Jump to content

Сведочење библијског Стварања у свету код теолога и научника


о.Горан

Препоручена порука

пре 2 минута, Branka62 рече

Tako je

И онда је дошла модерна медицина и објавила је да абортус није убиство па људи навалите код нас...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 14k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1372

  • Zoran Đurović

    1565

  • о.Горан

    1423

  • Bokisd

    1174

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 22 минута, Просечан србенда рече

овде разговарамо о смртности деце на порођају а не до 4. 7 и 14.год.

Aha. Tvoja rešenica

"Наши стари су и поред велике смртности деце били упорни и рађали у муци и зноју а ми данас изумиремо"

se, dakle, odnosila samo na smrtnost na porodjaju.

Misliš, ako je mala smrtnost na porodjaju, nema opasnosti od izumiranjaa? Nema veze koliko, od živorodjenih, će ih doživeti 5., 10., 15....? 

A i razmisli malo, koji je smisao tvoje rečenice u tom slučaju. Bili su uporni i radjali iznova i iznova, samo ako im dete umre na porodjaju? Svašta.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Branka62 рече

Aha. Tvoja rešenica

???

 

пре 5 минута, Branka62 рече

Nema veze koliko, od živorodjenih, će ih doživeti 5., 10., 15....?

Ко је рекао да нема везе? Ти шириш тему и делује ми као да хоћеш да ме надмудриш или шта? Рећићу ти, паметна си! Ето јел си задовољна?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Просечан србенда рече

???

Pa tvoja rečenica (koja sledi)

"Наши стари су и поред велике смртности деце били упорни и рађали у муци и зноју а ми данас изумиремо"

пре 3 минута, Просечан србенда рече

Ко је рекао да нема везе?

:dobro:

пре 5 минута, Просечан србенда рече

Рећићу ти, паметна си! Ето јел си задовољна?

Ti imaš baš visoko mišljenje o sebiJust_Cuz_19

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Branka62 рече

Tako je. Nije bila "normalna" pa su žene išle kod raznoraznih baba da ove obave abortus, u nekoj prljavoj šupi, na najstrašnije i najodvratnije načine.

 

To su zene koje su svojim odlascima porodile danasnju hedonisticku pekmez-civilizaciju.

Mongol General: Wrong! Conan! What is best in life?
Conan: To crush your enemies, see them driven before you, and to hear the lamentation of their women.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Branka62 рече

Ti imaš baš visoko mišljenje o sebiJust_Cuz_19

Није у томе ствар него бих желео нормално да разговарамо без непотребног надмудривања.

 Јустин је почео да прича о бабицама и смртности на порођају... на шта сам изнео своје мишљење и ако се не варам ту си се ти надовезала и дошло је до малог неспоразума. Ипак праштај, требао сам лепо да објасним...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 21 часа, Bokisd рече

Koja je razlika Ivane, izmedju tog Aristotelskog koncepta kretanja i tog drugog danasnjeg koncepta kretanja ?

Cini mi se da je i sv.Maksim Ispovednik pricao o Bogu kao 'nepokretnom pokretacu' svega i da se mi kao stvoreni krecemo prema tom uzroku naseg kretanja tj. prema Bogu.

Свети Дионисије Ареопагит је писао да Бог стоји и покретан је и да нити стоји нити је покретан. Онда преподобни Максим тумачи.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 часа, Милан Ракић рече

Auh! Koliko umno oboloelog sveta na ovoj temi... 

Право огледало савремене цивилизације. Од хедониста који би да их никад ништа не заболи, до мазохиста који би да их увек нешто боли.

Хбг, средњи пут је постао прецењен.

"Чашу меда још нико не попи,

Док је чашом жучи не загрчи.

Чаша жучи иште чашу меда,

Смијешане најбоље се пију."

Ал' ко још данас чита, а камо ли Његоша...

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 11.11.2018. at 0:53, Bokisd рече

Jel to Toma nekako povezivao sa dokazivanjem Bozije egzistencije ? (ili nije ) 

Ako jeste, na koji nacin ? (ne mogu bas sve da ukapiram)

Концепт је заправо врло једноставан: узмимо на пример хрпу глине или грнчарске земље од које се може испећи ваза. Актуелно је хрпа хрпа, али је потенцијално, то јест могуће је да буде ваза. Али да би хрпа грнчарске земље постала ваза, неопходни су неки актери: грнчар и грнчарско коло. Сад грнчар је актуелно грнчар, али потенцијално је војник (ако га мобилише држава за неки рат). Грнчарско коло је актуелно то, али је потенцијално нешто друго. Да би се актуелизовала (задејствовала) било која потенцијалност (могућност) неопходан је неки агент (вршилац) који је актуелан (дејствен) као такав, али уједно носи потенцијал за нешто друго. Сад, пошто је за реализацију било које потенцијалности потребна нека (бар једна актуелност) Аристотел постулира непокретног покретача, прву актуелност која у себи нема ништа потенцијално, јер би било шта потенцијално у првој актуелности аутоматски тражило неку претходну актуелност (како следи из свега горе реченог). Само је овај први актер без икакве потенцијалности, он је чист акт (чиста делатност, дејственост, енергија) и њега је Аристотел идентификовао као Бога. Овај Арситотелов Бог је сасвим незаинтересован за свет, не ствара га ни из чега јер је свет по Аристотелу вечан, али га покреће телеолошки, тј. свет тежи покретачу па је то узрок кретања небеских сфера.

Сад, Тома је такође првог покретача идентификовао са Богом Библије и Откровења, али га је сасвим "аристотелизовао". Јахве, односно Света Тројица су по својој суштини чист акт (actus purus), Он је чиста енергија и налази се на врху пирамиде бића. На дну је чиста потенцијалност, која нема ништа дејствено у себи, а то је материја (Аристотелју је звао хипокејменон), а између њих су у хијерархији смештена сва друга бића која су мало потенцијална, а мало актуална. Сасвим је јасно да је у томизму немогуће разликовати Суштину Бога и његове Енергије, што је пак једна од две основне ствари неопходне за наше просветљење и обожење (друга је евхаристија).

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Добар дан!

Да ли сте били добри? :D

Видим порађали сте се док сам био присилно одсутан.

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 12.11.2018. at 21:39, Isusovo magare рече

Još osam dana pa će "otključati" o.Gorana..nadam se..jer ovako je dosadno..?:pop:

Пошто ћу можда опет бити присилно одсутан када се врати отац Горан, већ сада ћу да наручим песму у част његовог повратка. 

(нашао сам чак с преводом на инглиш да га поп Ђура не преводи, ко зна где би га превео, :)))

 

 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Ведран* рече

Добар дан!

Да ли сте били добри? :D

Видим порађали сте се док сам био присилно одсутан.

Брате, ја ћу морати да ставим јавни оглас: Кад се Ведран банује, банујте и Аву! Ако Путин са Поука не може да те заштити, онда смо га прсли начисто... 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Zoran Đurović рече

Брате, ја ћу морати да ставим јавни оглас: Кад се Ведран банује, банујте и Аву! Ако Путин са Поука не може да те заштити, онда смо га прсли начисто... 

Сад можете да ме зовете форумски исповедник, јер сам два пута био у тамници Христа ради. :D

 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...