Jump to content

Никола Чобић: Удар на последњи стуб – Српску православну цркву

Оцени ову тему


Препоручена порука

33 minutes ago, ana čarnojević said:

Vaso mi smo pozvani da ugadjamo Bogu a ne ljudima. Nas ne treba bas da zanima sta vi mislite. 

Jedino sto sad ne mozemo da se dogovorimo kako cemo ugoditi Bogu1324_womens

A bogu je mnogo milo kad zbog nekog rituala ugrožavate sebe i druge i tako kršite sijaset njegovih zapovessti.

A bogu takvi kao ti najbolje ugađaju kao u prošlim vekovima hrišćani a sada muslimani, na lomaću bato svi koji u ašeg boga ne veruju.

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Поставићу овде, ради Хосеа, да види да приче Данас-а нису случајност и да ће удара на Цркву бити са сваким могућим поводим, а и без повода, а свуда. Све је то дело ђавоље, а мање је важно ко га спроводи. Ми имамо сатанистичке ударе на Цркву.

 

Бугарски Синод на ногама: Европа забрањује крштење деце!

Закон о детету, који је подигао на ноге Бугарски Свети Синод и који је ударац против породице и родитеља, узнемирио је Свети Синод Бугарске православне цркве. Глоба до 5000 лева прети свима који воде децу у цркву.

У члану 23, ал. 3, се наводи да „свако дете има право на заштиту против увлачења у политичке, религиозне и синдикалне делатности“. Непоштовање овог члана се кажњава новчаном казном од 2000 до 4000 лева, а за поновљени прекршај – од 4000 до 5000 лева.

По владикама, то означава, да свако, ко жели да крсти дете у Цркви, потпада под удар закона.

„Забрана за учешће у ‘религиозним делатностима’ представља правно полагање апсолутно неоснованих препрека пред религиозно васпитавање и образовање у дому, храму, вртићу и школи, пред практиковањем религије од стране деце у породичној и друштвеној средини. Јер шта су, ако не форме религиозне делатности, Свете Тајне Цркве (на пример Св. Крштење, Св. Исповест, Св. Причешће), молитва, упознавање са читањем библијских текстова, богослужење у храму, занимања у црквеној школи, летњи кампови у православним манастирима, литијно хођење, празнични хришћански концерти и друго?“, питају синодални старци у свом званичном ставу.

 

У њему владике изражавају забринутост, да документ даје недопустиво много права деци и никакве дужности, док се родитељи постављају у потпуности у потчињености својем породу и, као резултат свега, на њих немају никаква права. Синодални старци (у БПЦ Синод чине сви епархијски архијереји) су незадовољни, такође, јер ће увођење часова о репродуктивном здрављу и планирању породице срушити границу узраста, у којем се почињу полни односи.

„Из ког разлога у закону нема ни једног члана који уређује дужности детета? Да ли је нужно – да би се показало, да се пројављује брига за децу Бугарске – да се стварају услови за озакоњење њиховог претварања у безобзирне личности, које ће живети и расти у сазнању, да су једини носиоци права у дому, а одатле и у школи, до толиког степена, да могу да злоупотребљавају та права и да увлаче своје родитеље/учитеље у судске саморасправе?“, пита Свети Синод.

За време патријарха Максима, сада 98-годишњег поглавара, БПЦ је доживљавала велике изазове и искушења. У последње време ова помесна црква се одликује све већим неслагањем са курсем којим иде политичка елита у Бугарској. Медији су све чешће непријатељски расположени према ставовима Цркве. Архијереји се много отвореније него у Србији супротстављају разним девијацијама у друштвеном животу.

Владике су узнемирени и зато што закон поставља родитеље у потчињени положај у односу на државу у вези односа према деци. „Држава не може да буде бољи родитељ детету од правих његових родитеља“, сматрају они. И подвлаче, да због изолованих примера родитеља, који се не брину добро о својој деци, не треба да се лише родитељских права остали.

Текст става је прихваћен од пуног састава Светог Синода.

  manastirklisina.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

3 hours ago, Славко said:
WWW.BLIC.RS

U znak solidarnosti i podrške Beograd nastavlja akciju osvetljivanja glavnih gradskih simbola u bojama zastava država koje su najviše pogođene virusom korona. Ove večeri Beograd je...

