Jump to content

Професор Здравко Пено: Колеге из Београда бране крајње понижавајућу Дарвинову антропологију

Оцени ову тему


Препоручена порука

Ево и професора Пена са сајта Геополитике http://www.geopolitika.rs/index.php/sr/duhovni-ivot/922-2017-05-25-08-11-52

Др Здравко Пено, редовни професор Богословског факултета «Свети Василије Острошки” Универзитета у Источном Сарајеву реаговао поводом апела професора Богословског Факултета у Београду о еволуцији

                                                   
Теорија еволуције један од стубова идеологије марксизма-лењинизма  
Валидно је учење светог Максима исповедника а не неког другог Максима

Поводом „Јавног апела“ наставника и сарадника ПБФ у Београду, у вези са „Петицијом за ревизију изучавања теорије еволуције“, осећам потребу да, као наставник догматике и етике, верујућим и свим људима добре воље, изнесем следеће мишљење:

 

1. Подсећање потписника Апела да ниједна од институција којима је Петиција упућена „немају надлежност да задиру у ма коју научну област и врше ʻревизијуʼ онога што се унутар ње има сматрати за научну теорију и као такво бити изучавано и предавано ђацима и студентима“, представља криво тумачење тог документа. Потписници траже, преко институција које то могу покренути, отпочињање процеса преиспитивања теорије која има научне недостатке, али која за сваког од потписника, свакако и за све верујуће људе, али и неке неверујуће, представља атак на „здраву памет“ и вређање интегритета људске личности. Дакле, реч је о потреби ревизије једне теорије која не говори о далеким галаксијама, него о настанку човека и људском идентитету. За разлику од многих других, ова научна теорија није донела благодети људском роду, а породила је и дру­штве­ни дар­ви­ни­зам, чији је поборник, Хер­берт Спен­сер, настојао да прин­ци­пе при­род­не се­лек­ци­је и пра­во ја­чег на пре­жи­вља­ва­ње при­ме­ни на чо­ве­ка као дру­штве­но би­ће. Треба ли подсећати да је теорија еволуције била и један од стубова идеологије марксизма-лењинизма?  
 
2. Потписници Апела сматрају да иницијативе за ревизије „не могу потећи од скупине грађана (ма колико она била велика, а њени чланови угледни), већ једино и искључиво од саме науке, тј. дате научне области (у овом случају: биологије) односно од научне заједнице експерата компетентних у том домену истраживања“. За очекивати је да они сами, као опоненти, у најмању руку, имају статус експерата из биологије, а не да себе граде већим стручњацима од свих професора и доктора медицинских наука међу потписницима Петиције.

3. Очекивало би се од теолога-научника да владају основним логичким правилима (тим пре што у својим редовима имају једног нетеолога-философа), јер само на основу речи „сходно претходно реченом“, на почетку 3. тачке њиховог Апела, није могуће извести никакав ваљани закључак, поготово не онај који гласи: „Сматрамо да у програму наставе биологије, на свим образовним нивоима, не постоји ништа што би тренутно могло да замени теорију еволуције или да барем буде представљено као њена једнако плаузибилна алтернатива“. Овакав закључак би потписници Апела, као нестручњаци из дате области, могли извући само на основу премисе да не постоји ниједна друга теорија о стварању. Тврдити да је теорија еволуције једина веродостојна то могу само научници у тој области, а потписници Апела то нису. Овом тврдњом они губе статус очекиване неутралности и лаичке суздржаности, будући да наступају као мериторне личности у области коју не познају. И док потписнике Иницијативе, позивају, не без цинизма, да „приљежним научним радом, на основу мноштва ʻдоказаʼ које су навели на две штампане стране“, постулирају нову теорију, они сами не морају никакав труд да уложе, јер Дарвину верују безусловно (можда и више него што је Дарвин веровао себи!). „Заобилазнице и пречице“ у закључивању не важе за друге, већ само за њих.

