Jump to content

Интервју са Владиком Максимом: Аутокефалност као благослов јединства у различитости

Оцени ову тему


Препоручена порука

Читава ова истуација је јако мучна и болна. Не желим да замислим ситуацију у којој ми одједном нисмо једно са нашом браћом у Солуну, Цариграду и Москви. Да не могу код Светог Димитрија да се причестим! А да неки побожни солуњанин не може у Храму Христа Спаса у Москви!

Моје инистирање да ми @Александар Милојков одговори на питање везано за силазак Светога Духа на апостоле има следећу позадину.

Ако тада нико није имао примат, зашто би сада имао? Да ли је то политичко питање настало у Византији?Да ли је то само да би све било практичније? Могу да разумем да неко има примат у смислу да сазове Сабор и каже "Е браћо проблем тај и тај или треба ово и оно" и онда се сви као браћа договоре у благодати Духа Светога. 

Оно што ме брине је како да се спречи да тај први злоупотреби право на сазивање Сабора и постане властодржац?

Да ли је нешто погрешно у идеји да сваки настојатељ помесне Цркве има право да сазове Сабор? И  да ли је нешто погрешно у идеји да се сабори оджавају сваке две године? Авио карте нису скупе и стиже се свуда за 16-18 сата, нека је и читав дан, није страшно. Мислим да би тако било најбоље. Да ли је то погрешно размишљање, молим и друге да ми одговоре а не само Александар.

Нисам својим писањем ни пре ни сада хтео да буде рушитељ, анархиста, демократа или да нарушавам ауторитет било ког епископа или патријарха. Ако сам тако нешто учинио, извињавам се.

Наши оци, браћа и сестре у Украјини страдају, туку их, прогоне људи који су далеко од Цркве, нацисти, политичари и они који ни Символ Вере не знају а хоће да преузму храмове. Не може се то игнорисати и и говорити све је у реду. Није у реду.

Молим Александра да ми опрости што сам био нападан и острашћено поставио питање. Ја немам неко велико образовање, ја само желим да стварно заволим и Бога и људе и Цркву, можда машим термине и тако даље али мени је Бог живот дао ( и то не само једном) и мени је Црква мајка. И ја желим да буде син.

Ово све постављам као питања јер не желим да буде ни рушитељ ни јеретик, него зато да би знао истину и био у Цркви како доличи.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 265
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Brate Viler, svidja mi se tvoja poruka i nacin ophodjena i sam ton (poruke).:ok:

Mislim da je stvar u sustini vrlo jednostavna i da vecina obicnih ljudi i vernika razume sta se desava. VP i p.Vartolomej su se prakticno bez konsultacija sa svim drugim PC umesali u pricu oko raskolnika u Ukrajini i sami su, kako su hteli i na svoj nacin kako su zamislili prihvatili raskolnike i prvo ih rehabilitovali i na kraju priznali za kanonske i primili u opstenje i zajednicu sa svojom VP.

Na taj nacin su prekrsili osnovno nacelo u PC da se svi veliki i teski crkveni problemi u crkvi,  bilo verskog bilo kanonskog ili predanjskog tipa, resavaju zajednicki i saborno jer samo tako moze da se nadje najbolje resenje i da se sacuva blagosloveni mir u crkvi koji cuva PC u zajednistvu i da se na taj nacin spreci nastanak mogucih raskola.

Nazalost VP je prekrsila ovo zlatno pravilo i sta smo dobili, pa, upravu pravu smutnju i nemir i zasad 'samo' kanonski raskol u PC izmedju VP i RPC. To su zalosne posledice, VP je zarad nekog malog dobitka (po njenom rasudjivanju) napravila vise stete, da li je to bas razumno ? Naravno da nije, VP je prakticno uradila, kao da gasi neki mali pozar tako sto dodaje drva i slamu i na taj nacin smo dobili samo jos veci pozar koji se prosirio i svojom velicinom je poceo prozdire i guta sve pred sobom,.... umesto,  da se zajednicki sa drugima gasi taj mali pozar, malo po malo' i odgovarajucim sredstvima, vodom i penom  (al' sam objasnio, zar ne .... :smeh1:)

I, ono sto je jos problematicnije u celoj toj prici oko pozara,  mnogi taj pozar koji se razgoreo od strane VP,.... mnogi umesto da gase pozar i smanjuju njegovu stetu i sami dodaju jos vise drva i slamu, ... i dobijamo, da umesto,  nekako da se trudimo da smanjimo stetu od pozara , on se jos vise i rasplamsava. Sto je po meni najstrasnije od svega, jer na kraju svega, nazalost  postoji mozda mogucnost da pozar u buducnosti jos vise ojaca i napravi veliku stetu nasoj PC.

