Jump to content

Како унапредити "КАНУ", помоћ за оне који желе да упознају особу за брак

Оцени ову тему


Препоручена порука

1 hour ago, Никола Поповић рече

Zato sto u Crkvu ljudi dolaze da se mole i po duhovni mir. Bar bi tako trebalo.

Naravno, ne bih ni ja iskljucio Crkvu kao opciju i svakako se slazem za spontanost, ali cini mi se (iz licnog iskustva) da cesto te simpatije u Crkvi umeju da odvedu na neku drugu stranu. Onda se vreme, umesto na molitvu iskoristi da se gleda naokolo, posmatra, razmislja o toj nekoj osobi umesto da se um i dusa usredsrede na molitvu itd. I, mozda po meni najopasnije, krece se sa svim paketom ideala.

Ona ili on je tu, u Crkvi. Automatski im prepisemo da su oni pazljivi, fini, da imaju cilj sticanje Duha Svetoga i/ili ostvarivanje prave zdrave i duhovne zajednice itd... a nekada to nema veze sa tim. Prosto se neko nasao tu i dosao po mir, po unutrasnjeg sebe. I sada, zamisli devojku koja je tu dosla po mir i unutrasnju sebe, ili mozda po neki odgovor, a ono sa druge strane njih trojica je gledaju i gutaju je pogledom. Zaista se cesto desava da su momci pri Crkvi malo nepazljivi kada je u pitanju udvaranje i vrlo nekada direktni sto nekako moze stvoriti i dodatno opterecenje, a da ne pricam da mogu i da oteraju osobu iz Crkve, sto nije to mala stvar. 

A o intrigama necu ni da pricam. Onda se raspada i zajednica i sve zivo. Zato mislim da Crkva nije mesto gde se jure devojke. Prosto se predlozi neko drugo mesto ili setnja i onda se posmatra ta osoba van konteksta crkve i kako se ponasa ovako, u "svetu". Svi smo mi tamo predobni i dobri, ali hajde da se vidimo napolju, bas onako kao sto je sveti Serafim napisao "Cekam te napolju". 

 

 

Slazem se za molitvu i fokus koji treba da imas kada si u crkvi. I da mi devojke u crkvi interpretiramo drugacije nego obicne devojke (ustvari one i jesu obicne devojke ali za razliku od obicnih devojaka upoznate su sa sa gresima, znaju sta je lose a to ne znaci da nece da grese). Crkvamoze da bude mesto upoznavanja alis amo posle sluzbe. Znacikada se sve zavrsi, palis svece, onda ste oboje duhovno smireni i opusteni i tada moze da krene konverzacija. Tako da crkvena porta moze da bude dobar prostor za upoznavanje (ako se njoj ne zuri da ode).

Када се ствари ставе на папир, ми вредимо онолико колико наша дела говоре о нама а не наше речи.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Никола Поповић рече

Zato sto u Crkvu ljudi dolaze da se mole i po duhovni mir. Bar bi tako trebalo.

Naravno, ne bih ni ja iskljucio Crkvu kao opciju i svakako se slazem za spontanost, ali cini mi se (iz licnog iskustva) da cesto te simpatije u Crkvi umeju da odvedu na neku drugu stranu. Onda se vreme, umesto na molitvu iskoristi da se gleda naokolo, posmatra, razmislja o toj nekoj osobi umesto da se um i dusa usredsrede na molitvu itd. I, mozda po meni najopasnije, krece se sa svim paketom ideala.

Ona ili on je tu, u Crkvi. Automatski im prepisemo da su oni pazljivi, fini, da imaju cilj sticanje Duha Svetoga i/ili ostvarivanje prave zdrave i duhovne zajednice itd... a nekada to nema veze sa tim. Prosto se neko nasao tu i dosao po mir, po unutrasnjeg sebe. I sada, zamisli devojku koja je tu dosla po mir i unutrasnju sebe, ili mozda po neki odgovor, a ono sa druge strane njih trojica je gledaju i gutaju je pogledom. Zaista se cesto desava da su momci pri Crkvi malo nepazljivi kada je u pitanju udvaranje i vrlo nekada direktni sto nekako moze stvoriti i dodatno opterecenje, a da ne pricam da mogu i da oteraju osobu iz Crkve, sto nije to mala stvar. 

