8/18/2017 at 0:54, Avocado рече

Ništa posebno.

Guderijan je bio 10000 puta bolji general + daleko veći patriota (nije nikad izdao svoju zemlju)... šta misliš o ideji da mu se postave spomenici u Nemačkoj, Poljskoj, Francuskoj i Rusiji?  :D

 

Зашто би му се постављали споменици у другим земљама ( осим у случају неке стварно специфичне ситуације )? Немам проблем да Нијемци у Њемачкој поставе споменик неком свом генералу из било ког рата ако је он заиста примјер неких добрих особина. Рецимо, сметало би ми да дижу Герингу споменике, или њему сличнима, али нпр. Гудеријану, Ромелу, Мајнштајну ми у принципу не би био проблем. Нпр., ја лично много готивим Ромела ( то ми је чак и гејмер алијас ) јер је током рата показао добре војничке вјештине, а човјек је опет био нацистички симпатизер. И то искрени, како изгледа. Али урадио је са стране толико других ствари вриједних похвале да је, макар по мени, личност која би требала имати некакво спомен-обиљежје. И служио би исто као што и Ли служи - подсјетник на прошлост и примјер човјека са погрешне стране који је исказао многе добре особине и поред лоших.

On 8/18/2017 at 0:54, Avocado рече

Naprotiv, odlučio je da služi neprijateljima svoje dotadašnje zemlje, pregazivši zakletvu i pogazivši sve ono što je pričao pre rata.

Прије Грађанског рата, САД су се на енглеском називале "These United States", што је у себи носило назнаку става да је САД више заједница држава него једна нација. Тек су након Грађанског рата постали "The United States" - једна нација, једна држава ( у контексту некг националног осјећаја, а "Тексашанин" и сл. је постало нешто што више подсјећа на наше регионализме "Шумадинац, Јужњак" и сл. ). Да, Ли је издао САД, али није издао Вирџинију. Локал-патриотизам је био јак у то доба и не можемо гледати тек тако црно-бијело на комплексно стање у то доба. Исто као када би се ми жалили како су Хрвати издали Југославију, али са друге стране њима је једноставно било битниеј да буду Хрвати а не Југословени и то је то. Југославија се није успјела наметнути побједом у рату, али САД јесте. Дакле, није баш тако једнозначно. Најчешће су "издајници" само губитници рата.

On 8/18/2017 at 0:54, Avocado рече

Niko, ama baš niko mu nije zbog toga podigao spomenik... niti je bilo ko od onih koji su došli da brane spomenik došao da bi branio to... niti njegovi spomenici ljudima na Jugu simbolišu pomirenje i reintegraciju...

Подигли су му споменик јер се борио за Југ и јер је симбол Југа. Наравно. Али кажем - опет то је небитно у односу на потенцијал и значај којег Ли има јер се након рата показао као конструктивна личност ( па, за своје вријеме и своју земљу макар ). Споменик сам по себи ништа не значи и свако ће на споменик пројектовати нека своја увјерења. И сви ће бити у праву јер ће свако имати зрнце истине у себи. Да, Ли се борио за Југ и тиме је био лојалан Вирџинији. Да, Ли је издао САД. Да, Ли је би она страни робовласничке стране. Да, Ли није био ватрни заговорник ни ватрени противник робовласништва. Да, Ли се показао као добар примјер након рата, Јужњак који се радо вратио под окриље САД-а и радио на приближавању Југа и Сјевера. Све је то Ли. И зато кажем - макар за њега не мислим да је оправдано да му се скида споменик, јер је јако добар подсјетник на то доба и на многе комплексности које су честе у историји.

Едит: Лииии бре, ајд не морамо настављати причу о овоме ,одавно је превазиђена на теми.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Ћириличар рече

. Али урадио је са стране толико других ствари вриједних похвале да је, макар по мени, личност која би требала имати некакво спомен-обиљежје.

Pa ima mnoga obeležja, ulice i to, dan danas... Mislim da je to jedini slučaj za nekog oficira iz tog perioda.

Njegov unuk Manfred je veoma popularan političar.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Аурор рече

Pa ima mnoga obeležja, ulice i to, dan danas... Mislim da je to jedini slučaj za nekog oficira iz tog perioda.

