Jump to content

Raskol se zahuktava

Оцени ову тему


Препоручена порука

Е добро, сад да резимирамо. 

Дакле, фејк њуз су за Белорусију. 

У Украјини је једина канонска Црква УПЦ под мит. Онуфријем.

Цариград се присајединио двема расколничким групама у Украјини и играју се цркве са, не два, него три поглавара. 

 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 11.6k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Почасни патријарх УПЦ Филарет, некадашњи кијевски митрополит УПЦ МП, по канонском праву заиста има право апелације цариградском патријарху (намерно пишем стално цариградски а не васељенски јер не подржавам никаквог источног папу) и цариградски патријарх је са својим синодом, након шест поднесених молби, укинуо све мере према патријарху/митрополиту Филарету. Исто право има и некадашњи епископ рашкопризренски Артемије, којег сутра може Цариград рехабилитовати. Занимљиво је да задње поменути, можда у тм мудро збори:

Беседа владике Артемија у гостопримници манастира светог Јустина Ћелијског у Барајеву

Хорепископ Наум: Какво је Ваше мишљење о овом новом расколу?

Владика Артемије: Којем расколу?

Хорепископ Наум: Између Цариградске и Московске патријаршије.

Владика Артемије: Тиме се уопште нисам бавио, јер то је чиста политика и с једне и са друге стране. Нажалост, тај наводни сукоб не води се о суштинским стварима, него о премоћи и борби о неко првенство, што наравно да има и имаће далекосежне последице, негативне, по православну цркву, јер су та два центра, Цариград и Москва, углавном највише укључени у утапање православља у јерес екуменизма. Међу њима се не води та дискусија, није у питању уопште вера, него моћ овоземаљска. Толико.

Извор: Eпархија рашко-призренска у егзилу,  29.09.2018.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Почасни патријарх УПЦ Филарет, некадашњи кијевски митрополит УПЦ МП, по канонском праву заиста има право апелације цариградском патријарху (намерно пишем стално цариградски а не васељенски јер не подржавам никаквог источног папу) и цариградски патријарх је са својим синодом, након шест поднесених молби, укинуо све мере према патријарху/митрополиту Филарету. Исто право има и некадашњи епископ рашкопризренски Артемије, којег сутра може Цариград рехабилитовати. Занимљиво је да задње поменути, можда у тм мудро збори:

Беседа владике Артемија у гостопримници манастира светог Јустина Ћелијског у Барајеву

Хорепископ Наум: Какво је Ваше мишљење о овом новом расколу?

Владика Артемије: Којем расколу?

Хорепископ Наум: Између Цариградске и Московске патријаршије.

Владика Артемије: Тиме се уопште нисам бавио, јер то је чиста политика и с једне и са друге стране. Нажалост, тај наводни сукоб не води се о суштинским стварима, него о премоћи и борби о неко првенство, што наравно да има и имаће далекосежне последице, негативне, по православну цркву, јер су та два центра, Цариград и Москва, углавном највише укључени у утапање православља у јерес екуменизма. Међу њима се не води та дискусија, није у питању уопште вера, него моћ овоземаљска. Толико.

Извор: Eпархија рашко-призренска у егзилу,  29.09.2018.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Манојло рече

Почасни патријарх УПЦ Филарет, некадашњи кијевски митрополит УПЦ МП, по канонском праву заиста има право апелације цариградском патријарху (намерно пишем стално цариградски а не васељенски јер не подржавам никаквог источног папу) и цариградски патријарх је са својим синодом, након шест поднесених молби, укинуо све мере према патријарху/митрополиту Филарету. Исто право има и некадашњи епископ рашкопризренски Артемије, којег сутра може Цариград рехабилитовати. Занимљиво је да задње поменути, можда у тм мудро збори:

Беседа владике Артемија у гостопримници манастира светог Јустина Ћелијског у Барајеву

Хорепископ Наум: Какво је Ваше мишљење о овом новом расколу?

Владика Артемије: Којем расколу?

Хорепископ Наум: Између Цариградске и Московске патријаршије.

Владика Артемије: Тиме се уопште нисам бавио, јер то је чиста политика и с једне и са друге стране. Нажалост, тај наводни сукоб не води се о суштинским стварима, него о премоћи и борби о неко првенство, што наравно да има и имаће далекосежне последице, негативне, по православну цркву, јер су та два центра, Цариград и Москва, углавном највише укључени у утапање православља у јерес екуменизма. Међу њима се не води та дискусија, није у питању уопште вера, него моћ овоземаљска. Толико.