4. Ниједан православни теолог, најдубље разлоге свог идентитета не налази у науци, већ у библијској вери, те је стога излишно наглашавати „став, широко прихваћен од научне заједнице теолога широм света, да не постоји никаква ʻбиблијска теорија стварањаʼ која се може схватити као научна теорија која би, као таква, представљала научну алтернативу теорији еволуције“. За хришћане уопште, тим пре за теологе, од велике важности је да ли је нека теорија о стварању супротстављена или не библијским истинама вере. Није потребно да неко буде научни експерт, па да зна да Дарвинова теорија еволуције говори о развоју врста другачије од Библије, чак насупрот њој. Раз­вој ство­ре­ног све­та у скла­ду с Бо­жи­јим пла­ном је јед­но, а на­уч­на те­о­ри­ја о раз­во­ју сло­же­них ор­га­ни­за­ма од јед­ног или не­ко­ли­ко при­ми­тив­них ор­га­ни­за­ма и о пре­тва­ра­њу јед­не вр­сте у дру­гу, је­сте не­што са­свим дру­го. У књизи Постања стоји да је Бог створио свет по његовим врстама (1. Мојс. 1, 11–12). Према учењу св. Максима Исповедника, сходно Божијој вољи, која је истоветна са логосима бића, свет постоји од почетка по врстама, јер ло­го­си бића се огле­да­ју „у одр­жа­њу стал­но­сти сва­ке по­је­ди­не вр­сте“, а тој вољи служе и природни закони који се огледају „у исто­вет­но­сти при­род­не енер­ги­је сва­ке вр­сте“. Циљ држања природних закона јесте да „чо­век на­у­чи да не ме­ња при­род­ни са не­ким дру­гим – не­при­род­ним за­ко­ном“. Дакле, валидно је учење светог, а не неког другог Максима, тако да пре сврставања неког у присталице „идеологије америчког креационизма“, треба дати ваљано тумачење оних места Светог Писма на која се креационисти позивају. И нипошто не треба, супротно логици, изводити закључак да бити против теорије еволуције значи бити поборник теорије креационизма, како се хоће у Апелу, у црно-белом светлу, представити свака друга алтернатива. Боље је бити без икакве теорије, него са лошим алтернативама.

5. Односи између теологије и науке не морају бити постављени по принципу или једно или друго, али када је реч о теорији еволуције, није тачно да „вера у тројичног Бога који је слободни творац света и живота, уопште није (нужно) у сукобу са теоријом еволуције“. Научник Стивен Џеј Гулд је исправно тврдио да се наука ба­ви ем­пи­риј­ском ствар­но­шћу, док се те­о­ло­ги­ја ба­ви пи­та­њи­ма сми­сла све­га. За­то је Гулд утвр­дио да су на­у­ка и те­о­ло­ги­ја тзв. не­пре­кла­па­ју­ће обла­сти (енгл. NO­MA – no­no­ver­lap­ping ma­gi­ste­ria). Ова­кав Гул­дов став, иако про­ис­те­као из же­ље да се су­прот­ста­ви псе­у­до­на­уч­ној те­о­ри­ји о не­при­хва­та­њу те­о­ло­ги­је, мо­гао је од­ве­сти у крај­ност пот­пу­ног за­тва­ра­ња на­у­ке и те­о­ло­ги­је у њи­хо­ве окви­ре. Раз­у­мев­ши опа­сност ста­ва о не­пре­кла­па­њу те­о­ло­ги­је и на­у­ке, Алистер Мекгрет, такође научник, изнео је став да су те­о­ло­ги­ја и на­у­ка де­ли­мич­но пре­кла­па­ју­ће обла­сти (PO­MA – partly over­lap­ping ma­gi­ste­ria). Мек­грет је свакако имао у виду да Бог ни­је, ни­ти мо­же би­ти пред­мет кон­ку­рен­ци­је на­уч­ног об­ја­шње­ња и да те­о­ло­ги­ја ни­је кон­ку­рент на­у­ке, те да на­у­ка и те­о­ло­ги­ја има­ју мо­гућ­ност ме­ђу­соб­не са­рад­ње (енгл. cros­so­ver fer­ti­li­zing, до­слов­но ме­ђу­соб­не оплод­ње) у ко­јој и јед­на и дру­га мо­гу да на­у­че из тог од­но­са, указујући притом на опасност схватања науке као иде­о­ло­ги­је.

6. Давно је превазиђен римокатолички схоластички модел сходно којем је философија, са њом и наука, била слушкиња теологије (ancilla theologiae). Једнако је неприхватљив и други однос у којем теологија треба да буде подређена науци и то не због тога што теологија нема своју методологију, већ због тога што постоје теолози који не налазе свој идентитет у богословљу и дају превагу науци, без обзира на садржај који она нуди. Зато је, у најмању руку, зачуђујуће заузимање потписника Апела за крајње по­ни­жа­ва­ју­ћу Дарвинову ан­тро­по­ло­ги­ју. Подржавати Дарвинову теорију о заједничком претку човека и мајмуна и, у исто време, предавати библијску повест о стварању Адама по икони и подобију Божијем, потпуно је неспојиво. Одбацивање сцијентизма, као религијске алтернативе хришћанском учењу о Богу, још увек не значи да су односи између науке и теологије добро постављени. Веронаука је, због погрешног односа према вери оних који су је предавали, од првог наставног предмета, почетком прошлог века, стигла у наше време на последње место, а у време неприкосновеног двовлашћа Маркса и Дарвина, била је потпуно избачена из школског система. Превасходно због оних који имају изглед побожности, а силе њене су се одрекли (2. Тим. 3, 5) запали смо као народ у духовно мртвило и безнађе из кога се тешко излази. Апел наставника и сарадника ПБФ у Београду никако не помаже буђењу из духовне обамрлости, већ представља још једну неочекивану и ничим изазвану инјекцију наркозе племену које „мртвим сном спава“.

