Jump to content

Сведочење библијског Стварања у свету код теолога и научника


о.Горан

Препоручена порука

пре 20 минута, Благовесник рече

да информације записане и на оним најстаријим предметима од глине са необичним симболима и натписима могу потицати само од неког интелигентног извора

:)))

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 14k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1372

  • Zoran Đurović

    1565

  • о.Горан

    1423

  • Bokisd

    1174

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 13 минута, Благовесник рече

И не чуди ме што су сви математичари које познајем верујући људи, чак  побожни.

Такође и сам језик, РЕЧ,  са својом граматиком, правилом, синтаксом, пројављен у кодираним информацијама потребним за изградњу ћелије, писаније које би стало у књигу од хиљаде до миријаде страница, исписане као људским језиком, језик  који, као што рекох, има своју синтаксу, има своју "граматику", правила која стриктно одређују како ће упутства бити састављена и потом преношена. Свакако да људске очи нису посматрале настанак првих молекула ДНК (Дезоксирибонуклеинска киселина која садржи упутства за развој и правилно функционисање свих живих организама) и зато морамо извести свој закључак, али он не треба да буде нагађање, јер знајући да информације записане и на оним најстаријим предметима од глине са необичним симболима и натписима могу потицати само од неког интелигентног извора, закључујемо да су од интелигентне личности, због тога, и горе речено може бити једино од Бога, а кога и упознасмо као Логоса (јединородну и вечну суштаствену Реч Божју), кроз кога све и постаде.

Ovo je tipičan primer logičke greške pogrešne ekvivalencije... to što su dve stvari u nečemu slične (što opravdava poređenje), ne znači da su u svemu slične, a pogotovo ne znači da su u svemu identične...

Očigledniji primer:

Grčki stubovi su slični stablu drveta, a pošto znamo da ovi stubovi mogu nastati samo ako ih neki čovek iskleše, onda je neki čovek morao da iskleše i drveće.

 

Okolnost da je DNK u nekim svojim aspektima sličan i uporediv sa ljudskim jezikom, ne znači da je u svim aspektima identičan.

Šta više, kao što sam ti i prošli put napisao kad si izneo isti argument, znamo ko je izvor/tvorac pomenutih glinenih tablica, kao i svih ostalih jezika koji su nam poznati.... pa ako je tvoja analogija ispravna, onda su valjda ljudi napravili DNK? Ubacio si Boga u zaključak iako ga nema u premisama... u premisama se od inteligentnih tvoraca pominju samo ljudi...  :)

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 52 минута, Avocado рече

onda su valjda ljudi napravili DNK?

Не људи  него Онај по чијем лику су људи створени, па су стога стваралачки, духовно, језички, умно, интелигентно, толико богоподобни и Богу слични! 

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 часа, Благовесник рече

Постоје у основи две вере -

атистичка вера (материја је вечна)    и     теистичка (Бог је вечан).

vaga i pravda.jpg

 

 

Иначе, још је и преблажени Јован Филипон сасвим разумно  и јасно давно доказао да материја и свет нису вечни! Разумнима доста ne_shvata

 

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Благовесник рече

Не људи  него Онај по чијем лику су људи створени, и па су тако стваралачки, духовно, језички, умно, интелигентно, богоподобно слични! 

To ne proističe iz argumenta kojeg si izneo... tj. sve i da to jeste tako, sam argument je manjkav... u stvari sa tim rezonom o sličnosti čoveka i Boga je argument još gori... svodi se na:

- A je slično sa B

- C je slično sa D

-  ako znamo da je A stvorio C, onda je sigurno B stvorio D

 

Niđe veze...

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Благовесник рече

Такође и сам језик, РЕЧ,  са својом граматиком, правилом, синтаксом, пројављен у кодираним информацијама потребним за изградњу ћелије, писаније које би стало у књигу од хиљаде до миријаде страница, исписане као људским језиком, језик  који, као што рекох, има своју синтаксу, има своју "граматику", правила која стриктно одређују како ће упутства бити састављена и потом преношена.

