Jump to content

Raskol se zahuktava

Оцени ову тему


Препоручена порука

Мило Ђукановић: Очекујем признање аутокефалности „црногорске православне цркве“

19.06.2019

Предсједник Црне Горе Мило Ђукановић саопштио је да очекује да Цариградска патријаршија призна аутокефалност „црногорске православне цркве“.

Ђукановић је, у интервјуу за телевизију Н1, казао да би га изненадило да се у Цариградској патријаршији размишља другачије.

„Понављам, било би то супротно канонском праву, било би супротно темељном принципу етнофилетизма. Као што смо 1918. — подсјећам Вас — остали без државе, па након тога, без обзира што није било насилно, логично, 1920. године остали и без цркве. Године 2006. су се промијениле околности. Црна Гора је независна држава. У складу са овим принципом који сам вам поменуо, дакле, организација православне цркве прати организацију државе“, рекао је Ђукановић.

Он тврди да нема говора о покушају да се, кроз доношење новог закона, цркве и манастири у Црној Гори отму од Српске православне цркве и додијеле „црногорској православној цркви“.

„Ријеч је о грозној и грубој политичкој манипулацији“, јасан је Ђукановић.

„Улога митрополита Амфилохија је онаква каква може бити улога човјека на високом положају у Српској православној цркви, која је мање вјерска, а више политичка организација“, поручио је Ђукановић.

Ђукановић је поновио да СПЦ чува инфраструктуру „велике Србије“ и то кроз четири епархије у Црној Гори, од које су три прекограничне.

Он је навео да је Амфилохијево поступање у складу са мисијом СПЦ и увјерењем да је Црна Гора, стицајем несрећних околности, постала независна држава и да ће ту грешку Црква исправити.

„Митрополит Амфилохије је неко ко има рејтинг унутар СПЦ и у православном свијету уопште“, навео је Ђукановић и истакао да је по њему било и свијетлих тренутака у његовом политичком дјеловању — када је подржао отклон од Милошевићеве политике и када је био судржан уочи референдума.

 

https://rs.sputniknews.com/regioni/201906191120133602-milo-djukanovic-ocekujem-priznanje-autokefalnosti-crnogorske-pravoslavne-crkve/

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 11.6k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Изгледа као да иде како је патријарх Вартоломеј најавио. Неће се он мешати у питања Цркве у Црној Гори осим ако се не деси ово што се сада дешава. Потребно је само да Ђукановић затражи од Вартоломеја аутокефалност Цркве у Црној Гори и добиће је.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 23 минута, Milan Nikolic рече

„Понављам, било би то супротно канонском праву, било би супротно темељном принципу етнофилетизма. Као што смо 1918. — подсјећам Вас — остали без државе, па након тога, без обзира што није било насилно, логично, 1920. године остали и без цркве. Године 2006. су се промијениле околности. Црна Гора је независна држава. У складу са овим принципом који сам вам поменуо, дакле, организација православне цркве прати организацију државе“, рекао је Ђукановић.

Milo novi e.Nikodim Milas ...:D ... mora da se napise i treca knjiga Tumacenja pravila (Nikodim napiso dve knjige)... :smeh1:

Kako su ostali bez crkve ako Mitropolija u CG nije bila autokefalna i nezavisna i bila je kao mitropolija sastavni deo autokefalne SPC sve do ukidanja Pecke patrijarsije.... i kada je ponovo uspostavljena SPC kao patrijarsija, onda je sasvim logicno i Mitropolija CG (i primorska,... da mi ne amputiraju kao m.Amfilohiju... :D) usla ponovo u kanonski sastav SPC u kojoj je pre ukidanja Pecke patrijarsije i bila kao mitropolija.

Nego Milo politicar i pali masu.... :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 41 минута, Milan Nikolic рече

казао да би га изненадило да се у Цариградској патријаршији размишља другачије.

„Понављам, било би то супротно канонском праву, било би супротно темељном принципу етнофилетизма

Позива их јавно да се држе етнофилетизма који они спроводе тајно док се јавно куну да нису етнофилетисти... Цццц... joooj
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 28 минута, Milan Nikolic рече

Изгледа као да иде како је патријарх Вартоломеј најавио. Неће се он мешати у питања Цркве у Црној Гори осим ако се не деси ово што се сада дешава. Потребно је само да Ђукановић затражи од Вартоломеја аутокефалност Цркве у Црној Гори и добиће је.

Иако се слажем да све више звучи као Потрошено, ипак, мислим да ће тешко да добију аутокефалност по украјинском сценарију.

Цитат

Мене и даље занима технички тј. практични део те приче да Мило хоће да обнови тзв. ЦПЦ. Шта мислите како то мисли да изведе?

Украјински сценарио је немогућ. Рецимо и Денисенкова и Малетичева секта имају број верника (и организацију) о којима ЦПЦ не може чак ни да сања а опет, од када је кренуло масовно заузимање храмова од канонске Цркве, имају мањак свештенства и морају да стављају огласе и конкурсе и организују курсеве (?!) за свештенике да би отете храмове активирали (мада и поред тога храмови често зврје празни јер их углавном нису отели локални верници него десничарски и верски екстремисти доведени ко зна одакле). У Цг чак и када би у наредном периоду рукоположили све способне мушке из "ЦПЦ"  од 20 до 60 година не би имали довољно људи. А где су манастири и остало, ко би тамо био? А где су "обични" верници који би у те "попуњене" храмове и манастире ишли? И где би и којом брзином исшколовали те људе? Једино да иду на курсеве и да се избрукају и више него што се сада брукају... Јер када би Мило сутра потезом оловке дао Мирашу све цркве и манастире у Цг (и по једног полицајца (ако их уопште и за то има довољно) да чува сваку да СПЦ не уђе у њих) овај нити би имао људе нити би знао нити могао са њима ишта да уради и све би то пропало. Осим ако би се сва земља продала инвеститорима а цркве порушиле или остале као магацини. А све ово (заједно) би вероватно значило Милов крај што је још један од разлога зашто сумњам да он хоће Украјински сценарио.

