Jump to content

САД извршиле атентат на високог званичника Ирана

Оцени ову тему


Milan Nikolic

Препоручена порука

Пре сат времена, Света_Матрона рече

Ти би дечко  волео да су нас избомбардовали уместо Ирана

Ja bo voleo da razgovaram sa mentalno zdravim osobama, al me bije neki maler...

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 316
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Управо сада, GeniusAtWork рече

Прочитао сам још раније данас тај текст и мени ово делује као највероватније. Мени је исто то пало на памет, невезано за ову анализу.

Ова "одмазда" је договорена са Америма вероватно да би Иранци мало осветлели образ и да би онда и они и Трамп спустили лопту јер рат не одговара ни једнима ни другима. Али зато вероватно планирају праву одмазду преко својих тајних служби, проксија (које је управо Солејмани стварао задњих деценија) и удариће негде гадно кад се најмање очекује. И то можда и не скоро, него кад им се укаже прилика.

Солејмани јесте био њихов највећи стратег, али сигурно није једини и искористиће мрежу коју је овај створио да направе неки хаос чим могу.

Haha, cisti dogovor:

WWW.B92.NET

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 часа, GeniusAtWork рече

Прочитао сам још раније данас тај текст и мени ово делује као највероватније. Мени је исто то пало на памет, невезано за ову анализу.

Ова "одмазда" је договорена са Америма вероватно да би Иранци мало осветлели образ и да би онда и они и Трамп спустили лопту јер рат не одговара ни једнима ни другима. Али зато вероватно планирају праву одмазду преко својих тајних служби, проксија (које је управо Солејмани стварао задњих деценија) и удариће негде гадно кад се најмање очекује. И то можда и не скоро, него кад им се укаже прилика.

Солејмани јесте био њихов највећи стратег, али сигурно није једини и искористиће мрежу коју је овај створио да направе неки хаос чим могу.

Da je nesto sto neodoljivo lici na nekakav dogovor - skroz jeste. Prakticno na svim vestima o ovome ima ljudi koji isto ili priblizno ovako misle.

Ostaje jedino da s vidi da li je sve to u smeru stvarne diplomatije, koju Truba sakriva iza galame (Koreja, Sirija), ili - sto meni deluje kao verovatnije, a to zakljucujem citajuci strucne ljude na vojnom forumu - prosto nepostojanje kapaciteta sa bilo koje od strana da se uopste dje u neki sirok sukob.

Ako je ovo drugo, onda mozemo slobodno da kazemo da multipolarni svet stvarno ima velike prednosti u odnosu na jednopolarni (ma ko bio iza njega).

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, obi-wan рече

Da je nesto sto neodoljivo lici na nekakav dogovor - skroz jeste. Prakticno na svim vestima o ovome ima ljudi koji isto ili priblizno ovako misle.

Ostaje jedino da s vidi da li je sve to u smeru stvarne diplomatije, koju Truba sakriva iza galame (Koreja, Sirija), ili - sto meni deluje kao verovatnije, a to zakljucujem citajuci strucne ljude na vojnom forumu - prosto nepostojanje kapaciteta sa bilo koje od strana da se uopste dje u neki sirok sukob.

Ako je ovo drugo, onda mozemo slobodno da kazemo da multipolarni svet stvarno ima velike prednosti u odnosu na jednopolarni (ma ko bio iza njega).

Znas kako... Svijet prije i pred Prvi i Drugi svjetski rat je bio multipolaran, a period nakon toga je bio najmirniji u ljudskoj istoriji.

Prosto je tako da "ne moze jedna zemlja a dva gospodara", jer mora nekako izbiti kurslus. Ali kada jedan car zavede red svojom topuzinom, onda se to u istoriji naziva Pax Romana, Pax Mongolica, ili cak Pax Americana.

Sa jedne strane, americka dominacija nuzno znaci da ce se SAD izivljavati nad drugim drzavama tu i tamo ali da u prosjeku odrzava neki red, dok sa druge strane ne znam koliko moze biti mirna multipolarna alternativa. Moze biti da ce biti i mirnija zbog nuklearnog oruzja, ali to sa druge strane je dobro samo za velike zemlje i za nuklearne sile, jer njih niko ne smije dirnuti. Takvima onda ostaje da biju proxy ratove preko ledja malih zemalja poput Srbije...

Careful what you wish for, you just might get it?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 22 минута, Срндаћ рече

Prosto je tako da "ne moze jedna zemlja a dva gospodara", jer mora nekako izbiti kurslus.

