Jump to content

Патријархова иницијатива о обједињавању веронауке и грађанског васпитања у један предмет

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 2 минута, Вилер Текс рече

Може човек да верује у какве год идеологије и програме. Али само је Христос реалност и Истина. 

И лгбт идеологија као и било која друга идеологија шкоде човеку јер га одвраћају од Истине.

Поредити иделогије са Науком Спасења и уводити некакав принцип демократичности и тржшта је апсолутно недопустиво ако верујемо у Бога!

Da li bi na osnovu mog dubokog uverenja da je ovakva nastava korisna deci prihvatio da je obavezno slušaju svi prvaci, šta god im roditelji misle? Zašto bi neki roditelj ateista prihvatio obaveznu veronauku na osnovu tvog dubokog uverenja? Da li razumeš moju poentu? - u pitanju je analogija, ne stvarni zahtev.

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 210
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

Управо сада, Paradoksologija рече

Da li bi na osnovu mog dubokog uverenja da je ovakva nastava korisna deci prihvatio da je obavezno slušaju svi prvaci, šta god im roditelji misle? Zašto bi neki roditelj ateista prihvatio obaveznu veronauku na osnovu tvog dubokog uverenja? Da li razumeš moju poentu? - u pitanju je analogija, ne stvarni zahtev.

Наравно да не бих. Твоје дубоко убеђење је ствар која може бити апсолутни промашај. А Христос је Истина.

Аналогија нема смисла је се овде не бавимо филозофирањем у празно.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Вилер Текс рече

Откровење се десило, Христос је дошао и доћи ће опет. Ја то нисам измислио.

Nisi izmislio... samo ne razumeš razliku između "ja verujem da se to desilo" i "to je nesporna činjenica koju samo nenormalni ne prihvataju"... a čovek koji ne razume razliku između ta dva ima ozbiljne probleme.

 

пре 4 минута, Вилер Текс рече

Нисам нити ми пада на памет.

Što? 

 

пре 4 минута, Вилер Текс рече

А ти вади ствари из контекста и буди циник колико желиш.

Iz kog konteksta vadim koje stvari? 

Cinizam vidim kao najelegantniji način da ti ukažem na to kakve baljezgarije pišeš. 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Avocado рече

Nisi izmislio... samo ne razumeš razliku između "ja verujem da se to desilo" i "to je nesporna činjenica koju samo nenormalni ne prihvataju"... a čovek koji ne razume razliku između ta dva ima ozbiljne probleme.

 

Što? 

 

Iz kog konteksta vadim koje stvari? 

Cinizam vidim kao najelegantniji način da ti ukažem na to kakve baljezgarije pišeš. 

Имал зиме? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, cloudking рече

ps. De ste bre bagro? :D

Pita `de smo mi, a nakupio izostanaka da polaze razredni ispit... 0703_read

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Александар Милојков рече

Када ови што нападају веронауку са "аргументом" да дели децу

Ovako koncipirana veronauka (zajedno sa građanskim) u potpunosti i bez zadrške deli decu. Ovo nije napad na veronauku već konstatacija iz mog i iskustava dosta prijatelja. Svako se zatvorio u svoje ćoše a to je uvek loše. Naravno nije svuda tako ali je premalo takvih primera (ja nečuh ni za jedan).

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, Александар Милојков рече

То сам ја предлагао на округлом столу, ономад када је Вербић хтео да елиминише веронауку. Само што нисам употребио термин "подела деце". Предлагао сам, а и даље стојим на том предлогу, да веронаука у Србији треба да буде синтеза два европска модела - катихетски и опште религијски. Тако, предмет би се звао Православни катихизис и религиологија (или нешто слично), Католички веронаук и религиологија, итд... Кроз тај предмет ученици би изучавали како садржај вере конкретне конфесије, тако и свет религије, а у првом реду онај сват са којим дели заједнички простор. Овакав предмет могао би да буде обавезан.

Мислим да је ово најбољи предлог и требало би га промовисати као добар модел по коме би тај предмет могао имати статус обавезног предмета.:aplauz:

 

Нифада :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Нифада рече

Мислим да је ово најбољи предлог и требало би га промовисати као добар модел по коме би тај предмет могао имати статус обавезног предмета.:aplauz:

 

Па то је оно што вам и ја овде све време говорим.

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 7.5.2019. at 19:39, Благовесник рече

 Стога је потребно да у сваки модел тог и таквог обједињеног предмета  Верска настава - Религијске културе Србије, било да се ученик определи за православну, католичку, протестанску, јеврејску или исламску, буде по једна наставна систематска целина и о свакој од осталих традиционалних религијских култура Србије!  Није могућа истинска сарадња, упознавање и изграђивање добрих  међу-културних и људских односа традиционалних верских заједница народа у Србији,  ако предаваче не буду именовале те исте традиционалне религијске културне заједнице Србије тј. њихови представници 

image.gif.5591e9287eb47bdc14aac15ef3dd7fbd.gif

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, Никола Крушић рече

ово катихизис, религиологија може буквално да препадне и родитеље

Што се тиче назива....

