Jump to content

Француска-Хрватска, финале ФИФА СП 2018-За кога (и да ли) навијате? [АНКЕТА]

Оцени ову тему


За репрезентацију које државе ћете навијати у финалу СП?  

29 члановâ је гласало

  1. 1. За репрезентацију које државе ћете навијати у финалу СП?

    • Француска
      18
    • Хрватска
      11


Препоручена порука

пре 6 минута, obi-wan рече

I ovo citirano, i ostalo sto si napisao - gde nas opet vodi? Na paru. To je kljucno.

Pa nije. Naši uspesi u raznim sportovima te demantuju... kao i uspesi mnogih siromašnih zemalja. Zapravo uopšte ne mora mnogo para da se uloži u razvoj nekog sporta... mora pamet da se uloži i da se to radi kako treba.

 

пре 6 минута, obi-wan рече

Kolonijalna sila Francuska ima paru (razvijen sistem, koji se placa) da "stvara" i trenira igrace (svakako ne bez prirodnog talenta, jer toga prosto nema; talenat sam po sebi nije dovoljan skoro ni u cemu, ali je on kljucni moment od kog se pocinje, i koji je temelj za sticanje vestine i postizanje uspeha), koju je - gle cuda - stekla dobrim delom pljackajuci te kolonije (kao i ostale zemlje njoj slicne).

Naravno da je i prirodan talenat važan, ali za fudbal ne postoje baš neke specifične osobine tako da jedan narod bude po prirodi više biološki nadaren (to imaš u nekim drugim sportovima)... svaki narod ima ljude koji bi uz pravilan rad na vreme postali talenovani fudbaleri... siguran sam da ih imaju i Ameri ali se kod njih niko ne bavi ozbiljno fudbalom i sama deca su orijentisana na druge sportove i zato su i pored broja ljudi i love kojom raspolažu loši u  fudbalu...

 

пре 6 минута, obi-wan рече

Da zamislimo da Kamerun ima dovoljno para da trenira i "stvara" dobre igrace - sta bi im bilo tesko da plate bilo kog dobrog trenera u datom momentu? Nista, naravno. Plus, sto bi vremenom neminovno doslo do toga da i neki Kamerunski igrac-legenda postane trener, te bi time krug bio sasvim zatvoren.

Ne menja se to sa jednim, par ili 10 trenera... to je ceo sistem.

 

пре 6 минута, obi-wan рече

Dakle, oni su svojim sopstvenim polozajem onemoguceni da "stvaraju" igrace. Francuska to moze, jer ima paru. I to ti je to.

Mnogi imaju pare pa opet ne umeju da stvore vrhunske fudbalere.

 

пре 6 минута, obi-wan рече

Sto se tice Hrvata, oni ipak sve rade sami, i to sa ljudima iz najblize okoline, koji - kako rekosmo - prakticno pripadaju istom narodu. Oni su postigli sta su postigli bez kolonijalnih pljacki, bez uvozenja igraca iz tih kolonija, bez skupih transfera. Za moj pojam - to bi bio konkretan uspeh, dok se Francuzi ovde prosto kite tudjim perjem.

Svaka Hrvatima čast... ali svaka čast i Francuzima... koji bi isto ovo postigli i bez kolonijalnih pljački...

 

пре 6 минута, obi-wan рече

Inace, Francuska itekako ima tradiciju dobrog fudbala, bese negde ovde slika one stare reprezentacije koja je 80-ih osvojila kup - to su pravi (po poreklu) Francuzi. Nema nikakve sumnje da bi i danas mogli da postignu tako nesto, ali je ovde u pitanju 1) investicija (za koju je pozeljno da bude isplativa), i 2) sjw ludilo, koje prosto nalaze da i nacionalna reprezentacija bude "prosarana".

Gde si u fudbalu uspeo da nađeš SJW ideju da reprezentacija treba da bude prošarana? :)

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 251
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 4 часа, Снежана рече

осим лудих Срба ватерполиста, ем немају море ем немају пара :D

Срби су навикли да пливају. Увек смо у го*нима до гуше. :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 36 минута, Avocado рече

Svaka Hrvatima čast... ali svaka čast i Francuzima... koji bi isto ovo postigli i bez kolonijalnih pljački...

Da li bi? To je pitanje koje ostaje bez odgovora.

...

Sto se ostalog tice - nije na mestu poredjenje nas i africkih zemalja, jer ma kako da smo pukli, mi imamo vrlo dugacku tradiciju raznih sportova, odnegovanu u vremena kad se za te sportove itekako odvajala para, i kad im je bila posvecena potrebna paznja. Ovo danas sportskih uspeha nije nesto novo kod nas, nego zreli nastavak onog od pre. Dakle, mi smo u svakom slucaju u odnosu na africke zemlje uvek bili mnogo razvijeniji, kako ekonomski, tako - sledstveno - i sportski.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Честитке Хрватској за одличну игру и заиста историјски успех, не само за Хрватску већ и у оквиру историје светских првенстава, успели су оно што је мало коме пошло за руком.

