Jump to content

Председник Америке, Доналд Џ Трамп

Оцени ову тему


RYLAH

Препоручена порука

пре 1 сат, Justin Waters рече

Nisam rekao da ste fasisti vec spremni na diskriminatorske poteze. Ako muslimane vidite samo kroz ono sto radi ISIS, ili sta rade tako neki bolidi koji macetama sjeku ljude na ulici onda zaista bice onako kako kazete, jedan po jedan musliman i sve njih vise ako se ovako nastavi radikalizovace ce se onda cemo zaista imati problema s njima. 

Ja sam za drugaciji pristup, ja sam zato da se u prvi plan stavi ono dobro sto muslimani mogu podariti, da se s njima koegzistira, a onda u kontaktu s njima ukazivati na negativno sto proistice iz razlictih tumacenja islama i kako ga treba sprovoditi. Da eto francuska revolucija je bila prije 200 godina. Dok je francuska revolucija tinjala, muslimanske zemlje su bile pod kolonijalnom cizmom, sta se od njih moglo ocekivati, kako da se promjene? SSSR, kakvog paradoksa bio je na dobrom putu da dobar dio islamskih zemalja promjeni, ali nazalost hladni rat je sve pokvario, a konce su im pomrsili oni koji se nazivaju promoterima slobode i individualnih prava i ciji su najveci saveznici oni koji ta prava brutalno gaze. Zato ako ne znas politiku moras zaista da malo i to podrucije zadjes jer sve u ovom svijetu danas povezano je sa politikom, nazalost.

Evo sad citam jednu zanimljivost. Obiljezije zapadne civilizacije su kafici kojih ima na svakom koraku. Kafice su izmislili Turci i kasnije je u 17 vijeku otvoren i prvi kafic u Evropi. Dakle eto jedna stvar koje je landmark zapadne civilizacije dosla je od islamkog naroda. Mozda su kafici u arapskom svijetu nastali po uzorima na cajdzincie koje su jos starije i poticu iz Kine i Japana, ali to ne mijenaj stvar da se islam uklapa u kulturolosku razmjenu. E ja sam za takav pristup, a sad ko kako hoce neka bira svoj put i svoje glediste. 

Ne znam brate slatki sta da ti kazem. Ja sam za pristup da ih ostavimo na miru sa jedne strane a da ne pravimo kompromise u smislu povlacenja od vrednosti za koje smo se izborili sa druge strane. Niti mi treba da skocimo u 19.v da bi se oni osecali komforno niti oni mogu da skoce u 21.v da bi im zivot na Zapadu bio prihvatljiv.

Hocu reci da je mnogo krvi proteklo hriscanskim svetom dok se nismo izborili za individualne slobode koje imamo danas. Muslimane ceka isti taj put i oni moraju sami da rasciste kada su spremni da krenu u tom pravcu. Za sada, ono sto vidim, jeste da su oni sa tim kolektivizmom jos uvek zadovoljni i komforni i da su ljudi kojima to ne odgovara marginalizovana manjina. Sta da se radi, mi nemamo pravo da to menjamo na silu, da ih integrisemo, adaptiramo i sl. S druge strane, imamo odgovornost prema buducim generacijama da im ostavimo bar onaj nivo slobode za koji su im se preci izborili ako vec nismo sposobni za nesto jos bolje i lepse.

I nisam ja diskriminatorski raspolozena. Ako hoces bas potpuno iskreno, ja ih se samo plasim. Kada pocnu sa ponjavama kolektivno da se klanjaju u sred parka ili na plazi, svi onako do grla zakopcani sa sve feredzama na 30C, okruzeni polugolim svetom koji se kupa, samo cekam kada ce ispod onih haljina da izvade neku bombu i da nas sve posalju kod sv. Petra. Jbg, takvo je trenutno stanje stvari.