A o intrigama necu ni da pricam. Onda se raspada i zajednica i sve zivo. Zato mislim da Crkva nije mesto gde se jure devojke. Prosto se predlozi neko drugo mesto ili setnja i onda se posmatra ta osoba van konteksta crkve i kako se ponasa ovako, u "svetu". Svi smo mi tamo predobni i dobri, ali hajde da se vidimo napolju, bas onako kao sto je sveti Serafim napisao "Cekam te napolju". 

 

 

Па и код лекара долазе људи да се лече па можеш да упознаш цуру док чекате да вас прозову. И у амбасаду људи иду да предају за визу па опет може да се деси да се двоје упознају.
Нико није рекао да се за време молитве посвећује томе пажња већ по завршетку, када људи остану мало да се друже и попричају. Ако нека цура дође да се помоли и оде одмах, наравно да не треба да је јуримо као манијаци али ако се већ задржи мало и ако се укаже прилика, што да се не приђе ? Сматрам да онај који приђе културно са добром вољом и чистог срца, неће ниједну отерати из из цркве, чак шта више, може оставити и леп утисак и поред тога уколико она није заинтересована. А овај тип прилажења што си ти навео, не бих подржао ни на улици да се практикује а камо ли тек у цркви. И ако би неко тако поступао, онда би то заиста било тако као што кажеш.
А то штп ће се у цркви упознати, уопште не значи да је све везано само за цркву. Ако су се ту срели, ван ње се упознавају и друже, а у цркву долазе да се моле. Наравно, лепо је када су обоје у томе, па заједно могу ићи и на молитву и у обиласке светиња. А ако нису, ништа страшно, друже се ван ње. А лично знам доста њих који су се упознали у цркви и који имају дивне бракове.
Драго ми је што си споменуо то што је св. Серафим написао, јер то важи за све нас који живимо црквено и то је заправо суштина нашег хришћанског живота.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sad vam pokažem kako je to s tim upoznavanjem ucrkovljenih mladića i djevojaka koji praktikuju svoju vjeru kod nas u Češkoj. Može vam to poslužiti kao inspiracija. Jučer nisam stigao jer je bio praznik ravnoapostola svetih Ćirila i Metodija, jedan od najvećih kako crkvenih tako i državnih praznika u Češkoj, na Moravi i Slezsku i u Slovačkoj. Možete još danas vidjeti te priloge: https://www.facebook.com/groups/slavlit/

I kako ćete to vidjeti i primjetiti, nigdje se ni u jednoj od ove dvije Seznamke koje vam pokazujem, jedna je luteranska, evangelička a druga katolička, ne spominje brak tj. crkveni brak jer se on kod hrišćana podrazumijeva pa bi to bilo zaista potcjenjivački i neumjesno ponižavanje mladih i starijih slobodnih (neoženjenih, neudatih) vjernika i vjernica i besmisleni suvišni formalizam kad bismo insistirali na tom da su tu isključivo samo radi crkvenog braka kao što to reče Džumandži jer o tim stvarima na kraju krajeva odlučuje svejedno prvo i glavno Bog a ne ljudi, čovjek snuje a Bog odlučuje! To insistiranje na crkvenom braku zaista može mnogima, naročito mladjima djelovati odbojno ili izgledati odbijajuće, uštogljeno, obavezujuće i imati kontraefekat. Ovakve seznamke - "upoznavačke" služe najviše k tomu kako ne bi dolazilo do situacije da na primjer kod potencijalnog partnera ili partnerke primjetite kako oni iznenadjeno podižu svoje obrve, pozastavljaju se i čude se nad nekim vašim izjavama ili stavovima i neugodno su zatečeni i zaprepašćeni s tim kako je to moguće da ste vi takav veliki i zaostali srednjovjekovni nazadnjak/inja protiv abortusa, LGBT brakova, eutanazije ii sličnih "prirodnih i modernih, savremenih" stvari, prava i zakona kad on ili ona podržavaju sve to i sve takve druge slične stvari! (????) Ili su oni za to da si dijete samo izabere vjeru u kojoj će živjeti i krsti se na svoj zahtijev tek kad postane punoljetno a vi ste za to da se odmah po rodjenju krsti i vaspitava hrišćanski. To vam se može desiti kad se s nekim sretnete na ulici, u parku, kafiću ili diskoteci, čisto da oba ne bi gubili dragocjeno vrijeme u takvim "nesporazumima". Naravno da ovakva seznamka može dovesti i do sklapanja crkvenog braka ako Bog to da i blagoslovi a ako ne onda dovede barem do lijepih susreta, druženja, poznanstva i prijateljstava sa slično vjerujućim i vjeru praktikujućim osobama i istomišljenicima što je isto tako ništa manje zaslužna, dobra, dušekorisna i prinosna a Bogu mila i ugodna stvar.