Zbog toga, po meni, je vrlo bitno da se taj pozar sto pre nekako ugasi i saniraju teske posledice (koje vec postoje). Mislim da je najbolje resenje da se to saborno ucini, na nekom opstem saboru sa ucescem koliko je moguce cele PC, da svi sednu za sto i da se nadju resenja i da se vidi kako ici dalje. Nadam se nekom resenju.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 33 минута, Bokisd рече

Brate Viler, svidja mi se tvoja poruka i nacin ophodjena i sam ton (poruke).:ok:

Mislim da je stvar u sustini vrlo jednostavna i da vecina obicnih ljudi i vernika razume sta se desava. VP i p.Vartolomej su se prakticno bez konsultacija sa svim drugim PC umesali u pricu oko raskolnika u Ukrajini i sami su, kako su hteli i na svoj nacin kako su zamislili prihvatili raskolnike i prvo ih rehabilitovali i na kraju priznali za kanonske i primili u opstenje i zajednicu sa svojom VP.

Na taj nacin su prekrsili osnovno nacelo u PC da se svi veliki i teski crkveni problemi u crkvi,  bilo verskog bilo kanonskog ili predanjskog tipa, resavaju zajednicki i saborno jer samo tako moze da se nadje najbolje resenje i da se sacuva blagosloveni mir u crkvi koji cuva PC u zajednistvu i da se na taj nacin spreci nastanak mogucih raskola.

Nazalost VP je prekrsila ovo zlatno pravilo i sta smo dobili, pa, upravu pravu smutnju i nemir i zasad 'samo' kanonski raskol u PC izmedju VP i RPC. To su zalosne posledice, VP je zarad nekog malog dobitka (po njenom rasudjivanju) napravila vise stete, da li je to bas razumno ? Naravno da nije, VP je prakticno uradila, kao da gasi neki mali pozar tako sto dodaje drva i slamu i na taj nacin smo dobili samo jos veci pozar koji se prosirio i svojom velicinom je poceo prozdire i guta sve pred sobom,.... umesto,  da se zajednicki sa drugima gasi taj mali pozar, malo po malo' i odgovarajucim sredstvima, vodom i penom  (al' sam objasnio, zar ne .... :smeh1:)

I, ono sto je jos problematicnije u celoj toj prici oko pozara,  mnogi taj pozar koji se razgoreo od strane VP,.... mnogi umesto da gase pozar i smanjuju njegovu stetu i sami dodaju jos vise drva i slamu, ... i dobijamo, da umesto,  nekako da se trudimo da smanjimo stetu od pozara , on se jos vise i rasplamsava. Sto je po meni najstrasnije od svega, jer na kraju svega, nazalost  postoji mozda mogucnost da pozar u buducnosti jos vise ojaca i napravi veliku stetu nasoj PC.

Zbog toga, po meni, je vrlo bitno da se taj pozar sto pre nekako ugasi i saniraju teske posledice (koje vec postoje). Mislim da je najbolje resenje da se to saborno ucini, na nekom opstem saboru sa ucescem koliko je moguce cele PC, da svi sednu za sto i da se nadju resenja i da se vidi kako ici dalje. Nadam se nekom resenju.

Možda je Svetejši Patrijarh po nadahnuću DS preuzeo rizik uspostave reda, znajući iz nedavnog primjera  (zaboravio sam gdje je bio pokušaj zadnjeg općeg sabora) da je tako nešto ne moguće riješiti saborno.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, kopitar рече

Možda je Svetejši Patrijarh po nadahnuću DS preuzeo rizik uspostave reda, znajući iz nedavnog primjera  (zaboravio sam gdje je bio pokušaj zadnjeg općeg sabora) da je tako nešto ne moguće riješiti saborno.

