Jump to content

Патријархова иницијатива о обједињавању веронауке и грађанског васпитања у један предмет

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 1 сат, ana čarnojević рече

ma daj iskuliraj. ne mozes tako. 

on da je hteo da svi znaju da ga ima, znali bi...

zasto se sada ne drzis svoje poslovicne umerenosti u izrazu i obracanj

Када сам рекао да није нормално да човек каже да нема Бога ( а не постоји народ који нема веру какву такву него само појединци који не признају Бога) мислио сам у истом рангу са оним да ми неко каже да вода није мокра. 

Мало где није проповедано Јеванђеље. 

Био сам груб истина. Међутим горе сам написао шта сам под тиме мислио.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 210
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 2 часа, Avocado рече

Rekao sam u tačno određenom kontekstu koji se odnosi na obavezno prisustvovanje veronauci onakvoj kako je sada koncipirana i objasnio da se to svakako ne odnosi na neke druge varijante... mani se spinovanja... ne ide ti...

 

Već sam ti objasnio da se uopšte ne brinem koje veroispovesti će mi biti dete... 

 

Za mene je budala svako ko ima takve stavove... a kad još ima takve stavove, pa se nešto kao ljuti jer je upotrebljen izraz "čibe od mog deteta" i priča o kulturi, vaspitanju i toleranciji, onda je i licemer pored toga što je budala.
 

Онда нема разлога за панику.

Добро је што си и ти искрен. Међутим ја сам се на толеранцију позивао иронично јер су обично атеисти пуни неких прича о толеранциј и слободи али када је у питању Јеванђеље онда има милион али. О култури и васпитању дурги пут. Међутим сад сам и лицемер а малопре сам био искерен. Чудно.

Појашњење става који имају будале погледај у одговору Ани.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 7.5.2019. at 16:37, Avocado рече

Zavisi iz koje perspektive gledaš... pravoslavni katihizis onako kako je sad koncipiran (kao i verska nastava za ostale veroispovesti) je nespojiv sa bilo čime... to je verska nastava iz aspekta jedne veroispovesti, a ne obrazovanje o verama, pa samim tim nema nikakve fleksibilnosti da se to proširuje i spaja sa nečim drugim...  sa druge strane može da se napravi jedan predmet koji bi se bavio građanskim vaspitanjem i religijom iz nekog neutralnog ugla (pravoslavci veruju u to, katolici u to, muslimani u to, itd.), na koji bi išla sva deca bez obzira na (ne)veroispovest i stekla znanja o različitim verama (i ateizmu) iz nekog neutralnog ugla... samo što ne verujem da bi bilo koja (veća) crkva i verska zajednica u Srbiji to podržala kada već ima model koji joj daleko više odgovara u kojem država finansira i organizuje nešto što je zapravo posao tih crkava i verskih zajednica... a sporno je i ko bi bio kvalifikovan da takav predmet predaje i da li bi predavači bili objektivni kada govore o svojoj religiji i tuđim religijama, što bi naravno ovde izazivalo i nacionalna trvenja...

Takav objedinjeni predmet ne bi mogli da predaju svestenici SPC a to je onda big problem... za SPC :)

ps. De ste bre bagro? :D

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Avocado рече

Pa nema veze to sa bilo kakvim zaslugama, niti je potrebno da se uzdržava u izrazu niti je nešto zlonamerno napisao... on zaista to misli... samo je iskren...

 

Naravno... i na tvoj komentar u kojem kažeš " od mog deteta čibe koncepcije sa Kuranima, daleko bilo " je stavio smajli... jer nije uopšte licemer... samo se tako češlja...  ;)

 

Смајли је био ту због оног дела да кад Бог позове у веру нико не може то да спречи.

Слажем да родитељ бира за дете. То је нормално. Али морамо знати на којим позицијама стојимо.

У  "тржишном" погледу на свет какав ти имаш постоји полица на којој стоје разне религије, уверења, одрицање од Бога итд. За тебе је Христос само један од многих. А за мене је Један Једини, и не само за мене као да је то мој утисак него је то тако. 