Ипак, фудбал на страну, заиста ми нису јасне неке ствари, трудим се да сагледам ствари и из њихове перспективе, али ми никако не иде. Гледам сада слике са дочека и један Томпсон је добио могућност, да не кажем позивницу, да се провоза на аутобусу са фудбалерима. Ракитић се слика са њим сав срећан и назива га краљем.


Дакле или Марко Перковић није оно за шта га ми сматрамо - симпатизер усташтва, који је опевао масакрирање људи у позитивном светлу и/или "само" користио поздраве који су коришћени у НДХ, или НДХ није била "тако лоша" или је нешто дубоко болесно у хрватском друштву у коме је овакав човек "мејнстрим" (да не ширимо даље). С обзиром да да према свим чињеницама које познајем прве две опције отпадају, питам се да ли нормални људи у Хрватској увиђају ту болест у својој држави и у делу свог народа. 

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Ariadna рече

@kopitar izvini, bila je analiza posle utakmice i iz četvrtog ugla kamere se videlo da je slobodan udarac bio ispravno dosuđen kao i jedanaesterac jer igrač nije držao ruke uz sebe, jeste da nije namerno igrao rukom ali takva su pravila igre. Pitanje je sad da li se sve moralo tako suditi ali je sudija doneo odluke u skladu sa pravilima iako je i RTS komentator naricao nad izgubljenim utakmicom njegovih ljubimaca. Bas da vidim da li bi komentator na hrtu koji bi navijao za Srbiju imao sutradan jos posao.

Brazil-Belgija  - Gabriel Žezuz ulazi u kazneni prostor,protura loptu kroz noge Kompaniju.Lopta beži,Kompani sa ledja ruši Žezuza-Mažić ne sudi išta.Nestor Pintana u  identičnoj situaciji,van 16 metar,sudi faul nad Grizmanom,posle koga pada prvi gol.O napucanoj loptikoja se sudi kao penal,izlišno je govoriti.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, obi-wan рече

Da Nigerija ili Kamerun nisu beda ne bi ti ljudi ni otisli u Francusku, i ona bi danas ostala bez medalje. Simpl az dat. I onda bi npr. sasvim moguce Kamerun bio prvak sveta u fudbalu. I sta bi tu bilo lose? Bas nista, to bi u stvari bilo sjajno, jer bi pokazivalo stvarno stanje stvari po tom pitanju.

О томе сам и ја причао. Ето човека да се слаже са мном. Да нису те колонијалне силе исцедиле ту јадну Африку колико су могли, сад би нека афричка земља могла да буде првак света у фудбалу. И то би било сјајно, него како! А не да се приказују репортаже сиромашних како отац одлази у лов на газеле да би прехранио породицу. То боли, као што боли што ова наша младеж напушта земљу. Ми у њих улажемо, а други се користе. Мала утеха је макар то што су успешни, као и ови фудбалери француске репрезентације чију су преци Африканци. 

  • Свиђа ми се 1

Не брините се, дакле, за сутра; јер сутра бринуће се за се. Доста је сваком дану зла свога.

(Мт.6, 34)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, badenac рече

Brazil-Belgija  - Gabriel Žezuz ulazi u kazneni prostor,protura loptu kroz noge Kompaniju.Lopta beži,Kompani sa ledja ruši Žezuza-Mažić ne sudi išta.Nestor Pintana u  identičnoj situaciji,van 16 metar,sudi faul nad Grizmanom,posle koga pada prvi gol.O napucanoj loptikoja se sudi kao penal,izlišno je govoriti.

Za faul je moglo i ovako i onako, kontakt je postojao. Sto se tice penala, teska odluka ali  ispravna. Lopta ide pred gol a ruka je odvojena od tela. Mislim da je sudija vise bio u pravu nego sto nije. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, obi-wan рече

@cloudking 

I samo nemoj da mi kazes da Africki narodi nemaju potencijal za nauku, sport, umetnost... jer su Africki narodi. Nadam se da to ni ne pomisljas.

Njihov civilizacijski zastoj pre svega je (ne)delo belog evropskog coveka-kolonijaliste.

Наравно да имају. Али да ли имају потенцијал да направе нормална друштва у којима би све то дошло до изражаја, то је већ врло упитно. И не само за њих, него и за нас и добар део планете ако ћемо искрено...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, GeniusAtWork рече

Наравно да имају. Али да ли имају потенцијал да направе нормална друштва у којима би све то дошло до изражаја, то је већ врло упитно. И не само за њих, него и за нас и добар део планете ако ћемо искрено...

Ne znam, ne bi tako lako to tvrdio. Evropljani su bili divljaci, dok se nisu pelcovali 1) hriscanskom verom, 2) grcko-romejskom kulturom.

Drugim recima, nisu evropski dosljaci (Germani, Sloveni, ostali) sami po sebi bili neki narocito sposoban soj, nego su to postali pod ova 2 kljucna uticaja.