Mozda je to malo i do mene, ne znam, posto vidim da Kinezi npr. nemaju s tim problem. Bila je bas jedna nadrealna scena gde im je jedan Kinez bez ikakve namere, besa ili revolta jednostavno uleteo u sred molitve sa sve kcerkicom da je ljulja i to uz sokic i neki razgovor posto su se ovi klanjali bas pored ljuljacke. Ja sedim i ne mogu da verujem! Plasila sam se da fotografisem ali stvarno nadrealizam... 

Ne znam kako ce ti ovo zvucati, ali po meni je trenutno jedino racionalno i prakticno resenje-ukidanje socijalne pomoci. To bi sve dovelo na svoje mesto. Ne mozes jbg. ziveti u stranoj zemlji na grbaci poreskih obaveznika decenijama, ne nauciti ni rec engleskog (samim tim biti i potpuno nesposoban za bilo kakav posao!) praviti po ceo dan pite i klanjati po parkovima i plazama verujuci kako je to sasvim normalno i pravedno jer ti imas 5 dece i nemas primanja a neko je samac i vozi ferarija. I onda brojnost i glasanje i mic po mic, eto nama komunizma brale dok si rekao keks. Evo ovde su od januara uveli porez na prazne stanove pa ti vidi, jer "kako zaboga neko moze da ima stan koji ne koristi a neki jadni ljudi sa 5 dece ne mogu ni da rentaju krov nad glavom"... A to sto je taj vlasnik stana riljao k'o konj prekovremeno i vikendima i odrico se svega i svacega da bi imao taj stan ili je pred penzijom a u stan investirao ceo zivot da bi mogao da se izdrzava kada prestane da radi-to nikom nista. Dodje Mr. Selfi Feminista, malo patetike o jadnoj sirotinji bez primanja, malo o jadnim narkomanima koji se overdoziraju jer im ne valja droga i nemaju strucnu pomoc dok je konzumiraju, malo "cool spike" o legalizaciji marihuane za ovu decu koja tek izlazi na glasanje...svrljne potpis i pu pik vise se nista ne vazi-dovidjenja radni i vredni narode, sada su zgubidubi "in"... Pa gde to vodi?!

Ako Evropa ne preduzme neke mere u ovom smislu, bojim se da ce tek da imaju problema... Daj Boze da gresima, ali videces...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 11.7k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Grizzly Adams

    1009

  • Аурор

    2184

  • cloudking

    1021

  • Avocado

    956

Популарни дани

пре 2 часа, Justin Waters рече

Nazalost stvari ce se svakako pogorsati ako sve vise budu preovladavali argumenti koje drzi Gert Vilders i druga bulumenta.

А ова супротна булумента је просто фантастична. Воде децу из основе школе да се клањају у џамији чији је имам фундаменталиста...

http://www.express.co.uk/news/world/748273/parents-outraged-video-netherlands-mosque-school-children-pray

Зато је Вилдерс популаран код трећине гласача иако је реално дала бу. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Uzas! Uzas bi bio brate terati i muslimane da se krste po crkvama, da ne bude zabune. To bre sve nije ni normalno ni zdravo!!! Ne teram ni svoje rodjeno dete u pravoslavnu crkvu a kamo li da teram drugu decu... Eto, to je upravo ono o cemu pricam. Individualna sloboda, izbegavanje prislia, mogucnost izbora-to su bre verdnosti za koje smo se borili i to su vrednosti za koje muslimani tek treba da se izbore. Upravo iz tog razloga koegzistencija sa muslimanima,na nacin na koji smo mi navikli , prosto ne ide tako kako je Justin zamislio.

Ovde su (u francuskoj provinciji Kvebek) npr. pisali peticiju da se zabrani svinjsko meso u djackoj menzi (iako su uporedo uvek imali i druge vrste hrane bez svinjetine da biraju!) kako se muslimanska deca ne bi osecala diskriminisano jer oni ne smeju da jedu svinjetinu a druga deca smeju?! Naravno, gradonacelnik im je u poprilicno ozbiljnom tonu to pismeno odbio. 

E pazite sad ovo!  Mozda na prvi pogled deluje kao da nema bas veze sa temom, ali kad razmislite malo bolje, videcete da je to isti taj kompletno retardirani levicarski pristup zivotu koji nam uporno i agresivno nabijaju u lice.