Из те преспективе, која је реалност, (која се може негирати по слободи као што и сам знаш  ) за мене је пораз да се Јеванђеље не проповеда и да се неко од Јеванђеља одвраћа или бира уместо спасења које једино доноси Христос, нпр. Куран. (Свакако да бих отерао од свог детета сваког ко жели да га одвуче у неку врсту јереси, секте или раскола па и у Ислам. )

Зато ми "чибе" смета,  и зашто сам поменуо твоје стање, које је богоборно и самим тим лоше. Јер то "чибе" видим као "чибе" Спасењу. 

О томе како се веронаука може предавати и како проповедати Јеванђеље, да би се што боље примило свакако треба причати. Ја бих да га што више људи чује, па ко воли нек изволи. А ко неће не мора, нити се њиме требамо бавити уопште.

Стојимо на различитим позицијама и кад кажем не разумеш, што сам ти и раније рекао, значи да ти не верујеш у Бога и то је једини разлог неспорзума и дискусије.

 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Вилер Текс рече

Онда нема разлога за панику.

Добро је што си и ти искрен. Међутим ја сам се на толеранцију позивао иронично јер су обично атеисти пуни неких прича о толеранциј и слободи али када је у питању Јеванђеље онда има милион али.

Ima ateista raznih, baš kao i raznih hrišćana... što se mene lično tiče, nema nikakvog "ali" u vezi sa Jevanđeljem, slobodom i tolerancijom... ne izmišljaj...

A o "ali" će biti više reči u sledećoj poruci...

 

1 hour ago, Вилер Текс рече

Међутим сад сам и лицемер а малопре сам био искерен. Чудно.

Šta je čudno u tome da neko bude licemer u odnosu na jednu temu i da iskreno odgovori u odnosu na drugu?

 

1 hour ago, Вилер Текс рече

Појашњење става који имају будале погледај у одговору Ани.

Pogledao... bolje da nisi "objasnio"... 

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Avocado рече

Ima ateista raznih, baš kao i raznih hrišćana... što se mene lično tiče, nema nikakvog "ali" u vezi sa Jevanđeljem, slobodom i tolerancijom... ne izmišljaj...

A o "ali" će biti više reči u sledećoj poruci...

 

Šta je čudno u tome da neko bude licemer u odnosu na jednu temu i da iskreno odgovori u odnosu na drugu?

 

Pogledao... bolje da nisi "objasnio"... 

 

 

На овој теми сам прочитао да је Туркиња сама дошла да чује о Христу а Срби својој деци бране и боје се (па им је свеједно па им није свеједно опет).

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 30 минута, Вилер Текс рече

Смајли је био ту због оног дела да кад Бог позове у веру нико не може то да спречи.

Štagod... i dalje nedostaje reakcija na "čibe od mog deteta"... pri čemu je očigledno i zašto... jer "čibe od mog deteta sa Kuranom" i "čibe od mog deteta sa Biblijom" nisu isti u onom svetonazoru u kojem su definicije dobra i zla kao u onoj anegdoti kad poglavica kaže "Zlo je kad susedno pleme našem ukrade stoku, a dobro je kad naše pleme ukrade stoku susednom plemenu".

 

пре 30 минута, Вилер Текс рече

Слажем да родитељ бира за дете. То је нормално. Али морамо знати на којим позицијама стојимо.

Evo jednog interesantnog "ali"... 

 

пре 30 минута, Вилер Текс рече

У  "тржишном" погледу на свет какав ти имаш постоји полица на којој стоје разне религије, уверења, одрицање од Бога итд. За тебе је Христос само један од многих. А за мене је Један Једини, и не само за мене као да је то мој утисак него је то тако. 