Али испаде онда да нисмо католичка црква... :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, kopitar рече

Možda je Svetejši Patrijarh po nadahnuću DS preuzeo rizik uspostave reda, znajući iz nedavnog primjera  (zaboravio sam gdje je bio pokušaj zadnjeg općeg sabora) da je tako nešto ne moguće riješiti saborno.

Ух, мора да је то! Није оно што је свима очиглено, већ нешто потпуно супротно!

Јер, Сабори су решавали све могуће проблеме, 2000 година, али сад је, ето, искрсло нешто што само Вартоломејева самовоља може решити, и Дух Свети је одлучио да све ингетенције Сабора пребаци на њега! 

Одмах га прогласити за мученика и исповедника! 

П. С. Он је Свесвјатјејши. Да Вас је чуо, опалио би Вам шамар за то Свјатјејши.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Zoran Đurović рече

Али испаде онда да нисмо католичка црква... :D

Pa sami od sebe niste ali zahvaljući dobrom Isusu jeste, isto vrijedi i za katolike.

Na kraju će sve izaći na dobro ne treba padati u očaj...tipa nanesena šteta, šta će se sad dogoditi itd. treba se moliti i pričekati malo, bar 100 godina.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 минута, Zoran Đurović рече

Свашта ти ископаш.

Пацовским каналима. :))

Виђе ли ко оно шарено камење, тегове, по папирима?

Оно је све са западноамеричке обале. :))

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, kopitar рече

Na kraju će sve izaći na dobro ne treba padati u očaj...tipa nanesena šteta, šta će se sad dogoditi itd. treba se moliti i pričekati malo, bar 100 godina.

Не, већ треба сазвати Велики Сабор, усвојити све оно што су Фанариоти вешто скинули с дневног реда у Криту - на првом месту, правила доделе аитокефалности - а Вартоломеја и његову хетеродоксну догму, заједно са присталицама, послати у наручје Арију и сличнима, међу које су се сами сврстали.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Хаеул рече

Не, већ треба сазвати Велики Сабор, усвојити све оно што су Фанариоти вешто скинули с дневног реда у Криту - на првом месту, правила доделе аитокефалности - а Вартоломеја и његову хетеродоксну догму, заједно са присталицама, послати у наручје Арију и сличнима, међу које су се сами сврстали.

Ne ide silom...treba ljude smirivati i ne pridavati važnost ni jednoj strani.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 36 минута, kopitar рече

Možda je Svetejši Patrijarh po nadahnuću DS preuzeo rizik uspostave reda, znajući iz nedavnog primjera  (zaboravio sam gdje je bio pokušaj zadnjeg općeg sabora) da je tako nešto ne moguće riješiti saborno.

Само те гледам. 

0703_read

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, kopitar рече

Ne ide silom...treba ljude smirivati i ne pridavati važnost ni jednoj strani.

Да, кад су обе стране подједнако у криву, што овде није случај.

Није ово неки тамо лични сукоб двоје тврдоглаваца, већ нешто што се тиче будућности Цркве, и милиона душа.

А није овај проблем ни тек од јуче. Радио је Вартоломеј доста спорних ствари и пре Украјине.

Зато је "сила" и те како оправдана, јер Фанариотима је дато довољно времена да се уразуме.

  • Збуњен 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Zoran Đurović рече

Али испаде онда да нисмо католичка црква... :D

Jeste li vi sigurni da znate kakav tj. koji problem rješavate? :D 

Možda bi to htjelo specijalistu u nekom drugom oboru koji se tiče više zakonitosti entropije nego li teologije i kanona? 

boltzmann.jpg

https://sr.wikipedia.org/wiki/Лудвиг_Болцман

slide_15.jpg

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Црквена криза у Украјини повод за полемику српских владика

Владика бачки Иринеј упозорава да Васељенска патријаршија посеже за правом јурисдикције над свим епархијама у дијаспори, док га епископ Максим пита због чега баш сада покреће то питање
Аутор: Јелена Чалијапонедељак, 08.04.2019. у 22:55
Iraklion2.jpg
 

Полемика двојице српских владика, епископа бачког Иринеја и западноамеричког Максима, у вези са „Ставом Српске православне цркве о црквеној кризи у Украјини”, отворила је једно ново питање: питање односа Васељенске патријаршије према православној дијаспори.