Лепо је рекао Ниче да ће људи веровати у Бога докле год буду веровали у граматику...  

На страну јерес тројезичка или факта да Бог говори на срБском, ти имаш проблем са језицима који немају нпр. времена, што је за нас ненормално (несловесно, нелогично). 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Знате како, немам времена за натезањем ужета. Свако стоји пред ова два избора - или ће  мтерију исповедити за вечну или Господа Бога. Нека свако бира, од те две вере, али буквално вере (мада доказ да материја није вечна имамо, без обзира што тај доказ неки одбацују), но, по вери коју изабере  сноси и последицу. 

Ко одбаци Бога и изабере да верује да је материја вечна понавља тзв. Адамов грех.

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kada citam ova prepucavanja i natezanja sa ateistima i modernim teolozima zaista ostaje zal sto vise nema apologeta kao sto je bio Lazar Milin. Apologetika u danasnje vreme nam treba kao hleb nasusni.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Благовесник рече

Знате како, немам времена за натезањем ужета. Свако стоји пред ова два избора - или ће  мтерију исповедити за вечну или Господа Бога. Нека свако бира, од те две вере, али буквално вере (мада доказ да материја није вечна имамо, без обзира што тај доказ неки одбацују), но, по вери коју изабере  сноси и последицу. 

Ко одбаци Бога и изабере да верује да је материја вечна понавља тзв. Адамов грех.

Niko ne nateže uže sa tobom. Ukazujem ti na to da ti argument ne valja... ne bavim se time da li je zaključak tačan (može i zaključak iz manjkavog argumenta slučajno da bude tačan)... drugim rečima, ako Bog i jeste stvorio DNK to ne sledi iz tvog argumenta...

Inače i ova dihotomija ti je manjkava... pored verovanja u to da je materija večna i da je Bog večan, može da se ne veruje ni u jedno od ta dva...

Takođe, s obzirom na Ajštajnove teorije relativnosti (po kojima je vreme uvezano sa prostorom, dakle ne postoji neka štoperica nezavisna od univerzuma) i Big Bang model, pojam "večnosti" može da bude sporan... ako večnost X definišeš kao da ne postoji ni jedan momenat u vremenu u kojem X nije postojalo, onda je univerzum po Big Bang modelu večan - ne postoji ni jedan momenat u vremenu u kojem univerzum nije postojao, jer ne postoji momenat u vremenu pre Big Banga...

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

О.ЛАЗАР МИЛИН: ПИСМО ПРАВОСЛАВНОМ ЂАКУ О ПОСТАНКУ ЧОВЕКА

date.png September 16th, 2011 user.png Протонамесник Горан Живковић

secanje-na-profesora-1.jpg

 Видим из твога писма, добри мој ђаче, да ти је вера у великом искушењу. Кажеш, волиш да слушаш у цркви блажена осмог гласа, али те речи те песме: „Слиши Адаме и радујсја со Евоју” звуче старомодно, преживело, јер твој уџбеник биологије тврди да човек није дело Божје, него слепи производ дугог тока еволуције: потомак, или можда рођак мајмунов, од кога је постао без икаквог дејства Бо~ жјег. Према томе никакав Адам и Ева нису постојали.

Је ли ти то мени помињеш онај уџбеник А. Алексопула о еволуцији? Знам тај уџбеник. Нe треба ни мало да га се бојиш. Јер, ако писац тога уџбеника нема боље познавање Св. писма и теологије него што је показао у тој књизи, онда он није ни мало стручан за тумачење Св. писма, нити надлежан да прописује Цркви догме. Он може бити стручњак за биологију. За догматику — ни најмање. Покушаћу укратко да ти објасним проблем који те мучи.