Sad prva ta seznamka - upoznavačka, ta je prosta ko pasulj, nadjete je na ovoj adresi ovih hrišćanskih internetovih novina:

http://www.christnet.eu/

Naslovnica izgleda ovako: Magazín | Zpravodajství | Názory | Diskuze | Seznamka

Vi kliknete na to posljednje sa crvenim srdašcem - červené srdíčko

- Seznamka - Upoznavačka i hop - odmah ste tamo!

http://www.christnet.eu/seznamka

Odmah na vas iskoče profili slobodnih momaka i cura a profil napravite tako što se prvo zaregistrujete na serveru.

Tamo odmah gore lijevo je natpis : Registrujte se na Krestanskaseznamka.cz

Kad kliknete na njega imate dvije mogućnosti:

 Přihlásit se (login kad ste vec zaregistrovani) i ispod toga Nový účet (registracija za nove članove)

- kliknete dakle na Nový účet a već ste tamo pred formularom za registraciju:

http://www.krestanskaseznamka.cz/r.aspx

Profil je takodjer jednostavan, na primjer ovaj od žapca, začarovanog mladenca koji čeka da mu se javi krasna Princeza koja će ga svojim poljupcem odčarovati i pretvoriti u mladog i krasnog Princa! :) 

http://www.christnet.eu/seznamka/detail/3094

I onda gore lijevo imate : Sestre, Braća, Svi a gore desno je to prema vijeku tj. starosnoj dobi od: "do 20 pa sve do 40+"

Ispod lijevo je potom taj već spomenuti link za registraciju, bez tog ne možete napraviti profil a ispod desno su Pravidla/Pravila

36718477_890733771127859_342259639235746

Druga mogućnost je ovo:

https://www.katolickaseznamka.cz/

I ta je jednostavna i vrlo intuitivna, klikajte tamo sami pa ćete odmah skapirati gdje je šta. Ovu prvu seznamku-upoznavačku na Christnetu http://www.christnet.eu/seznamka vode protestanti, evangelici a ovu drugu katolici, no, na obje se mogu učlaniti svi bez obzira na konfesionalnu pripadnost. U profilu samo onda napišete šta ste, recimo pravoslavný/pravoslavná i da tražite takodjer pravoslavného/pravoslavnou. Ova katolička je besplatna u trial periodu, poslije se plaća valjda godišnja članarina koja je mislim simbolična, ne znam tačno ali obično se radi o minimalnim iznosima a za ovu protestantsku ne znam da li ima trial period ili je sasvim besplatna, to bih se morao tamo prvo tamo zaregistrovati. 

Částo kladené dotazy su ustvari FAQ, često postavljana pitanja, potom tamo imate O seznamce, Nagled unutra, Kako se upoznati, Često postavljana pitanja, Prijava/Login i Registracija a pod tim su: Pogledajte na žene - Udjite i Pogledajte na muškarce - Udjite.

36734517_890751194459450_153189229906624

Ovu dole sliku kliknite dva puta dok vam se ne protegne na svoju originalnu veličinu preko cijelog monitora.

36715215_890748794459690_863144138358181 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...

Pa vidi, je sam na grupi kani imao tri losa iakustva za tri meseca, jedna me je zavlacila i rekla da joj profil ljudi ovde nista ne znaci, druga molila da joj proveravam bivseg a treca rekla da joj se ne svidja profil ljudi ovde i ako smo se slucajno sreli na ulici i dalje je bila protiv bilo kakvog upoznavanja sa ljudima sa sajta. Pa sam odlucio da se isclanim iz grupe.

