Jump to content

Јасеновац: незаборав и истина о мануфактури смрти


Препоручена порука

Вероватно тај мит да Тито никада није био у Јасеновцу је завладао јер званичне посете би биле праћене телевизиским камерама и писањем новина.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 290
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Везано за Јасеновац према мом сагледавању ствари било би добро да се ураде следеће ствари:

1. Већ сам споменуо и држава и Црква треба да буду плански активне на интернету (на разним језицима), да се издају документа/књиге (на разним језицима) да се организују редовно научни скупови... нешто је урађено на овом пољу али ту може још много више да се уради....

2. Треба радити/ићи на дуге стазе да се озваничи на светском нивоу да је Јасеновац, Јадовно и друга стратишта да је то био геноцид над Српским народом....

3. Треба на подручју које је у Р. Српској у Доњој Градини направити, подићи зграде/објекте како је тад логор изгледао (барем један број објеката који су постојали где су људи убијани и мучени) има доста документације, фотографија и могла би се направити реконструкција барем једног дела тога, или да се почне са овим па да се у наредних 50-100 година постепено све то уради......ово би било  веома важно визуелно сведочанство...  неко је циљано те све зграде порушио и уклонио, већ је неко о томе на овој теми споменуо.... на пример сваке године Дахау посети око 800 хиљада људи, све те прострије... и могу да виде где су људи убијани, са чиме, са каквим предметима....

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, uomo del Ve.Te. рече

подићи зграде/објекте како је тад логор изгледао

У Аушвицу су сами логораши неколико година после рата подигли зграде. Код нас држава мора да се укљући у све то. Сваке године деца, омладина и припадници војске из Израела одлазе у Пољску да посете концентрационе логоре и тамо над гробовима њихових предака од стране преживелих логораша могу да чују речи, аманет, за будућа покољење а оно гласи: ОВО ВИШЕ НЕ СМЕ ДА СЕ ПОНОВИ!!!! а код нас деца и омладина о Јасеновцу ништа не знају. И после се питамо како се историја страдања понавља!

„Бојим се Бога који је високо и гледа. Бојим се и човека који нема Бога!”

                                                                                 Византијска пословица

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја први никада у Јасеновцу нисам био и увек ми то стоји негде изнад главе. 

За почетак, ми треба да кренемо да идемо у Јасеновац

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, ronin рече

а код нас деца и омладина о Јасеновцу ништа не знају. И после се питамо како се историја страдања понавља!

Пишући о склоности ка асимилацији Срба па чак и у Русији, Св. Владика Николај то јасно формулише како "српска добродушност често прераста у сервилност". Ја бих додао, а после сервилности у крајње конвертитство задојено мржњом. Ту је та трагична бољка наша. Зато треба бити свестан нације иако смо сви једо у Христу, и Јелини  Јевреји. Али посебно ми Срби, јер смо географски на судару цивилизација. Ислама и хришћанства, и хришћанства 1000 година у расколу. Између истока и запада. Премали смо ми за таква страдања, асимилације и конвертитства. И након свега сад је светски мундијализам ударио и некако застао на нама. Зато се ја јежим кад видим епархијски сајт на страном језику, без превода на српски.

Овде на Поукама, а почетку, читао сам као гост мало, било је "радикално" говорити о Јасеновцу. Тада је све прштало о екуменском дијалогу и сл. Не може се тај дијалог водити са усташама, а има их и данас у бискупским одорама. Но не треба ни бити глуп, па као теле у детелину - треба бити и мудар.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 41 минута, Дејан рече

Ја први никада у Јасеновцу нисам био и увек ми то стоји негде изнад главе. 

За почетак, ми треба да кренемо да идемо у Јасеновац

Да, треба да идемо у Јасеновац.

Ни ја нисам био никад у Јасеновцу али увек сам причао и о Јасеновцу и о Косову где сам год до сад био, никад се нисам устручавао нити двоумио да кажем на примерен начин то што имам да кажем.......

......увек се догоди да у разговору са људима, или у неким другим околностим у школи итд..... човек има прилику да може рећи мање или више и о Јасеновцу и о Косову......а у зависности од околности а и са ким човек разговара....