БЕЗ ОКУПЉАЊА ЗА УСКРС
Председник Србије Александар Вучић рекао је да грађани треба да се спреме за то да за Ускрс и Васкрс неће бити породичних окупљања. Он је, у изјави ТВ Прва, рекао да је нешто слично поручила немачка канцеларка Ангела Меркел својим грађанима.

Можда да их замолимо да у току страдалне седмице допусте да се макар Звона оглашавају  3 пута у току дана

Јако ретко се оглашавам, али на ово просто морам да поделим чуђење, тугу а можда и бес.

Докле Вучић мисли да иде са својим безобразлуком у ограничавању овог народа? Пре свега ни по Уставу то не сме, да ограничи верске слободе. Али додатно објављује овакву вест тачно на дан кад је Немачка бомбардовала Београд у осветничкој операцији 1941. Уништили непроцењиво средњевековно културно и верско наслеђе, преко 100.000 ретких и старих књига, мапа и списа. И то дан уочи годишњице обоји свој град у боје Немачке заставе. Хитлеру су јавили око 30. марта да је све спремно за операцију. Али одобрење је стигло 5. априла да се напад извши на православни Васкрс, операција има у називу освету. И на тај дан, на годишљицу ни дан раније ни касније, нама Вучић забрањује породично окупљање за највећи хришћански празник. Просто дивим се тој храбрости у бестидности.

Јесам ли ја једини коме смета ово упорно забадање прстију у очи патриотском делу Србије? Понижавање до краја, без границе. У сврху доказивања менторима из Немачке, да уме да мрзи српски народ подједнако добро.

Вера, слога и поштење – српско су спасење.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, obi-wan said:

A sad covek u clanku upravo objasnjava sve ovo: ne zato sto mi nesto pogresno radimo - nabrojao je i sam sta sve ljudi u Crkvi grese, narocito iz visokog klira - nego zato sto su odane sluge necastivog UVEK i neprestano ostrvljeni na Crkvu, i samo cekaju ma i najbanalniji povod da je pljuju i blate.

To je uvek simpatičan izgovor... naravno da ima i onih koji bi pljuvali po Crkvi šta god da je uradila... ali većina sablažnjenih ovakvim pričešćivanjem u vreme epidemije nije takva... već su zaista iskreno zabrinuti... jel stvarno treba da tražiš neke posebne razloge zašto su u vreme epidemije oni koji ne dele vaša verovanja u natprirodne efekte pričešća zabrinuti zbog takve prakse????? Šta, kao ako nije crkvomrzitelj, ali ne veruje u natrprirodno, onda bi trebalo da mu bude skroz opušteno to što veći broj ljudi stavlja isti predmet u usta jedan za drugim za vreme epidemije virusom koji se prenosi (između ostalog) pljuvačkom?

Pogotovo mi cela priča nije jasna s obzirom da postoje načini da se pričešćujete koji su sasvim "legitimni" u pravoslavlju a koji ne bili suprotni medicinskim preporukama i stavovima... bukvalno se "junačite" i na neki način "izazivate" Boga (i državu)... i izvini na poređenju (i uz veliku ogradu da po ničemu drugom ne ličite) ali ovde mi ličite na one pentekostalce koji guraju ruke među otrovne zmije jer u Bibliji piše da će im Hrist dati moć da im otrovnice ne mogu ništa...

Da ne bude zabune, ne bih vam ja tako nešto zabranio... samo je baš bez veze da se čudite što to mnogima smeta...

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

11 minutes ago, obi-wan said:

Nemo` se ljutis, ovako bas rado pricam sa tobom, i uglavnom vrlo cenim tvoje misljenje.
Ali ovde nemas mogucnost da kazes razborito bilo sta, prosto jer nikad nisi bio u poziciji da sagledas ono sto verujuci covek jeste.

Da, gledano spolja, iz tvog ugla, verovatno je ovako kako kazes.

Ali Svetinja koja je Temelj Crkve nosi sobom nesto neiskazano vece od pukog zdravlja - da, i njega, ali i mnogo, mnogo vise od toga. Mi hriscani imamo obavezu da posvedicimo bas to, tj. da ljudi vide da i pored njima zastrasujuce opasnosti mi bez straha pristupamo pricescivanju. Tek tad, onaj koji nepristrasno i zainteresovano gleda spolja, moci ce da zakljuci da u toj veri stvarno ima Zivoga, tj. da to (ta vera) nije prosto set nekih pravila, jos manje puka tradiicija, nego direktan susret sa Vecnim.