Dakle, za one koji ne znaju engleski ukratko: Poznata kolumnistkinja najpoznatijeg kanadskog lista je na jednoj poslovnoj zurci u Torontu htela da podoji bebu od jednog konzervativnog lidera koji je dosao sa porodicom. Inace, ona niti ima dece niti mleka, nego je htela da vidi "kakav je to osecaj". Srecom, otac bebe je usao u sobu pre nego sto je ova levicarska ludaja realizovala svoj retardirani nagon a nakon sto je svoje emocije podelila na drustvenim mrezama, dobila je i otkaz. Bar to, ako nista!!! Ovde je cela vest...

http://www.huffingtonpost.ca/2017/03/27/leah-mclaren-column-breastfeed-michael-chong_n_15630742.html

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 31.3.2017. at 14:28, Grizzly Adams рече

Наравно. То не кажем ја, него управо исламска теологија.

 

Која се може и промијенити у свом буквализму, као што је и хришћанска? ( доста теже него хришћанска додуше )

On 31.3.2017. at 14:28, Grizzly Adams рече

Знаш и сам да за хришћане не важи старозаветни закон. У Курану нема "Стари" и "Нови" Куран, све је нови и све важи.

Знам, али његово неважење за савремене хришћане није искључено нигдје у Библији директно. До тог закључка се дошло накнадно. Али зато имаш неке бајблтампере који наводе Исусово:"Нисам дошао да укинем закон, него да га испуним.". Иста ситуација са Кур'аном, нигдје не каже:"Немојте ме буквално схватати, али ни метафорично.", што оставља простор за тумачење које су хришћани искористили да ускладе религију са реалношћу. На муслиманима тај задатак тек предстоји, а изгледа да је проблем највише у свештенству ( опет враћам се на архинепријатеља мог рода и народа - Алију Изетбеговића, и његову прецизну критику ислама ).

On 31.3.2017. at 14:28, Grizzly Adams рече

Ту се види твоје непознавање материје. Већ сам писао о томе негде - Куран у исламу има сасвим различит положај од Библије у хришћанству. За нас је Библија књига коју су писали људи. За муслимане Куран није обична књига коју је написао човек, то су дословне Алахове речи, вечне и непроменљиве. Ту ништа не може да се тумачи алегоријски.

Па и Библија је доста времена сматрана Божјом ријечју. Па смо одмакли од тога ( има и данас додуше буквалиста, али су малобројни ). У исламу је и то итекако могуће, само реформом тумачења Кур'ана и ислама. Опет, натраг на Алију ^

Да, Кур'ан и Библија немају исти положај, али та разлика није битна јер уопште не уништава теоријску могућност да се направи отклон од буквализма. Имаш плејаду примјера из праксе да се то и ради - трбушни плесови ( мислим да их је неко овдје споменуо ), кафеџинице, дуванљење ( још к томе и ћеифање ганџе )... или наши Бошњаци који су опет муслимани, иако не витлају мачетама и бомбама. Они који витлају код њих су - гле чуда - вехабије, а не сунити.

А само постојање сунита и шиита са једне стране, те вехабија са друге стране, суфиста са треће стране итд итд, показује да су у исламу могући различити правци који могу али не морају водити Ал-Каиди и Исису.

И то је оно што сам ти негдје раније рекао ( макар мислим да јесам и да ми није само у глави остала мисао ), да теоретски твој став је савршен. АЛи постоје примјери у пракси који га оповргавају - што значи да нешто у овој анти-исламској аргументацији фали.

On 31.3.2017. at 14:28, Grizzly Adams рече

Ту ништа не може да се тумачи алегоријски. Осим тога, Куран каже да је најбољи пример испуњавања вере сам Мухамед, па се из његовог живота може видети како треба поступати.

У овом случају који сам навео - Мухамед је неколико пута људе који су га критиковали кажњавао смрћу. Укључујући на пример и жену, песникињу, која га је исмевала у својим песмама.

Према томе...

