Jump to content

Ударна "вест" данашњег Блица: Митрополит Амфилохије вређа жене и релативизује фашизам

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 18 минута, Bokisd рече

Proveo sam na Svetoj Gori dosta vremena

Bi li nam opisao svoje iskustvo :)? Šta ti se svidelo, šta te razočaralo...? Baš si dosta vremena proveo tamo, dovoljno da stekneš koliko toliko realan uvid u ceo taj svet bez nekog zanošenja.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 434
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 11 минута, Џуманџи рече

Опет понављам: мени је проблематично поређење непоредивог. Не бавим се поентама, ни оштрином, ни закључцима који Пера/Жика/Мика могу да извуку или (по)мисле, само кажем да је компарација толико лоша да - да је хтео да намерно да толико погреши - не би успео.

ako imate vremena, podsetite me o kakvom poredjenju neuporedivog se ovde radi? Sta konkretno smatras da je tako lose uporedio?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 22 минута, Natasa. рече

Bi li nam opisao svoje iskustvo :)? Šta ti se svidelo, šta te razočaralo...? Baš si dosta vremena proveo tamo, dovoljno da stekneš koliko toliko reala uvid u ceo taj svet bez nekog zanošenja.

Pa, onako prosto receno, posto nemam velika ocekivanja, ( svestan sam situacije, o kojoj pisemo) i pravo da kazem, nemam neka velika razocarenja. 

Ipak, je Gora 'zatvorena' sredina, lakse je organizovati monaski zivot , nego u svetu. Iako, i ljudi dolaze i pomalo remete taj neki monaski mir, ( koji je bitan za obicnog monaha ). Ali, Gora je zaista jedinstvena, kako po prirodnim lepotama , tako i po mestu za dobar monaski zivot. Uostalom, Gora je posvecena i u posedu je Presvete Bogorodice i to se oceca na svakoj stopi. Koracas bukvalno, kroz skoro hiljadu godina istorije te' monaske republike i oseca se u vazduhu, ta neka tradicija i posvecenost monaha i manastira staroj tradiciji otaca  koji su se podvizavali u uzvisenim duhovnim delovanjima.

Ne mogu je objasniti, jednostavno, sve je na Gori okrenuto ka coveku i njegovoj dusi. Manastiri su , male radionice molitve, sluzbe i jakog  fizickog rada. Kao neke komune prvih hriscana , o cemu se pise u Delima Apostolskim. Naravno, borba je neprestrana, postoje i problemi i razne nevolje, ali, sve je to nekako u cilju borbe za dusu,  koja je vrlo intezivna ( oseca se u vazduhu ) u tim manastirima.

Ono sto je mene najvise pojmilo, jeste, sto sam kod nekih monaha video veliku posvecenost Bogu i veliko smirenje i strpljenje koje pokazuju, posle, nekih 40 - 50 godina , neprestanog ( nikad nisu izasli sa Gore u civilizaciju ) boravka na Gori. Zaista fascinantno i zadivljujuce.

To je , ovako , na prvu loptu, neko moje subjektivno misljenje.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, "Tamo daleko" рече

ako imate vremena, podsetite me o kakvom poredjenju neuporedivog se ovde radi? Sta konkretno smatras da je tako lose uporedio?

Поређење жена (које ИзКоЗнаКојихРазлога) прибегавају абортусу; дакле жена које долазе из једног народа који је на најпагубнији начин настрадао и био десеткован од стране другог чимбеника поређења.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Православни Србин рече

Мало мање острашћености и мржње ти не би шкодило, друже Клауд.

Друго, није Митрополит никога осуђивао, није никога вређао (мани се клеветничких текстова са Блица, погледај његову беседу у целини), него је указао на то колило је то велико зло. Указао је на погубну статистику која показује да Срби сами себе убијају. То је поента.

Nije ih vređao i osuđivao nego samo ukazao na to koliko su one i/ili ono što su one učinile veliko zlo?  :D

 

Цитат

Даље, ко каже да Митрополитз и Црква не желе да чују те жене које врше абортус? Ко то каже? Ко каже да Црква не мари за њихову несрећу и проблеме? Ко каже да Црква не критикује ситуацију у друштву која је довела до тога?

Evo na primer ja. :D

 

Цитат

Друго, запиташ ли се ти да ли ти људи који се одлучују на абортус долазе у Цркву на савет код свештеника или других чланова Цркве? Па верујем да велики број њих не долази. Удаљио се народ од Цркве, то је велики проблем.