Dakle, ova prica daleko prevazilazi okvire obicne logike, nista drugo ne mogu da ti kazem, jer tebe trenutno vise i ne zanima.

I izvini za naglasavanja/podebljavanja, drukcije ne moze da se prica o svemu ovome.

Ma kakva ljutnja. :)

Evo pročitah ovo što ti napisa i po ko zna koji put se pitam zašto verni misle da mi ostali pilići ne razumemo ovo što si ti sad recimo napisao. NIšta ovde nema mistično i nejasno. Stvar je u tome što recimo ja koji to gleda sa strane (a i većina drugih) ne vidi to kao čin svedočenja vere i neke vaše neustrašivosti ili neznma ja ćega već neodgovornosti a samim timo odnos prema inače sasvim simpatičnoj veri postaje negativan. Zaista sumnjam da bi se Bog najutio što iskazujete jednu odgovornost i pažnju.

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 55 минута, Avocado рече

Da ne bude zabune, ne bih vam ja tako nešto zabranio... samo je baš bez veze da se čudite što to mnogima smeta...

Isto vazi i za tebe kao i za Vasu, bez ljutnje. Ali da dodam jos neku rec, posto ipak ne mogu drugarima samo da cutim.

пре 55 минута, Avocado рече

To je uvek simpatičan izgovor... naravno da ima i onih koji bi pljuvali po Crkvi šta god da je uradila... ali većina sablažnjenih ovakvim pričešćivanjem u vreme epidemije nije takva... već su zaista iskreno zabrinuti... jel stvarno treba da tražiš neke posebne razloge zašto su u vreme epidemije oni koji ne dele vaša verovanja u natprirodne efekte pričešća zabrinuti zbog takve prakse????? Šta, kao ako nije crkvomrzitelj, ali ne veruje u natrprirodno, onda bi trebalo da mu bude skroz opušteno to što veći broj ljudi stavlja isti predmet u usta jedan za drugim za vreme epidemije virusom koji se prenosi (između ostalog) pljuvačkom?

1) Ti koji su iskreno zabrinuti obicno iskreno pitaju za objasnjenje. Ne provlace Crkvu po novinama i sajtovima, ne kriju se iza "brige" da bi pljuvali Crkvu.

пре 55 минута, Avocado рече

Pogotovo mi cela priča nije jasna s obzirom da postoje načini da se pričešćujete koji su sasvim "legitimni" u pravoslavlju a koji ne bili suprotni medicinskim preporukama i stavovima...

2) Koji npr. nacini? Vise kasika nije legitiman nacin, to je trenutno bas i predmet spora i rasprave. Autogol su prvi dali Rusi, i tako napravili kapitalni problem svima, obaska sto ni kod njih masa popova sigurno nece da se pridrzava tako nebuloznih izjava. Legitiman nacin moze da bude a) jedna kasika za sve, b) drevni nacin koji su privremeno uveli u Zahumskohercegovackoj, a kojim se popovi i inace pricescuju - u ruke se uzima Hleb, a vino direktno pije iz Case. Stavise, u Zahumskohercegovackoj je episkop blagoslovio da se kapne vino na hleb, pa posle hleb u ruku i pricescivanje, dodavsi da to cini da bi time prekinuo svaku raspravu. Medjutim, neznaveni nikako da mi objasne - sta ako je pop u oltaru nosilac virusa a to ne zna, a za sta postoji sasvim solidna mogucnost? Jer on prvi pije iz te Case, iz koje se (apsolutno iste) pricescuju i verni. Ako su zabrinuti za zarazu, kako kazes, onda bi ljudi i to osporili, na razloznoj osnovi.

I ovo - niko nigde da zastane i pogleda ono sto smo pisali ovih dana, sto npr. patrijarh Pavle kaze - bolnicki popovi pricescuju inficirane svime i svacim, ostatak obavezno upotrebe posle bolesnika, pa se nikad ne zaraze. Ovo bi (kao) trebalo razumnima da otvori oci, ali to istovremeno od njih trazi da oni u svoj skalupljeni razum uklavire i cinjenicu da je to moguce uprkos prirodi. A to takvi ne zele. Sto nas opet vraca na pocetak - budite bez brige, a veru ostavite verujucima.

I kako niko da se zapita - gle koliko ljudi se svakonedeljno pricescuje u hiljadama hramova sirom sveta; kako se nigde ne prenese i ne rasiri neka druga zarazna bolest? A ima ih more, i cinjenica je da nema sanse da od ljudi koji prilaze bar deo njih nije nosilac neke od tih bolesti.

