Jump to content

Уморни од православља?

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Одговори 443
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 11 часа, Лазар Нешић рече

Коначна игра одређује коначно место и време игре, њене границе. Бесконачне игре немају места и времена, нити граница, осим места, времена и граница које само играње изнутра поставља у магновењу игре. Ísucán измишља и замишља ступњеве игре, нове потезе, начине и играчке, нове путеве играња, увек изнова нова правила и циљеве без циљева осим самог играња. Правила постоје само да би се непрестано даље играло.

 

Живот је леп (филм из 1997) 

 " Игра под вешалима "

И шта су уосталом апостоли радили проповедајући  Јеванђеље ? Озбиљно се играли  у  Христу, поштујући правила. 

 Па онда "  Игра стаклених перли " од Хесеа 

Немој Нешићу да одеш у будизам превише се играјући.....:)

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, Хајдук рече

Ко постави овакву тему тај наравно не верује ни у чуда из житија него тражи научне и интелектуалне доказе да би веровао и онда упадне у овакве проблеме о којина после асправља преко рачунара уместо са попом који је ту надлежан јер за ово и постоји исповест. 

Oprosti brate meni je ovo tvoje viđenje potpuno pogrešno.

Mislim da ti i ne znaš šta znači ispovest.

I još nšto, ovaj sajt ima i sveštenike i duhovnike, zato je tako koncipiran da n bude samo pravoslavlje kao nepostojeća misao, jer mi u Hristu i pod okriljem same SPC stojimo i to legitimno kao postojeća misao sa sve blagoslovom i papirnim Pečatom naše Crkve.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Oprosti brate meni je ovo tvoje viđenje potpuno pogrešno.

Mislim da ti i ne znaš šta znači ispovest.

I još nšto, ovaj sajt ima i sveštenike i duhovnike, zato je tako koncipiran da n bude samo pravoslavlje kao nepostojeća misao, jer mi u Hristu i pod okriljem same SPC stojimo i to legitimno kao postojeća misao sa sve blagoslovom i papirnim Pečatom naše Crkve.

Njemu ne trebaju ni dokazi da je venecuelu upropastila amerika a ne komunizam. Vera je njegova najveca snaga! 

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Млађони рече

Njemu ne trebaju ni dokazi da je venecuelu upropastila amerika a ne komunizam. Vera je njegova najveca snaga! 

Dobro došao nazad mlađoni, man se politike iako je u posldnje vreme dominantna na forumu, što ne znači da joj po poslednjoj modi dajemo pažnju i oblačimo se njome.

Presladak je Hristos a i sam On je dete, sreća naša što je Božje dete u pravom smislu te reči.

Imaš nas brate koji te vole i budi sa nama u ovim finim teološkim temama imačeš saznanja uma Hristovog a ne trampovog.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Volim_Sina_Bozjeg рече

Dobro došao nazad mlađoni, man se politike iako je u posldnje vreme dominantna na forumu, što ne znači da joj po poslednjoj modi dajemo pažnju i oblačimo se njome.

Da ti velim iskreno sa jedne strane se slazem sa tobom a sa druge ne. Jos se nisam dogovorio. 

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Млађони рече

Da ti velim iskreno sa jedne strane se slazem sa tobom a sa druge ne. Jos se nisam dogovorio. 

Sektaš je onaj koji misli da može sprečiti novi svetski poredak. :))

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Снежана рече

Умор се уопште не мора посматрати фаталистички. Може бити производ конструктивне кризе која треба да роди новог човека. Јер, као што умиремо сваки дан, тако се и рађамо сваки дан, а ко је умро за свет – Христос му даје од Свог живота да се увек на нови начин изрази унутар тог света будући да „не постоји више светова него један свет а постоји више димензија“ (др Зоран Јелисавчић). Зато су и грешке у таквом оперативном систему са свим вирусима сасвим могуће. Нема загарантоване позиције у којој би се твоја врлина или дар Духа нашао фиксираним и осигураним. Умор, дакле, може бити природна последица логичког следа догађаја које полазе од манифестације одређене страсти, али са друге стране, умор не мора да носи никакав моралистички комплекс, нити теологију кривице да има било какав недостатак, јер је човек „пропадљива роба“. Ако један мобилни телефон не може без пуњача, колико мање може човек без црквеног „модема“ да би се конектовао на благодатни „вајрлес“? Јер се само у Духу, како каже апостол, може неко назвати хришћанином, нема то везе са тим ко какве дарове и службу има будући да је свима мера Христова понуђена, односно, усличавање властитог бића према мери односа којим Сам Бог љуби. Покушати да изразиш то искуство Бога који те је пољубио – то је теологија.