Из те преспективе, која је реалност, (која се може негирати по слободи као што и сам знаш  ) за мене је пораз да се Јеванђеље не проповеда и да се неко од Јеванђеља одвраћа или бира уместо спасења које једино доноси Христос, нпр. Куран. (Свакако да бих отерао од свог детета сваког ко жели да га одвуче у неку врсту јереси, секте или раскола па и у Ислам. )

Зато ми "чибе" смета,  и зашто сам поменуо твоје стање, које је богоборно и самим тим лоше. Јер то "чибе" видим као "чибе" Спасењу. 

A pa onda je u redu, pošto je za tebe Hristos jedan jedini i za tebe je tvoja perspektiva realnost i za tebe je poraz da se mom detetu ne propoveda Jevanđelje, to potire moju slobodu da vaspitavam svoje dete u vezi sa religijom onako kako ja hoću... pa što nisi odmah rekao... to menja sve... nisam bio svestan koliko su tvoja osećanja i uverenja bila važna za vaspitavanje mog deteta... hvala na objašnjenju, sad mi je sve jasno... totalno si u pravu... :D 

 

пре 30 минута, Вилер Текс рече

Стојимо на различитим позицијама и кад кажем не разумеш, што сам ти и раније рекао, значи да ти не верујеш у Бога и то је једини разлог неспорзума и дискусије.

Nemam taj problem sa drugim vernicima i tripuješ se da te ne razumem... razumem ja tebe odlično, samo se ne slažemo... što naravno nije uopšte problem... problem je što se ti tripuješ da onaj ko se ne slaže sa tobom i ne deli tvoja uverenja nije normalan i nešto ne razume... 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Avocado рече

Štagod... i dalje nedostaje reakcija na "čibe od mog deteta"... pri čemu je očigledno i zašto... jer "čibe od mog deteta sa Kuranom" i "čibe od mog deteta sa Biblijom" nisu isti u onom svetonazoru u kojem su definicije dobra i zla kao u onoj anegdoti kad poglavica kaže "Zlo je kad susedno pleme našem ukrade stoku, a dobro je kad naše pleme ukrade stoku susednom plemenu".

 

Evo jednog interesantnog "ali"... 

 

A pa onda je u redu, pošto je za tebe Hristos jedan jedini i za tebe je tvoja perspektiva realnost i za tebe je poraz da se mom detetu ne propoveda Jevanđelje, to potire moju slobodu da vaspitavam svoje dete u vezi sa religijom onako kako ja hoću... pa što nisi odmah rekao... to menja sve... nisam bio svestan koliko su tvoja osećanja i uverenja bila važna za vaspitavanje mog deteta... hvala na objašnjenju, sad mi je sve jasno... totalno si u pravu... :D

 

Nemam taj problem sa drugim vernicima i tripuješ se da te ne razumem... razumem ja tebe odlično, samo se ne slažemo... što naravno nije uopšte problem... problem je što se ti tripuješ da onaj ko se ne slaže sa tobom i ne deli tvoja uverenja nije normalan i nešto ne razume... 

Ја сам рекоа да то није мој утисак, него је то( мислим на Христа) реалност коју човек по слободи прихвата или не прихвата. Ово што си написао је потпуна замена теза. 

Поздрав.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, Вилер Текс рече

 

На овој теми сам прочитао да је Туркиња сама дошла да чује о Христу а Срби својој деци бране и боје се (па им је свеједно па им није свеједно опет).

 

Gimnazijalka je iz nenavedenih razloga izabrala drugi izborni predmet, na šta ima pravo.

Da li iz toga nekako sledi da je u redu osnovce obavezno učiti veronauci i protivno željama roditelja?

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Paradoksologija рече

Gimnazijalka je iz nenavedenih razloga izabrala drugi izborni predmet, na šta ima pravo.

Da li iz toga nekako sledi da je u redu osnovce obabezno učiti veronauci i protivno željama roditelja?

Ја свој став нисам о томе да ли треба веронакуа да буде обавезна нисам изнео. Јер има много јаких разлога за не и много јаких разлога за да. Ствар је изгледа као и увек у приступу и у уму који је настројен на добро. Ако је тако проблема нема.