Nije ovo brate nikakvo junacenje uza krivak, kako i ti mislis - a sto kod tebe razumem, jer ti nisi verujuci covek - ovo je ono sustinsko svedocenje same osnove onoga u Koga verujemo, i Kome ukazujemo neograniceno poverenje. Ako to ostavimo, nista drugo nam ne ostaje. Ako smo napustili sam Temelj, ostaje samo prazna ljustura sa etiketom vere, kakvu imaju npr. rmkatolici i protestanti.

Nikog ne sudimo i ne osudjujemo kao tavkog, kakav god da je, jednostavno na delu pokazujemo ko i sta mi hriscani jesmo u stvari (kao istinska i ziva Crkva, istinska i ziva Zajednica): so svetu, svetlost svetu, savest celoga sveta, nada beznadeznih, isceljenje bolnih, uteha ozaloscenih, sirom otvorena Vrata u savrsenu Vecnost.

Ako Crkva nije ovaplocena bajka, onda nije Crkva.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, obi-wan рече

Ako nije supa, onda je jedna kasika savrseno dovoljna.

... jer kašika ni u kom slučaju ne može da prenesee virus. Kaže Obi-dogma.

Пре сат времена, obi-wan рече

Ko ih bre cuva od kakvog kvarenja? 

Darovi koji se čuvaju u darohranilici, za bolesne, se isušuju da se ne bi pokvarili. Rekao mi drugar-veroučitelj, a Matusal je ovde navodio i tačno odakle je to pravilo. Takođe, navođeno ti je da u bogoslužbenom Pravilniku postoje uputstva šta raditi ukoliko se primeti da su evharistijski elementi uplesnivljeni. Ali, ti nekako volšebno zaboraviš sve što ne ide u prilog tvojim stavovima.

Пре сат времена, obi-wan рече

Bogojavljenska voda stoji 10 godina, kao da je juce zahvacena - takvu sam jedne godine, nemajuci nikakav drugi lek, popio celu casu, i ujutro ustao zdrav, iako sam prethodno vece imao visoku temperaturu. Bogojavljenska voda.

Slava Bogu! Samo bih dodao da se tu nije radilo o magiji nego o veri u Onog Koji leči. Isto tako, imamo primer da je onaj vizantijski monah umro od pijenja ustajale bogojavljenske vode, nakon čega su carigradske vlasti naredile da se vodi računa koliko dugo se čuva bogojavljenska voda. 

TEOLOGIJA.NET

Глобална криза изазвана пандемијом COVID-19 покренула је низ жустрих расправа међу хришћанима. Из тог разлога се снажно расправља о начину на који се свето причешће...

 

Пре сат времена, obi-wan рече

A ti se usudjujes da hulis na Svetinju nad svetinjama.

Opet lupaš. Ako iko huli na Svetinju, to si onda ti, jer je posmatraš magijsko-kabalistički.

Пре сат времена, obi-wan рече

Da ti ja predlozim nesto - lepo ti idi do ovih u Sinodu, i trazi blagoslov da izvrsis temeljnu reviziju celog crkvenog Predanja, jer se nikako ne uklapa u "verovanje" nekih hriscana. Sto bi sad tracio vreme na pojedince - lepo odes i promenis sve.

I ja tebi predlažem da odeš u Sinod Ruske Crkve i objasniš im da su oni upravo izvršili reviziju celog crkvenog Predanja. Al', odma' na početku razgovora da im kažeš da si ti Obi-dogma i da ako se ne slažu sa tobom onda su bezobraznici, hulitelji i jeretici.

Пре сат времена, obi-wan рече

 Svetinja ne prenosi bolesti

Svetinja ne prenosi, mi ovde diskutujemo da li pljuvačka može da prenese.

porukom-dobrote-nahrani-gladnog.thumb.jpg.e6722ef9e536dc201ac006f5bb88acb0.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, VaSa110 рече

A bogu je mnogo milo kad zbog nekog rituala ugrožavate sebe i druge i tako kršite sijaset njegovih zapovessti.

A bogu takvi kao ti najbolje ugađaju kao u prošlim vekovima hrišćani a sada muslimani, na lomaću bato svi koji u ašeg boga ne veruju.

Рекао ти је човек да то за нас није никакав ритуал, већ живи Живот. И напротив, имамо заповест дођите једите и пијте, а не немојте доћи, или дођите, а не окушајте.