Generalno mislim da bi trebalo iskreno da se uvede nesto sto bi odvajalo te neozbiljne od ozbiljnih.

  • Зачуђен 1

Када се ствари ставе на папир, ми вредимо онолико колико наша дела говоре о нама а не наше речи.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Liga Džentlmena како неко може да зна ко је озбиљан а ко не?

Има и оних девојака и момака који хоће да се удају или ожене а моле Бога да се то не деси.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мислимо да би било можда добро да направимо посебну скрипту, подсајт са упитником на основу кога ће се људи упознавати, али и то ништа не гарантује. 

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Поуке.орг инфо рече

@Liga Džentlmena како неко може да зна ко је озбиљан а ко не?

Има и оних девојака и момака који хоће да се удају или ожене а моле Бога да се то не деси.

Mozda bi mogla da se uvede neka procedura ulaska u grupu, upitnik bilo sta, grupa za one koji stvarno zele brak i one koji traze brak. Mozda ja samo zelim mnogo vise brak nego neki drugi pa zato mi se to i desava. 

Ipak su najbolji molebani, da se ljudi sakupe u crkvi, ko zeli brak u odvojenu prostoriju da prica sa svestenikom i njegovom zenom o braku i tako ce svi po malo da se ukljuce i bice uspeha. Ili pristo da postoji jedan dan za to u okviru svake crkve.

Naravno pricam da bi to bilo dobro za one koji stvarno zele da nadju bracnog druga i koji u u nekim gidinama pa im nije cilj da birkaju mnogo, a oni kojima je do zezanja mogu da pisu i u kani.

 

Када се ствари ставе на папир, ми вредимо онолико колико наша дела говоре о нама а не наше речи.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Поуке.орг инфо рече

Мислимо да би било можда добро да направимо посебну скрипту, подсајт са упитником на основу кога ће се људи упознавати, али и то ништа не гарантује. 

Ne garantuje ali opet pravi selekciju. A to je bitno, znam mnoge koji su odustali od sajta i grupe samo zato sto su imali ista iskustva kao ja. I izgubili volju. Ja sam je imao pune dve gidine. A nije lose i da se predlozi neka procedura upoznavanja itd. Iskreno komunikacija je toliko losa medju momcima i devojksma da stvarno treba da se uvede neki standardi. Pa i Big je uveo zakone nije bas sve pustio na slibodnu volju. Oni koji postuju idu napred oni koji ne stagniraju. :)

Када се ствари ставе на папир, ми вредимо онолико колико наша дела говоре о нама а не наше речи.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Liga Džentlmena веруј, тај упитник може да буде само делимично решење. Пробали смо, опет се јаве изузетни људи али и оних којима је до зезанције.

За сада нека иде овако, ако успемо да скупимо финансије за покретање посебног пројекта, урадићемо га.

Да, молебани и сакупљања око Цркве је одлична идеја, само да ли то негде има? 

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Liga Džentlmena рече

Ne garantuje ali opet pravi selekciju. A to je bitno, znam mnoge koji su odustali od sajta i grupe samo zato sto su imali ista iskustva kao ja. I izgubili volju. Ja sam je imao pune dve gidine. A nije lose i da se predlozi neka procedura upoznavanja itd. Iskreno komunikacija je toliko losa medju momcima i devojksma da stvarno treba da se uvede neki standardi. Pa i Big je uveo zakone nije bas sve pustio na slibodnu volju. Oni koji postuju idu napred oni koji ne stagniraju. :)

Све смо то претпоставили и то и данас има као процедура АЛИ све искључиво зависи од самих чланова. Многи мисле да су овде дошли на готово и да сви само њега или њу чекају. То је будалаштина. То што се лако добије, лако се и губи. Мора да се уложи труд и време, то је много битно, некад буде узалудно и разочаравајуће, али то није увек случај. Пример су баш они који су се овде упознали и ушли у брачне воде и сад имају децу.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ima Rukumija A ima i kod nas u Krusevcu. Svestrnik Ivan ( cija je zamisao bio ovaj sajt) ce da organizuje 2 septembra ( svakog meseca ce da bude) i sa njin sam se dogovorio da on i njegova gospodja uvedu one koji zele brak u odvojenu salu i da tamo caskaju sa nama o braku. Pricali smo i da oformimo veceri kada ce da se prica o braku, oni koji zele brak i oni koji su bracni da dele misljenja u okviru crkve. Obda o vaspitanju dece itd.