"Контекст времена" аргумент. Ни ми не оправдавамо бјешњење на воћке ако немају плода када смо гладни, као Исус што је радио. Гледамо шта је битно а шта је само дио свакодневнице. За секуларизам волимо но Исусово "Богу Божје, а цару царево", иако Он није појма имао о идеји секуларизма у она доба - па нам не смета.

Шта фали муслиману да каже - океј, Мухамед јесте то радио, али је био војсковођа у Средњем вијеку. Било би чудо да то није радио. Тако да то није релевантно. ( тумачење на дјелу )

On 31.3.2017. at 14:43, Grizzly Adams рече

Као што рекох - не могу зато што Куран за њих није "књига коју су написали људи па је треба протумачити". Куран су дословне Алахове речи. Тачка.

Могу промијенити тај став, као што су и хришћани промијенили.

On 31.3.2017. at 14:43, Grizzly Adams рече

Тачка. Шта ту има сад неко да "тумачи алегоријски"?

Има да се игнорише, као и ми што игноришемо да нигдје у Новом завјету се не искључују заокни Старог Завјета, и Исусово:"Дошао сам да испуним старе законе ,а не да их укинем", па одател да тумачимо дргуачији смисао.

On 31.3.2017. at 17:13, florenntina рече

Hocu reci da je mnogo krvi proteklo hriscanskim svetom dok se nismo izborili za individualne slobode koje imamo danas. Muslimane ceka isti taj put i oni moraju sami da rasciste kada su spremni da krenu u tom pravcu

Амин! Или иншалах? :D

On 31.3.2017. at 17:15, Juanito рече

А ова супротна булумента је просто фантастична. Воде децу из основе школе да се клањају у џамији чији је имам фундаменталиста...

http://www.express.co.uk/news/world/748273/parents-outraged-video-netherlands-mosque-school-children-pray

Зато је Вилдерс популаран код трећине гласача иако је реално дала бу. 

Ту си у праву. Нису само фундаменталисти проблем, него и Трудои Европе. Дајврсти из аур стренгт енд итс д курент јир! А све су изгледи да ће се такви одржати на власти у континенталној Западној Европи и да неће уопште промијенити своје погледе ( Меркелова је тако и даље за пријем миграната, иако се ЦДУ окреће од тог става. Макрон је од исте приче и има исти рејтинг као и Ле Пенова, а он има резерву на коју може рачунати већу него она што има, у другом кругу ).

Шта ће то бити, да ће Путин, Орбан и Качињски показати пут Европи? Опет Словени и Мађари да бране Јевропу од кебаба...

On 31.3.2017. at 17:57, florenntina рече

E pazite sad ovo!  Mozda na prvi pogled deluje kao da nema bas veze sa temom, ali kad razmislite malo bolje, videcete da je to isti taj kompletno retardirani levicarski pristup zivotu koji nam uporno i agresivno nabijaju u lice.

Dakle, za one koji ne znaju engleski ukratko: Poznata kolumnistkinja najpoznatijeg kanadskog lista je na jednoj poslovnoj zurci u Torontu htela da podoji bebu od jednog konzervativnog lidera koji je dosao sa porodicom. Inace, ona niti ima dece niti mleka, nego je htela da vidi "kakav je to osecaj". Srecom, otac bebe je usao u sobu pre nego sto je ova levicarska ludaja realizovala svoj retardirani nagon a nakon sto je svoje emocije podelila na drustvenim mrezama, dobila je i otkaz. Bar to, ako nista!!! Ovde je cela vest...

Океј, ово бих више приписао "лудацима више средње класе који су откачени од реалности". Сестро слатка, толики дебилизам... :/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 часа, Ћириличар рече

Која се може и промијенити у свом буквализму, као што је и хришћанска? ( доста теже него хришћанска додуше )

Не може. Покушаваш да упоредиш ствари које су неупоредиве. Хришћанска теологија никада није била тако "буквалистичка" јер Библију никада није сматрала за дословну Божију реч, у ствари хришћанска теологија настала је и постојала пре него што је књига написана и канонизована. Библија није извор хришћанске вере, већ само један од њених плодова. Друга ствар коју ти овде имплицитно провлачиш је да се ту наводно ради о некаквим "фазама" кроз које религије "пролазе" па је ето хришћанство "догурало" даље од ислама, али сад ће и он... Такве "теорије" могу да се чују од атеиста који врло слабо познају религије уопште, а посебно хришћанство.