Дакле, то јесте сведочење вере, али није никаква лудост, већ нормалност за верника. Лудост може бити само пред очима света, то не спорим. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Вукашин рече

На крају,  дошао си до тога да је ова мера забране кретања викендом донета само да се верници не би причешћивали.

Nisam došao do toga, nego smatram da bi Crkva sada imala argument da traži od vlasti da se vernicima dozvoli da nedeljom odu do Crkve (ili do ispred Crkve), da smo hteli da budemo fleksibilniji u formi.

porukom-dobrote-nahrani-gladnog.thumb.jpg.e6722ef9e536dc201ac006f5bb88acb0.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, VaSa110 рече

A bogu je mnogo milo kad zbog nekog rituala ugrožavate sebe i druge i tako kršite sijaset njegovih zapovessti.

A bogu takvi kao ti najbolje ugađaju kao u prošlim vekovima hrišćani a sada muslimani, na lomaću bato svi koji u ašeg boga ne veruju.

Ovo je vrlo ruzno receno. Ko ce koga na kakavu lomacu? Mozda vi nas koji ne mislimo kao sto vi mislite, obrnuto nikad nece da bude.
Ti koji su lomacu koristili kao "aegument" bili su upravo tako isljucivi - ili mislite kao mi, ili vas nema.

Opet kazem - mi svedocimo uzivo sta i ko jesmo, sasvim sigurno ne ugrozavajuci nikoga - ni zdravstveno, ni na neki drugi nacin. Kako napisah Avocadu - imas cak i logicke argumente za to (pop koji pricescuje bolesne na infektivnoj klinici), samo treba da drzis oci (stvarno) otvorene.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, VaSa110 рече

Evo pročitah ovo što ti napisa i po ko zna koji put se pitam zašto verni misle da mi ostali pilići ne razumemo ovo što si ti sad recimo napisao.

Ne radi se tu o nerazumevanju, nego o gledanju onog dozivljenog. Ti to posmatras iz ugla simpaticnog Boga, koji "nece valjda da se ljuti ako mi malo vrdnemo od Njega", a to je sasvim pogresna RAVAN posmatranja. Potpuno pogresna ravan.

Ne radi se o tome da li ce On da se ljuti, nego jesmo li mi prikaceni na Izvor struje, ili nismo.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Desiderius Erasmus рече

Nisam došao do toga, nego smatram da bi Crkva sada imala argument da traži od vlasti da se vernicima dozvoli da nedeljom odu do Crkve (ili do ispred Crkve), da smo hteli da budemo fleksibilniji u formi.

Нећемо се спорити око тога. Верујем Патријарху и људима у Синоду, пре свега Иринеју Буловићу, да знају где треба повући линију.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, Desiderius Erasmus рече

... jer kašika ni u kom slučaju ne može da prenesee virus. Kaže Obi-dogma.

To kaze i svedoci Crkva, kroz najlepse svoje "poljske krinove". Idi njima kazi, ovakvom "argumentacijom" ima da ih oduvas.

пре 17 минута, Desiderius Erasmus рече

Slava Bogu! Samo bih dodao da se tu nije radilo o magiji nego o veri u Onog Koji leči. Isto tako, imamo primer da je onaj vizantijski monah umro od pijenja ustajale bogojavljenske vode, nakon čega su carigradske vlasti naredile da se vodi računa koliko dugo se čuva bogojavljenska voda. 

To ni u kom slucaju nije mogla da bude Bogojavljenska voda, ko zna sta je taj popio i ko je o tome svedocio. Jer kad sam je ja tad pio, ne da nisam imao nikakvu veru, nego sam bio i nize od tog magijskog gledanja na osvestano. Pa ozdravih.

A deda iz sela moje zene, koji inace uopste ne ide u Crkvu, obicajac, jos napravio i eksperiment - zahvatio po litar vode iz obliznjeg potoka dan pre Bogojavljenja, na sam praznik, i dan posle. I samo ona sa praznika se nije ukvarila, i stajala je zdrava i pila se u toj kuci godinama.

Ne, ni to ne zavisi od vere bilo koga. Voda je osvecena, ma ko joj prilazio, i ma sa kakvom namerom.

I inace, teologiju.net sam izbrisao iz sajtova koje pratim jos pre neki dan. Mesto uzasnih sablazni, sa retkim i cestitim izuzecima.