A taj problem je najbolje rešiti tako što ćeš da porediš te ljude sa monstrumima... onda će odmah da dođu po savet i da ti se približe...  :D

 

Цитат

Дакле, није да Црква не жели да саслуша и помогне тим људима, него у велкиком броју случајева ти људи не желе да саслушају глас Цркве. Да ли се слажеш да тога има? Има, итекако.

Naravno. Bilo koja žena koja bi se sad Mitropolitu obratila za savet povodom abortusa je budala... ne zato što njegov savet unapred zna ili zato što je savet takav kakav je, nego zato što je očigledno da on ni trunke empatije nema prema ženama koje se uopšte dvoume oko tog pitanja... šta može od njega da čuje osim najcrnje osude... ako hoćeš da nekom pomogneš i savetuješ ga, to je nespojivo sa takvom vrstom retorike... da bi nekom pomogao moraš prvo da razumeš šta ga muči... ili da se bar praviš da razumeš... a ne da ga šutneš najjače što možeš...

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Милан Ракић рече

Поређење жена (које ИзКоЗнаКојихРазлога) прибегавају абортусу; дакле жена које долазе из једног народа који је на најпагубнији начин настрадао и био десеткован од стране другог чимбеника поређења.

Meni danas izgleda treba da se nacrta....:)  da li se odnosi na poredjenje zena koje pribegavaju abortusu, dakle Srpkinje koje po hriscanskim vrednostima, cine cedomorstvo, sa kim ih je uporedio , sa Hitlerom, jel' se na to odnosi? Metropolitova analogija je epskih razmera, kako bi probudio savest svog naroda. Statistike po pitanju abortusa govore same za sebe. Ubistvo je ubistvo, zar ne? Voljno, htednuto, bilo kakvi motivi da su u pitanju, zar ne?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, "Tamo daleko" рече

Meni danas izgleda treba da se nacrta....:)  da li se odnosi na poredjenje zena koje pribegavaju abortusu, dakle Srpkinje koje po hriscanskim vrednostima, cine cedomorstvo, sa kim ih je uporedio , sa Hitlerom, jel' se na to odnosi? Metropolitova analogija je epskih razmera, kako bi probudio savest svog naroda. Statistike po pitanju abortusa govore same za sebe. Ubistvo je ubistvo, zar ne? Voljno, htednuto, bilo kakvi motivi da su u pitanju, zar ne?

Нема потребе да се "црта". Постоји 15-оминутни снимак беседе на насловној страни Форума,  а и на овој теми,  пре две или три стране. 

Као што рекох напред,  а знајући Високопреосвећеног Митрополита који ми је и професор био,  мени лично је у начелу јасно шта је хтео да каже. Изразих,  такође напред,  да је можда употребљен мало грубљи тон,  какав отац већ и има.  

Али,  када су се већ новинџије дохватиле теме и пишу,  онда и није згорег дискутовати. 

Редом ако идемо,  новинџијама је на беседу указао хеко ко је већ члан Цркве, јер сумњам,  а можда и грешим,  да новинари Блица седе и чекају транскрипт беседе неког владике изговореног након празничне Литургије на Космету. 

Даље, поређење какво год да је,  у напелу се не тиче нити чланова Цркве,  а понајмање тог мученот народа, односно наших сестара,  жена и мајки које данас живе на Косову. 

Јасни је наравно да сваки члан Цркве,  од лаика, па до високог клирика треба да има негативан став према абортусу. Да изрази учење цркве и проче.  

Али начин,  по мени,  на који је одаслата порука,  свеједно се не тичемчланова Црква,  јер ево и ивде на теми прочитасмо неколико искустава и прича о неким дивженама,  нека би их Господ уселио у Царство Своје,  које су свесни,  према написаном,  жртвовале своје животе иако им је лекарска струка предлагала абортус.  Неке су,  Слава Богу и преживеле и породиле своја чада,  неке су се нажалост упокојиле. 

Али,  мхим,  ако на овај начин како је Високопреосвећени рекао,  упутимо порукунонима који и нису део Цркве,  бојим се да машамо поенту.  Почев од црквене и Литургијске едукације,  да се тако изразим,  где би требали да причамо о томе како секс пре брака није добар, те да се треба трудитимсачувати своју чистоту,  до медицинске,  када је већ нарушен тај неки црквени поредак у овом контексту,  где нам је поред најосновније заштите у виду гумице,  абортус решење. 