пре 14 часа, Ћириличар рече

Па и Библија је доста времена сматрана Божјом ријечју. Па смо одмакли од тога ( има и данас додуше буквалиста, али су малобројни ). У исламу је и то итекако могуће, само реформом тумачења Кур'ана и ислама.

Откуд ти бре те чудне теорије...?

Ми православни, оригинални хришћани, свој поглед према Библији никада нисмо мењали. Она је увек, па се и данас сматра за "реч Божију", али у другачијем смислу него што се то сматра за Куран у исламу. Код нас је Библија "реч Божија" у смислу да говори о Богу, а не да је сваку реч дословно Бог изговорио како се то сматра за Куран. И ту је онда јасно да никаква реформа у тумачењу Курана апсолутно није могућа.

Да не трошим речи више - боље прочитај нешто о томе па ћеш видети и сам. Леп је тај оптимизам, само нема упоришта у реалности.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Grizzly Adams рече

Не може. Покушаваш да упоредиш ствари које су неупоредиве. Хришћанска теологија никада није била тако "буквалистичка" јер Библију никада није сматрала за дословну Божију реч, у ствари хришћанска теологија настала је и постојала пре него што је књига написана и канонизована. Библија није извор хришћанске вере, већ само један од њених плодова. Друга ствар коју ти овде имплицитно провлачиш је да се ту наводно ради о некаквим "фазама" кроз које религије "пролазе" па је ето хришћанство "догурало" даље од ислама, али сад ће и он... Такве "теорије" могу да се чују од атеиста који врло слабо познају религије уопште, а посебно хришћанство.

Како су неупоредиве, ако су и у хришћанству постојала буквалистичка и фундаменталистичка ( са данашњих стандарда ) тумачења која су примјењивана у стварности? Додуше, не у читавом хришћанству увијек, али у великим и кључним дијеловима хришћанског свијета итекако гдје се Црква мијешала у све, од приватног живота до државничких питања, и гдје је организовала и крсташке ратове на основу таквих искључивих ставова ( које су базирали или на црквеној политици, или на тумачењу Библије ). Чињеница је да је хришћанство било религијско-политички систем у Средњем вијеку, као што је ислам и дан данас и то не можеш оповргнути, жао ми је. Од прописивања кад и са ким се смије спавати, преко утицања на државну политику скоро сваке хришћанске државе и наметања своје вјере "огњем и мачем" крсташким ратовима у источној Европи, те покретањем ратова против исламског свијета из преовлађујуће политичких разлога - јасно се види да је ислам данас у некој сличној фази. Дакле, итекако су упоредиве ствари.

Ево ти тврдње и ево ти аргументи за те тврдње преко веома јасне аналогије која показује те паралеле. Посебности свакако постоје и оне доводе д отога да је исламу много теже се истргнути него што је то хришћанству било.

Даље, хришћанска теологија није постојала као јединствена ни послије финалног уобличавања Библије, јер су и даље постојале јаке јереси попут аријанства, а да не спомињем монофизите који и дан данас постоје, те стотине протестантских деноминација са различитим погледима како на споредне тако и на битне теолошке поставке. Хришћанска теологија, иако настала у одређеним дијеловима прије финалног облика Библије, ипак није спријечила настајање свега већ раније наведеног у хришћанском свијету. Тако да је небитно је ли у својим дијеловима настала прије или након финалног облика Библије, већ је битно до којих ефеката је доводила или које ефекте није могла спријечити - друштвени тоталитаризам ( по данашњим стандардима ), јаку испреплетаност религије и политике и државног уређења ( како на Западу тако и на Истоку ) и религијске војне сукобе и злочине. Једина разлика између Библије и Кур'ана је та што је Кур'ан више категоричне природе, јер како рекох ислам има ту историјску несрећу да је Мухамед био војсковођа и државник коме је било неопходно стриктно све прописати и направити некакву државно-политичку идеологију упоредо са моралном. Али то не значи да се то не може схватити и рећи:"Океј, контекст времена." и не гледати на Кур'ан као на буквалну Божју ријеч.