Znaci stvarno mora da postoni neko ko ce da inicira kontakte, mnovi su stidljivi, mnogi imaju losa iskustva pa se plase prilaska ( ja pricam i u svoje ime) za njih treba stvarno pomoc. Otac ivan je covek od akcije i on ne zeli da sve prepusti slucaju, takvih treba da bude vise.

Када се ствари ставе на папир, ми вредимо онолико колико наша дела говоре о нама а не наше речи.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 21 минута, Поуке.орг инфо рече

Све смо то претпоставили и то и данас има као процедура АЛИ све искључиво зависи од самих чланова. Многи мисле да су овде дошли на готово и да сви само њега или њу чекају. То је будалаштина. То што се лако добије, лако се и губи. Мора да се уложи труд и време, то је много битно, некад буде узалудно и разочаравајуће, али то није увек случај. Пример су баш они који су се овде упознали и ушли у брачне воде и сад имају децу.

U tome i jeste caka ne prilaze svi isto grupi. Neko stvarno ocekuje nesto od grupe, neko ne.

I bilo bi pametno da svi koji ulaze u grupu ne budu avatari nego da moraju sliku da postave da znas sa kime komunicuras i da bude stvarno ozbiljnije a ne samo caskanje.

Pa naravno da ulazes trud sama cinjenica da si na grupi je neki trud. Pises, komentarises, razmenjujes misljenja. Ali koliko vidim generacije oreko 78 i ispod su mnogo zrelije i stvarno spremne na brak i upoznavanje. Ovi mladji dosta birkaju i kalkulusu. Itd. Ja sam mladja generacija.

E nemoj pogresno da shvatis, ne osudjujem sajt samo pokusavam da se to upoznavanje omasovi odnosno da bude ucinkovitije za nas koji stvarno to zelimo a  samo se razocaravamo. :)

E, upoznat sam da ima dosta ljudi kojima je forum pomogao i bas mi je drago, sa mnogima sam pisao i upoznao divne ljude, cak se mi forumasi iz Krusevca druzimo. Za sad nas troje se okupljamo.

U principu devojke su slabo zainteresovane za druzenje ( zbog sujete ili cega vec) ali dobro sta nam Bog da to nam je.

Када се ствари ставе на папир, ми вредимо онолико колико наша дела говоре о нама а не наше речи.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Прилично си у праву...

Гледаћемо, рекох, да ако успемо да сакупимо потребне финансије да направимо посебан пројекат Кана.. да га издвојимо од форума

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Treba takođe svima nama da je jasno da to što je neko u Kani ne znači da je "raspoloživ" svima onima kojima se baš on sviđa. :) Ako je meni neko simpatičan a vidim da nije nešto preterano za komunikaciju, ne znači da uopšte nije zainteresovan za brak, prosto ja mu se ne sviđam, nema ljutiš.

  • Свиђа ми се 1

"Ne srami se nagog, otkrivenog srca. Sramotno je samo srce bez ljubavi." 🕊

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Поуке.орг инфо рече

Прилично си у праву...

Гледаћемо, рекох, да ако успемо да сакупимо потребне финансије да направимо посебан пројекат Кана.. да га издвојимо од форума

Polako dace Bog. Mada bi bilo dobro da se napravi racun, ili u okviru crkve da se prilaze novac za taj projekat. Mislim da bi trebali svi forumasi ( svestenici da odvoje jednu kutiju u svim hramu za to) pa ce svako odvajati koliko ima, tako mogu i stranci da se ukljuce pa ce neko ostaviti 100e neko 500, zavisi kokiki je ko patriota.

A za sad na ovoj kani bi uveo pravilo da mora slika i ime i prezime, ko nema sliku a ima avatar ne moze da priatupi a ko zeli na forum neka pravi drugi avatar. Jer ovo sa avatarima je bezveze ne znas sa kime pises a jos manje ko je sa druge strane, moze da bude bilo ko. Cak neki sa grupe samo naprave avatar i ne ulaze vise. 

Када се ствари ставе на папир, ми вредимо онолико колико наша дела говоре о нама а не наше речи.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...