Jump to content

Сведочење библијског Стварања у свету код теолога и научника


о.Горан

Препоручена порука

пре 7 минута, Justin Waters рече

Globalni potop bi uništio sav živi svijet i pod vodom zbog kreacionistima toliko omiljenog taloženja sedimenta po čitavoj planeti. Možda bi se po koja živuljka izvukla, ali bi generalno globalni potop za morski svijet bio ono što je bio asteroid na jukatanu za sav živi svijet onog doba. 

Dobro, potop se po prici iz pisma desio ( pominje se na vise mesta ), pa, neka svako vidi sta i kako ce' da radi,..... sa potopom ( :smeh1: ),... po svojoj savesti i razumu i razumevanju,.... u svakom slucaju, nece nikom rep odpasti,... :))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 14k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1372

  • Zoran Đurović

    1565

  • о.Горан

    1423

  • Bokisd

    1174

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

Управо сада, Bokisd рече

Dobro, potop se po prici iz pisma desio ( pominje se na vise mesta ), pa, neka svako vidi sta i kako ce' da radi,..... sa potopom ( :smeh1: ),... po svojoj savesti i razumu i razumevanju,.... u svakom slucaju, nece nikom rep odpasti,... :))

Desilo se zaustavljanje zemljine rotacije (Kada je Navin molio Boga da još malo ostane mrak kako bi mogli da zaskoče neprijatelje), i obrtanje planete zemlje kontra svoje osi (kada je Isaija molio Boga da vrati sunce na horizontu 10 podeoka nazad), sve to se pominje u Pismu...ti sad ako misliš da je razumno vjerovati u tako nešto onda slobodno budi nerazuman, na volju ti i savjest.  

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Justin Waters рече

Desilo se zaustavljanje zemljine rotacije (Kada je Navin molio Boga da još malo ostane mrak kako bi mogli da zaskoče neprijatelje), i obrtanje planete zemlje kontra svoje osi (kada je Isaija molio Boga da vrati sunce na horizontu 10 podeoka nazad), sve to se pominje u Pismu...ti sad ako misliš da je razumno vjerovati u tako nešto onda slobodno budi nerazuman, na volju ti i savjest.  

Vec smo negde raspravljali za Isaiju i njegovo vidjenje i cudo i mogucnosti da je cudo za one koji su bili u toj situciji ( za neke druge, koji posmatraju sa daljine, ne bi bilo uocljivo,...takva je odlika cudesa u nekim situacijama,....itd,...)

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 24 минута, Justin Waters рече

Dakako nije dovoljan, a ta kiša koja bi za 40 dana dala 8m vodenog stuba po jednom kvadratno metru je poprilično precjenjena i u prirodnim uslovima nemoguća, a kiša koja bi prekrila himalajske vrhove bi po jednom danu dala 5 miliona mm po kvdratnom metru, te je valjda i kretardima jasno da takva kiša je nemoguća u ovom univerzumu i po njihovim kriterijumima te su pribjegli izmišljanju kako je u vrijeme potopa zemljina površina bila ravna i približno jednaka nivou nad morem. 

Dakako kao što napisah gore avokadu, takva količina vode koja bi prekrila himalajske vijence bi bila 3000 puta veća od zapremine svih okeana, i svakako bi uništila morski salinitet...no to je van svake pameti razmišljati o tolikoj količini padavina. Zato sam kod odgovora tebi uzeo jednu također nerealnu vrijednost padavina, ali mnogo bližu realnoj, i kao takvu je pokazao da ipak ne bi ugrozila salinitet, te je pitanje saliniteta nevažno za razmatranje jer sasvim drugih stvari ima koje kreacionisti lupaju poput onih gore par koje je naveo avokadu...o uništenju kompletnog biljnog svijeta, o prenosu raznih virusa i bakterija koje žive na čovjeku i vanj njega itd....na koje kreacionisti uopšte sasvim sam sigruan i nemaju pojma da postoje.

Ali hajde da se uživimo u ulogu... ok, Zemlja je bila mnogo ravnija i Himalaji nisu postojali ili nisu bili ovoliki koliki su sad (iako to nigde u Bibliji ne piše***)... ipak valjda su postojale planine  i u periodu pre Potopa i kaže se da je voda prekrila sve planine... u stvari Vuk prevodi "najviša brda" mada vidim da skoro svi engleski prevodi koriste reč "planine"... eto, mislim da je fer da zamislimo vodeni stub od bar 500m visine... kolika bi bila količina vode za taj stub?