пре 20 минута, Desiderius Erasmus рече

Opet lupaš. Ako iko huli na Svetinju, to si onda ti, jer je posmatraš magijsko-kabalistički.

Isto i ovde - malo promeni literaturu, vec si se skroz otrovao recnikom asfaltiranih tkz. teologa.

пре 22 минута, Desiderius Erasmus рече

I ja tebi predlažem da odeš u Sinod Ruske Crkve i objasniš im da su oni upravo izvršili reviziju celog crkvenog Predanja. Al', odma' na početku razgovora da im kažeš da si ti Obi-dogma i da ako se ne slažu sa tobom onda su bezobraznici, hulitelji i jeretici.

Budi bez ikakve sumnje da ce ovaj postupak da dodje na red nekog narednog velikog Sabora. To sto su oni Rusi, pa jos veliki, ne znaci bas nista, a ponajmanje da ne umeju da pogrese. I njima je to na smirenje, jer su, realno, vec poceli puno da mesaju Crkvu i politiku.

I opet ti kazem - to sto oni rade cak moze i da se opravda (bar delimicno) time sto su u takvoj geopolitickoj poziciji da drzava i Crkva moraju da se drze sto je vise moguce zajedno, jer im ceo zapad radi o glavi non-stop. Ali zato imas druge Crkve koje nisu uradile nista ni blizu toga.

Cak i patrijarh Pavle, koji vrlo jasno i ostro odbacuje nebuloze o prenosenju zaraze kasikom za pricescivanje, dopusta da po slaboverju cak i to urade popovi, koji se na to u datom momentu saplicu. Ali to je trenutno snishodjenje, nije cinjenica onoga sto Tajna uvek jeste. Izuzetak koji potvrdjuje pravilo.

I da, nemam nista protiv da bilo kome kazem i licno, razlozno i argumentovano, sve ovo isto. Nemam problema sa tim uopste.

пре 27 минута, Desiderius Erasmus рече

Svetinja ne prenosi, mi ovde diskutujemo da li pljuvačka može da prenese.

Jasno, jer Bog nema vlasti nad pljuvackom... kojom npr. bese otvorio oci jednom slepcu.

...

Trla baba lan, da joj prodje dan...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

I da skratimo pricu, posto ja imam i posla da radim, ne mogu ceo dan da sedim na forumu.

Ko se saplice i sablaznjava, neka se i ne pricescuje dok ovo traje. Toliko je to jednostavno. A posle neka se sam dogovori sa Domacinom, sve to ostaje stvar toga pojedinca. Niko niti moze niti zeli da bilo koga tera na nesto, jer tako Crkva ne funkcionise, niti moze da funkcionise. Sve je u Njoj dobrovoljno, i po principu "ako ko hoce za mnom da ide, neka uzme krst svoj..."

Ali zato budite ljubazni, i ne pljujte i ne bacajte se verbalnim djubretom na nas koji ne mislimo nimalo kao vi.

Vi velite da ne treba da se pricescujete iz jedne kasike; izvolite da to i sprovedete dok traje sve ovo (a kao da to moze da se utvrdi koliko tacno traje; kao da tog virusa nece da ima i mnogo dana i dosta meseci posle svega ovog ispraznog bunila). Mi neki drugi velimo da bas sad narocito treba da sto usrdnije i redovnije prilazimo Svetinji, kako bi nas Ona osnazila i upravo narocito zastitila od svake pa i ove bolesti; i to cemo, ako Bog da, i da sprovedemo, i da i dalje sprovodimo.

Ali ne ocekujte da cemo bas svi da prosto cutimo kao zaliveni kad se masa bezboznog mulja baca na Crkvu.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, obi-wan рече

To kaze i svedoci Crkva, kroz najlepse svoje "poljske krinove".

To je stav nekih crkvenih krinova, a, podsetiću te, upravo Crkva čuva evharistijske elemente od kvarenja. Što ne znači da Bog nema vlast nad prirodnim zakonima, i što ne znači da se Crkva odriče Svetinje.

пре 6 минута, obi-wan рече

Jasno, jer Bog nema vlasti nad pljuvackom... 

Ko kaže da nema? Ima On vlast i nad gravitacijom, pa nećeš skočiti sa mosta da bi drugima posvedočio svoju veru.

porukom-dobrote-nahrani-gladnog.thumb.jpg.e6722ef9e536dc201ac006f5bb88acb0.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...