Увек у свему постоје ствари које су више важне или које су мање важне, или кад се мора направити избор ови или оно, или шта треба или шта не треба......али Косово и Јасеновац се не бране на Косову и у Јасеновцу на првом месту.... неке ствари треба да научимо од Јевреја, негде сам о овоме већ писао на поукама...................................................................

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Bila sam (Jasenovac i D.Gradina)

Od tad vise nisam ista.

"Grobe moj! Zašto te zaboravljam? Ti me čekaš, čekaš i ja ću se sigurno nastaniti u tebi. Zašto te zaboravljam i ponašam se kao da je grob sudbina samo drugih ljudi a ne i moja?"

sv. Ignjatije Brjančanjinov

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@uomo del Ve. Te.

U Jasenovac sam isla kao gost vladike slavonskog a u D. Gradinu sam isla u sopstevnoj reziji.

Znam da jedan mladi covek iz BGD vodi povremeno male grupe u Jasenovac (s blagoslovom vladike slavonskog).
Ako je neko zaintresovan mogu ga pitati kakva je sad situacija oko toga, s obzirom na globalno stanje.

 

"Grobe moj! Zašto te zaboravljam? Ti me čekaš, čekaš i ja ću se sigurno nastaniti u tebi. Zašto te zaboravljam i ponašam se kao da je grob sudbina samo drugih ljudi a ne i moja?"

sv. Ignjatije Brjančanjinov

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 часа, Ćiriličar рече

Пишући о склоности ка асимилацији Срба па чак и у Русији, Св. Владика Николај то јасно формулише како "српска добродушност често прераста у сервилност". Ја бих додао, а после сервилности у крајње конвертитство задојено мржњом. Ту је та трагична бољка наша. Зато треба бити свестан нације иако смо сви једо у Христу, и Јелини  Јевреји. Али посебно ми Срби, јер смо географски на судару цивилизација. Ислама и хришћанства, и хришћанства 1000 година у расколу. Између истока и запада. Премали смо ми за таква страдања, асимилације и конвертитства. И након свега сад је светски мундијализам ударио и некако застао на нама. Зато се ја јежим кад видим епархијски сајт на страном језику, без превода на српски.

Овде на Поукама, а почетку, читао сам као гост мало, било је "радикално" говорити о Јасеновцу. Тада је све прштало о екуменском дијалогу и сл. Не може се тај дијалог водити са усташама, а има их и данас у бискупским одорама. Но не треба ни бити глуп, па као теле у детелину - треба бити и мудар.

Kada je bilo radikalno?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 24 минута, Дејан рече

Kada je bilo radikalno?

На почетку, ја сам тада наврачао као гост. Тада је било оо око Артемија, око литургије и двери и завеса, и те струје су радикалне по причи бар. Е сад, пошто суу се они реторички китили националном и црквеном свешћу, само се намеће да су нормални црквени људи опрезни. Сећам се тада да су неки људи качили јеромонаха Ћулибрка, и оног нашег патолога из Енглеске који је избегао због Јасеновца, и то би им одмах било накачено као неки "ревнитељски дух", радикализам. Са друге стране било је неког ентузијазма око фамозних екуманских разговора, па се чинило као да није лепо спомињати Јасеновац, ето, дијалога ради, док са друге стране наши "зурлоти" радише што радише.

Узгред, добро је  да админ Поука цепа постове о Јасеновцу, о усталуку међу бискупима и сл.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Наш сопствени немар према Јасеновцу је застрашујућ.

Истина се не плаши преиспитивања, једино се лаж прати преиспитивања. КПЈ је намерно и промишљено предимензионирала све у вези са Јасеновцем како би остварила краткорочни и дугорочни циљ. Краткорочни циљ је био коначни обрачун са усташама, које су још увек имале велику подршку у хрватском народу и где није била довољна празна флоскула да су у рату били негативци, него је било неопходно да сви буду свесни да су нарочито монструозни негативци (као и оно форсирање мита о четницима и клањима, који је и данас жив). Краткорочни циљ је био да се и Србима дозволи да имају својих 5 минута: Србија је уништена, државна територија јој је преполовљена, а на националном ткиву Срба створене су три нове нације. За то је требало Србима дати неку компензацију, јер су били најбројнији учесници НОБ и та компензација је била у томе што је српским партизанима дато да привремено буду "мали богови" и добију статус жртве равне јеврејској.