*** inače, meni je skroz fascinantno i zabavno kako su protestanti nastali kao odricanje validnosti svih dogmi, tradicije, stavova Crkve oslanjajući se isključivo na Sveto Pismo ("sola scriptura"), a onda su smislili svoju dogmu o nepogrešivosti Pisma koja uopšte ne potiče iz Pisma tj. nije sola scriptura... slično tome i oni i ovi naši kreacionisti koji od njih sve prepisuju tvrde da se moramo oslanjati isključivo na Pismo, ali nemaju uopšte problem da sami "dopisuju Pismo" i ubacuju teze poput toga da su planine bile znatno niže, koje ama baš nigde u Pismu nisu zapisane niti implicirane... tj. posmatraju Pismo kao udžbenik istorije koji je napisao nepogrešiv ali prilično senilan autor... sve što je napisao je tačno ali je zaboravio da pomene mnogo bitnih stvari...

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Bokisd рече

Vec smo negde raspravljali za Isaiju i njegovo vidjenje i cudo i mogucnosti da je cudo za one koji su bili u toj situciji ( za neke druge, koji posmatraju sa daljine, ne bi bilo uocljivo,...takva je odlika cudesa u nekim situacijama,....itd,...)

 

Kakva situacija i daljina?? Znaš li kakav bi efekat proizvelo zemljino zaustavljanje na samo par sekundi? 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 22 минута, Avocado рече

*** inače, meni je skroz fascinantno i zabavno kako su protestanti nastali kao odricanje validnosti svih dogmi, tradicije, stavova Crkve oslanjajući se isključivo na Sveto Pismo ("sola scriptura"), a onda su smislili svoju dogmu o nepogrešivosti Pisma koja uopšte ne potiče iz Pisma tj. nije sola scriptura... slično tome i oni i ovi naši kreacionisti koji od njih sve prepisuju tvrde da se moramo oslanjati isključivo na Pismo, ali nemaju uopšte problem da sami "dopisuju Pismo" i ubacuju teze poput toga da su planine bile znatno niže, koje ama baš nigde u Pismu nisu zapisane niti implicirane... tj. posmatraju Pismo kao udžbenik istorije koji je napisao nepogrešiv ali prilično senilan autor... sve što je napisao je tačno ali je zaboravio da pomene mnogo bitnih stvari...

 

I opet si neumoran apologeta pravoslavlja na ovom forumu.

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Paradoksologija рече

I opet si neumoran apologeta pravoslavlja na ovom forumu.

E nismo dosli ovde da se vredjamo! ;)

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 19 минута, Justin Waters рече

Kakva situacija i daljina?? Znaš li kakav bi efekat proizvelo zemljino zaustavljanje na samo par sekundi? 

Pa, ako oni koji nisu videli iz velike daljine, znaci, nije se bas desilo fizicki kao sto zamisljamo.

Nego, je, cudo, ...ajd, da se plasticno izrazim, ...lokalno cudo,.... ( oni koji su tamo, tako su videli ovo cudo sa Suncem,...postoje razni nivoi cuda,... Just_Cuz_19 )..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Bokisd рече

Pa, ako oni koji nisu videli iz velike daljine, znaci, nije se bas desilo fizicki kao sto zamisljamo.

Nego, je, cudo, ...ajd, da se plasticno izrazim, ...lokalno cudo,....

Možemo pričati o lokalnom potopu, on je fizički ostvariv, lokalno hodanje po vodi, lokalno umnožavanje hljebova, lokalno razdvajanje mora itd.....ali zaustavljanje zemljine ose, usporavanje rotacije itd...ne može biti lokalno već samo globalno...lokalno može da bude samo zabluda, halucinacija...ako misliš da je neko doživljavao halucinacije dok je pisao stihove, ili je prepisao doživljaj grupe ljudi koji su također halucinirali da se sunce zaustavilo ili pomjerio unazad na horizontu..to da. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Justin Waters рече

Možemo pričati o lokalnom potopu, on je fizički ostvariv...ali zaustavljanje zemljine ose, usporavanje rotacije itd...ne može biti lokalno već samo globalno...lokalno može da bude samo zabluda, halucinacija...ako misliš da je neko doživljavao halucinacije dok je pisao stihove, ili je prepisao doživljaj grupe ljudi koji su također halucinirali da se sunce zaustavilo ili pomjerio unazad na horizontu..to da. 

Ne. On hoće da kaže da bog nije zaustavio kretanje Zemlje oko Sunca i vratio je malo unazad, nego je samo obmanuo posmatrače na lokalitetu tako da njima izgleda kao da se to desilo...

E sad koji trickster-bog je u pitanju, da li Loki, Anansi, Veles ili neki drugi to baš nije sigurno, ali mi na Jahvea nešto ne liči... verovatno je u pitanju isti trickster god koji je poslagao fosile u sedimentima tako da izgleda kao da su evoluirali milionima godina, čisto da zeza moderne naučnike...