Gluposti. Ukljuci malo razmisljanje i manje igraj "Knights of Honor". :smeh1:

Dosadasnje iskustvo od jedno 20-30 godina unazad pokazuje nista drugo nego jedan civilizacijski mulj.
Sad polako pocinje svet da lici pomalo na onaj od pre tog perioda, a koji jeste bio bolji.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Око узрока пада украјинског авиона нема још увек нема новости.

Оно што је збуњујуће је да онаква експлозија и истовремени губитак АДСБ сигнала су врло нетипични за некакав квар.

Такође је необично за погодак ракетом. Још увек нема доказа који би на то указали. По авиону је могло да се дејствује само из непосредне околине (пењао се и био је на висини од 1.400 метара, а са стране су високе планине).
Уосталом квар се десио непосредно по полетању, у зони где узлећу авиони са техеранског аеродрома, што је све прилично далеко од границе са Ираком или Залива одакле би били проблеми са америчким снагама.

Међутим, примећено је да је авион каснио сат времена на полетању. Пошто је то био други лет тог јутра, очигледно није због гужве. Изгледа да је имао техничке проблеме са мотором. То би објаснило и зашто су Иранци одмах саопштили да је пад због техничких проблема.

У ситуацији у којој се нашла украјинска посада, тог јутра је било ракетирање америчких база, могућ амерички одговор, логично је да би упркос ризику хтели да се што пре удаље из Техерана. Други проблем је да би због санкција према Ирану слање резервних делова и опреме за поправку било прилично компликовано, дуготрајно и на крају скупо, што би за украјинску компанију био велик проблем. Због свега тога би Украјинци полетели са мотором који је већ имао проблеме.

Ово све наравно још увек није потврђено, али се чини као могућ сценарио."

https://www.mycity-military.com/Aktuelna-vojna-desavanja-u-svetu/Iran-2_660.html

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Inace, u nekom intervjuu pitali `muricke gradjane `de je Iran na mapi. Evo rezultata.

...

Can you locate Iran - few voters can

  • 28% of registered voters could point out Iran on a zoomed-in map of the region.

  • 49% said they heard “a lot” about the death of Gen. Qassem Soleimani.

  • 69% said the strike makes war with Iran more likely, and 50% said it makes the U.S. less safe.

2020-People-Identifying-Iran-on-world-ma

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Rat je fingiran.
 

ISTOKRS.COM

Tvrdnja Darka Trifunovića, analitičara za bezbjednost iz Beograda, da je sukob na relaciji Iran-SAD namejšten i da neće eskalirati, pokazuje se tačnom, bar prema najavama visokih iranskih zvaničnika. Tako je...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

I evo jednog od tih strucnih misljenja, da potkrepimo dosadasnu pricu ovde.

...

https://www.mycity-military.com/Aktuelna-vojna-desavanja-u-svetu/Sukob-Iran-Amerika_21.html

"Šta se desilo, evo ukratko:
- SAD nema velike vojne efektive u regionu za tako kompleksnu operaciju kakva bi bila napad na Iran.
- SAD ima dosta baza u regionu, ali sve te baze su u dometu iranskih projektila.
- SAD računa da bi odmah došlo do pobune širokih razmera u Iraku, Jemenu, Libanu.
- SAD računa koliki bi gubici bili u takvoj intervenciji kad se uzme u obzir PVO Irana.
- SAD ne može sa svojim avionima AWACS, JSTAR, i ostalima da nadgleda celu teritoriju Irana, već bi isti bili u dometu Iranskog PVO, koji, kakav god da je, može vrlo efikasno da obara avione tih veličina.
- SAD kada uzme u obzir veličinu Irana kalkuliše da bi dosta aviona u slučaju pogotka, završilo na teritoriji Irana, a ajde ti majčin sine organizuj CSAR u Iranu.
....Itd ovo su ti samo vojni razlozi a mogu do sutra da nabrajam i pol. ekonomske razloge."

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Срндаћ 

"Kako su Vikinzi radili. Zavisi na koga naiđu. Ako misle da su dovoljno jači opljačkaju ga, ako nisu onda trguju sa njim. Ni "visoka" politika Zapada nije daleko odmakla od toga. Koliko im je teško palo što se Rusija postavila da hoće ravnopravni status, a sada sve više (manje ili više) uspješnih kandidata. SK, Iran... Kinu ne treba ni spomenuti. Nešto prekratko unipolarni svijet trajao..."

https://www.mycity-military.com/Aktuelna-vojna-desavanja-u-svetu/Sukob-Iran-Amerika_23.html

...