 

Православна веронаука и друге религијске културе Србије

Православље и друге религијске културе Србије

Православље и друге традиционалне верске заједнице Србије

 или 

Православље и друге религијске културе

 

______________________________________________

тј.

Католички вјеронаук и друге религијске културе Србије

...

Ислам и друге религијске културе Србије

итд...

 

 

 

Дакле, зависно од тога коју од темељних тј. традиционалних религиозних култура Србије ученик изабере као примарну да се о њој више и опширније упозна, са позитивним освртом на све остале, са нагласком на толеранцију и изградњу добрих међу-људских, међу-културни и међу-верских односа.  

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 35 минута, Sofija_ рече

to je zato sto si vuletov, pa te niko ne benda :tv:

:)Могуће.

Али то ме не интересује, јер знам да нисам члан ни једне странке, а то што сам лично за нашег Председника Србије и напредну политичку опцију у Србији - СНС, заједно са  више од 55% гласова народа или грађана Србије (ок, нека је и нешто више од тога,  или пак мање, но, анкете се врте око тих 55%), је уверење које се темељи на резултатима и постигнућима које остварују у Србији. Зато не треба да збуњује толика подршка. Биће још већа! :skidamkapu:

Али то није овде тема... 

  • Хахаха 1

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 часа, Александар Милојков рече

Ја знам да се припремају уџбеници, а за ову иницијативу не знам, мада ми се јако допада.

пре 9 часа, cloudking рече

Takav objedinjeni predmet ne bi mogli da predaju svestenici SPC a to je onda big problem... za SPC :)

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 часа, Александар Милојков рече

То сам ја предлагао на округлом столу, ономад када је Вербић хтео да елиминише веронауку. Само што нисам употребио термин "подела деце". Предлагао сам, а и даље стојим на том предлогу, да веронаука у Србији треба да буде синтеза два европска модела - катихетски и опште религијски. Тако, предмет би се звао Православни катихизис и религиологија (или нешто слично), Католички веронаук и религиологија, итд... Кроз тај предмет ученици би изучавали како садржај вере конкретне конфесије, тако и свет религије, а у првом реду онај сват са којим дели заједнички простор.     Овакав предмет могао би да буде обавезан.

Вероучитељи и сада, иако тога нема у плану и програму, обрађују друге религије (конфесије, секте, окултизам, сатанизам итд.) и то из три разлога:

- сами ученици то питају,

- у другим предметима се обрађују теме из других религија чиме настаје потреба за корелацијом и појашњавањем,

- сами вероучитељи сматрају да је то важно за децу.

То значи да је мењање формата предмета само ради тога непотребно а може да доведе и до тога да се направе велики проблеми у настави и расподелама.

 

Ако би се предмет променио на такав начин а да остане преовлађујућа веронаука једне од конфесија онда не би могао тј. смео да буде обавезан за сву децу.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, VaSa110 рече

Ovako koncipirana veronauka (zajedno sa građanskim) u potpunosti i bez zadrške deli decu.

Никако, и проблем није у концепцији, нити у деци, него у задртим наставницима (било једних или других), неким директорима, неким задртим родитељима. Тамо где нема оних задртих ствари функционишу добро а евентуални проблеми и неспоразуми се углавном решавају у ходу на најбољни могући начин.

пре 7 часа, VaSa110 рече

Ovo nije napad na veronauku već konstatacija iz mog i iskustava dosta prijatelja.

Ја имам потпуно супротна искуства а горе сам написао зашто је то тако.

пре 7 часа, VaSa110 рече

Svako se zatvorio u svoje ćoše a to je uvek loše. Naravno nije svuda tako ali je premalo takvih primera (ja nečuh ni za jedan).

Требало би ми ваздан куцања да ти набројим све примере корелација, заједничих радионица, часова, пројекција, такмичења, огледних часова, школских прослава и представа итд. итд. итд. на којима су вођена било вероучитељем било наставником грађанског учествовала и једна и друга деца. Ван свих других разлога има један који је једноставан да се разуме: (нормалним, не задртим) наставницима је тако лакше ;)   Да би имао бар један пример :) ево, сада за Васкрс, на такмичењу за најлепше осликано васкршње јаје победило је једно које је осликало дете са... грађанског. :)

Дакле, где су људи нормални, нема проблема и сегрегације деце. И моје искуство је да је то углавном и тако.

А ево и један између разноразних примера задртости. Вероучитељ пусти клинцима цртани филм на неку од наставних тема. Деца са грађанског за то сазнају и траже да и она гледају цртани (за њих је то обичан цртани јер и не размишљају о религији). Колегиница пита вероучитеља и овај се наравно сложи. Након 2-3 таква часа колегиница каже да не може више да доводи децу иако траже (и иако је и њој самој тако лакше) јер су се побунили неки родитељи (деце са грађанског) и претили тужбом директору. И онда, пуф, свако у своје ћоше, као што си рекао...
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...