Jump to content

Сведочење библијског Стварања у свету код теолога и научника


о.Горан

Препоручена порука

Nesto naso' na net-u :

" Povijest rasprava o Božjoj opstojnosti i Božjim atributima seže duboko u povijest filozofije. Argumenti kojima se racionalnim putem hoće dokazati postojanje Božanskog bića i rasvijetliti svojstva koja mu pripadaju često su bili u središtu rasprava na područjima metafizike, logike, kozmologije i etike. Ništa manji prinos dali su i oni koji ukazivali na probleme i manjkavosti tih pozitivnih argumenata. Iako u suvremenoj filozofiji ta tema možda više nije u žarištu kao u nekim ranijim povijesnim razdobljima, ona i dalje izaziva pozornost i interes filozofa ali i šire javnosti. Filozofi joj pristupaju u svjetlu novih, prije svega znanstvenih, ali i filozofskih spoznaja koje omogućavaju novo vrednovanje i unaprjeđivanje argumentacije. S druge strane, javnost od filozofa očekuje objašnjenja na koji način pomiriti (ako je to uopće moguće) suvremenu znanstvenu sliku svijeta s još uvijek duboko usađenim religioznim uvjerenjima. Stoga se čini da je i nadalje potrebno poticati argumentirane rasprave o temi Božjeg postojanja i Božjih atributa kao i otvarati prilike za konstruktivni dijalog filozofa i znanstvenika o tim temama....."

Tvrtko Jolić

http://content.ifzg.hr/poveznice/2017-BPBA-uvod.pdf

Pregovor iz zbornika Božje postojanje i Božji atributi, (nema na net-u).

Sazetak predavanja sa konferencije :

http://upf.hr/wp-content/uploads/2016/08/bpba-knjizica-sazetaka.pdf

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 14k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1372

  • Zoran Đurović

    1565

  • о.Горан

    1423

  • Bokisd

    1174

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

1 hour ago, Плаво Небо рече

Кип гоинг, само настави..

Nemam prostora za nastavak... šta da dodam povodom tvog "dokaza" / "argumenta" što nisam napisao u prethodnoj poruci? Naročito kad ti izgleda nemaš primedbi na moje primedbe...

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 21 часа, Avocado рече

Nemam prostora za nastavak... šta da dodam povodom tvog "dokaza" / "argumenta" što nisam napisao u prethodnoj poruci? Naročito kad ti izgleda nemaš primedbi na moje primedbe...

Твоји ''аргументи'' су никакви, твоја излагања се само, и само, искључиво само своде на негирање туђих аргумената о постојању Бога. У свој својој заблуди и не видиш да ти у суштини ништа и не кажеш. Ти ни једном ниси рекао како је то могуће из ничега да настане нешто. Објасни? Ми барем наведемо нешто, у шта ти наравно не верујеш, а шта ти наводиш?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, Плаво Небо рече

Твоји ''аргументи'' су никакви,

Koji moji argumenti su "nikakvi" i zašto to misliš o njima?

 

пре 15 минута, Плаво Небо рече

твоја излагања се само, и само, искључиво само своде на негирање туђих аргумената о постојању Бога.

Pišem o svemu i svačemu... čini mi se najmanje o argumentima o postojanju Boga...

Ne bavim se "negiranjem" nečijih argumenata... samo sam ti ukazao na to zašto je tvoj argument loš... valjda bi trebalo da budeš zahvalan ako se slažeš sa primedbama (jer ako negde grešiš, valjda želiš da znaš da grešiš?)... ili ako se ne slažeš sa primedbama, možeš da objasniš zašto se ne slažeš tj. da objasniš meni gde sam ja pogrešio... ja ću biti zahvalan ako mi se ukaže na grešku...

 

пре 15 минута, Плаво Небо рече

У свој својој заблуди и не видиш да ти у суштини ништа и не кажеш.

Kazao sam svašta povodom tvog argumenta.

 

пре 15 минута, Плаво Небо рече

Ти ни једном ниси рекао како је то могуће из ничега да настане нешто. Објасни? Ми барем наведемо нешто, у шта ти наравно не верујеш, а шта ти наводиш?

Ne znam kako je moguće i da li je moguće da iz ničega nastane nešto... nisam ni izneo tvrdnju da je to moguće niti tvrdnju da je nemoguće... jer zaista ne znam...

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 22 минута, Avocado рече

Koji moji argumenti su "nikakvi" i zašto to misliš o njima?

Ако поистоветиш кршћане са оваквим ликовима, никада се нећеш крстити, а ја ћу се рашчинити!:)) Ово је обесхрабрујуће, да људи не користе мозак који је Бог створио! 

Ако могу да ти појасним: Исус је забрањивао демонским силама да говоре ко је он и да га проповедају. Ја покушавам овим талибанима да зачепим уста, јер руже Господа, али не вреди. Исто је и Ис доживео, јер из Марка видимо да и бесомучни после нису слушали да не говоре о њему.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 27 минута, Avocado рече

Koji moji argumenti su "nikakvi" i zašto to misliš o njima?