Jedino se ovde ne slazem da je prekratko trajao - ovo je vise nego predugacko, zamuljalo je svet do nepodnosljivosti.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

I tako...

...

`„Sve naše akcije su bile proporcionalne ubistvu Kasema Sulejmanija. Ona je završena. Ako SAD više ne budu preduzimale vojne akcije protiv Irana, ni mi nećemo preduzimati takve akcije“, rekao je stalni predstavnik pri UN Madžid Taht-Ravanči.`

https://rs-lat.sputniknews.com/svet/20200109112150.....pregovore/
https://www.mycity-military.com/Aktuelna-vojna-desavanja-u-svetu/Sukob-Iran-Amerika_24.html

 

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

I jos jedno misljenje sa vojnog foruma...

...

"Moje lično razmišljanje.

Možda je general bio toliko ojačao, da je i Teheranu odgovaralo da se ukloni onako kao mučenika?
Iranci su pre udara obavestili Irak, a ovi one koje je trebalo. Uz to njihove rakete su pogađali peščani prazan prostor aerodroma.
Ono što bi reklo dobro za Trampa a dobro i za Ajatolaha. Ameri njima generala a oni njih raketirali, sve je moguće i ništa nije teorija zavere.
Možda je vreme da se Ameri vrate za pregovarčki sto oko nuklearnih centrifuga, pa ajde da se vratimo sa obrazom sačuvanim i jednih i drugih."

https://www.mycity-military.com/Aktuelna-vojna-desavanja-u-svetu/Sukob-Iran-Amerika_24.html

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 32 минута, obi-wan рече

I jos jedno misljenje sa vojnog foruma...

...

"Moje lično razmišljanje.

Možda je general bio toliko ojačao, da je i Teheranu odgovaralo da se ukloni onako kao mučenika?
Iranci su pre udara obavestili Irak, a ovi one koje je trebalo. Uz to njihove rakete su pogađali peščani prazan prostor aerodroma.
Ono što bi reklo dobro za Trampa a dobro i za Ajatolaha. Ameri njima generala a oni njih raketirali, sve je moguće i ništa nije teorija zavere.
Možda je vreme da se Ameri vrate za pregovarčki sto oko nuklearnih centrifuga, pa ajde da se vratimo sa obrazom sačuvanim i jednih i drugih."

https://www.mycity-military.com/Aktuelna-vojna-desavanja-u-svetu/Sukob-Iran-Amerika_24.html

Mislim da je ovo malo vjerovatno, jer ovo bi moglo biti ako je Solejmani planirao neki državni udar. Ako su ga jenkiji likvidirali u dogovoru sa Teheranom, onda postoje dokazi, transkripti, tajneo snimanje, dokumenti koji bi mogli biti ubitačno oružije za jenkije ako bi htjeli srušiti režim, samo bi bilo dovoljno da ih nekako objelodane široj javnosti u Iranu i s obzirom koliko su energični što se vidjelo sa sahrane, masa ljudi bi lako svrgnula. Onda se postavlja pitanje, da li ovaj režim u Teheranu zapravo odgovara Amerima i ako odgovara kakve su igre u pitanju. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Justin Waters рече

Mislim da je ovo malo vjerovatno, jer ovo bi moglo biti ako je Solejmani planirao neki državni udar. Ako su ga jenkiji likvidirali u dogovoru sa Teheranom, onda postoje dokazi, transkripti, tajneo snimanje, dokumenti koji bi mogli biti ubitačno oružije za jenkije ako bi htjeli srušiti režim, samo bi bilo dovoljno da ih nekako objelodane široj javnosti u Iranu i s obzirom koliko su energični što se vidjelo sa sahrane, masa ljudi bi lako svrgnula. Onda se postavlja pitanje, da li ovaj režim u Teheranu zapravo odgovara Amerima i ako odgovara kakve su igre u pitanju. 

Ko ce da ga zna. Preneo sam i to misljenje jer i ovo kako sad nama izgleda je u najmanju ruku cudno, i to sa obe strane.
Ali meni je mnogo verovatnije ono sto sam vec napisao napred - da niko nema potencijala za veliki rat, pa se svi iz njega izvlace kako stignu.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...