Jump to content

Raskol se zahuktava

Оцени ову тему


Препоручена порука

@srb_Lo Да све је то у реду али из свега нужно следи да сами себе изопштавамо што је нонсенс. Уосталом као и сви који комуницирају са Цариградом.Тога се ја бојим.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 11.6k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Неколико светогорских манастира не прихватају став четири грчка манастира

mu-athos.jpg

Свештена заједница Свете Горе задржава неутрални статус по питању украјинске кризе тако и не велича а и не осуђује радње Цариградске Патријаршије али ни велича и не осуђује противљење канонске Украјинске Цркве и Руске Цркве. Свештена заједница коју сачињава по један представник од 20 главних манастира има различито мишљење о томе како да се постави према украјинској расколничкој цркви и одлучила је да се сваки манастир са своје стране определи како да прима њена свештена лица. Упркос овом неутралном тону, четири грчка манастира Велика Лавра, Иверон, Кутлумус и Нови Есфигмен – са своје стране су изнели став којим строго одбацују наводно „руско мешање“ и снажно критикују руски манастир Светог Пантелејмона. На ово су четири друга манастира поднели писмени извештај следећем заседању свештене заједнице од 4. марта 2019. изневши став да ова четири манастира политички мотивисано доносе своја тумачења и необразлажене оптужбе против манастира Светог Панталејмона, што је апсолутно страно духовној природи Свете Горе.

http://www.spc.rs/sr/nekoliko_svetogorskih_manastira_ne_prihvataju_stav_chetiri_grchka_manastira

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Bokisd рече

(i ja sam zborio tako'... :D)

 

То није само канонско питање него је пре свега аха шалим се, признајте да сам вас упецао.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 41 минута, Milan Nikolic рече

То није само канонско питање него је пре свега аха шалим се, признајте да сам вас упецао.

.. da nije pitanje odnosa licnosti .... itd,... :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Milan Nikolic рече

То није само канонско питање него је пре свега аха шалим се, признајте да сам вас упецао.

То је питање гаћа и гимнастичара!:))) Не нас завлачи!:)))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, Bokisd рече

(inace, po meni, tacka 5. je vrlo, vrlo zanimljiva, ..... према канонском принципу по коме онај ко комуницира са екскомуницираним постаје сам изопштен.... cekam Vedrana sta ce da analizira i zbori,  :dedica: ..)

Што мене? :D

Већ сам то изанализирао. 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, Zoran Đurović рече

Не знам да ли сам изопћен? Тачка 5 је мало смушено формулисана. Шта ти мислиш?

На ваше богољубље ћемо применити икономију. :))

Или да предложим нови принцип? Екстраканоничности. :))

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, srb_Lo рече

“ канонском принципу по коме онај ко комуницира са екскомуницираним постаје сам изопштен.” Не пише овде ко “служи” са екскомуницираним него ко “комуницира” по овоме значи је Цариград изопштен

Подразумева се да се односи на служење. 

Не заборави ми ово добијамо следећим каналима.... са грчког превода који је преведен на енглески и руски, а онда је енглески преведен на српски. 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, srb_Lo рече

А питање је канонско-политички али  и теолошко кад су покушали примат Царигада теолошки да оправдају .

Амин. 

Од почетка то причам. И та теолошка димензија проблма и јесте највећи изазов за Цркву. Са свим осталим стварима Црква може да се носи. Ни прогони, ни убијања, ни политички притисци, Цркви не могу толико да наштете као теолошка изопачења.

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...