Jump to content

ПОЛИТИКА: Цариград не одустаје од аутокефалности за Украјинску Цркву

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 1 минут, Dragi рече

Možemo. Nama je svako dobrodošao, ali mi nikoga ne prisiljujemo niti nagovaramo. To što mi primamo svakog u našu zajednicu nije nacionalizam, nego naprotiv, to je naša otvorenost i bratstvo prema drugim narodima.

 Mislim, šta li je bolje, da si od nas i da nema razlike između nas i tebe, ili da si ti svoj i da ostaneš svoj ali da si ipak drukčiji od nas?

Брате, неколико пута сам био на литургију у српску црква/манастир. 
У прозбе где се помиње благовјерни и христољубивиј род православни, ја сам чуо род српски. И у ектеније и на вход. 
Ако отворимо било које молебно последованије упатено према неког српског светитеља више има Српски род, Небеску Србију(Светосавци не само што сте земни народ, веќ сте се самопрогласили и Небески, па чак и на Небесима хоќете да имате засебну државу), Србе и Српкиње, него ли што се помиње Христос...
А о поистовеќење етномартирима са Христомартирима и да не причамо.
Зато боље не помињајте етнофилетизам.

  • Хахаха 1

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 часа, kopitar рече

Nekad je sve bilo pod Rimskom crkvom..

Nije, papama je bio priznavan primat, prvenstvo u časti i u vlasti (upravnoj - jurisdkicijska moć, sudskoj - arbitražna moć, učiteljskoj - magisterij, moć naučavanja) na zapadu, nikad nije bilo upitno ali na istoku su s tim oduvijek bili problemi i nejedinstven pristup, osciliralo je to kako vremenski tako i teritorijalno, od prigode do prigode, od stoljeća do stoljeća i od regiona do regiona. Nekad je to bilo bolje, nekad lošije. A neki su priznavali ovo ali ne i ono itd. To je tako na istoku bilo oduvijek, na zapadu nikada (u prvom mileniju). Objasnim to preciznije u sljedećem postu.

Západní a Východní křesťanství
5. května 2014 v 13:11    | reicheru    |  Různé

Křesťanské církve vznikaly působením různých lidí v různém prostředí. Proto se od počátku lišily - byla mezi nimi jednota v různosti.

Roku 313 vyhlásil císař Konstantin toleranci křesťanství v Římské říši, které se později stalo i hlavním náboženstvím. Církev tak byla součástí mocenské kultury. Nejvýše postavení lidé ve vznikající kultuře byli patriarchové se sídly v Římě, Konstantinopoli, Alexandrii, Antiochii, a Jeruzalémě. Patriarcha Říma je označován jako papež.

Počátky rozporu

Prvotní příčinou rozdělení církve byly spory o autoritu papeže, který si nárokoval moc nad ostatními patriarcháty na Východě. Východní patriarchové mu sice přiznávali prvenství v církvi, ovšem s jurisdikcí pouze nad římským patriarchátem.

Další důvody jsou:
odlišné zvyklosti církevního života a liturgie
upravování Nicejsko-konstantinopolského vyznání
jazykové neporozumění

Když konstantinopolský patriarcha Michael Kerullarios nechal v roce 1052, jako odvetu za papežovu snahu získat pod svou jurisdikci jižní Itálii, uzavřít latinské kostely v Konstantinopoli, vzplála polemika o odlišnostech V a Z církví. Na jaře 1054 přijelo do Konstantinopole papežské poselstvo v čele s kardinálem Humbertem ze Silva Candida, kteří poté, co patriarcha neuznal věrohodnost vyslanců, položili na oltář v chrámu Boží moudrosti papežskou bulu, obsahující exkomunikaci patriarchy. Synoda svolaná v Konstantinopoli prohlásila papežské legáty za exkomunikované a přikázala bulu spálit.

Dosud formálně jednotná církev se tak roku 1054 rozdělila na 2 části:
Západní - katolická církev, papež
Východní - pravoslavná církev, patriarcha

Vzhledem k tehdejšímu dění, byly však tyto události chápány jako dočasné schizma. K prohloubení rozporů napomohly křížové výpravy (hlavně 4. - vyplenění Konstantinopole)