У многим књигама и брошурама које имају више пропагандни него објективно-научни карактер, пише да је теорија еволуције живог света противна црквеној догматици, то јест званичном верском учењу Цркве, и да су под ударима научних доказа еволуционизма оборене црквене догме о постанку човека. To су само празне, врло често злонамерне, речи за којима се поводе само људи слабе вере, или они који тај проблем довољно не познају. А ти не треба да се уврстиш ни у једне ни у друге. Јер, треба да знаш да питање еволуције живог света није уопште предмет догматике, него природне науке и филозофије. Црква о питању еволуције није никада донела никакво догматско решење. Познато је да је догма Богом откривена истина коју Црква преко васељенског сабора формулише и проглашуje. и излаже верницима као непромењиво правило вере. A цео свет зна да ниједан васељенски сабор није уопште ни додирнуо питање еволуције, па према томе сукоб еволуционе теорије са догматиком је апсолутно, формално, немогућ.

Да ли је еволуција живог света несумњива чињеница или не, и ако јесте у којим границама она важи, то су питања о којима православни научници могу имати своја лична гледишта формирана на основу познатих чињеница. А мишљења и православних и неправославних научника и филозофа о том проблему толико су различита, да се још и данас воде живе научне дискусије о вредности и границама еволуције, баш међу самим биолозима. Није редак случај да биолози, иако верују у стварност еволуције, ипак отворено признају да она није научно доказана. У Београду је 1937 г. изишла књига ,,Мој живот” коју је написао сам Дарвин познати творац еволуционистичке теорије. Врло опширан предговор написао је наш српски биолог Бора Милојевић. Ту ћеш наћи доказ да је Дарвин веровао у Бога као створитеља света, и исто тако изричиту изјаву и признање. па чак и доказе, да теорија еволуције није научно доказана него је заснована на чистој вери појединаца. A то није једина изјава те врсте. У страној научној литератури има их и далеко више. И обратно. Било је већ и у прошлом веку, а има и данас, учених теолога који принцип еволуције не одбацују, него га усвајају, сматрајући да има довољно доказа за његову истинитост, и, да живи свет који би био способан за еволуцију далеко више сведочи о моћи и мудрости Створитељевој него свет који би био потпуно неспособан да се мења прилагођавајући се потребама и околностима. Сат који би могао сам себе да регулише и дотерује према разним спољашњим утицајима, више би сведочио о мудрости свога конструктора него наши обични сатови који немају ту способност.

493921282414724e1c37dfd6dc5.jpg

Али без обзира на то да ли ће принцип еволуције бити једног дана строго научно доказан или строго научно оборен, без обзира на то што ни један васељенски сабор није донео никакво решење о питању еволуције — то питање и не спада у делокруг каквог васељенског сабора — ипак је Црква одувек имала своје веровање о постанку и природи човека, и то веровање засновано на Библији и свакидашњем искуству, било је заједничко свим хришћанима, како старим тако и савременим.

Прва истина тога веровања гласи: Бог је створио човека. Та се истина може назвати баш догмом у буквалном смислу речи, јер према првом члану символа вере Бог је створитељ свега видљивог и невидљивог света, дакле и човека. И Библија отворено каже да је Бог створио првог човека. A то исто сведочи нам и искуство.

У филму „Гог и Магог” видео си два робота, два човека од челика, које струја креће по тачно одређеном плану А чуо си такође да постоји и апарат, такозвани електронски мозак. Да ли си помислио колико је ту техничких принципа и физичких закона морало бити пронађено да би се створила та чудна машина? Да ли је икад икоме могла пасти на памет мисао да је та машина постала без инжењера који ју је конструисао познавајући техничке прин- ципе и физичке законе? Таква мисао била би заиста право безумље. Међутим, „Магог”, челични робот, само је несравњено јачи од човека. Иначе, човечје тело је неупоредиво савршенија и сложенија машина од робота. Колико је тек ту примењено техничких принципа и физичких и хемијских закона, ја ти овде не могу навести ни хиљадити део! Ако будеш медицинар, учићеш анатомију и физиологију па ћеш тада видети каква су све чудеса Божје мудрости остварена у људском телу. Чуј само неколико при мера.

