Jump to content

Грађански рат у Украјини


Препоручена порука

пре 1 сат, Bilbija рече

Ukajinci vec 8 meseci ne kon trolisu 15% sopstvene teritorije a napadaju svakodnevno.

Украјинци у посљедњих 8 мјесеци све више враћају своју територију.

Русија се до сада повукла са територије површине Хрватске.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Срндаћ рече

 

Али небитно све то. Битно је да самом себи противрјечиш јер на једном мјесту кажеш да је циљ био денацификације Украјине (што се не може постићи без заузимања Кијева, у најмању руку), а на другом мјесту кажеш да је циљ заправо одувијек био само заузимање Донбаса и земаља до Крима.

 

Pa ato je tacno i bio cilj, ali sada Srndac pokusaj ti meni da das racionalan odgovor kakve veze ima sta sam ja rekao ili mislim sa realnim ruskim planovima? I podjednaako kakve blaage veze ima to sto ti pises sa hapsenjem Zelenskog i slicno sa ruskim vojnim planovima? ja ti samo kazem sta su rtusi na pocetku objavili kao cilj, demilitarizacija, denacifikacija, priznanje Krima i prisajedinjen je Donbasa. I ispunili su i premasili cilj, uzeli su im i Zaporozje i Herson pride, razvalili ih vono i unistili im vojsku i vojnu industriju a ono sto prezivi u Ukrajini ce istrebiti one sto su ih uveli u ovu avanturu... na stranu sto im drze u apsani nekloliko hiljada vojnika....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Срндаћ рече

Украјинци у посљедњих 8 мјесеци све више враћају своју територију.

Русија се до сада повукла са територије површине Хрватске.

 

Pa rusija se povukla sa teritorija koje joj nisu nikda ni bile u planu da ih uzmu, uspev as li da ukapiras to? Njima Herson nije bio u planu, njima Harkov i Izjum nisu bili u planu. Sa tih teritorija su se "povukli" kako kazes jer i ne zanimaju . Uzeli su sta im treba i jos pride herson i zaporozje sa kojim ce mozda trgovaati za onaj deo Donjecka koji jos trebaaju da oslobode. A mozda i nece.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Justin Waters рече

Нисам је ни најмање уздизао осим што сам нагласио да је она непозната. Не играју шестодимензионални шах, али не играју ни човјече не љути се. Можда просто играју шах, у коме некад вучеш напријед, некад се повлачиш, некад си принуђен неки потез због противника да одиграш, некад идеш прорачунато с неким потезом. 

Стварно не знам шта су ти нормални циљеви? И откуд ти идеја да је приморавање Украјине на мир? А прије тога да ударима на инфраструктуру покушавају окренути становништво против власти? 

Сад то разводњавање става не пије воду. Ако је нечија стратегија у рату непозната након 8 мјесеци непрестаних борби то онда значи да је та стратегија тако комплексна и тако вишедимензионална да се не може ни докучити, или да немају стратегију. А пошто је немогуће да немају стратегију и пошто и сам кажеш да не играју вишедимензионални шах - онда значи да им је стратегија позната. 

Стратегија не може остати тајна након почетка рата јер се види начин на који се напада, шта се напада, са чим, када, колико... Ако нападнеш масовно са авијацијом на кључне стратешке центре онда ти је стратегија уништавања војне технике и комуникација и обезглављивање војне хијерархије. Ако нападаш читавом дужином фронта са великим тенковским армијама искључиво ка великим и кључним градовима од којих зависи контрола читаве земље - онда си хтјео да контролишеш читаву земљу уз употребу огромне војске.

А ако желиш да рат што брже завршиш онда нападаш владу те државе, обезглављујеш не само војску него и земљу и политичку власт. А како се то ради? Па заузимањем главног града и заробљавањем или атентатом на вођу државе.

пре 7 минута, Justin Waters рече

Стварно не знам шта су ти нормални циљеви? И откуд ти идеја да је приморавање Украјине на мир? А прије тога да ударима на инфраструктуру покушавају окренути становништво против власти? 

Заузимање територије и уништење непријатеља.

И откуд ми идеја да је гранатирање цивилне инфраструктуре усмјерено на приморавање Украјине на мир? Па ако није то би значило да се Руси само дивљачки свете обичном народу и да се понашају као дивљаци горе него Амери.

