Jump to content

Саопштење Министарства културе и информисања у вези са изложбом у Уметничкој галерији „Стара капетанија” у Земуну

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Одговори 659
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 24 минута, cloudking рече

Kako znas?

Обзиром да је цитирана реченица из мог поста ја ћу ти и одговорити. Из контекста поста се јасно види да се односи на конкретан случај мирдите фестивала а реченица која следи указује да се уметничка вредност може јасније разабрати ако се прати ток новца. Нема никаквог теоретисања, врло конкретно, ради се о полтичком чину који наступа под плаштом уметности а који директно финансирају као што се може видети са сајта самог фестивала Рокфелер фондација, Фонд са отворено друштво (пређашње име Сорош Фондација), влада такозване републике косово итд. 


Да, на том фестивалу може учествовати и неки уметник са одређеним уметничким садржајем али који се свесно или несвесно ставља у улогу инструмента за реализовање конкретних политичких идеја. Као што крсташ под велом религије може да пљачка цариград, као што навијач под плаштом љубави према клубу може да дилује дрогу итд. У том случају нема права да се буни што сам уметнички перформанс-дело неће бити конкретан предмет суда јавности. Безвезе је да се правимо наивни кад су неке очигледне ситуације у питању. 

Ван контекста у ком је изречена, реченица и даље стоји. Јер то што ћу ја да прднем на улици и да назовем уметношћу ако ми је ћеф, то она заиста није.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, J_a_n_a рече

Još me prozivaš bez razloga još negoduješ :D 

Izvini molim te, uopste mi nije jasno sto se pojavilo tovje ime kad sam citirao shampagninija. Stvarno svasta, izvinjavam se, nesto sam zeznuo al da me ubijes nemam pojma sta. :1405_love:

  • Радостан 1
пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, sampaganini92 рече

Обзиром да је цитирана реченица из мог поста ја ћу ти и одговорити. Из контекста поста се јасно види да се односи на конкретан случај мирдите фестивала а реченица која следи указује да се уметничка вредност може јасније разабрати ако се прати ток новца. Нема никаквог теоретисања, врло конкретно, ради се о полтичком чину који наступа под плаштом уметности а који директно финансирају као што се може видети са сајта самог фестивала Рокфелер фондација, Фонд са отворено друштво (пређашње име Сорош Фондација), влада такозване републике косово итд. 


Да, на том фестивалу може учествовати и неки уметник са одређеним уметничким садржајем али који се свесно или несвесно ставља у улогу инструмента за реализовање конкретних политичких идеја. Као што крсташ под велом религије може да пљачка цариград, као што навијач под плаштом љубави према клубу може да дилује дрогу итд. У том случају нема права да се буни што сам уметнички перформанс-дело неће бити конкретан предмет суда јавности. Безвезе је да се правимо наивни кад су неке очигледне ситуације у питању. 

Onda nista. Nisam uopste  upucen u Mirdita festival tako da ne mogu da komentarisem. 

 

пре 3 минута, sampaganini92 рече

Јер то што ћу ја да прднем на улици и да назовем уметношћу ако ми је ћеф, то она заиста није.

kako znas? Mislim, koji je kriterijum po kojem odredjujes da li je jesto umetnost ili ine?

Na primer, jel ona freska dranja coveka na zivo spada u nesto sto bi ti nazvao "umetnost"?

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, cloudking рече

Onda nista. Nisam uopste  upucen u Mirdita festival tako da ne mogu da komentarisem. 

 

kako znas? Mislim, koji je kriterijum po kojem odredjujes da li je jesto umetnost ili ine?

Na primer, jel ona freska dranja coveka na zivo spada u nesto sto bi ti nazvao "umetnost"?

Па није захвално баш дефинисати уметност, али моје лично мишљење да за циљ има обраћање и оплемењивање људског бића, пре свега душевног и духовног аспекта. Не знам како то кореспондира код тебе обзиром да си атеиста, али то је моје мишљење. 

Нисам упућен у конкретну фреску, али фреске умеју често да упућују и на историјске догађаје у животу цркве. Не знам да ли је то конкретан случај с том фреском, али примери клања хришћана због исповедања вере нису ретки. У том случају, може имати уметничку вредност у ободравању духа човекогог да истраје у вери указујући на примере оних који су то урадили пре. Опет кажем, не знам да ли је то случај с том конкретном фреском јер не знам на коју се односи.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, sampaganini92 рече

али моје лично мишљење да за циљ има обраћање и оплемењивање људског бића, пре свега душевног и духовног аспекта

e pa ovde je problem. Umetnost moze da oplemenjuje to da, ali joj to nije cilj ni svrha. Na kraju krajeva nije umetnost ta koja oplemenjuje, mi smo ti koji se oplemenjuju umetnoscu.