1 hour ago, Grizzly Adams рече

Откуд ти бре те чудне теорије...?

Ми православни, оригинални хришћани, свој поглед према Библији никада нисмо мењали. Она је увек, па се и данас сматра за "реч Божију", али у другачијем смислу него што се то сматра за Куран у исламу. Код нас је Библија "реч Божија" у смислу да говори о Богу, а не да је сваку реч дословно Бог изговорио како се то сматра за Куран. И ту је онда јасно да никаква реформа у тумачењу Курана апсолутно није могућа.

Да не трошим речи више - боље прочитај нешто о томе па ћеш видети и сам. Леп је тај оптимизам, само нема упоришта у реалности.

Из горе наведених историјских чињеница. Можеш ти причати како то учени црквени кругови виде и какво је хишћанско теолошко учење, али оно што је на крају битно јесте реализација свега у реалности. А реализација јесте била та да је Црква тежила да потчини или преобрати људе, друштво и државу у своју вјеру, или у своју верзију вјере; да је религија била јако испреплетана са државним и друштвеним уређењем и да је била основ ( или изговор ) за дискриминацију, прије свега Јевреја па онда других хришћанских деноминација; те да је давала гориво за покретање религијских ратова против нехришћана или "неправих" хришћана. Говорећи о хрићанству у глобалу. Немој сад сводити само на православље све, јер оно је заиста било најмирнодопскије од свих хришћанских деноминација, али је имало исту теолошку подлогу као и Римокатоличка црква ( уз пар ситних разлика које су биле више или теолошки изгвор за сукоб или које су биле оригинално политичке природе превласти Рима над осталима ) која је у више наврата била далеко тоталитарнија од ње. Иста теологија - другачији резултати.

Одговор једино може бити да су те разлике проузроковане ванрелигијским елементима такође - друштвеним и историјским околностима. А тако је случај и, гле чуда, и у исламском свијету гдје су Турци најлибералнији, па онда Арапи, па се онда долази до ултраконзервативних азијатских држава; гдје су се сунити и шиити подијелили не око теолошких питања него око политичког питања ко је требао наслиједити Мухамеда; гдје је ислам био дубоко испреплетан са државом намећући тоталитарно себе као главног и служећи као основ ( или оправдање ) за сукоб са немуслиманима или са "погрешним" муслиманима.

Сматрај ово нералним оптимизмом колико хоћеш, но ја овдје уопште немам неке наде да ће ове промјене наступити. Само кажем да могу наступити теоретски, јер се може направити исти отклон од Кур'ана као што је направљен и од Библије, да се не узимају буквално у контексту времена у којем су писане књиге. И сад још реци да Библија није буквално схватана у вријеме прије великих научних открића... Наравно да јесте. Коперник је због тога и горио на ломачи. Фора је шт осу хришћани успјели направити отклон од тога.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 часа, Grizzly Adams рече

Има неких ствари које људи верују само зато што лепо звуче.

Ја увек волим да прво проверим чињенице.

Осјећај је обостран :smeh1:

Нема, не можемо да се сложимо, и макар на томе да се сложимо :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 4/1/2017 at 0:02, Аурор рече

 

Otvaram danas jedan od svojih omiljenih blogova, kad tamo-umalo sto se nisam slognula :)

Samo za naseg dragog Aurora: http://www.greaterfool.ca/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, florenntina рече

Otvaram danas jedan od svojih omiljenih blogova, kad tamo-umalo sto se nisam slognula :)

Samo za naseg dragog Aurora: http://www.greaterfool.ca/

 

Ajoj, al si slatka ovde... :)

Ali je ipak ova najbolja:

FB_IMG_1491261548146.thumb.jpg.de185fbd5b57e656b3966e7823864632.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...