Сматрам онда да узевши укупно све,  добијамо громопуцателне насливе и приче о "тамо неком попу" који пореди то што пореди. 

Ето,  мислим да је у томе ствар

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Извињавам се на грешкама у тексту,  куцкао сам преко мобилног,  а прсти дебели :)))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Џуманџи рече

Опет понављам: мени је проблематично поређење непоредивог. Не бавим се поентама, ни оштрином, ни закључцима који Пера/Жика/Мика могу да извуку или (по)мисле, само кажем да је компарација толико лоша да - да је хтео да намерно да толико погреши - не би успео.

Не, поређење, по мени, није спорно. Јер као што је убиство лоше тако је и самоубиство лоше. Ми у овим абортусима самоубијамо сами себе. Срби убијају Србе и то нерођену децу. Колико год се ти трудила да то сад представиш као неупоредиво, по чему су нацистички злочини већи злочин од убвијања нерођене деце?

При чему, изумзимам све оне случајеве када је живот мајке угрожен, али да будемо искрени- не верујем да је тако велики број абортуса који се сваке године изврши (да не причамо сад о цифри) баш тај случај.

Тако да, реци ми- по чему су нацистички злочини већи од убијања деце у абортусима, кад већ сматраш да поређење није на месту? Дакле?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Милан Ракић рече

Нема потребе да се "црта". Постоји 15-оминутни снимак беседе на насловној страни Форума,  а и на овој теми,  пре две или три стране. 

Као што рекох напред,  а знајући Високопреосвећеног Митрополита који ми је и професор био,  мени лично је у начелу јасно шта је хтео да каже. Изразих,  такође напред,  да је можда употребљен мало грубљи тон,  какав отац већ и има.  

Али,  када су се већ новинџије дохватиле теме и пишу,  онда и није згорег дискутовати. 

Редом ако идемо,  новинџијама је на беседу указао хеко ко је већ члан Цркве, јер сумњам,  а можда и грешим,  да новинари Блица седе и чекају транскрипт беседе неког владике изговореног након празничне Литургије на Космету. 

Даље, поређење какво год да је,  у напелу се не тиче нити чланова Цркве,  а понајмање тог мученот народа, односно наших сестара,  жена и мајки које данас живе на Косову. 

Јасни је наравно да сваки члан Цркве,  од лаика, па до високог клирика треба да има негативан став према абортусу. Да изрази учење цркве и проче.  

Али начин,  по мени,  на који је одаслата порука,  свеједно се не тичемчланова Црква,  јер ево и ивде на теми прочитасмо неколико искустава и прича о неким дивженама,  нека би их Господ уселио у Царство Своје,  које су свесни,  према написаном,  жртвовале своје животе иако им је лекарска струка предлагала абортус.  Неке су,  Слава Богу и преживеле и породиле своја чада,  неке су се нажалост упокојиле. 

Али,  мхим,  ако на овај начин како је Високопреосвећени рекао,  упутимо порукунонима који и нису део Цркве,  бојим се да машамо поенту.  Почев од црквене и Литургијске едукације,  да се тако изразим,  где би требали да причамо о томе како секс пре брака није добар, те да се треба трудитимсачувати своју чистоту,  до медицинске,  када је већ нарушен тај неки црквени поредак у овом контексту,  где нам је поред најосновније заштите у виду гумице,  абортус решење. 

Сматрам онда да узевши укупно све,  добијамо громопуцателне насливе и приче о "тамо неком попу" који пореди то што пореди. 

Ето,  мислим да је у томе ствар

 

Hvala brate Milane za trud! Pogledala sam video zapis pre nego sto sam napisala komentar; moram priznati da je moj prvi utisak bio-- razbudjujuce, ocinski ostro, otreznjujuce, medjutim ne na pravom mestu. Na stranu, nacin kako je proizneo besedu, vec ovakva "preteca" intonacija ima karakter hitnog postupka, a sve zbog tajminga... Poenta je bila da smo se mi Srbi u srcu odrekli Kosova, kao neki nuisance.., da se decenijama odricemo Zivota, I borbe za zadobijanja Carstva Nebeskog. Ova beseda treba da bruji po celom Beogradu, u svim hramovima, e nebi li prizvali blagodat koja je jedina na potrebu!!!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 39 минута, Avocado рече

Nije ih vređao i osuđivao nego samo ukazao na to koliko su one i/ili ono što su one učinile veliko zlo? 