Македонски сценарио је реалнији. У њему нема нерешивих проблема са људским ресурсима, имовинским зачкољицама, црквено-политичким противницима. Македонци су у раскол отишли као комплетна инфраструктура, организација, свештенство и верници. Само су на папиру променили име и уклопили се са политичарима. Ништа од проблема са којима се суочава Мило са својом сектом нису имали. Ако је и било неких закона који се тичу имовине они су више били последица и епилог раскола него алат да се њима оствари нешто што није имало никакве везе са стањем на терену (као што се за Милов закон инсинуира да има за циљ).

Ако је ово моје резоновање тачно претпостављам да је то јасно и осталим црквено-политичким актерима у Цг и онда се поставља питање: зашто нико од њих није рекао нешто типа: Мило то планира да уради тако и тако а овај закон ће у томе имати ту и ту улогу и онда ће бити то и то итд. итд.

Јер, ако се држимо хипотезе да Мило хоће Украјински сценарио, онда би он морао да иступи са детаљним планом за аутокефалију као што је и Порошенко то урадио. И не само то него је Порошенку аутокефалија била и један од главних адута у предизборној кампањи, ишао на богослужења и код расколника и код унијата, шетао се по целој земљи и показивао "томос", стављали га са "томосом" на билборде, рекламе, емисије.

Мило ништа од тога не ради, доноси закон непримењив на терену и не говори са којим људима, како и када планира да освоји све храмове и манастире, напуни их свештеницима, верницима и монасима и затим шета кроз целу земљу са томосом...

https://pouke.org/forum/index.php?/topic/59132-зоран-ђуровић-када-се-удруже-млади-и-стари-лавови-владике-максим-и-амфилохије/&do=findComment&comment=1885825

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Vladan :::. рече

Јок, ово је о расколу а он није у тој причи колико знам.
 

(dobro, cu da nadjem druge mogucnosti,... :smeh1: ... malo se salim, tako sam veceras nastelovan... :takeoff:)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

За оне који разумеју руски:

https://stbasil.center/2019/06/21/denisenko-never-surrender-and-makes-schism-within-schism/

https://spzh.news/ru/zashhita-very/63043-vojna-soborov-vosstanovil-li-filaret-kijevskij-patriarkhat

Денисенко (Михаил, познатији под именом Филарет) јуче одржао сабор УПЦ - Кијевски патријархат на којем је поништена одлука из децембра прошле године о укидању те "цркве" ради обједињавања са Малетичевом "црквом"  у Вартоломејеву ""православну" "цркву" Украјине". Овом одлуком Денисенкова "црква" задржава и своју имовину - храмове,манастире, училишта... а Денисенко је њен поглавар.

Што ће рећи - креће цепање Вартоломејеве расколничке украјинске "цркве". 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 48 минута, Родољуб Лазић рече

За оне који разумеју руски:

https://stbasil.center/2019/06/21/denisenko-never-surrender-and-makes-schism-within-schism/

https://spzh.news/ru/zashhita-very/63043-vojna-soborov-vosstanovil-li-filaret-kijevskij-patriarkhat

Денисенко (Михаил, познатији под именом Филарет) јуче одржао сабор УПЦ - Кијевски патријархат на којем је поништена одлука из децембра прошле године о укидању те "цркве" ради обједињавања са Малетичевом "црквом"  у Вартоломејеву ""православну" "цркву" Украјине". Овом одлуком Денисенкова "црква" задржава и своју имовину - храмове,манастире, училишта... а Денисенко је њен поглавар.

Што ће рећи - креће цепање Вартоломејеве расколничке украјинске "цркве". 

Ne bi rekao. Na sabora sem Filareta pojavili se samo dva episkopa i 10 svestenika. Moze da se kaze da sad bez Denisenka PCU bice u bolji polozaj...Ne cudime ako sve ovo nije namerno odrageno...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Родољуб Лазић рече

Што ће рећи - креће цепање Вартоломејеве расколничке украјинске "цркве". 

Имаш ти и светле моменте... 

Денисенко ће све вратити под своје. Укри су доживели окупацију, а овај нови председник неће то трпети. Мислим да ће за 6 месеци пребећи под Денисенка више од 50% владика. Дијаспора остаје Денисенку, а показало се да се Вартоломеј упустио у авантуру из које му нема више повратка. Ја сам им предлагао начин да изађу из тог кола и колико-толико да спасу образ. И то су требали пре неки месец да ураде. Но, ко ће да слуша лудог аву... 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Можда је било питање, па се извињавам што понављам. Наиме, колико епископа има расколничка УПЦ ?

„Бојим се Бога који је високо и гледа. Бојим се и човека који нема Бога!”

                                                                                 Византијска пословица

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мислим да, са канонског становишта гледано, има два. То су Драбинко и, чини ми се Симон, који су пребегли из Украјинске Цркве Московске Патријаршије где су примили валидно рукоположење и, колико знам, нису још рашчињени. Док не буду рашчињени, они су канонски епископи..

Сви остали из расколничких "цркава" Денисенка и Малетича нису валидно рукоположени, (колико сам успео да испратим) јер они који су их рукопполагали нису имали право да их рукоположе - или су били архијереји, па су рашчињени, као Денисенко, или су постали "архијереји" рукоположењем од већ рашчињених архијереја, што није валидно

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...