Neko ce se oplemeniti poezijom MIke Antica a neko ce tu da vidi samo neke reci koje se rimuju.

Isto tako, neko drugi ce se oplemeniti pikasovim portretima dok ce neko tu videti samo skrabotine.

 

Vazno je ne zaboraviti da nismo sami na ovom svetu i da je svaki covek svemir za sebe. Najpogresnija stvar koju mnogi rade je to sto sebe postavljaju kao kriterijum za normalnost, pa ako se nekom drugom svidja nesto sto se meni ne svidja ,taj mora da nije normalan a to sto mu se svidja je cista skarednost...

Svako treba da sledi neki svoj put  i da trazi u zivotu ono sto mu odgovara i da radi ono sto mu prija. Tu religija na primer, pravi ozbiljnuj zbrku jer ponistava individiualnost i porucuje da svi treba da volimo iste stvari i tezimo istom idealu. Iz takvog narativa se stvaraju ove devijacije u ljudskom ponasanju kad se sve sto je razlicito proglasava za bolesno...

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 29 минута, cloudking рече

e pa ovde je problem. Umetnost moze da oplemenjuje to da, ali joj to nije cilj ni svrha. Na kraju krajeva nije umetnost ta koja oplemenjuje, mi smo ti koji se oplemenjuju umetnoscu.

Neko ce se oplemeniti poezijom MIke Antica a neko ce tu da vidi samo neke reci koje se rimuju.

Isto tako, neko drugi ce se oplemeniti pikasovim portretima dok ce neko tu videti samo skrabotine.

 

Vazno je ne zaboraviti da nismo sami na ovom svetu i da je svaki covek svemir za sebe. Najpogresnija stvar koju mnogi rade je to sto sebe postavljaju kao kriterijum za normalnost, pa ako se nekom drugom svidja nesto sto se meni ne svidja ,taj mora da nije normalan a to sto mu se svidja je cista skarednost...

Svako treba da sledi neki svoj put  i da trazi u zivotu ono sto mu odgovara i da radi ono sto mu prija. Tu religija na primer, pravi ozbiljnuj zbrku jer ponistava individiualnost i porucuje da svi treba da volimo iste stvari i tezimo istom idealu. Iz takvog narativa se stvaraju ove devijacije u ljudskom ponasanju kad se sve sto je razlicito proglasava za bolesno...

Није спорно да је свака особа јединствена и непоновљива и свако ће кореспондирати са видовима уметности који њему годе и одговарају. Ако неке не разуме није спорно, нема потребе аутоматски нападати на то. Никако не треба узводити своје критеријуме кад је уметност у питању у неку норму и одбацивати оно што је ван тога. 

Оно што религија ради јесте да узводи Истину у ниво норме и све оно што није у складу с том Истином сматра промашеношћу. То опет не треба никако да подразумева агресију по аутоматизму, свако има право да живи свој живот и свако јесте прича за себе. Бог зна најбоље како кад где и с ким може да оставри однос, био он религиозан или не, и није наше да ту судимо.

Али оно што наилази на отпор јесте или као горњи пример злоупотребе уметности у политичке сврхе (не мислим на исказивање неслагања са различитим друштвеним појавама које нас се свих тичу него на директну изведбу конкретних политичких циљева) или уколико неко уметничку слободу користи као параван да напада неког. Треба умети препознати кад је уметност као широк појам инструментализована за друге циљеве. Рецимо цртати Исуса као геја на штиклама. Ја разумем да то има своју поруку, али она је политичка и то је ваљда евидентно, а успут представља и директно вређање туђих уверења. Притом се не наступа изнутра као неко ко критикује добронамерно, већ је напад споља на нешто са чим немаш додирних тачака а што хоћеш насилно да мењаш. Под велом уметности.

Наведени примери се не тичу изложбе која је тема, али само хоћу да кажем да уметност уме да буде, понекад, изговор а не уметност.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, sampaganini92 рече

Није спорно да је свака особа јединствена и непоновљива и свако ће кореспондирати са видовима уметности који њему годе и одговарају. Ако неке не разуме није спорно, нема потребе аутоматски нападати на то. Никако не треба узводити своје критеријуме кад је уметност у питању у неку норму и одбацивати оно што је ван тога. 