Извор: Eпархија рашко-призренска у егзилу,  29.09.2018.

Иди одавде сотоно

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Heraklit рече

Imam jedno ozbiljno pitanje.Zašto se ne sazove Sabor oko ovog pitanja?Ipak je ovo ozbiljan problem i razara jedinstvo PC.

Полако. Куд си се залетио! Док припремимо. :))

Претходни смо спремали 100 година :))

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Vladan :::. рече

мислим да се ради на томе... можда не довољно брзо као што би ми волели али се све чешће у изјавама говори о томе...

Manje priče više dela,posle može biti kasno.I imam još jedno pitanje da li je ovaj papa u pokušaju iz Istanbula prekršio neke kanone priznavši tu ukrajinsku parasinagogu?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Манојло рече

Владика Артемије: Тиме се уопште нисам бавио, јер то је чиста политика и с једне и са друге стране. Нажалост, тај наводни сукоб не води се о суштинским стварима, него о премоћи и борби о неко првенство, што наравно да има и имаће далекосежне последице, негативне, по православну цркву, јер су та два центра, Цариград и Москва, углавном највише укључени у утапање православља у јерес екуменизма. Међу њима се не води та дискусија, није у питању уопште вера, него моћ овоземаљска. Толико.

Ovo mislim da je istina što je rekao Artemije nažalost.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пуно тога треба решити у православном свету: цариградски неопапизам, календарска разлика, питање дијаспоре, давање аутокефалије, измирење са РКЦ или у случају неуспеха обнова патријаршије Запада, заједничке молитве са неправославнима...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Heraklit рече

I imam još jedno pitanje da li je ovaj papa u pokušaju iz Istanbula prekršio neke kanone priznavši tu ukrajinsku parasinagogu?

наравно да није из његовог угла гледања и наравно да јесте из угла гледања свих осталих цркава јер нико није признао ту творевину, а чак ни сам барт није присуствовао ниједној церемонији ако се не варам (ни "сабору" ни предаји "томоса" ни "устоличењу")

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Манојло рече

Ако неће под Москву нека им аутокефална православна црква, важно да је православна а не унијатска! Унија се у Украјини страховито шири, а ово са аутокефалијом ПЦУ је једна од брана унији!

Da, bolje konstantinopoljski tomos nego papinska tijara :D 

http://en.antiquitatem.com/all-roads-lead-men-to-rome-viae-romanae

https://tinyurl.com/ydx3mkv8

https://tinyurl.com/y9c624ck

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Манојло рече

Почасни патријарх УПЦ Филарет, некадашњи кијевски митрополит УПЦ МП, по канонском праву заиста има право апелације цариградском патријарху (намерно пишем стално цариградски а не васељенски јер не подржавам никаквог источног папу) и цариградски патријарх је са својим синодом, након шест поднесених молби, укинуо све мере према патријарху/митрополиту Филарету. Исто право има и некадашњи епископ рашкопризренски Артемије, којег сутра може Цариград рехабилитовати. Занимљиво је да задње поменути, можда у тм мудро збори:

Нема никакво право Цариград на решење мимо Москве која га је проклела, а цариград Аминовао. 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Манојло рече

Пуно тога треба решити у православном свету: цариградски неопапизам, календарска разлика, питање дијаспоре, давање аутокефалије, измирење са РКЦ или у случају неуспеха обнова патријаршије Запада, заједничке молитве са неправославнима...

шиц бежи ако имаш образа

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Види, па ми имамо расколе у СПЦ на који смо заборавили, а бавимо се Украјином. Македонијом се већ баве БПЦ и однедавно Цариградски синод, а Артемије

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Heraklit рече

Manje priče više dela,posle može biti kasno.I imam još jedno pitanje da li je ovaj papa u pokušaju iz Istanbula prekršio neke kanone priznavši tu ukrajinsku parasinagogu?

Јесте. Неколико.

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Манојло рече

Види, па ми имамо расколе у СПЦ на који смо заборавили, а бавимо се Украјином. Македонијом се већ баве БПЦ и однедавно Цариградски синод, а Артемије

нема у спц никаквог Артемија бежи будало

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...