http://zwei.blog.cz/1405/zapadni-a-vychodni-krestanstvi

Formování křesťanských institucí

Baptisterium u lateránské baziliky v Římě užívané ke křtům – legitimizace křesťanství přivedla do církve množství nových věřících
Související informace naleznete také v článku Patriarchát (územní členění církve).
Přestože biskupové v prvních staletích vytvářeli rovnocenný sbor, získávala postupně některá biskupství větší prestiž a vliv. Význam měli biskupové z větších center Římské říše - zpočátku hlavně Antiochie, Alexandrie, Řím, v průběhu 4. století pak také Konstantinopol a Jeruzalém - od dob Justiniána I. se těmto obcím začalo říkat patriarcháty. Na Západě nebyl primát římského biskupa zpochybňován, římská církev byla považována za tu, kterou založili apoštolové Petr a Pavel. Tento původně čestný primát tak na Západě stále více plnil úlohu primátu jurisdikčního. Chalkedonský koncil (451 tento čestný primát přisoudil i Konstantinopoli jakožto druhému Římu; proti tomu se ovšem papež Lev I. ostře ohradil a Římská církev nikdy tento koncilní kánon nepřijala. Mimo území Římské říše vznikaly poměrně nezávislé národní církve – v Arménii, Gruzii a Persii, jejichž dějiny se s dějinami církví z římského kulturního okruhu protínají spíše sporadicky. Upevňování církevní jednoty měly sloužit koncily, tj. setkání biskupů, na nichž se projednávaly jak věroučné, tak disciplinární otázky. Všeobecné, ekumenické koncily, svolával ve starověku císař, od středověku je potom svolával obvykle římský biskup, papež. Sedm prvních koncilů je společných jak katolické, tak pravoslavné církvi a pro obě církve mají vysokou závaznost

https://cs.wikipedia.org/wiki/Dějiny_křesťanství

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Slično ovoj "velikoj tajni pravoslavne Crkve"

http://www.telegraf.rs/zanimljivosti/1349928-i-pravoslavci-su-katolici-ovo-je-najveca-javna-tajna-pravoslavne-crkve-foto

Otkrijem ja sad vama isto tako "veliku tajnu katoličke Crkve" :D 

Ovo ispunjava i svaka katolička pomjesna Crkva:

U savremenom shvatanju, autokefalna pravoslavna crkva je pomesna pravoslavna crkva sa svojom kanonskom teritorijom na kojoj ne bi trebalo da su aktivne druge pomesne crkve. Ovaj status predviđa njenu administrativnu nezavisnost od drugih pomesnih crkava.

Sve katoličke pomjesne Crkve su ustvari autokefalne isto kao u pravoslavlju, samo što to je to u praksi laicima neprimjetljivo - od značaja je to biskupima, kanonistima, crkvenim sudovima i sl. U praksi to znači da se npr. češki kardinal Duka ne može mješat u poslove hrvatske katoličke pomjesne Crkve i kardinala Bozanića a taj se opet nema pravo mješati u poslove poljske ili bosanskohercegovačke katoličke pomjesne crkve itd. Osim ako nisu opunomoćeni za tako nešto od strane Rima (Svete Stolice) ili Sabora, Koncila za to. Jedini papa ne mora tražiti ni čekati takvu punomoć jer ju već ima iz naslova, titula svojeg položaja i autoriteta  tj. primata u Crkvi (Petrova služba - ovlast jurisdikcijska, arbitražna i magistralna) a istovremeno je jedini koji takve punomoći ima ovlast davati svima drugima biskupima a u bilo kakvu potrebnu svrhu (inspekcija, vizitacija, arbitraža, zastupništvo pri slavljima - tada su to papinski legati koji ga zastupaju tamo gdje ne može biti lično prisutan itd.) Na primjer papa Francisko je opunomoćio kardinala Bozanića da ga zastupa 5.7.2013. g. na Velehradu na Moravi u Češkoj na blagdan sv. Ćirila i Metodija 5. jula koji je istovremeno i crkveni i državni praznik - predvodi svečano misno slavlje i održi propovijed (na češkom) u njegovo ime. Dakle papinska jurisdikcija je univerzalna i odnosi se na cijelu Katoličku Crkvu.

https://www.youtube.com/watch?v=14_pq2AxQ7Y

https://www.youtube.com/watch?v=vWT2Bl-ioh4

https://www.youtube.com/watch?v=f0muL8jndgk

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1.Carigradska

2.Aleksandriska

3.Antiohijska

4.Jerusalimska

5.Rumunska

6.Bugarska

7.Gruziska                                                  RUSKA +SPC

8.Kiparska

9.Grcka

10.Poljska

11.Ceska Slovacka

12.Albanska

Ovakav ce da bude konsenzus Pravoslavne Crkve po pitanje autokefalnosti Ukrainske i MP Crkve. I ko ce da budu posle raskolnici?:)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Orthophill рече

Брате, неколико пута сам био на литургију у српску црква/манастир. 
У прозбе где се помиње благовјерни и христољубивиј род православни, ја сам чуо род српски. И у ектеније и на вход. 
Ако отворимо било које молебно последованије упатено према неког српског светитеља више има Српски род, Небеску Србију(Светосавци не само што сте земни народ, веќ сте се самопрогласили и Небески, па чак и на Небесима хоќете да имате засебну државу), Србе и Српкиње, него ли што се помиње Христос...
А о поистовеќење етномартирима са Христомартирима и да не причамо.
Зато боље не помињајте етнофилетизам.