Није осуђивао, него је критиковао. Притом, криотиковао је и мушкасрце, Србе. Дакле, неће бити да је само по женама, што оно кажу, ,,оплео".

пре 41 минута, Avocado рече

Evo na primer ja.

И на чему темерљиш такву тврдњу?

пре 41 минута, Avocado рече

Naravno. Bilo koja žena koja bi se sad Mitropolitu obratila za savet povodom abortusa je budala... ne zato što njegov savet unapred zna ili zato što je savet takav kakav je, nego zato što je očigledno da on ni trunke empatije nema prema ženama koje se uopšte dvoume oko tog pitanja... šta može od njega da čuje osim najcrnje osude... ako hoćeš da nekom pomogneš i savetuješ ga, to je nespojivo sa takvom vrstom retorike... da bi nekom pomogao moraš prvo da razumeš šta ga muči... ili da se bar praviš da razumeš... a ne da ga šutneš najjače što možeš...

Не бих се сложио. Зависи од проблема у којем је жена. Ако би, на пример, дошла девојка или жена и рекла му да је силована, да не жели дете, да нема чиме да га издржава, он јој можда не би рекао: ,,иди, чедоморко, горећеш у паклу", него би је посаветовао типа ,,роди га, па га дај некој установи ако већ не можеш или не желиш да га подижеш. Тако ћеш спасти то дете, а и себе великог греха". Ето, ја верујем да би тако рекао, и мислим да је то један исправан савет. И онм овде не помиње жене или девојке које се двоуме, већ само оне који раде те абортусе, који су извршили. А можемо да се лажемо или не, али плашим се да велики број то ради без двоумљења. При чемуз то никако не ослобађа мушкарце њихове одговорности.

Много је теже признати да је овај народ духовно у великој мери застранио, а много је лакше рећи ,,Митрополит јњ мушки шовиниста, он мрзи жене и пљује их и вређа наш народ". Али, колико је то истинито, а колико није, просудиће свако ко је истинољубив.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја бих само поставила једно питање свима овде, не морају да одговоре ако неће, али нека  покушају себи да одговоре искрено. Замислите да сада којим случајем наше  мајке  имају право  да нас  пониште ( слободу избора ) као да никада нисмо  ни постојали, само са разликом што би у овом случају били скроз свесни свог ужаса  нашег нестанка.Да нас пониште  као гумицом,  избришу сва наша сећања, лепе тренутке садашње и будеће.Гледамо са ужасом слободу њеног озакоњеног избора, а ми немамо никакво, баш никакво право гласа, без обзира на наш узраст.Сви причају о праваима и слободама мајки, а где су та иста права и слободе за  децу која треба да се роде.         

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Рапсоди рече

само са разликом што би у овом случају били скроз свесни свог ужаса  нашег нестанка

Ovo je besmisleno porediti. Koliko god da je abortus užasna stvar, embrion nema sećanja, lepe trenutke i nije svestan svog nestanka. Ne preterujmo baš. Naravno da bismo bili užasnuti, tužni, besni, razočarani da nas rođena majka ubija jer eto...može joj se, ali to ne može da se poredi. I sa majčinskog aspekta - nije isto kad "ode" embrion i dete koje je odgajila.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Natasa. рече

Ovo je besmisleno porediti. Koliko god da je abortus užasna stvar, embrion nema sećanja, lepe trenutke i nije svestan svog nestanka. Ne preterujmo baš. Naravno da bismo bili užasnuti, tužni, besni, razočarani da nas rođena majka ubija jer eto...može joj se, ali to ne može da se poredi. I sa majčinskog aspekta - nije isto kad "ode" embrion i dete koje je odgajila.

Са Божијег аспекта је исто. И ми не знамо шта осећа неко можда будуће дете од првог дана зачећа , а шта осећа са 3 месеца, 5 или више. У сваком случају без обзира на разлоге абортуса, лишавамо их будућих сећања ( оксиморон ). А душа... о томе нема спора, је ту од првог дана зачећа.    

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Рапсоди рече

И ми не знамо шта осећа неко можда будуће дете од првог дана зачећа

Ne oseća ništa, jer nema nervni sistem. 

пре 1 минут, Рапсоди рече

а шта осећа са 3 месеца, 5 или више.

Tad je već zabranjen abortus i možda već možemo da pričamo o prenatalnim sećanjima i osećanjima.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...