Jump to content

Интервју са Владиком Максимом: Аутокефалност као благослов јединства у различитости

Оцени ову тему


Препоручена порука

On 8.4.2019. at 1:05, Александар Милојков рече

Да, Син Божији доноси тај живот Бога, да он буде реалност у животу Цркве. Тако, црјвено устројство није и не треба да буде "имитација Тројице" већ икона самог Божјег живота. Е да ово друге буде могуће, Бог постаје човек...

.

To se desi kada teologija  sama sebi postane cilj. [Sve to uz malu pomoć srebrnog Jovan Zizjulasa, koga se, usput rečeno, mnogi sada odriču, pa čak mu i knjige spaljuju, a do pre par godina bio glavna referenca ovde na forumu].[Sreca je da su ga neka crkvena lica (pre nego teolozi) provalili dosta rano, e sada dali i na vreme, videćemo].

.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 265
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Зизјулас стварно има егзистенцијално важна запажања и учења. Међутим, у неким моментима скреће, по мени има неколико заблуда, али Боже мој, ваљда ће се то превазићи. Само се бојим да те његове заблуде, као што је еволуција првоствореног Адама од мајмуна, тј. онако како наука објашњава еволуцију (која по себи јесте реалност), и пре свега тријадолошка пренаглашеност могуће аналогије Првога на устројство Цркве, у смислу да Први међу Патријарсима мора самостално да узрокује друге аутокефалије, као што Отац једини узрокује друге божанске Ипостаси, не буду (зло)употребљене на стварно разбијање јединства Цркве.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 34 минута, Tristatri рече

.

To se desi kada teologija  sama sebi postane cilj. [Sve to uz malu pomoć srebrnog Jovan Zizjulasa, koga se, usput rečeno, mnogi sada odriču, pa čak mu i knjige spaljuju, a do pre par godina bio glavna referenca ovde na forumu].[Sreca je da su ga neka crkvena lica (pre nego teolozi) provalili dosta rano, e sada dali i na vreme, videćemo].

.

A šta je skrivio??

  • Хахаха 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мислим да је значај Зизујласових запажања, и њега самог, вишеструко прецењен. Ако га се ико буде сећао кроз век-два, биће то по његовом посредном или непосредном доприносу злу чији смо сведоци, не теологији.

У његовим идејама лично не видим ничега претерано вредног, а мом лошем утиску свакако је допринела и чињеница да је он међу најгорим писцима које сам имао прилике да читам.   

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 24 минута, Хаеул рече

Мислим да је значај Зизујласових запажања, и њега самог, вишеструко прецењен. Ако га се ико буде сећао кроз век-два, биће то по његовом посредном или непосредном доприносу злу чији смо сведоци, не теологији.

У његовим идејама лично не видим ничега претерано вредног, а мом лошем утиску свакако је допринела и чињеница да је он међу најгорим писцима које сам имао прилике да читам.   

Па добро, ништа страшно што имаш такав утисак. Ево баш читам како је Свети Јероним Стридонски, у четвртом веку, критиковао и исмевао дело Светог Амвросија Миланског De Spiritu Sancto, називајући га ненадахнутим и плитким. :) Данас су обојица Светитељи. :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

.

^^ Ponekada nije bitno samo delo nego motivacija za dato delo. Imamo slučajeve da i zla motivacija dovede, ponekada, do dobrog dela. Naravno i obrnuto, a iz čega je, verovatno, i nastala rečenica da je put do pakla popločan dobrim namerama. Uporno se govori o onome što je neko učinio, npr. intervju jedan, drugi, teći … bilo koga, neka i dela otaca makar …. Nečije delo se preispituje i tumači itd., ali se malo govori o mogućim motivacijama onog čija se dela (ili reči) kritikuju, tumače ili objašnjavaju (naravno i onog koji to čini). 

Da ne širimo dalje, radi naslova teme, mene interesuje motivacija ep. Maksima za niz njegovih javnih izjava, pre nego da mu se meri svaka reč ili znaci interpunkcije. Ako nije u pravu, šta mu onda je motivacija!? Je li jednostavno greši ili je nešto drugo. A ako jeste drugo, šta?

 [btw sva ova pitanja gore važi za svakog pa i svakod od nas ovde i naše postove].

.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Tristatri рече

mene interesuje motivacija ep. Maksima za niz njegovih javnih izjava, pre nego da mu se meri svaka reč ili znaci interpunkcije. Ako nije u pravu, šta mu onda je motivacija!? Je li jednostavno greši ili je nešto drugo. A ako jeste drugo, šta?

То је питање за њега лично, а не за нас овде. "Нико не зна шта је у срцу човековом осим самог човека и Бога...." Можда ћемо имати прилику да му поставимо ово питање, ускоро...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 42 минута, Александар Милојков рече

То је питање за њега лично, а не за нас овде. "Нико не зна шта је у срцу човековом осим самог човека и Бога...." Можда ћемо имати прилику да му поставимо ово питање, ускоро...

Па не санкционишу се људи по ономе што им је у срцу, . него по делима.А еп.Максиму као неком ко заступа ставове расколника пишу не само код нас него и у свету.За епископа је најважније да је чувар праве вере и да сведочи истину, а не да уноси пометњу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 10.4.2019. at 0:07, Августин рече

Па не санкционишу се људи по ономе што им је у срцу, . 

Sveti Avgustine pa zar djela ne dolaze iz srca..??sFun_bat:1405_love:sFun_bat

  • Хахаха 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Isusovo magare рече

Sveti Avgustine pa zar djela ne dolaze iz srca..??sFun_bat:1405_love:sFun_bat

Ima i ovo,..... Јер се срцем верује за правду, а устима се признаје за спасење. (Rimlj.10, 10)

(ja sam tako shvatio Avgustina,.... ovog naseg sa foruma... :D)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

За оно што је у срцу суди Бог. Како не схватате Августина о нечем тако простом.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Светог Августина поукашког.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Bokisd рече

Ima i ovo,..... Јер се срцем верује за правду, а устима се признаје за спасење. (Rimlj.10, 10)

(ja sam tako shvatio Avgustina,.... ovog naseg sa foruma... :D)

Ima i ono:          Psalam 95 nas opominje: „Ne budite danas srca tvrda, nego glas Gospodnji poslušajte“!

Dakle Bokisdiću objasni kakvo je to tvrdo srce??

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Isusovo magare рече

Ima i ono:          Psalam 95 nas opominje: „Ne budite danas srca tvrda, nego glas Gospodnji poslušajte“!

Dakle Bokisdiću objasni kakvo je to tvrdo srce??

:945729:

Pa, to je ono sto nam od spolja (od Boga ) dolazi u srce, pa ne bi trebalo da imamo srca tvrda u primanju i (po)slusanju i spunjavanju glasa Gospodnjeg, tj. Njegovih zapovesti.

A, to je ono sto je Avgustin   nasznak   :D,......i rekao, mi mozemo da vidimo covekova dela i reci i na osnovu toga zakljucujemo ko' sta sta misli o odredjenim stvarima. (u vezi e.Maksima se poteglo ovo pitanjce..)

A, Isus je dao ovakav smer :

44  Јер се свако дрво по роду свом познаје: јер се смокве не беру с трња, нити се грожђе бере с купине,

45  Добар човек из добре клети срца свог износи добро, а зао човек из зле клети срца свог износи зло, јер уста његова говоре од сувишка срца.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...