 

пре 4 часа, Снежана рече

Да би се човек, дакле, рехабилитовао, „рестартовао“ за нова „богоажурирања“ није сувишно дозволити да теологија одлежи ћутке у човеку. Прекинути проток било каквог богословског штива, шупљег форумисања, монотоног наклапања, јалове рециклаже постојеће светоотачке мисли „копипејстоване“ још шизофреније у неодговарајући контекст или време, која се у данашње време не би пуно снашла, односно, атрофираном човеку данашњице не би пуно помогла да се осмисли. Треба повремено лишити себе удела од једноличног уподобљавања. Криза је закон. Криза је спас. Докле год има кризе имаће се на чему радити у себи, а тада умор неће бити солуција битисања. Напротив, они који себе држе за делегате воље Божије, за саветника Божијег чије мисли нико није видео, долазе до тачке слома када се умор губи као могућност преиспитивања. Јер, умисливши да су достигли крајњи ниво обожења, и да је све већ виђено, да су осигурали своју позицију помилованих, управо они упадају у стагнацију будући да не постоји за њихову равнодушност више ишта што би могло побуђивати њихову изненадљивост. Они себи гарантују објективност апстрактним духовним стажирањем, а управо је то клинч у којем се губи потенцијалност новосусрета. Другим речима, саботирају прилаз Духа да у њима нешто ново каже. Зато су неки „заробили“ Бога стриктно у границама теологије коју су други писали и живели, а не они, као што су Га неки „заробили“ искључиво у границама литургије.

 

пре 4 часа, Снежана рече

Јесте, постоје исијавања, постоје дарови, постоје пољубци Духа, причасност Христом која отклања сваки недостатак, али сама позиција човека је, хтео то или не, управо због фамозног „сада и још не“ већ подвојена, или, како воле неку ту излизану реч да употребе – шизофрена. Баш зато што се Бог не да поседовати, баш зато „отклањање недостатка“ никада није једном трајно и непроменљиво Богом изведено, а самим тим, ни тајна есхатона онда не би била потребна пред таквом непроменљивошћу. Докле год је смрти – шизофренија није превладана. А не заборавимо, смрт је за сада само Христос победио, због чега се и назива Првенцем из мртвих, док нама осталима она тек предстоји. Јер, осим смрти тела, ту је и смрт слободе будући да тело има некада вољу која је противна слободи човека. Трење је неминовно.

 

Ово издвојено је нарочито сјајно речено!

Мислим да сам нашао барем неке одговоре с почетка теме, али сам се изнова замислио и над неким својим унапред спремним одговорима.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 часа, Ivan Marković рече

1) Opitujem nestvorene Božje energije

2) Zaradim pristojnu penziju.

Tim redom.

Да ли треба да желимо да опитујемо нестворену светлост или да се подвизавамо не мислећи о томе па како Бог да?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

И не мислим о томе, па шта добијем. Свакако добијам по благодати. Често смо несвесни тог дара, док га "имамо".

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја када се уморим од православља или боље рећи  препуним  садржајем  истог,  ја  онако по површини  налијем мало,  рецимо Андрића или неке романтичарске литературе....и ето таакоо :D  

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 41 минута, Жика рече

Да ли треба да желимо да опитујемо нестворену светлост или да се подвизавамо не мислећи о томе па како Бог да?

Vrlo interesantno pitanje, zaista. 

E, sad, koliko ja razumem situacion' Just_Cuz_19, treba biti neka sredina. I, mi da krenemo ka 'tome' i Bog da da', ako On bude po promislu,  'promislio' da nam je na korist i potrebu, takva stvar.

Tako nekako. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Лазар Нешић,

Умором умор уморим

у уморном мору уморних умарача

умор умирим умором

уморна игра

уморних играча

глувонема, тупа, бескрајна

као немо коло...

"Обрни"

 

 

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Рапсоди рече

налијем

Johnny-a ili Jacka

Može i Rubinov

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 минута, Драшко рече

Johnny-a ili Jacka

Može i Rubinov

Само клакер долази у обзир .:)    

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...