7. Свакако да је тачно да су програми из веронауке и биологије у конфликту, превасходно због теорије еволуције, као што је тачно и да су потписници Апела у сукобу са библијском вером и богословљем отаца Цркве, будући да се залажу за ту теорију. Никакво оправдање попут „за науку ради науке“, бар за њих не важи, јер би требало да су се „посветили“ богословљу. Или овим апелом јавно исповедају лични промашај у професионалном определењу?

На крају, недопустиво је изједначавање догме и идеологије. Потписници Апела би требало да разумеју људе из света који то не знају, будући да је реч догма злоупотребљавана у комунистичком систему и у политичкој свакодневници, пошто јој је додељен готово искључиво негативан предзнак. Догма је управо супротност идеологији (што нажалост не зна чак ни потписник Апела који се бави догматиком), јер се она ником не намеће силом „одозго“, него се, будући да је основ живота у Истини и извире из светотајинског живота и подвига, потврђује свенародним „Амин“.
 
Из свега реченог недвосмислено следи да треба подржати Иницијативу, а Апел против ње треба сматрати озбиљним промашајем, аутодеструктивним и погубним, нарочито за оне који нису довољно утврђени у вери. У Светом Писму се налазе и ове речи: саблазни морају доћи, али тешко човјеку кроз кога долази саблазан (Мт. 18, 7).

У Београду, 19. маја 2017. године                                     

 Др Здравко Пено
 редовни професор Богословског факултета
 „Свети Василије Острошки“
 Универзитета у Источном Сарајеву

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Милан Ракић рече

Научник Стивен Џеј Гулд је исправно тврдио да се наука ба­ви ем­пи­риј­ском ствар­но­шћу, док се те­о­ло­ги­ја ба­ви пи­та­њи­ма сми­сла све­га. За­то је Гулд утвр­дио да су на­у­ка и те­о­ло­ги­ја тзв. не­пре­кла­па­ју­ће обла­сти (енгл. NO­MA – no­no­ver­lap­ping ma­gi­ste­ria). Ова­кав Гул­дов став, иако про­ис­те­као из же­ље да се су­прот­ста­ви псе­у­до­на­уч­ној те­о­ри­ји о не­при­хва­та­њу те­о­ло­ги­је, мо­гао је од­ве­сти у крај­ност пот­пу­ног за­тва­ра­ња на­у­ке и те­о­ло­ги­је у њи­хо­ве окви­ре. Раз­у­мев­ши опа­сност ста­ва о не­пре­кла­па­њу те­о­ло­ги­је и на­у­ке, Алистер Мекгрет, такође научник, изнео је став да су те­о­ло­ги­ја и на­у­ка де­ли­мич­но пре­кла­па­ју­ће обла­сти (PO­MA – partly over­lap­ping ma­gi­ste­ria). Мек­грет је свакако имао у виду да Бог ни­је, ни­ти мо­же би­ти пред­мет кон­ку­рен­ци­је на­уч­ног об­ја­шње­ња и да те­о­ло­ги­ја ни­је кон­ку­рент на­у­ке, те да на­у­ка и те­о­ло­ги­ја има­ју мо­гућ­ност ме­ђу­соб­не са­рад­ње (енгл. cros­so­ver fer­ti­li­zing, до­слов­но ме­ђу­соб­не оплод­ње) у ко­јој и јед­на и дру­га мо­гу да на­у­че из тог од­но­са, указујући притом на опасност схватања науке као иде­о­ло­ги­је.

Шта Стивен Џеј Гулд каже о еволуцији као чињеници, а не тек теорији у лаичком смислу, објавили смо недавно на Поукама:

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1. Ne kontam sta se ovde htelo reci.

2. Ali oni i nisu pokusali da opovrgnu "argumente" koji su izneti u peticiji, stoga ne vidim zasto bi morali biti "eksperti iz biologije".

3. Da, iako su nestrucnjaci, trenutno ne postoji druga teorija o stvaranju.

... Ma, ne vredi dalje

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Џуманџи рече

1. Ne kontam sta se ovde htelo reci.

Ništa pametno... a ni istinito...

