Jump to content

Зоран Ђуровић: Игуманија манастира Ћелије Гликерија на сахрани рашчињеног епископа Артемија

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 12 минута, Вилер Текс рече

 А Црква је ваљда и свештеник који познајући своје духовно чедо ублажи/поштри пост итд. А то кажем јер се ти буниш на сваку могућност флексибилности.

Одакле ти то да се буним на сваку врсту флексибилчности? Када сам то рекао?

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 347
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 11 минута, Јанко рече

Писањем показујеш неко чудно систематизовано знање, немаш теолошко звање, а не заостајеш са оном трећом брадом за њим, само што је "фино штруцкана", ништа више или боље.

Добро је Јанко. Пријатно, довиђења. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Родољуб Лазић рече

Одакле ти то да се буним на сваку врсту флексибилчности? Када сам то рекао?

 

 

Па ето отац Зоран управо прича о флексибилност а ти се буниш и називаш га постоборцем.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не, он не прича о флексибилности. Он прича друго. Али га изглењда не разумеш.

Него, хајмо овако. Ево ја немам никакав проблем са овим текстом са Кипарског сабора 2016. године, као неким савременим сагледавањем овог питања:

https://www.holycouncil.org/-/fasting

Шта мислиш, да ли Ђуровић има? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Родољуб Лазић рече

Он прича друго.

Шта прича? Како ти то конкретно тумачиш?

Не могу сада да читам овај текст, ако се сконцентришем прочитаћу али не знам шта он мисли то питај њега.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ево ти делић:

 Following the example of the Holy Fathers, the Church preserves today, as she did in the past, the holy apostolic precepts, synodal canons, and sacred traditions, always advancing the holy fasts as the perfect ascetic path for the faithful leading to spiritual perfection and salvation, while proclaiming the necessity to observe all the fasts throughout the year, namely, the fasts of Great Lent, Wednesdays and Fridays, testified in the sacred canons, as well as the fasts of the Nativity, the Holy Apostles, and the Dormition of the Theotokos; there are also the single-day fasts on the Feast of the Exaltation of the Holy Cross, on the eve of the Epiphany, and on the day commemorating the Beheading of John the Baptist, in addition to the fasts established for pastoral reasons or observed at the desire of the faithful.

А ево ти и његово писаније:

https://srbin.info/pocetna/aktuelno/svestenik-zoran-djurovic-zasto-ne-treba-postiti-petropavlovski-post/?lang=lat

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мало да рашчистим сцену:

Никада и нигде нисам рекао да се не пости. 

Осим среде, петка и 40нице сви постови су неканонски, а такође имамо неканонски пост од Васкрса до Педесетнице. Сви ти постови су стихијски улетели у Цркву и немају никакве логике која би пратила богослужбени циклус, не могу стога да имају карактер обавезности. Наиме, Православна Црква није извршила ревизију канонског кодекса, па имамо каноне које нико не држи; нпр. каноне који одлучују од Цркве оног ко се не причести. Нема ни канона који дозвољава епископу да се пресели на другу катедру, а то је код нас као добар дан. 

Исус и Павле нас уче да је пост индивидуална ствар. То је за мене канон. Нека пости ко колико може и хоће. Постом се не може условити причешће. 

Даље, имамо јасне забране да се молимо са јеретицима и Јеврејима, али наши епископи, с правом, то крше. Јер се не држе слова закона. Ту откачиње Рођени, јер не може да схвати како Патријарх за Хануку пали свеће у Синагоги! То је за њега свејерес. Није, јер канонска одредба је једно, а догмат је друго. Догму ко крши, упада у осуду. Апостоли су уредно ишли у синагоге и тамо се јмолили и проповедали. Дакле, нико им није рекао да је то догматски прекршај. Са 4. веком долази до забране идења у синагоге, али то није зло по себи, јер су и Апостоли и Исус ишли тамо, а и сам Ис је испуњавао законске одредбе. Тако и данас, када би католици увели жењено свештенство или ми жењене епископе, то не би био никакав прекршај, јер је та материја била регулисана правним договором. То је људска институција. 

Тако је и за постове, јер они нису прописани Црквом него су стихијска ствар и морају да остану у оквиру онога што су заповедили Исус и Павле. 

Зашто Рођени није напустио СПЦ кад је Патријарх упалио свећу у синагоги? 

Не разумем људе који желе да нам укину слободу коју нам је Бог дао...

Штавише, Патријархов гест је много тежи од мог позива да постимо по Ис и Павлу, јер су канони то регулисали, а ове постове, на које се Рођени позива, нису. Још је Патријарх институција у односу на мене. Наравно да сасвим одобравам Патријархово поступање, као и моје препоруке.        