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, Justin Waters рече

Možemo pričati o lokalnom potopu, on je fizički ostvariv, lokalno hodanje po vodi, lokalno umnožavanje hljebova, lokalno razdvajanje mora itd.....ali zaustavljanje zemljine ose, usporavanje rotacije itd...ne može biti lokalno već samo globalno...lokalno može da bude samo zabluda, halucinacija...ako misliš da je neko doživljavao halucinacije dok je pisao stihove, ili je prepisao doživljaj grupe ljudi koji su također halucinirali da se sunce zaustavilo ili pomjerio unazad na horizontu..to da. 

Pa, mislim, da se njima u njihovoj uobrazilji i umu, Sunce se zaustavilo ( lokalno ) nije zaustavio Zemlju ( okrece se ),  dok drugima cudo se uopste ne desava, ne vide ga 'fiizicki'.

Kao recimo, kad je apotol Pavle imao vidjenje Isusa u svetlosti, dok drugi koji su bili sa njime, nisu videli nista, samo su culi glas. Ili, tamo kod proroka Danila,....И ја Данило сам видех утвару, а људи што беху са мном не видеше је....

Razliciti nivoi vidjenja i svrha cudesa.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 38 минута, Avocado рече

Ali hajde da se uživimo u ulogu... ok, Zemlja je bila mnogo ravnija i Himalaji nisu postojali ili nisu bili ovoliki koliki su sad (iako to nigde u Bibliji ne piše***)... ipak valjda su postojale planine  i u periodu pre Potopa i kaže se da je voda prekrila sve planine... u stvari Vuk prevodi "najviša brda" mada vidim da skoro svi engleski prevodi koriste reč "planine"... eto, mislim da je fer da zamislimo vodeni stub od bar 500m visine... kolika bi bila količina vode za taj stub?

500m vodenog stuba pretvoreno u kišu daje 500 000mm vodenog stuba, na 40 dana podjeljeno daje 12500 mm/danu. Ako uzmemo najkišovitije mjesto na svijetu, Čerapundži u Indiji ima 11777 mm ali za godinu, to znači da je kiša koja je napravila 500m vodenog stuba za 40 dana 365 puta bila intenzivnija od najkišovitijeg mjesta na zemlji...to je jako, jako velika kiša. :). Uzimajući granični uslova da je kišilo čitavom površinom zemlje, to znači 0.5 km x 510 miliona km2= 255 miliona km3....to je sad već osjetnom dosta vode (1/5 zapremine današnjih okeana) i takva količina bi poremetila salinitet za današnju zapreminu okeana.

 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Bokisd рече

Pa, mislim, da se njima u njihovoj uobrazilji i umu

Aha, uobrazili su...nije se desilo stvarno, iako jeste, sve se desilo u nečije umu....odlično, zašto to ne možeš prihvatiti i za ostale nadrealne priče, o Adamu i Evu, gradnji nojeve barke, potopu, izlasku Jevreja iz ropstva itd...? 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 21 минута, Avocado рече

Ne. On hoće da kaže da bog nije zaustavio kretanje Zemlje oko Sunca i vratio je malo unazad, nego je samo obmanuo posmatrače na lokalitetu tako da njima izgleda kao da se to desilo...

E sad koji trickster-bog je u pitanju, da li Loki, Anansi, Veles ili neki drugi to baš nije sigurno, ali mi na Jahvea nešto ne liči... verovatno je u pitanju isti trickster god koji je poslagao fosile u sedimentima tako da izgleda kao da su evoluirali milionima godina, čisto da zeza moderne naučnike...

Pa, mozda mislis na ovakvog  Jahvea,....kao svemoguc i svesilan koji je sve stvorio iz nicega ( znaci prevelika sila je u pitanju ) , zasto ne bi mogao i da suspenduje prirodne zakone ( kod price o Suncu ) ?

Ako odgovara takav Jahve, ...i meni odgovara,... :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Bokisd рече

Pa, mozda mislis na ovakvog  Jahvea,....kao svemoguc i svesilan koji je sve stvorio iz nicega ( znaci prevelika sila je u pitanju ) , zasto ne bi mogao i da suspenduje prirodne zakone ( kod price o Suncu ) ?

Ako odgovara takav Jahve, ...i meni odgovara,... :D

Pa to mi je za Jahvea logičnije... kao svemoćan može da suspenduje sve prirodne zakone koje poželi, pa i da po inerciji ne odletimo u vasionu sve sa atmosferom kada zaustavi Zemlju u svojoj orbiti, kao i sve druge posledice... to je više u skladu sa njegovim opisanim "karakterom" nego da obmanjuje ljude da se desilo nešto što se nije desilo...  jedino što i tu ostaje nezgodno pitanje kako to niko drugi na Zemlji osim Jevreja nije primetio, zabeležio, zapamtio, a tako nešto bi bio veoma upečatljiv događaj...

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...