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 31 минута, александар живаљев рече

Ево и професора Пена са сајта Геополитике http://www.geopolitika.rs/index.php/sr/duhovni-ivot/922-2017-05-25-08-11-52

Др Здравко Пено, редовни професор Богословског факултета «Свети Василије Острошки” Универзитета у Источном Сарајеву реаговао поводом апела професора Богословског Факултета у Београду о еволуцији

                                                   
Теорија еволуције један од стубова идеологије марксизма-лењинизма  
Валидно је учење светог Максима исповедника а не неког другог Максима

 

Stidim se u autorovo ime! Dakle, sta reci osim da pored potrebe za nekim licnim obracunom koji se proteze skoro u svakoj recenici ovog nekolegijalnog pisma, ocigledno je da professor uopste nije shvatio sadrzaj Apela, a o motivu obracanja peticionarima, da I ne govorimo. Najistaknutija potreba ovog profesora je izgleda senzacionalisticke prirode da bude protiv po svaku cenu, a bez ikakvog valjanog, objektivnog osnova, vec uvredama I necasnim ucitavanjima kopa rupu u koju je I sam upao. Potrebna je prava drskost I mrznja da se sastavi ovakva glupost kao sto se vidi iz prilozenog teksta. Dokle nam je stigla academia... porazno tuzno.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Бесмисленије је расправљати са антиеволуционистима него са мајмунима.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 54 минута, Милан Ракић рече

Веронаука је, због погрешног односа према вери оних који су је предавали, од првог наставног предмета, почетком прошлог века, стигла у наше време на последње место, а у време неприкосновеног двовлашћа Маркса и Дарвина, била је потпуно избачена из школског система.

Сад је професор Пено ушао мало у историју педагогије и науке код нас. Јесте Катихизис, хришчанска наука имала званично прво мјесто у школским програмима 19, али не и почетка 20. вијека. Предавана је крајње погрешно, програм прилагођен дјечјем узрасту никако није могао да се направи, итд...Још црквенословенски, неразумљив дјеци, па се дешавало (забиљежено у часопису Милана Ђ. Милићевића "Школа,1868-1876) да ђак умјесто "Во имја Отца", каже "во има оца":)

А када је биологија у питању "власт Дарвина" ушла је много раније у српску биологију и културу од доласка комуниста на власт. Видјети само предговор професора Борислава Дробњаковића за Дарвинов "Мој живот", издање у "плавом колу" Српске књижевне задруге 1932.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, grigorije22 рече

Jel moze da se usklade evoluciona i hriscanska antropologija?

Besmisleno je davati ovakve nazive. Kao sto nema hriscanskog magnetizma, niti hriscanske optike, niti hriscanske arheologije, tako nema ni hriscanske antropologije. Ima samo magnetizam, optika, arheologija i antropologija. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Justin Waters рече

Kao sto nema hriscanskog magnetizma, niti hriscanske optike, niti hriscanske arheologije, tako nema ni hriscanske antropologije. Ima samo magnetizam, optika, arheologija i antropologija. 

Има хришћанска антропологија али искључиво као подобласт теологије. 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da li je poznato sta kaze profesor Peno povodom toga da su pre coveka zivela mnogobrojna stvorenja koja su izumrla mnogo pre covekovog pojavljivanja, kako objasnjava to sto se covek ne pojavljuje sve do kasnih fosilnih ostataka?

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
On 25.5.2017. at 22:49, "Tamo daleko" рече

Stidim se u autorovo ime! Dakle, sta reci osim da pored potrebe za nekim licnim obracunom koji se proteze skoro u svakoj recenici ovog nekolegijalnog pisma, ocigledno je da professor uopste nije shvatio sadrzaj Apela, a o motivu obracanja peticionarima, da I ne govorimo. Najistaknutija potreba ovog profesora je izgleda senzacionalisticke prirode da bude protiv po svaku cenu, a bez ikakvog valjanog, objektivnog osnova, vec uvredama I necasnim ucitavanjima kopa rupu u koju je I sam upao. Potrebna je prava drskost I mrznja da se sastavi ovakva glupost kao sto se vidi iz prilozenog teksta. Dokle nam je stigla academia... porazno tuzno.

Морам да признам да се слажем потпуно са тобом. Бојим се да је главни мотив за ово што је др Пено написао нешто сасвим ЛИЧНО против вл. Максима. Уз то, један од потписника Апела о Александар Ђаковац је докторирао на св. Максиму. И шта ћемо са тим? 

 

Једноставно, ствари се, по мени, намерно карикирају и обесмишљавају, док типови попут Мирољуба Петровића и сличних ликују. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
пре 23 минута, Desiderius Erasmus рече

Možda, ali isto tako ne treba ni sve koji ne prihvataju evoluciju odmah povezivati sa Miroljubom. ;) 

Слажем се... но, ја сам рекао да у овој причи једино он профитира и њему слични. Убеђен сам да Црква од подршке петицији нема ама баш никакве користи већ само штете.

Уз то, волео бих да знам да ли г. Рончевић ову петицију покреће као верник СПЦ или онако лично као лекар и научник?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...