У свом последњем саопштењу из ове полемике, владика Иринеј пише да васељенски патријарх Вартоломеј „упорно негује и развија” неканонску теорију неких својих претходника на цариградском трону да Фанар има искључиво право јурисдикције над православном дијаспором. Како даље наводи, та теорија подразумева да је једини канонски епископ у дијаспори, Америци или Аустралији, на пример, епископ Васељенске патријаршије, док су сви други његови викари. То уверење демонстрирано је, како даље пише владика Иринеј, на Критском сабору 2016. године. „Делегација Васељенскога трона је на Критском сабору, једнострано и самовољно, кришом од свих, изменила титуле архијереја помесних цркава у дијаспори: само њихови архијереји су епископи немачки, аустријски, француски и тако даље, а остали, из других помесних аутокефалних цркава, јесу епископи непознатог идентитета и статуса, па их стога називају епископима ’у Аустрији’, ’у Немачкој’, ’у Аргентини’ и тако даље, дакле без титуле, без епархије”, наводи се у тексту владике Иринеја. Он даље пита свог сабрата, владику Максима, ко је онда по мерилима Цариграда канонски епископ: он који је испод критских докумената потписан као епископ бачки или владика Максим који је потписан као „епископ у западној Америци”.

Епископ западноамерички одговорио је на ово саопштење, наводећи да је текст „старијег сабрата” богат темама, али и грешкама. Прво око потписа и титула. „Ако већ претендује да зна, обавештавам га да смо ми приликом потписивања докумената крај свог имена по правилу дописали правилно име наше епархије. Дакле, у изворним актима Критског сабора наша титула западноамеричког епископа остала је непромењена и тачна.”

Владика западноамерички, с друге стране, подсећа да су сва документа која су се нашла на Критском сабору, па и онај који се тиче православне дијаспоре, припремљени на предсаборским конференцијама много раније. „За многе ће остати неодговорено питање зашто се епископ бачки баш сада, 2019. године (а не, рецимо, много раније, од 1993. године у Шамбезију, па надаље све до пред Критски сабор), јавно сетио питања тог ексклузивног права ’Васељенског трона’ на јурисдикцију над читавом православном дијаспором широм васељене? Зар се то питање није могло (и требало) покренути и на припремним конференцијама на којима је он, имајући ексклузивно право да представља Српску цркву, учествовао?”, пише владика Максим.

Он додаје и да га у обраћању Цариграђани ословљавају управо онако како и он самог себе идентификује и да ни у једном од осталих аспеката живота дијаспоре није показан ни траг онога што је владика бачки описао. 

Незадовољство у Московској патријаршији

Независно од расправе српских архијереја, која је стигла и до теме православне дијаспоре, о овом питању размишља се и у другим православним помесним црквама, такође у вези с дешавањима после давања Томоса о аутокефалности Украјинцима. Тренутни начин организације, епископски савети који окупљају у ово једно тело архијереје свих православних помесних цркава на одређеној територији, више није прихватљив за поједине представнике Московске патријаршије. Наиме, епископским саветима увек председава архијереј из Васељенске патријаршије, а уколико га нема на одређеној територији, владика из прве по диптиху православних цркава. То је још једно „ексклузивно право” Цариграда које је на предсаборским конференцијама, а касније и на Сабору на Криту, верификовано потписима већине представника осталих православних помесних цркава.

Да подсетимо, Московска патријаршија на Критском сабору није учествовала, а један од њених архијереја у дијаспори, митрополит берлинско-немачки Тихон, обавестио је почетком марта сабраћу из других православних помесних цркава да се тренутно повлаче из Епископског савета Немачке. За њих је, како је додао, неприхватљиво да после одлука везаних за Украјину учествују на састанцима тела којима председава представник Цариграда. Као излаз из те ситуације, митрополит Тихон и архијереји Руске цркве у Немачкој предлажу да председник савета буде биран, а не да то место буде „резервисано” за представника Васељенске патријаршије.

http://www.politika.rs/scc/clanak/426918/Crkvena-kriza-u-Ukrajini-povod-za-polemiku-srpskih-vladika

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...