Da prema Africi nije sprovodjeno kolonijalno ludilo, nego umesto toga - blaga i primerna hristijanizacija, te postepeno sirenje kulturoloskih uticaja iz Evrope - sasvim je verovatno da bi i Africki narodi krenuli putem sveukupnog uspona i napretka.

Ne vidim sto su oni u osnovi gori od belaca da ne bi mogli da naprave normalna drustva, samo je trebalo da im se pruzi ista sansa kao i novodoslim narodima u Evropi ranije.

Ali to nije moglo da bude, jer su Engleska, Francuska, Belgija i ostali iz te ekipe resili da te narode prosto porobe.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 20 часа, kopitar рече

Vidim da se mnogo kužiš u nogomet.

Nije sporno da su Francuzi bili bolji ....prema da je onaj slobodan udarac bio odglumljen a penal se u ovako važnoj utakmici i pogotovo ako Sudac nije siguran ne sudi .To dobro znaju ljudi koji igraju nogomet . Ali nema veze . I kad se gubi onda više i nije važno koliko golova.

Sportaši znaju o čemu pričam ,jednostavno se kaže bili su bolji i pobijedili i dobro.

Srećko Katanec i Branko Oblak su na RTV SLO javno izjavili da je ovo bio penal. Vi u Hrvatskoj ga niste videli!:)))

Vidim da ovim Jugoslovenima Srpskog porekla uspešno prodaješ mumumumudaa za bubrege......Ko vas nezna .....Samo nastavi, na tvoju nesreću ih je svaki da sve manje i manje.....

Lucerna corporis tui est oculus tuus. Si oculus tuus fuerit simplex, totum corpus tuum lucidum erit. Si autem oculus tuus fuerit nequam, totum corpus tuum tenebrosum erit. Evangelium Secundum Matthaeum 6, 22-23

In nomine + Patris, et + Filii, et Spiritus + Sancti. Amen.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Срђан Шијакињић рече

један Томпсон је добио могућност, да не кажем позивницу, да се провоза на аутобусу са фудбалерима. Ракитић се слика са њим сав срећан и назива га краљем.

И онда је Вилер Текс задрти националиста и смарач кад усташе назове усташама и кад каже да Хрватсков влада усташки дух.

Али то смо ми Срби, мазохистички толерантни, разводњавамо, слинавимо, није ништа страшно, немој да мрачиш. Не можеш ништа контра усташа да ти неко не одржи предавање о"љубави и толеранцији" 

Још мало па нећемо смети да кажемо да је Диоклецијан био зликовац, да је Ирод био зликовац итд.

Јел треба опет да нас кољу да би се неки од нас опаметили? 

Ја не кажем да мрзимо, кажем да не будемо балвани, ко што углавном нажалост јесмо.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Срђан Шијакињић рече

Дакле или Марко Перковић није оно за шта га ми сматрамо - симпатизер усташтва, који је опевао масакрирање људи у позитивном светлу и/или "само" користио поздраве који су коришћени у НДХ, или НДХ није била "тако лоша" или је нешто дубоко болесно у хрватском друштву у коме је овакав човек "мејнстрим" (да не ширимо даље). С обзиром да да према свим чињеницама које познајем прве две опције отпадају, питам се да ли нормални људи у Хрватској увиђају ту болест у својој држави и у делу свог народа. 

Пуна истина је, као и увек, негде између.

Али у овом случају, то јест случају Срба и Хрвата, она до свести неких ширих маса неће доћи никада. Не за 50 или 100 година, него никада. По интерпретацији стварности стојимо једно насупрот другом као исти полови магнета, приближавање је немогуће. До те истине могу доћи само појединци и то изузетним напором који се на крају уопште не исплати, јер када дођу до ње, не знају од кога више да страхују ако о њој причају, од туђих или од својих. Нажалост, једина нам је шанса управо ово што се догађа, да само режимо једни на друге, али да не нападамо од страха да ће бити још горе и да неке будуће генерације просто забораве. А што и није немогуће, до пре 200 година Срби су Грке сматрали за најгоре непријатеље и извор свег зла, а данас рећи да је тако нешто некад постојало изазива неверицу, чак делује као злонамерна и бесмислена лаж.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Дидим рече

а неке будуће генерације просто забораве. А што и није немогуће, до пре 200 година Срби су Грке сматрали за најгоре непријатеље и извор свег зла, а данас рећи да је тако нешто некад постојало изазива неверицу, чак делује као злонамерна и бесмислена лаж.

 Ми смо се са Грцима задњи  тукли пре Косова. И то су били ратови а не погром и уништење. Нема везе са везом.

Питаће нас Христос "Знате ли ви Срби Епископа Саву, оца Ђорђа Богића...?" А ми ћемо да кажемо "Па ми смо толернатни и пуни љубави па смо заборавили, а и да се не замерамо Хрватима". Нећемо се баш усрећити са тим одговором.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...