Jump to content

Професор Здравко Пено: Колеге из Београда бране крајње понижавајућу Дарвинову антропологију

Оцени ову тему


Препоручена порука

Професор догматике и етике на Богословском факултету Светог Василија Острошког у Фочи, др Здравко Пено, огласио се данас у Политици против недавне Петиције колега са београдског Православног Богословског факултета. Данашњи чланак др Пена не можемо да пренесемо у целини поштујући ауторска права Политике, али желимо да скренемо Вашу пажњу на њега, како би различита мишљења уважених српских теолога стигла до читалаца Поука.

Како сазнајемо професор Здравко Пено је и аутор ширег елабората на ову тему који је запажен и на овогодишњем заседању Светог Архијерејског Сабора

Апел на апел

Зачуђујуће је заузимање потписника Апела за крајње понижавајућу Дарвинову антропологију
Аутор: Здравко Пеночетвртак, 25.05.2017. у 08:00
Gatalo.jpg
И. Гатало

Поводом „Јавног апела“ наставника и сарадника ПБФ у Београду, у вези са „Петицијом за ревизију изучавања теорије еволуције“, осећам потребу да, као наставник догматике и етике, верујућим и свим људима добре воље, изнесем следеће мишљење:

Подсећање потписника Апела да ниједна од институција којима је Петиција упућена „немају надлежност да задиру у ма коју научну област и врше ’ревизију’”, представља криво тумачење тог документа. Потписници траже преиспитивање једне недостатне теорије, али која је и атак на здраву памет и вређа интегритет људске личности. Она не говори о далеким галаксијама, него о настанку човека и људском идентитету. За разлику од многих других, ова научна теорија није донела благодети људском роду, а породила је и друштвени дарвинизам, чији је поборник, Херберт Спенсер, настојао да принципе природне селекције и право јачег примени на људско друштво. Теорија еволуције била је и један од стубова идеологије марксизма–лењинизма?

Редовни професор Богословског факултета „Свети Василије Острошки“ у Фочи Универзитета у Источном Сарајеву


View full Странице

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 минута, александар живаљев рече

Потписници траже преиспитивање једне недостатне теорије

Teorija nije nedostatna vec najbolje potkrepljena teorija u naucnom svijetu. 

 

пре 16 минута, александар живаљев рече

али која је и атак на здраву памет и вређа интегритет људске личности.

Naprotiv. Ovo kukumacenje i protivljenje TE bez ijednog argumenta, plus iskazivanje slicnih nebuloza poput covjek nastao od majmuna, darvinova teorija i eugenika itd...zaista predstavlja atak na zdravu pamet i vrijedjanje integriteta ljudske licnosti. 

 

пре 18 минута, александар живаљев рече

друштвени дарвинизам, чији је поборник, Херберт Спенсер, настојао да принципе природне селекције и право јачег примени на људско друштво. Теорија еволуције била је и један од стубова идеологије марксизма–лењинизм

Ovo je tacno koliko i da je hriscanstvo porodilo principe duhovne selekcije i pravo jaceg da druge spaljuje na lomaci. 

Dajte gospodo okacite vase diplome na klin i bavite se necim plodnosnijim u zivotu. Osramotiti se nije strasno kad covjek prizna gresku, strasno je kad se ne znanje i konstantno sramocenje promovise kao vrhunska nauka i utemeljno znanje. 

 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Justin Waters рече

Teorija nije nedostatna vec najbolje potkrepljena teorija u naucnom svijetu. 

И то је једна од "научених фраза" која се упорно понавља.

Ко нека секта...

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Grizzly Adams рече

И то је једна од "научених фраза" која се упорно понавља.

Ко нека секта...

To ce se ponavljati jos narednih 100 godina jer ocigledno je da mnogim u prosjeku toliko treba da shvate neke osnovne stvari. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Justin Waters рече

To ce se ponavljati jos narednih 100 godina jer ocigledno je da mnogim u prosjeku toliko treba da shvate neke osnovne stvari. 

Да бре, као што "веома добро знамо" како је настао живот из неживе материје... Све то само треба поновити довољан број пута и постаће истина.

Ооооммммм....