Дугорочни циљ је био да се након смене генерација оствари жељени циљ од 5-6 једнаких југословенских државица и народа у ком Срби неће моћи да остваре било какву доминацију и у ком ће заувек изгубити статус жртве. То се постигло бесмисленим преувеличавањем ионако великих ствари којима предимензионирање није ни било потребно и ту стварност ми живимо данас. Пробудили смо се као из Кустуричиног "Подземља", у свету у ком нико осим нас није чуо да смо страдали као Јевреји, а кад кренемо да износимо податке о милион жртава и "србосјецима", страна јавност нам се смеје и остајемо обележени као лажови.

Наша кривица је само у томе што од 1989. више не можемо да се правдамо Титом и КПЈ. У то време је још било и преживелих из Јасеновца и маса живих људи којима су чланови породице тамо страдали и од којих је могла да се сакупи бар оквирна информација колико је људи тамо одведено. Међутим, ми то нисмо урадили. Сматрали смо да је прича о 500 хиљада, 700 хиљада или милион општепозната и нисмо смели да је преиспитујемо како је случајно не бисмо умањили. Да бисмо на крају дочекали 20-те године 21. века када је проток информација слободан и када свако може да погледа, ако ништа друго онда резултате пописа пре и после рата или да уради претрагу на Гугл, о сеоској алатки по имену "garben-aufschneidermesser", произвођеној у Аустрији у периоду између два светска рата.

 

А посебна прича је наше инсистирање како иза свега стоје Ватикан и РКЦ, којом антагонизујемо чак и оне католичке нације које би са нама биле солидарне по овом питању, попут нација Латинске Америке, са којима делимо отпор према глобализму и колонијализму. Хрвати су наше људе побили као животиње, а ми смо им гробове сакрили и затрпали, нека нам је Бог у помоћ да се бар једног дана уразумимо. А нећемо, већ ћемо наставити да будемо клепани по ушима и чудити се због оваквих реакција - или одсуства истих - које изазива Дара из Јасеновца. Филм који самим својим постојањем изазива контроверзе и пре него што га је ико погледао, сви већ имају своје мишљење о њему, и ми и они.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Danijela рече

U Jasenovac sam isla kao gost vladike slavonskog a u D. Gradinu sam isla u sopstevnoj reziji.

Znam da jedan mladi covek iz BGD vodi povremeno male grupe u Jasenovac (s blagoslovom vladike slavonskog).
Ako je neko zaintresovan mogu ga pitati kakva je sad situacija oko toga, s obzirom na globalno stanje.

Хвала на информацијама. Где год човек да се налази/живи пре или касније може да оде и да посети Јасеновац.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A šta očekujete od nas a sami ne vodite računa niti održavate svoje spomenike. HDZ ovci su smradovi ali svaki spomenik Domovini je besprijekoran, krizevi su na svakoj cesti, grobovi uredjeni, bio sam na vecini tih mjesta to je nevjerojatnp a vi sad ovdje koji ste nacionalisti tvrdite da niste vecina ni bili u Jasenovcu nikad i priznajete da je vasa nemarnost "zastrasujuca" ne ocekujte od nas da budemo veci Srbi od vas radite kako treba ali nemojte ni jedni ni drugi nacionalisti ma sa koje strane koristit zrtvu za sukob sa narodima i zemljama pustite ljude da zive u miru sa obje strane i komemorirajte zrtve iskreno. Ja sam se osobno prevario i u jednom su desnicari u pravu nije 20 % Srba nacionalista vec vas barem 70% desnicari ste i nacionalisti koji mrze sve hrvatsko. Kod Hrvata to nije u suprotnom vise od 20% ljudi manje vise branitelji ali cak i medju njima ne svi i naravno kradezeovci. Duboko ste me razocarali kao narod iskreno.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...