Ако се водимо идеологијама и логиком овог света, бојим се да нећемо далеко стићи.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Avocado рече

Štagod... i dalje nedostaje reakcija na "čibe od mog deteta"... pri čemu je očigledno i zašto... jer "čibe od mog deteta sa Kuranom" i "čibe od mog deteta sa Biblijom" nisu isti u onom svetonazoru u kojem su definicije dobra i zla kao u onoj anegdoti kad poglavica kaže "Zlo je kad susedno pleme našem ukrade stoku, a dobro je kad naše pleme ukrade stoku susednom plemenu".

...

 

A pa onda je u redu, pošto je za tebe Hristos jedan jedini i za tebe je tvoja perspektiva realnost i za tebe je poraz da se mom detetu ne propoveda Jevanđelje, to potire moju slobodu da vaspitavam svoje dete u vezi sa religijom onako kako ja hoću... pa što nisi odmah rekao... to menja sve... nisam bio svestan koliko su tvoja osećanja i uverenja bila važna za vaspitavanje mog deteta... hvala na objašnjenju, sad mi je sve jasno... totalno si u pravu... :D

 

 

Ja zaista verujem da mlađi osnovci imaju pravo da znaju osnovne činjenice vezane za reprodukciju. Da li na osnovu toga treba uvesti seksualno vaspitanje po mom programu svoj deci od prvog razreda, gde će u nekom trenutku čuti za homoseksualnost i biseksualnost kao varijetete seksualnosti, bez obzira na želje roditelja?

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Вилер Текс рече

Ја сам рекоа да то није мој утисак, него је то( мислим на Христа) реалност коју човек по слободи прихвата или не прихвата. Ово што си написао је потпуна замена теза. 

Поздрав.

Naravno, jer sve što genije poput tebe zaključi da je realnost ne može da bude ništa drugo do realnost i svako ko to ne prihvati nije normalan... si razmišljao možda i o tome da se oduzmu deca ateistima? Pošto su toliko nenormalni da odbijaju da prihvate činjenice ekvivalentne tome da je voda mokra, zar nije opasno da im se povere njihova deca?

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Paradoksologija рече

Ja zaista verujem da mlađi osnovci imaju pravo da znaju osnovne činjenice vezane za reprodukciju. Da li na osnovu toga treba uvesti seksualno vaspitanje po mom programu svoj deci od prvog razreda, gde će u nekom trenutku čuti za homoseksualnost i biseksualnost kao varijetete seksualnosti, bez obzira na želje roditelja?

Ukratko: ne.   :) 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Paradoksologija рече

Ja zaista verujem da mlađi osnovci imaju pravo da znaju osnovne činjenice vezane za reprodukciju. Da li na osnovu toga treba uvesti seksualno vaspitanje po mom programu svoj deci od prvog razreda, gde će u nekom trenutku čuti za homoseksualnost i biseksualnost kao varijetete seksualnosti, bez obzira na želje roditelja?

Може човек да верује у какве год идеологије и програме. Али само је Христос реалност и Истина. 

И лгбт идеологија као и било која друга идеологија шкоде човеку јер га одвраћају од Истине.

Поредити иделогије са Науком Спасења и уводити некакав принцип демократичности и тржшта је апсолутно недопустиво ако верујемо у Бога!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Avocado рече

Naravno, jer sve što genije poput tebe zaključi da je realnost ne može da bude ništa drugo do realnost i svako ko to ne prihvati nije normalan... si razmišljao možda i o tome da se oduzmu deca ateistima? Pošto su toliko nenormalni da odbijaju da prihvate činjenice ekvivalentne tome da je voda mokra, zar nije opasno da im se povere njihova deca?

 

 

Откровење се десило, Христос је дошао и доћи ће опет. Ја то нисам измислио.

Нисам нити ми пада на памет. А ти вади ствари из контекста и буди циник колико желиш.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...