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Grizzly Adams рече

Да бре, као што "веома добро знамо" како је настао живот из неживе материје...

Eto i sta sad da ja tebi dalje pricam....da li ovo pises namjerno ili ne nemam pojma. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Спенсер је независно од Дарвина развијао свој "социјалдарвинизам" односно друштвену теорију и он је такорећи један од првих који је тражио изузеће државног интервенционизма али пре свега у расистичке сврхе опстанка "јаке" буржоазије на рачун "слабих" сиромашних маса које су требале да цркну и ишчезну.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, grigorije22 рече

Jel moze da se usklade evoluciona i hriscanska antropologija?

Cvrsti u veri mogu da odgovore na ovo pitanje, kao sto su I Sveti Oci kroz istoriju Crkve.

Mi mozemo samo da izrazimo licno misljenje, koje je subjektivno, tj uslovljeno stepenom vere, znanja, strahova I sl..

Kada bismo mogli da prodjemo neke diskusije bez osudjivanja, bilo bi korisnije svima nama koji zelimo da cujemo rec Crkve I rec nauke, bez nepotrebnih sukoba.

Pretpostavljam da bi svi nasi teolozi imali svoja licna misljenja povodom peticije I apela, ali da li je svrsihodno voditi bogoslovski dijalog putem medija? Da li neko moze da linkuje prof.Peno intervju u celini?

 

@Grigorije22 u slucaju da nisi procitao intervju vl.Maksima sa Serbica-americana sajta, mozda odgovor nadjes u redovima ispod:

"Сматрам да значајан број професора теологије врло озбиљно и одговорно, годинама прате расправе о теорији еволуције, читају релевантне књиге и студије, учествују у научним дискусијама са присталицама еволуционе теорије. Њима се не може приговорити да им недостаје подлога за изношење промишљених ставова на ову тему. Подсећам да је у свету огроман број хришћана научника који заступају теорију еволуције али им то не представља препреку да верују у све основне истине хришћанске вере: Свету Тројицу, Христа, Цркву, светитеље, благодат Духа Светога, Свете тајне и тако даље. Помиривши у себи веру и науку, они не сматрају да врше анти-евхаристијско дело у својој професији. Познајем грчког академика физичара који не помишља да подржи „алтернативна” и „паралелна” тумачења постанка живота и универзума.

Као што су Оци Цркве у своје доба водили дијалог са важећим научним теоријама, тако и ми можемо - то је принцип кога се придржавају поменути православни научници и професори теологије – водити дијалог са савременом науком."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 26 минута, Justin Waters рече

Eto i sta sad da ja tebi dalje pricam....da li ovo pises namjerno ili ne nemam pojma. 

Кажем зато што није тачно. Само се понављају неке фразе које ништа не значе...

Еволуција није "најбоље поткрепљена теорија у научном свету". Није ни у првих 100. Свака теорија у физици је боље поткрепљена од еволуције.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Grizzly Adams рече

Еволуција није "најбоље поткрепљена теорија у научном свету". Није ни у првих 100. Свака теорија у физици је боље поткрепљена од еволуције.

Nije. :) 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Justin Waters рече

Teorija nije nedostatna vec najbolje potkrepljena teorija u naucnom svijetu.

Mozda i jeste, .....ako, kao sto neko vec rece,.....da što se više ide unazad imamo manje tragova, pa ih treba brižljivije tražiti .....mozda i bude najbolje potkrepljena.....ako, budemo pazljiviji u trazenju tragova. ( :ani_biggrin:).....( da idemo manje unazad i da , opet, brizljivo trazimo, imali bi vise tragova, pa, bi TE mozda i bila jos vise potkrepljena :945729: ).....

Tako da, naravucenije, :dedica:..... smanjite malo te' godine, bolje ce biti potkrepljena TE........:)))
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, Grizzly Adams рече

У праву си, ниједна нема иза себе култ и следбенике који понављају мантре... ;)

Sve je u redu... samo  tri, četiri puta očitaj "Teorija evolucije nije ništa dokazala" ujutru i 10 puta "Naučnici ne znaju ništa o nastanku života" pred spavanje... ;)

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...