Njegov unuk Manfred je veoma popularan političar.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Paradoksologija рече

Просто, клинци који се ложе на комунизам данас ређе реално желе диктатуру пролетаријата и ређе реално мисле да дижу крваве револуције.

Немој да те чују ови из Маркс21. Има да распале са коментарима куцкајући на својим Епл рачунарима :smeh1:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 часа, cloudking рече

A kako ti se cini Trampova odluka  o povecanju vojnog prisustva  u Avganistanu? Iliti drugim recima "exact opposite of what he said he would do!" :D

I da... gde je zid? Zasto Hilari nije u zatvoru? Swamp? Is it drained yet? 

Бич плиз, Трамп из д свамп :smeh1:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, Аурор рече

Ova divljanja sad po Americi liče na divljanja studenata u Nemačkoj tridesetih.

Потпуно исто.

Само што им овде неће проћи.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Плаво Небо рече

У вестима се више и не спомиње криза на истоку Украјине, а тамо се сваким даном гомила све више наоружања од стране украјинске војске и само се чека сигнал да исти крену на проруски народ. Русија се све више окружује ратним жариштима, а Трамп америчке трупе сада гомила и на источној страни у односу на Русију. Наводно, због Северне Кореје. Њима је циљ да се Русија опколи и тако мисле да ће је лакше победити и тиме уништити Православље. Северна Кореја за њих није никаква претња. За њих је претња Православље. Бојим се да ће исток Украјине бити иницијална каписла за напад на Русију јер ће Руси жестоко одговорити да би заштитили свој народ, као што су то учинили у Јужној Осетији.

Па и не баш...

Елем, Сјеверна Кореја је итекако битна, а ево и зашто. Ако погледаш ситуацију у Азији, видјећеш да су са САД-ом Јапан, Јужна Кореја, Филипини и Тајван. Свака од тих држава пружа могућност Америци да врши војни и геостратешки притисак на Кину, те природно Кини требају против-тегови. И један од тих против-тегова је Сјеверна Кореја, која је заправо јако значајна за Кину, како симболички тако и у стварности. Елем, Кина не жели да има непосредну границу са државом која је амерички савезник ( Јужна Кореја ) и њој због тога одговара да има малог сателита у Пјонгјангу који држи Западне војске даље од Манчурије. Свако страно војно присуство на граници Кине је велика опасност за њу, њен геополтиички углед и стварну моћ. 

САД то схватају и зато до сада нису напале Сјеверну Кореју - јер не желе рат са Кином, а и овако нема потребе. Тј., није је било све док Пјонгјанг није почео развијати нуклеарно оружје. Није битно да ли Кимове ракете могу доћи до Америке - битно је што могу ударити на Сеул или на неки дио Јапана који имају велику концентрацију становништва и индустрије у малим површинама, као и велики број америчких војника. Ако би Пјонгјанг ударио и оштетио америчке савезнике ( а са нуклеарним оружјем могао би направити озбиљну штету ) - то би обавезало Вашингтон да штити своје савезнике и да војно интервенише - што заузврат увлачи Кину у причу коју једино занима да нема Западне војске на њеној граници. Сјеверна Кореја мрси рачун својим звецкањем оружја и Америци и Кини ( Кина је чак пар пута интервенисала против Пјонгјанга и покушавала га дисциплиновати - али не превише, јер би то ишло наруку Западу ). Нико од њих не жели рат, али не могу и неће да дозволе да праве уступке једни другима такође. И зато оволико натезање.

Русију свакако желе да држе у клинчу, али из геополитичких разлога, а не религијских. Не знам одакле људима идеја да центрима моћи на Западу смета православље. А ако им и смета, зашто им смета? Исто као када нацисти говоре да Јевреји хоће да униште бијелу расу, а нико да каже зашто то желе. Оно што би могло ријешити сукоб у односу Русија-Запад јесте, нпр., ступање Русије у НАТО или било какво друго војно и геостратешко интегрисање са Европом ( не нужно и са Америком ). Врх је што је Путин заправо у почетку своје владавине био отворен тој идеји, али су му илузије убрзо разбили Западни политичари који нису поштовали Русију и жељели су да је третирају као побјеђену страну и своју колонију - па је Волођа, природно, промијенио плочу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Ћириличар рече

Едит: Лииии бре, ајд не морамо настављати причу о овоме ,одавно је превазиђена на теми.

Ajd...

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...