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 23 минута, Родољуб Лазић рече

Ево ти делић:

 Following the example of the Holy Fathers, the Church preserves today, as she did in the past, the holy apostolic precepts, synodal canons, and sacred traditions, always advancing the holy fasts as the perfect ascetic path for the faithful leading to spiritual perfection and salvation, while proclaiming the necessity to observe all the fasts throughout the year, namely, the fasts of Great Lent, Wednesdays and Fridays, testified in the sacred canons, as well as the fasts of the Nativity, the Holy Apostles, and the Dormition of the Theotokos; there are also the single-day fasts on the Feast of the Exaltation of the Holy Cross, on the eve of the Epiphany, and on the day commemorating the Beheading of John the Baptist, in addition to the fasts established for pastoral reasons or observed at the desire of the faithful.

А ево ти и његово писаније:

https://srbin.info/pocetna/aktuelno/svestenik-zoran-djurovic-zasto-ne-treba-postiti-petropavlovski-post/?lang=lat

Добро. Таман сам негде до овде и стигао.

Он каже да би требало да се пости 7 дана Петровски пост и како разумех да се да се тако и поступа у пракси одмах. 

Ја мислим да треба да се пости онако како је прописано тренутно (временски)  а мислим да је нормално да траје 7-10 дана и било би добро да се то саборски уреди. А мислим да свако има свог духовника/парохијског свештеника  па нека се са њим саветује. Ето толико о Петрвоском посту...а тек је 2.децембар!:smeh1:

У сваком случају, ја не видим постоборство него се он залаже за другачију праксу. Али не бој се Роки, биће онако како се саборски одлучи. Кажем ти секираш се много и без потребе. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 26 минута, Zoran Đurović рече

Штавише, Патријархов гест је много тежи од мог позива да постимо по Ис и Павлу, јер су канони то регулисали, а ове постове, на које се Рођени позива, нису.

И владика Иринеј Бачки је је био са патријархом. По мени је било потребно да објасне зашто односно са којим мотивом су то радили, јер су псеудо зилоти све то искористили да би саблазнили неутврђене у Цркви. Можда и јесу поводом тога негде нешто изјавили али ја то не видех. И ја сам са чуђењем гледао те снимке а док све време на екрану иде натпис канона који им забрањује да то раде и није ми било све једно, био сам прилично и саблажњен али из Цркве не идступих.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Zoran Đurović рече

Зашто Рођени није напустио СПЦ кад је Патријарх упалио свећу у синагоги? 

Из истог разлога из којег св. Јустин није напустио СПЦ када је приступила Светскојм савету цркава, нити када су се у ССЦ православни молили са осталим чланицама, већ је изразио свој негативан суд о томе. И имао потпуно другачији став, узгред, од тебе по том питању.

пре 11 минута, Zoran Đurović рече

Исус и Павле нас уче да је пост индивидуална ствар. То је за мене канон. Нека пости ко колико може и хоће. Постом се не може условити причешће. 

Да ли је био у Цркви још неко осим Христа и Павла? Мислим, после њих? И да ли се у тој Цркви дешавало нешто после? Где је била Златоустова и Василијева литургија за време Христа и Павла? Где су биле иконе? Где је био богослужбени типик? Где је био Велики пост?  Можемо да набрајамо до сутра ствари које су везане за историјски развој Цркве и које су данас свакако постојеће и неупитне. Тако да, несумњиво је, на основу твојих исказа, да си постоборац. Јер се не слажеш ни са Предањем, ни са савременим читањем тог Предања о посту који стоји у документу са Крита.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Родољуб Лазић рече

ни са савременим читањем тог Предања о посту који стоји у документу са Крита.

За мене је Критски сабор псеудо сабор. Такав ће и бити препознат у историји. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, Zoran Đurović рече

За мене је Критски сабор псеудо сабор. Такав ће и бити препознат у историји. 

Нисам ни рекао да је валидан, нити сам се позивао на ово као на саборску одлуку, али је факат да је текст овог документа, као и других, био дуго обрађиван, да је наша СПЦ, ако се не варам, била задужена за рад на њему (патр. Павле), и да представља савремено сагледавање питања поста, које, колико ја могу да расудим, нидге не одступа од предањског става о установи поста.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ако је све ово битно за спасење, јао свима нама кад у онај час узму небеске бирократе да пролазе кроз то ко је шта радио, да ли је било по канонима или не.

И кад помислим на саму идеју да се Богу помолим с неким јеретиком (или не дај Боже оним другима, које због евентуалних оптужби за антисемитизам нећу помињати), мене просто језа прође од такве гадости пред Богом.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Родољуб Лазић Ниси ми одговорио на питање, шта је спорно код оца Зорана? Он каже да би променио праксу а не укинуо пост. То је моје тумачење. Које је твоје? Без линкова, него шта ти мислиш и закључујеш.

Ја се конкретно не слажем нпр за Петровски пост да одмах крене 7 дана. Мислим да треба то саборски да се среди. Такође не улазим у то шта ће он као пастир рећи онима лаицима за које је он пред Богом задужен. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...