 

Pišem o svemu i svačemu... čini mi se najmanje o argumentima o postojanju Boga...

Ne bavim se "negiranjem" nečijih argumenata... samo sam ti ukazao na to zašto je tvoj argument loš... valjda bi trebalo da budeš zahvalan ako se slažeš sa primedbama (jer ako negde grešiš, valjda želiš da znaš da grešiš?)... ili ako se ne slažeš sa primedbama, možeš da objasniš zašto se ne slažeš tj. da objasniš meni gde sam ja pogrešio... ja ću biti zahvalan ako mi se ukaže na grešku...

 

Kazao sam svašta povodom tvog argumenta.

 

Ne znam kako je moguće i da li je moguće da iz ničega nastane nešto... nisam ni izneo tvrdnju da je to moguće niti tvrdnju da je nemoguće... jer zaista ne znam...

 

Ето, класика, само се вртиш у круг, а ништа конкретно да кажеш. Не верујеш у божанско стварање, а не нудиш алтернативу. Немам шта да ти будем захвалан када ни у једној речи ниси ме оповргао. Што се мене тиче, претпостављам ко стоји иза имена Авокадо :)))Тако да, све ми је јасно.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Плаво Небо рече

Ето, класика, само се вртиш у круг, а ништа конкретно да кажеш.

:)

 

пре 10 минута, Плаво Небо рече

Не верујеш у божанско стварање, а не нудиш алтернативу.

A što bih morao da nudim alternativu?

 

пре 10 минута, Плаво Небо рече

Немам шта да ти будем захвалан када ни у једној речи ниси ме оповргао.

Veoma jasno sam opovrgao ceo tvoj argument...

 

пре 10 минута, Плаво Небо рече

Што се мене тиче, претпостављам ко стоји иза имена Авокадо :)))Тако да, све ми је јасно.

Pojma nemam šta si to pretpostavio i šta ti je jasno....

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 53 минута, Avocado рече

Ne znam kako je moguće i da li je moguće da iz ničega nastane nešto... nisam ni izneo tvrdnju da je to moguće niti tvrdnju da je nemoguće... jer zaista ne znam...

 

У суштини. Твоји и моји аргументи се не могу ни прихватити нити наметнути. Све је питање вере. Ко у шта верује. Схватио сам да је ипак вера основ, па тек познање. Значи, прво мораш веровати да Бог постоји, па онда имати жељу да га спознаш.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Плаво Небо рече

Значи, прво мораш веровати да Бог постоји, па онда имати жељу да га спознаш.

Ово ти је потпуно погрешна премиса, јер да вера у то да Бог постоји, по себи чини добро смртницима, донела би добра и твојој души, а није ни најмање. И још упорно се буниш да спознаш Бога. Само млатиш безвезе. Тужан призор.  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Zoran Đurović рече

Ово ти је потпуно погрешна премиса, јер да вера у то да Бог постоји, по себи чини добро смртницима, донела би добра и твојој души, а није ни најмање. И још упорно се буниш да спознаш Бога. Само млатиш безвезе. Тужан призор.  

http://www.spc.rs/sr/mitropolt_porfirije_vera_je_uslov_poznanja_boga_ne_obrnuto

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Плаво Небо рече

Ти да цитираш Исуса, то не би имало смисла. Јер си бесмислен. Морао би да потрчиш до неког механичара за мозак, иначе си награисао, односно нећеш се извући из беде у коју си себе бацио. Ава ти то каже, не спрда се са тобом. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 33 минута, Плаво Небо рече

Не верујеш у божанско стварање, а не нудиш алтернативу.

Evo, ako neko ponudi alternativu da su vanzemaljci uzgojili život na zemlji od amebe nadalje da bi u nekom trenutku počeli da kupe evoluirane primerke za svoje eksperimente i kao robove za kolonije, je li to u tvom sistemu razmišljanja bolje nego odbiti tvoje 'argumente' kao nesuvisle bez nekih alternativnih tvrdnji o nastanku života? 

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 35 минута, Плаво Небо рече

Што се мене тиче, претпостављам ко стоји иза имена Авокадо :)))

Стоје одређени страни центри моћи. Али што мање знаш о томе, боље по тебе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Paradoksologija рече

Evo, ako neko ponudi alternativu da su vanzemaljci uzgojili život na zemlji od amebe nadalje da bi u nekom trenutku počeli da kupe evoluirane primerke za svoje eksperimente i kao robove za kolonije, je li to u tvom sistemu razmišljanja bolje nego odbiti tvoje 'argumente' kao nesuvisle bez nekih alternativnih tvrdnji o nastanku života? 

http://www.spc.rs/sr/mitropolt_porfirije_vera_je_uslov_poznanja_boga_ne_obrnuto

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...