 

gog_magog_front_cover.jpg

Сви техничари знају да шупаљ стуб може да издржи исти толики терет као и масиван, испуњен стуб. Али шупаљ стуб је практичнији, јер је лакши и потребује мање материјала. До тог принципа људи су дошли после дугог лутања. Међутим тај принцип био је познат Ономе ко је формирао људско тело, па су наше бутне и остале ваљкасте кости, које носе терет тела, шупље. Јеси ли приметио да су клипови, особине и точкови локомотива и вагона увек добро подмазани специјалним уљем? Без тога они би се од трења врло брзо угрејали и упалили. И тај физички закон био је познат Ономе ко је и формирао људско тело, јер видимо да су зглобови нашег костура снабдевени жлездама које луче масну материју, па ти, добри мој ђаче, можеш читаву ногометну утакмицу да трчиш за лоптом, а да не осетиш у зглобовима болове од трења. Ти се дивиш фотографском и филмском апарату. И вреди. Али не заборави да је људско и животињско око далеко савршеније од икојег фотографског апарата. Рећи ћу ти један детаљ који можда ниси ни запазио. На мразу ми осећамо да нам зебу прсти, нос, уши, лице; али очи су неосетљиве на мраз. Кад би и оне осећале дејство мраза, онда их целе зиме не бисмо могли користити. Ко ли се тога сетио!? Кад видиш канале за наводњавање, ти се дивиш инжењеру који их је извео. А знаш ли колико је сложенија мрежа канала нашег крвотока, која носи крв до последње ћелије нашег тела?! Па тек твоја рука, драги мој! Нема техничке справе која би била савршенија од људске руке. А хемија нашег тела! Нађи ми молим те у целом свету једну бар хемијску фабрику, која би била кадра од једне порције биљне хране начинити и крв, и разне сокове, и мишиће и живце и кости нашег тела. Колика је мудрост ту примењена и остварена!

Све је то, добри мој ђаче, само незнатан део од безбројних примера које нам износе анатомија и физиологија нашег тела. А они врло речито сведоче да је тело сваког човека. а поготово оног првог, дело Божје творачке премудрости. И не дај се збунити од оних који кажу: Па ми знамо начин и технику постанка људског тела. Ембриологија за човека није више никаква тајна. Реци им: Знамо и технику постанка неког радио-апарата од првог калема жице до последњег нумерисања станица. Знамо све услове и све законе по којима се може састављати радио-апарат. Па ипак, ако не признамо постојање мајстора који га је начинио, и поготово научника који га је први пронашао, ми нисмо објаснили постанак радио-апарата. Тако и свако људско тело сведочи својом разумном и смишљеном конструкцијом да је оно дело разумног Створитеља кога ми зовемо- Богом. Према томе црквена догма да је Бог створитељ човеков засведочена је и речју Божјом и људским разумом и свакидашњим искуством.

Друга библијска истина о човеку одговара на твоје литање: Од чега је Бог начинио људско тело? Па од земље! Има ли ишта јасније и несумњивије од те тврдње? У човечјем телуне постоји ни један елеменат кога нема у земљи. И гвожђе и сумпор и натријум и калијуми азот, водоник, кисеоник, угљеник, калцијум, све, то постоји и у земљи и у човечјемтелу, А после смрти све се то опет враћа. у земљу и с њом се сједињује. Тo јесвакидашња чињеница која сведочи да је људско тело по свом материјалу заиста..начињено од земље као и тела биљака и животиња. Од истог основног материјала, дакле, само на другн начнн сједињеног и формираног. Ето друге библијске истине која јеочигледна.

 