Оно што религија ради јесте да узводи Истину у ниво норме и све оно што није у складу с том Истином сматра промашеношћу. То опет не треба никако да подразумева агресију по аутоматизму, свако има право да живи свој живот и свако јесте прича за себе. Бог зна најбоље како кад где и с ким може да оставри однос, био он религиозан или не, и није наше да ту судимо.

Vrlo lepo receno. Saglasan sa svime, nemam sta da dodam.

пре 7 минута, sampaganini92 рече

Али оно што наилази на отпор јесте или као горњи пример злоупотребе уметности у политичке сврхе (не мислим на исказивање неслагања са различитим друштвеним појавама које нас се свих тичу него на директну изведбу конкретних политичких циљева) или уколико неко уметничку слободу користи као параван да напада неког. Треба умети препознати кад је уметност као широк појам инструментализована за друге циљеве. Рецимо цртати Исуса као геја на штиклама. Ја разумем да то има своју поруку, али она је политичка и то је ваљда евидентно, а успут представља и директно вређање туђих уверења. Притом се не наступа изнутра као неко ко критикује добронамерно, већ је напад споља на нешто са чим немаш додирних тачака а што хоћеш насилно да мењаш. Под велом уметности.

E vidi sad ovo... ovo je naizgled komplikovana stvar. Umetnost se itekako instrumentalizuje za razne dnevno politicke svrhe. To je narocito ocigledno u nasoj zemlji. I mi smo imali izlozbu "isitinite lazi" koju je organzilvala SNS... Ali opet nije sama umetnost za to kriva nego ljudi. 

Zato je potpuno nebitno dal se nesto predstavlja kao umetnost ili ne. To ne treba ikoga da zanima. Jedina stvar koja treba da nas zanima da li "to nesto" krsi zakon? Da li poziva na nasilje, da li promovise nasilje, da li podstice mrznju itd (ja zapravo i ne znam koja su sve zakonska ogranicenja slobode izrazavanja @Avocado bi mogo mozda da pripomogne).

Zato ja kazem "ostavite umetnost umetnicima" jer umetnost nije kriva za te zloupotrebe. Ako je vlast dopustila da se napravi izlozba koja poziva na nasilje ili mrznju, onda treba menjati valst a ne satanizovati samu umetnost.

Vidim da nisi ispratio celu temu. Ovde je najveci problem da li su crtezi umetnost ili nisu, a ja uporno pokusavam da objasnim ljudima da je to apsolutno nebitno. Jedino je bitno da li ta izlozba krsi neki zakon i ako ga krsi zasto drzava ne reaguje. 

Ono sto ne valja, je sto osecam da protivnici izlozbe ZNAJU da izlozba ne krsi ikakav zakon ali bi ipak voleli da vide sprovodjenje nekih mera nad sadrzajem koji se njima licno ne dopada. Zele da im drzava glumi caleta koji im zatvara oci svaki put kad niadje strasna scena u filmu jer se boje da ce cudovista da izadje iz ekrana i da ih prozdere odistinski. A kad im objasnis da cudoviste ne postoji, da je to sve film a da je strah samo u njihovim glavama, onda ispadas aroganatan, bezobrazan i bezosecajan...

Svi desno nagnuti ljudi imaju tu neku animalnu potrebu za kuknjavom i da ih neko zastiti od strasnog sveta a posto nema nikog onda moraju sami jbg, ma kojim merama...