Али пошто Руси нису дивљаци, него су војна сила која је показала да се брзо прилагођава новим ситуацијама, онда је једино објашњење да желе да изврше притисак на Украјину да потпише некакав мир тако што би становништво приморали да врши притисак на своју владу са једне стране, а са друге стране да Украјину натјерају да увози струју и тиме јој повећавају трошкове ратовања (што је опет усмјерено на тјерање Украјине да закључи мир).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Bilbija рече

Pa ato je tacno i bio cilj, ali sada Srndac pokusaj ti meni da das racionalan odgovor kakve veze ima sta sam ja rekao ili mislim sa realnim ruskim planovima? I podjednaako kakve blaage veze ima to sto ti pises sa hapsenjem Zelenskog i slicno sa ruskim vojnim planovima? ja ti samo kazem sta su rtusi na pocetku objavili kao cilj, demilitarizacija, denacifikacija, priznanje Krima i prisajedinjen je Donbasa. I ispunili su i premasili cilj, uzeli su im i Zaporozje i Herson pride, razvalili ih vono i unistili im vojsku i vojnu industriju a ono sto prezivi u Ukrajini ce istrebiti one sto su ih uveli u ovu avanturu... na stranu sto im drze u apsani nekloliko hiljada vojnika....

Денацификација и демилитаризације читаве Украјине не иде уз анексирање Донбаса заједно, као главни циљ. Ако демилитаризујеш читаву државу онда ти је главни циљ зазимање читаве државе јер је само тако можеш демилитаризовати. То значи да ти није главни циљ био заузимање Донбаса, него заузимање Украјине. А пошто ти је сада главни циљ заузимање Донбаса, иако си на почетку рата рекао да ти је циљ заузимање читаве Украјине - то значи да ти рат не иде по плану.

Демилитаризацију нису дакле испунили - Украјина је пуна Западног оружја које само пристиже.

Денацификацију (онако како су је Руси замислили) нису испунили - јер сада ће се Азовци памтити у Украјини као хероји отаџбине који су дали несумњив допринос у рату.

Признање Крима нису постигли, ту се ваљда слажемо.

Присаједињење Донбаса је једино што су постигли преко 50%, а и то је упитно с обзиром на то колико ли је становништва тамо остало и изгинуло.

Е сада, какве све ово везе има што ми причамо о руској стратегији? Па има јер нам је то тема и јер говоримо о томе шта су били тачно руски планови на почетку рата. Мислим, то вађење на фазон "а какве то везе има са произодњом чачкалица у Неготину" тек не пије воду.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 минута, Срндаћ рече

Денацификација и демилитаризације читаве Украјине не иде уз анексирање Донбаса заједно, као главни циљ. Ако демилитаризујеш читаву државу онда ти је главни циљ зазимање читаве државе јер је само тако можеш демилитаризовати. 

To ti mislis i nema veze ni sa cim. Dovoljno je unistiti im vojsku, vojnu industriju , infrastrukturu ...I rusi su to i obavili...sa jednom od najjacih armija evrope u nekoliko meseci

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Justin Waters рече

Ово су врло мале количине гаса а поготово нафте у односу на оно шта Русија посједује. Још увијек неутврђено, али процјењује се да обале Украјине прије 2014 садрже око 2 билиона кубних метара гаса, што би било довољно да ЕУ потрошњу прије короне снабдјева 3г непрестано. Нормално кад би се ту укључиле и домаће потребе, па онда балканске земље, па Турска, па извоз тог гасе другдје негдје то ни приближно није нешто што би Украјини донио некакав експресан просперитет јер тај гас би се продавао у мањој количини на дуже вријеме.

Ако се то мало гаса сагледа заједно са чињеницом да је Украјина једна од држава са највећим обрадивим површинама, са највећим подземним складиштима гаса у Европи изграђеним још у вријеме СССР-а, са појединим дијеловима индустрије које су нестале на западу они се чине врло перспективна земља за америчке интересе. Зато су вољни улагати у њу онолико колико је њима потребно да их остваре, наравно не и да обезбједе просперитет Украјини. Америчко присуство значи и нагомилавање оружија уз руске границе, и онда на крају дођемо да тога да Руси овај рат воде због сигурносног аспекта, а не економског. Посебно је потребно одбацити ту бесмислену идеју да се олигарси нешо питају у Русији. 