adameve.jpg

Знам, драго дете, тебе интересује питање како, на који начин и којим средствима је Бог сјединио земаљске елементе да постане људско тело. To је за нас тајна, јер нико ол научника није тај чудесни догађај могао посматрати нити гa може експериментом поново извести. Библија нам о томе не говори. Она само констатује чињенично стање дa јe тело људско дело Божје и да је материјал за његово формирање у основи исти онај материјал који сачињава и земљу. Свакако је врло наивно тврдити и веровати да је Бог начинио тело онако као што би га лончар направио од глине или вајар од камена. Нема сумње, Бог је при формирању људског тела применио све потребне техничке принципе и физичко-хемијске законе које је Он сам дао природи већ приликом стварања света. Да ли је при том формирању људског тела Бог применио и принцип еволуцiјe па од земље формирао људско тело кроз еволуцију животињског света, Библија нам о томе ништа не каже, a према садашњем стању науке видели смо да је тај принцип још увек споран, нарочито кад је у питању постанак човека. Јер, оно што несумњиво знамо о преисториским људима, то је да су они покрај свег свог грубог изгледа ипак били прави људи. Пећински човек се служио ватром, умео је да прави алатке, да слика по зидовима пећина, чак и да сахрањује своје мртве. И кад би неки данашњи човек живео у условима преисториског човека, не би могао показати ништа већу мудрост и вештину. Од чега би ти, драги мoj ђаче, начинио себи одело, или чекић да те неко остави потпуно самог на каквом острву?. Твоје алатке ту не би биле ништа савршеније од оних које је начинио преисторијски човек. Према томе тај човек је био интелигентно биће, чак проналазач,. A то није ни једна животиња. Он је имао праву, разумну људску душу коју није могао добити никаквом еволуцијом ни од какве животиње, јер му животиња не може дати оно што сама нема. А да човек није само телесно биће, да је тело људско само по себи мртав леш без разума, свести и живота, то је чињеница коју нико не може порећи. Мора дакле у живом човеку постојати нека сила која гa оживљава, која му даје свест осећање и вољу, као што отприлике у магнетном гвожђу постоји невидљива сила која му даје привлачну или одбојну моћ. Оставимо засада на страну питање шта је и каква је та сила која човека оживљава и чини свесноразумним бићем. Учићеш то у психологији и филозофији. А овде констатујемо само то, да та сила постоји, да је Библија назива „дух животни” а на другим местима „душа”, и да је по тим духовним способностима човек сличан Богу. Зато Библија и тврди да је Бог створио човека по своме обличју. Ето ти, драго дете, и треће библијске истине о човеку, очигледне и неоспорне. Ти ниси само тело, ти си и душа. Ниси само физичко, биолошко и материјално биће, него и духовно. Ниси само телесно сличан мајмуну и осталим животињама — као што незграпно тврди твој уџбеник биологије — него си разумна слика твога разумног Створитеља.

А неко је морао бити први човек. Ваљда нећемо још и око тога да водимо спор! И тај први људски пар, баш зато што је први, што потиче од Бога — макар и путем еволуције — није у своме почетку могао бити грешан. И због тога је почетак његовог живота пре греха морао бити блажен, морао имати сасвим друкчије односе према Богу и природи него после греховног пада. Карактеристична је чињеница да чак и они народи који не знају за Библију, имају мутна предања о најстаријем периоду људске историје као „златном добу”. Да ли је то случајност? Једва да се у то може веровати! Пре ће то бити митологијом искварено препредање о стварном блаженом стању наших прародитеља пре греховног пада.

 

(Православни мисионар, 1975.г.)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Благовесник рече

Иначе, још је и преблажени Јован Филипон сасвим разумно  и јасно давно доказао да материја и свет нису вечни! Разумнима доста ne_shvata

Чеках да одговориш, али си узео попову тактику: уфуњаш се...:)) То што неко мисли да верује у Творца, не даје му за правио и да лупета глупости. Зато Авокадо и Облачак теби и попу померају мозак. 

Прво, не зове се Филипон, па да неко помисли да је из Филипија, него Филопон (Трудољубиви - што ти и поп нисте). Друго, није никакав блаженик, него је осуђен за јерес тритеизма и монофизитства на сабору у Константинопољу 680-1. 

Гледајући тебе и попа, свако ће одбацити александријску идеју да се слика Божаија у човеку односи на ум, односно разумну душу. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, grigorije22 рече

Kada citam ova prepucavanja i natezanja sa ateistima i modernim teolozima zaista ostaje zal sto vise nema apologeta kao sto je bio Lazar Milin. Apologetika u danasnje vreme nam treba kao hleb nasusni.

Moderni teolozi su neprijatniji od ateista utoliko što su izvesno iskompleksirani. Ateista može i da ne bude.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...