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Napisao Goran Šarić

 
Gledanje u magarca je umjetnost, beba sa sjekirom u glavi originalnost, a srpski manastiri na Kosovu albanska kultura!?
Šta se to dešava u Srbiji pitaju se N1, Danas i slični baštinici Gebelsovih propagandnih tehnika. U klasičnoj zamjeni teza, oni izvještavaju kako je javnost uznemirena uništavanjem izložbe sa zaklanim bebama u Zemunu i protestima protiv Mirdite. Koja je to javnost? Ona malograđanska iz kruga dvojke? Ona autošovinistička sa filozofskog fakulteta u Beogradu? Svi oni zajedno, kad stanu na to Soroševo svinjsko korito sa kojeg se napajuju ne čine ni nekoliko procenata u srpskom društvu. Tiha, ali aposlutna većina zgrožena je mirditom i izložbom u Zemunu, a ne građanima koji su te skaradne manifestacije pokušali prekinuti.
Neka mi neko objasni šta je umjetnost u slici tek rođene bebe zaklane sjekirom? Šta je umjetnost u gledanju magarca u oči? Šta je umjetnost u prikazima Isusa kao transeksualca? Kad misliš da ne može gore, Marina i njeno magare na račun građana Srbije i Isus obučen kao žena, evo njih sa zaklanim bebama. Kako nikom iz tih centara za dekontaminacije (jer kad je neko kontaminiran svuda vidi kontaminaciju) njih nije palo na pamet da organizira izložbu o nečem normalnom?! O simbolici ikone žene pod krilima dvoglavog orla iz crkve Svetog Đorđa u Seča Reci i krune koja se u pravoslavnoj crkvi stavlja mladencima na glavu. Ili o renesansi u državi despota Stefana Viskog, Deliblatskoj peščari, jedinoj Sahari Europe, Radan planini sa preko 100 zaštićenih biljnih i životinjskih vrsta...
Umjetnost nije provociranje, isprdavanje, majmuniranje. Umjetnost je uz duhovnost najplemenitija komponenta ljudske duše. Kad čovjek gleda Taj Mahal, može i danas, 5 vjekova kasnije, doživjeti ljubav i bol mogulskog vladara prema svojoj prerano preminuloj ženi. To je umjetnost, to je duša. A ne Marina i njeno magare. Koliko je truda bilo potrebno da se sagradi veličanstveni Agkor Vat u Kamodži, a koliko da se nacrta zaklana beba i dovuče magarac? Svaki magarac može gledati u magarca, ali samo najveći geniji mogu nacrtati Vitruvijevog čovjeka i sve njegove proporcije.
Zašto Albanci ne prisvajaju gledanje u magarca, kad je to tako "suptilna umjetnost", nego "primitivne" Dečane i Bogorodicu Ljevišku? Oni kojima je umjetnost beba sa sjekirom u glavi, njima je i mirdita umjetnička manifestacija. Onima koji se dive gledanju u magarca, njima nije problem da manastire i ikone predaju Albancima.
U ta davna vremena kilogram vizantijskog plavog vrijedio je više od kile zlata. A kolike su crkve na Kosovu njime oslikane? Bijaše to vapaj duše naroda koji nije žalio ni novca, ni truda, ni krvi radi svog zavjeta sa Bogom. Kosovskog zavjeta. "On će biti naš Bog, a mi ćemo biti Njegov narod!"

Приручник 'О Божанственој Литургији' светог Јована Златоустог - збирка одабраних светоотачких и савремених текстова, који објашњавају лепоту схватања и учествовања у Божанственој Литургији!
Цена 330,00 дин./ком. + ПТТ или +381 (0)63 839 6761

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 34 минута, Toma рече

U klasičnoj zamjeni teza, oni izvještavaju kako je javnost uznemirena uništavanjem izložbe sa zaklanim bebama

Najveca zamena teza je u tome sto ne postoji izlozba sa zaklanim bebama. NIkad nije postojala i nadam se da nikada nece postojati.

пре 34 минута, Toma рече

Šta se to dešava u Srbiji pitaju se N1, Danas i slični baštinici Gebelsovih propagandnih tehnika.

U potpisu Aleksandar Vucic :D

 

Ostatak teksta nema mnogo potrebe adresirati jer se ocigledno radi o malogradjanskoj tiradi prostakluka i neobrazovanosti. Mediokritetski pamflet primitivizma. Nije vredno paznje.

Na ovo nek  se pali publika kojoj je  i namenjeno...

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 31 минута, cloudking рече

Ostatak teksta nema mnogo potrebe adresirati jer se ocigledno radi o malogradjanskoj tiradi prostakluka i neobrazovanosti. Mediokritetski pamflet primitivizma. Nije vredno paznje.

Ајде!? Пријатељу, данима овде солиш памет и намећеш своју "филозофију" уметности (оно што се са твојим схватањем не слаже је, у најбољем случају неспособност схватања, а у горем медиокритетски памфлет примитивизма), а успут стално провоцираш у вези са иконом св. Теодора Вршачког. То што те администрација "пушта" да радиш то што радиш и што људе мрзи да се с тобом вазда прегањају, не значи да не видимо и не знамо шта радиш, нити значи да си у праву. Нашао си овде погодан медиј, завитлаваш се, провоцираш, замајаваш људе, импутираш и ...врло уживаш у свему.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Родољуб Лазић рече

Ајде!? Пријатељу, данима овде солиш памет и намећеш своју "филозофију" уметности (оно што се са твојим схватањем не слаже је, у најбољем случају неспособност схватања, а у горем медиокритетски памфлет примитивизма), а успут стално провоцираш у вези са иконом св. Теодора Вршачког. То што те администрација "пушта" да радиш то што радиш и што људе мрзи да се с тобом вазда прегањају, не значи да не видимо и не знамо шта радиш.

Cemu nervoza? :mahmah:

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...