Русија је тренутно у ситуацији у којој била након покренуте операције Барбароса и они ће се свакако бранити док или не потисну или не униште колективни запад или ослабе до те мјере да им више нису пријетња. У том свјетлу треба схватити овај рат гдје је Украјина колатерлана штета политике колективног запада. Уништити га могу тешко, али ослабити могу свакако са рађањем мултиполарног свијета који би одбацио америчку хегемонију и поставио нове конвенције глобалног поретка. 

A pre i iznad svega - ukradina je antirusija, antipod istoricnosti i autenticnosti, i to odma` tu na ruskom pragu.
Ovo je, bez ikakve sumnje, apsolutni i glavni - pa ako ne i jedini u zbiru - razlog ovog rata.

Jer, kako to neki i publicisti i psiholozi i Riteri i duhovnici rekose - ovo je rat 2 sustinski poptuno suprotna nacina razmisljanja i vrednovanja zivota. Kako bi to kazao nas pocivsi i izuzetni prof. Jerotic, ovo je ono drevno, a uvek novo, pitanje: individuacija ili obozenje, tj. individua ili licnost. Ovo je srz ovog sukoba, kao i mnogih velikih sukoba pre njega. A sad, sa iskorakom u treci milenijum, mozda i poslednjeg takvog sukoba.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

I da dodam - konacno je malo oziveo forum; pa makar i na ovakvoj temi.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Срндаћ рече

Прво су хтјели да обезглаве Украјину и поставе своју власт у Кијеву.

Nista ni blizu ovog nisu ni probali. Jer da su hteli da maknu vlast, makli bi je u tisini.
Ali to bi bio potpuno bezvezan i amaterski potez.

A Justa je u pravu - problem mnogih je sto misle da od pocetka odlicno znaju sta ko tu radi i ima u planu. A to se ne zna ni za jedne, ni za druge. Za zapadne mozemo u nacelu da kazemo nesto, jer je prilicno jasno da im je Rusija velika vrednosna (hriscanska) prepreka (neki dan jedan senator to bas i otvoreno rece). Medjutim, sta ko u vojnom pogledu ima u planu, normalno da nema sanse da se zna. Tako nesto ne zna se ni kod mnogo manjih vojski, kamoli u sukobu nata-Rusija.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

U Stambolu teroristicki napad, za sad najmanje 11 nastradalih.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nadomak Pavlovke, gde ovih dana Rusi napreduju, veliki gubici ukronacista.
Da ne stavljam ovde, imate snimke kod Slave na kanalu.

Uglavnom, kako izgleda, za sad su ruske snage znatno pojacale pritisak na svim pravcima povise Donjecka.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 часа, Bernard рече

Na nekoj drugoj temi možemo i o uniji mirno staloženo i kulturno da porazgovaramo, do tada pogledaj moju zadnju objavu na temi Vesti iz Slovenije.

Mislm da si mi jednom predložio da čitam Iskru. Nećeš verovati nekoliko dana sam čitao i Iskru , pa Geopolitiku, skoro sve se vrtelo oko rata u Ukrajni i Dugina. Pročitaj šta pie on, ja ne mogu da verujem svojim očima...... 

Можемо и на овој, јер је то клица проблема. Знак једнакости стављам са покатоличавање у Далмацији, Лици и другим прекодринским српским областима.

Бићу директан и концизан. Чиме можеш оправдати потез унијаћења који за последицу има Бандеру, овај рат у Украјини, Павелића и геноцид над Србима као у Бљесак и Олују?

Искру сам ти предложио да читаш ради суштине односно да не читаш западне медије који мрзе Русе и гурају лгбт агенду. Руси имају грешке, дал је повлачење из Херсона грешка, не знам. Али видим да западњаци гурају пропаганду због тога као да је Зеленко засео у Кремљу. Смешно.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 часа, Bilbija рече

Kakve veze ima svetosavlje, hriscanstvo, vera sa zemljom, teritorijom, posedovanjem? 

Духовност се одражава у материјалном свету. Инжињер је доста лепо то објаснио. 

Можда боље да попричаш са свештенијком о томе, читаш на ту тему него ја да сад причам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...