Da, ponekad sveštenik izgovori "pravoslavni rod naš srpski", mada u originalu molitve sv. Jovana Zlatousta to ne nalazim, ali to je liturgija, za ono ja nisam odgovoran niti sam eksperta tu.

No, i šta sad? Smeta vam ono "srpski"? Nebeska Srbija, pak, je sinonim za carstvo nebesko, život budućeg veka. Ješe imaju Novi Jerusalim, mi Srblji nebesku Srbiju, toliko smo sebe poistovetili za verom hrišćanskom da sebe nazivamo po njoj i nju po nama.

Tja, svi ovi nisu nacionalisti ali su veći nacionalisti od nas mi koji smo po njima naci-nacionalisti da nam je potrebna denacifikacija itd. Koliko nacionalnih manjina ima u Srbiji? A po onoj Harvard-studiji mi Srbi smo najmanje rasistički narod Evrope. Rezultati nebeske Srbije i kad svetosavski sveštenik izgovori "pravoslavni rod naš srpski".

:)

Milost i istina neka te ne ostavlja; priveži ih sebi na grlo, upiši ih na ploči srca svojega!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, Dragi рече

Da, ponekad sveštenik izgovori "pravoslavni rod naš srpski", mada u originalu molitve sv. Jovana Zlatousta to ne nalazim, ali to je liturgija, za ono ja nisam odgovoran niti sam eksperta tu.

No, i šta sad? Smeta vam ono "srpski"? Nebeska Srbija, pak, je sinonim za carstvo nebesko, život budućeg veka. Ješe imaju Novi Jerusalim, mi Srblji nebesku Srbiju, toliko smo sebe poistovetili za verom hrišćanskom da sebe nazivamo po njoj i nju po nama.

Tja, svi ovi nisu nacionalisti ali su veći nacionalisti od nas mi koji smo po njima naci-nacionalisti da nam je potrebna denacifikacija itd. Koliko nacionalnih manjina ima u Srbiji? A po onoj Harvard-studiji mi Srbi smo najmanje rasistički narod Evrope. Rezultati nebeske Srbije i kad svetosavski sveštenik izgovori "pravoslavni rod naš srpski".

 :)

И ово није етнофилетизам. :D
Него, чудим се како поред толико велику Небеску Србију све је веќи број претставника Српске културе: старлета, гологузих певаљка, реалних шоуа, вражбинских емисија... 

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mnogi narod gleda te bolesne* ljude jer se onda bolje oseća. Veli: "Gle kakvi su, i gle kuda vodi kad se ima mnogo i previše, to samo izludi.." Dolazi kao neka vrsta psihoterapija.

*a ni oni nisu svi bolesni, nego se stvara takva slika, pravi se gluma, ono the show must go on.

Milost i istina neka te ne ostavlja; priveži ih sebi na grlo, upiši ih na ploči srca svojega!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Извињавам се, јел` постоји Цариград више? Или је то сада Истанбул?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, прота Бранко Тапушковић рече

Извињавам се, јел` постоји Цариград више? Или је то сада Истанбул?

Pa postojao je valjda još 2013.g. kad je nama na Moravu došao patrijarha carigradski +Vartolomej na proslavu 1150 godišnjice dolaska Svete Braće Solunske na Moravu 863-2013. No češki, slezski, moravski i slovački pravoslavci te konstantinopoljske klirike sa Fanara kolokvijalno zovu "Turci". Oni ih sve dijele na Grke (Jelini), Ruse (Moskovska Patrijaršija) i Turke (Fanar). :D 

https://tinyurl.com/y87p2uel

 

 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, прота Бранко Тапушковић рече

Извињавам се, јел` постоји Цариград више? Или је то сада Истанбул?

:D

 

„Бојим се Бога који је високо и гледа. Бојим се и човека који нема Бога!”

                                                                                 Византијска пословица

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 3.9.2018. at 19:08, Orthophill рече

У прозбе где се помиње благовјерни и христољубивиј род православни, ја сам чуо род српски. И у ектеније и на вход. 

Е био сам и ја, замисли. И чуо сам свашта и род наш српски и све православне хришћане, на пример.

Тако да није то тако како си ти брате замислио "Помени Боже Србе и само Србе јер су сви Срби". Дођи још који пут па ћеш да чујеш и јектеније за страдални православни народ и на Косову и Метохији и Африци и Украјини...свашта може да се чује.

Овде Цариград није у праву.

Са друге стране сви који Цариград  малтене сматрају оптадницима, (Боже сачувај од саме идеје) нису нити ће икада бити у праву.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, ronin рече

:D

 

I Istanbul je grčki, od grčkog is tin poli(s), unutar u gradu ;)

I NY je Gotham, Metropolis, Big Apple itd. itd. Mnogi gradovi imaju sinonime, i is tin poli je bio takav jedan, odatle pak moderno, ili turski Istanbul.

Milost i istina neka te ne ostavlja; priveži ih sebi na grlo, upiši ih na ploči srca svojega!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...